Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Вариативтік сабақ жоспары "Ертегілер елінде"
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
«Ертегілер әлемінде» вариативтік сабақ жоспары
№ |
Тақырыбы |
Мақсаты |
Сағат саны |
|
1. |
Бақша ағаштары |
Ертегі тыңдап,оқиғаның өрбуіне кейіпкерлерді сипаттай білуге үйрету |
1 |
|
2. |
Мақта қыз бен мысық |
Балалардың ой-өрісін дамыту үшін ертегі кейіпкерлерінің іс-қимылдарын, көрсете алуға үйрету. Ертегіні ойнау барысында, кейіпкерлердің жүріс-тұрысын , дауыс ырғағын, дұрыс жеткізе білуге тәрбиелеу. |
1 |
|
3. |
Күшік пен мысық |
Ертегі мұқият тыңдай білуге, өз түсініктері бойынша айта білуге үйрету. сөздік қорларын молайту, тілдерін дамыту.Ертегі кейіпкерлерінің сипаты арқылы жақсы қасиеттерге баулу. |
1 |
|
4. |
Түлкі мен тырна |
Ертегі тыңдап,оқиғаның өрбуіне кейіпкерлерді сипаттай білуге үйрету. |
1 |
|
5 |
Қызыл телпек |
Ертегі мазмұнын зейін қойып тыңдауға үйрету. Балалардың сөздік қорын молайту.Көркем әдеби тілде сөйлеуге тәрбиелеу.Көркем шығарманың тәрбиелік маңызын түсіндіру |
1 |
|
6 |
Дос іздеген бота |
Балалардың әңгіме желісіне байланысты сөлей алуға.Суретке қарап әңгіме айтуға үйрету. ой-өрісін, есте сақтау қабілеттерін арттыру. Әдепті болуға үйрету. |
1 |
|
7 |
Алтын балта |
Балаларға алтын балта ертегісімен таныстыру.Балалардың ой-өрісін дамыту үшін ертегі кейіпкерлерінің іс-өимылдарын, көрсете алуға үйроету.Ертегіні ойнау барысында, кейіпкерлердің жүріс-тұрысын , дауыс ырғағын, дұрыс жеткізе білуғе тәрбиелеу. |
1 |
|
8 |
Мақтаншақ қоян |
Ертегі мазмұнын зейін қойып тыңдауға үйрету. Балалардың сөздік қорын молайту.Көркем әдеби тілде сөйлеуге тәрбиелеу.Көркем шығарманың тәрбиелік маңызын түсіндіру. |
1 |
|
9 |
Түлкі мен ешкі |
Ертегі мазмұнын зейін қойып тыңдауға үйрету. Балалардың сөздік қорын молайту.Көркем әдеби тілде сөйлеуге тәрбиелу.Көркем шығарманың тәрбиелік маңызын түсіндіру |
1 |
|
10 |
Әдеп |
Сабақ барысында балалардың әңгіме желісіне байланысты сөлей алуға. Суретке қарап әңгіме айтуға үйрету. ой-өрісін, есте сақтау қабілеттерін арттыру. Әдепті болуға үйрету. |
1 |
|
11 |
Тышқанның өсиеті |
Ертегі мазмұнын толық білуге үйрету. Балалардың тілін, ой-қиялын, сөздік қорын дамыту. Достық қарым-қатынасқа, қамқорлыққа тәрбиелеу. |
1 |
|
12 |
Үш аю |
Балаларды ертегі желісіне айланысты суретттерді орналастыруды үйрету. Ертегі желісі туралы түсініктерірін артыру. Ертегі желісін түсініп тындай білуге тәрбиелеу |
1 |
|
13 |
Мақтаншақ бақа |
Ертегі мазмұнын толық білуге үйрету. Балалардың тілін, ой-қиялын, сөздік қорын дамыту.Достық қарым-қатынасқа, қамқорлыққа тәрбиелеу. |
1 |
|
14 |
Бір уыс мақта |
Мақта туралы білімін арттыру Есте сақтау қаблетін дамыту Кез келген затты ысырап жасамай пайдаға жарту,,. әрқашанда көмектесе білуді. |
1 |
|
15 |
Күн, ай және әтеш |
Ертегіні тындай білуге, өз түсінгенін ойын жеткізе білуге үйрету, есте сақтау қаблеттерін дамыту. Балаларды достыққа, татулыққа тәрбиелеу, баулу, жаман қасиеттерден аулақ болуға тәрбиелеу. |
1 |
|
16 |
Құмырсқаның серуені |
Балалар халық ауыз әдебиетіне деген қызығушылығын ертегілер арқылы артыру.Балалардың ойлау қабілетін,есте сақтау қабілетін дамыту. Адамгершілікке,үлкенді тыңдай білуге тәрбиелеу. |
1 |
|
17 |
Үш торай |
Үш торай туралы білімдерін толықтыру.ой-өрісін, есте сақтау қабілетіндамыту.адамгершілікке, еңбекқорлыққа тәрбиелеу |
1 |
|
18 |
Жеті лақ |
Балалардың ой-өрісін дамыту үшін ертегі кейіпкерлерінің іс-қимылдарын, көрсете алуға үйрету. Ертегіні ойнау барысында, кейіпкерлердің жүріс-тұрысын , дауыс ырғағын, дұрыс жеткізе білуге тәрбиелеу. |
1 |
|
Күні:
Білім беру салалары: Вариативтік компанент
Бөлімдері: Ертегілер елінде
Тақырыбы: «Бақша ағаштары»
Мақсаты:
Білімділік:ертегі тыңдап, оқиғаның өрбуіне кейіпкерлерді сипаттай білуге үйрету.
