|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Желілер және қауіпсіздік Күні: 07.11.2018 Сынып: 7 "АБВ" |
Мектеп: А.Фердауси атындағы ЖОМ Мұғалімнің аты-жөні: М. Исмоилов Жұмабекқызы Жансая Қатысқандар: ____________________ Қатыспағандар: ____________________ |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Вирусқа қарсы қауіпсіздік |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.4.2.1 – компьютерді зиянды программалардан қорғау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Антивирустық қауіпсіздік бойынша терминдерді дұрыс жаза алады Оқушылардың көпшілігі: Зиянды программалардың түрлерін және олардан сақтану шараларын біледі. Кейбір оқушылар: Вирусқа қарсы программаларды салыстыра алады, саралап түсіндіре алады. |
|
|
Бағалау критерийі |
|
|
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: Вирус, Антивирус, Dr. Web, Kaspersky, Avast, Брандмауэр, қорғау. Диалог пен жазуға арналған фраза жиынтығы: вирус ..., вирус инфекциясының белгілері ..., антивирустық бағдарлама ..., белгілі антивирустық бағдарламалар ..., вирус жұқтырған компьютердің алдын-алу ережелері .... |
|
|
Құндылықтарға баулу |
|
|
|
Пәнаралық байланыс |
Ағылшын тілі, биология |
|
|
Алдыңғы білім |
Компьютерлік желілер және олардың жіктелуі |
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы 12 мин |
Психологиялық ахуал орналастыру үшін «Тілек айту» әдісі. Оқушыларды ширату мақсатында «Ойлану уақыты» тәсілі арқылы сұрақ қоя отырып, сабақтың мақсатын ашу. Сұрақ: Компьютерді зиянды бағдарламалардан қалай қорғаймыз? «Атом, молекула» әдісі арқылы оқушыларды 3 топқа бөлінеді. 1 – топ: Вирус 2 – топ: Антивирус 3 – топ: Қорғаныс Үй тапсырмасын сұрақтарға жауап беру арқылы тексереді. Сабақ соңында оқушылардан күтілетін нәтиже компьютерді зиянды программалардан қалай қорғай алатындығын түсіндіреді. |
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы 23 мин |
Жаңа сабақ. Bilimland.kz сайтынан бейнематериал көрсету. «Түртіп алу» әдісі арқылы оқушылар дәптерлеріне керекті ақпаратты жазып алады. «Джигсо» тәсілі арқылы жаңа сабақты меңгеру. Әр топқа төмендегі тапсырмалар беріледі. Топтық жұмыс. 1 тапсырма: 1 – топ: Компьютерлік вирустар 2 – топ: Вирустардың жіктелуі 3 – топ: Вирустан сақтану үшін қолданылатын программа түрлері. (Қалыптастырушы бағалау топтар бірін-бірі бағалайды) Тәжірибелік жұмыс (жеке жұмыс). 2 тапсырма: Компьютерді антивирусқа тексеру.
Дескриптор:
(Қалыптастырушы бағалау, мадақтау) Сергіту сәті «Қыдырып қайтайық». 3 тапсырма: Bilimland.kz сайтынан 2 тапсырманы орындау.
Дескриптор:
(ҚБ) «Бағдаршам» тәсілімен бағаланады. |
https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/6-synyp/lesson/virusqa-qarsy-bahdarlamalar https://www.youtube.com/watch?v=SCvZLP26q0E https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/6-synyp/lesson/virusqa-qarsy-bahdarlamalar
|
||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс. «Ой қозғау» тәсілі арқылы жаңа сабақты қаншалықты түсінгендіктері анықталады.
Үй тапсырмасы. «Вирусқа қарсы қауіпсіздік» тақырыбына эссе жазып келу. |
Үлестірмелі парақшалар |
||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||
|
«Тілек айту» әдісін оқушылардың сабаққа жақсы көңіл күйін орнату. «Ойлану уақыты» тәсілі арқылы үй тапсырмасы тексерілді. «Түртіп алу» әдісін қолдана отырып, оқушылар дәптерлеріне керекті мәліметті жазып алды. «Джигсо» әдісі арқылы оқушылар тақырыпты ашады. «Ой қозғау» әдісі арқылы сабақты қаншалықты түсінгендіктері анықталады.
|
Қалыптастырушы бағалау сабақтың барысында жүргізіледі, топтағы оқушылардың жұмысын қадағалау арқылы жасалған жұмысқа бақылау жасау. |
Дене жаттығулары жасалынады. |
||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Вирусқа қарсы қауіпсіздік
Вирусқа қарсы қауіпсіздік
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Желілер және қауіпсіздік Күні: 07.11.2018 Сынып: 7 "АБВ" |
Мектеп: А.Фердауси атындағы ЖОМ Мұғалімнің аты-жөні: М. Исмоилов Жұмабекқызы Жансая Қатысқандар: ____________________ Қатыспағандар: ____________________ |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Вирусқа қарсы қауіпсіздік |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.4.2.1 – компьютерді зиянды программалардан қорғау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Антивирустық қауіпсіздік бойынша терминдерді дұрыс жаза алады Оқушылардың көпшілігі: Зиянды программалардың түрлерін және олардан сақтану шараларын біледі. Кейбір оқушылар: Вирусқа қарсы программаларды салыстыра алады, саралап түсіндіре алады. |
|
|
Бағалау критерийі |
|
|
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: Вирус, Антивирус, Dr. Web, Kaspersky, Avast, Брандмауэр, қорғау. Диалог пен жазуға арналған фраза жиынтығы: вирус ..., вирус инфекциясының белгілері ..., антивирустық бағдарлама ..., белгілі антивирустық бағдарламалар ..., вирус жұқтырған компьютердің алдын-алу ережелері .... |
|
|
Құндылықтарға баулу |
|
|
|
Пәнаралық байланыс |
Ағылшын тілі, биология |
|
|
Алдыңғы білім |
Компьютерлік желілер және олардың жіктелуі |
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы 12 мин |
Психологиялық ахуал орналастыру үшін «Тілек айту» әдісі. Оқушыларды ширату мақсатында «Ойлану уақыты» тәсілі арқылы сұрақ қоя отырып, сабақтың мақсатын ашу. Сұрақ: Компьютерді зиянды бағдарламалардан қалай қорғаймыз? «Атом, молекула» әдісі арқылы оқушыларды 3 топқа бөлінеді. 1 – топ: Вирус 2 – топ: Антивирус 3 – топ: Қорғаныс Үй тапсырмасын сұрақтарға жауап беру арқылы тексереді. Сабақ соңында оқушылардан күтілетін нәтиже компьютерді зиянды программалардан қалай қорғай алатындығын түсіндіреді. |
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы 23 мин |
Жаңа сабақ. Bilimland.kz сайтынан бейнематериал көрсету. «Түртіп алу» әдісі арқылы оқушылар дәптерлеріне керекті ақпаратты жазып алады. «Джигсо» тәсілі арқылы жаңа сабақты меңгеру. Әр топқа төмендегі тапсырмалар беріледі. Топтық жұмыс. 1 тапсырма: 1 – топ: Компьютерлік вирустар 2 – топ: Вирустардың жіктелуі 3 – топ: Вирустан сақтану үшін қолданылатын программа түрлері. (Қалыптастырушы бағалау топтар бірін-бірі бағалайды) Тәжірибелік жұмыс (жеке жұмыс). 2 тапсырма: Компьютерді антивирусқа тексеру.
Дескриптор:
(Қалыптастырушы бағалау, мадақтау) Сергіту сәті «Қыдырып қайтайық». 3 тапсырма: Bilimland.kz сайтынан 2 тапсырманы орындау.
Дескриптор:
(ҚБ) «Бағдаршам» тәсілімен бағаланады. |
https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/6-synyp/lesson/virusqa-qarsy-bahdarlamalar https://www.youtube.com/watch?v=SCvZLP26q0E https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/6-synyp/lesson/virusqa-qarsy-bahdarlamalar
|
||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс. «Ой қозғау» тәсілі арқылы жаңа сабақты қаншалықты түсінгендіктері анықталады.
Үй тапсырмасы. «Вирусқа қарсы қауіпсіздік» тақырыбына эссе жазып келу. |
Үлестірмелі парақшалар |
||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||
|
«Тілек айту» әдісін оқушылардың сабаққа жақсы көңіл күйін орнату. «Ойлану уақыты» тәсілі арқылы үй тапсырмасы тексерілді. «Түртіп алу» әдісін қолдана отырып, оқушылар дәптерлеріне керекті мәліметті жазып алды. «Джигсо» әдісі арқылы оқушылар тақырыпты ашады. «Ой қозғау» әдісі арқылы сабақты қаншалықты түсінгендіктері анықталады.
|
Қалыптастырушы бағалау сабақтың барысында жүргізіледі, топтағы оқушылардың жұмысын қадағалау арқылы жасалған жұмысқа бақылау жасау. |
Дене жаттығулары жасалынады. |
||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