Дамытушылық:сөздерді дұрыс айтып, өз ойларын жеткізе білу, сөздік қорын молайту тілін дамыту.
Тәрбиелік: ептілікке, жанашырлыққа, қамқорлыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сөздік жұмыс: түп-түзу, қисық
Қолданылатын көрнекіліктер: ертегі кейіпкерлері, ағаш суреттері .
Әрекет кезеңдері |
Тәрбиешінің әрекеті |
Балалардың әрекеті |
Әрекетті туындату, түрткі болу |
Тәрбиеші балаларды шаттық шеңберге шақырады |
Балалар шеңбер жасап тұрады. |
Ұйымдастыру жұмыстары, ізденіс жүргізу
Рефлексия-түзету жұмыстары коррекция |
Тәрбиеші ертегілер елінен әдемі кітап келгені туралы айтады. Бұл кітапта бірнеше ертегілер жазылған екен, мен сендерге «бақша ағаштары» атты ертегі айтып беремін. Ертеде жаздың әдемі бір күнінде Таңертең бір төре өзінің баласымен бақшаға барып,екеуі де егілген ағаштары мен гүлдерін көріп жүреді. -Баласы әке мынау ағаш тіп-тік әдемі, ал мына ағаш қисық біткен деп сұрады. -Әкесі балам оның себебі мыныда деді: түзу ағашты адамдар күтіп,қисық бұтақтары болса кесіп отырған,ал мына ағаш ешкімнің қарауынсыз өзі қалай болса солай өскен деді. -Баласы олай болса ағашты бағуда да көп мағына бар екен ғой деді. -Әкесі иә, балам сен де осы өсіп келе жатқан жас ағаш сияқтысың, саған да күтім керек. Мен сенің қатеңді түзеп пайдалы іске үйретсем, сен менің айтқанымды тыңдап орнына келтіріп отырсаң, жақсы адам болып өсесің, егер бағусыз бетімен кетсең сенде мын ағаш сияқты қисық өсерсің депті. Сергіту сәті: Тербеледі ағаштар Алдымнан жел еседі Кіп-кішкентай бұталар Биік болып өседі Сөздік жұмыс: түп-түзу,қисық. Д\ойын «Қай ағаштың жапырағы » Мақсаты: Ағаштардың аттарын атап, жапырақтары бойынша ажырата білуге үйрету. Біз бүгін не туралы айттық? Ертегі қалай аталады? Сендерге ертегі ұнады ма? Ертегі не жайында айтылған? Бақтағы ағаштар неліктен әр түрлі екен? Мына ағаш түп-түзу әдемі болса,ал мына ағаш неге қисық өскен екен? Балаларды мадақтау.
|
Балалардың назары кітапқа ауады. Балалар ертегіні мұқият тыңдайды, мазмұнын түсінуге тырысады. Сергіту сәтін тәрбиешімен бірге қайталайды Жаңа сөздерді қайталап айтып, мағынасын түсінеді. Балалар ойынға қызыға қатысып, ағаштардың жапырақтарын ажыратып сәйкестерін табады. Балалар кейіпкерлерді сипаттайды,ертегі мазмұнын айтып береді. Мақтауға риза болады. |
Күтілетін нәтиже:
Біледі: Ертегі тыңдай, ондағы оқиғалардың өрбуін бақылай біледі, мағынасын түсінеді.
Түсінігі бар: адамдардың табиғатқа әсері жайында түсінігі бар.
Орындай алады: ертегі мазмұнын әңгімелеп айта алады
Күні:
Білім беру салалары: Қатынас, Әлеуметтік орта
Бөлімдері: Тіл дамыту, Көркем әдебиет
Тақырыбы: «Бақша ағаштары»
Мақсаты:
Білімділік:ертегі тыңдап,оқиғаның өрбуіне кейіпкерлерді сипаттай білуге үйрету.
Дамытушылық: сөздерді дұрыс айтып, өз ойларын жеткізе білу, сөздік қорын молайту тілін дамыту.
Тәрбиелік:ептілікке, жанашырлыққа, қамқорлыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Сөздік жұмыс:түп-түзу,қисық
Қолданылатын көрнекіліктер:ертегі кейіпкерлері,ағаш суреттері
Әрекет кезеңдері |
Тәрбиешінің әрекеті |
Балалардың әрекеті |
Әрекетті туындату, түрткі болу |
Тәрбиеші балаларды шаттық шеңберге шақырады |
Балалар шеңбер жасап тұрады. |
Ұйымдастыру жұмыстары, ізденіс жүргізу |
Тәрбиеші мен сендерге өткен сабақта «бақша ағштары» атты ертегі айтып бергенмін. Тәрбиеші балаларды ойландыру мақсатында қисық өскен ағаш қасына күтуші бағбанды қояды, ал түзу ағаш өзі өсіп тұрады. Тәрбиеші балалардың ой-өрісін дамыту үшін ертегі кейіпкерлерінің іс-қимылдарын көрсете алуға үйретеді. Тәрбиеші: «Мен ертегі айтамын, ал сендер кейіпкерлерді көрсетіңдер». Тәрбиеші ертегіні оқи бастайды. Бұл сәтте тәрбиеші балалардан Әкесінің іс-әрекетін көрсетулерін сұрайды.
Тәрбиеші келесі үзіндіні оқып
оны ойнап беруін с Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |