Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.1В – Желілер және қауіпсіздік Күні: Мектеп: «№188 ЖББМ» КММ |
||||||||||||||||||
|
Сынып: 7А сынып |
Мұғалімнің аты-жөні: Ахметжанова А.А. |
|||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Вирусқа қарсы қауіпсіздік. |
|||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.4.2.1-компьютерді зиянды программалардан қорғау |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: - вирустың не екенін біледі - вирустың түрлерін ажыратуды түсінеді Оқушылардың басым көпшідігі: - компьютердің вирус жұқтыру белгілерін анықтай алады - вирустан қорғау программалар түрін ажыратады - компьютер жұмысына вирустың әсер ету негізгі себептерін анықтайды Кейбір оқушылар: - Windows қорғаушысы программасымен жұмыс істей алады -Вирустан қорғау программаларын іске қосады,жаңарта алады,вирусты сканерлеп, емдей алады |
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
- вирус туралы білу - вирустың түрлерін ажырату - компьютердің вирус жұқтыру белгілерін анықтау - компьютер жұмысына вирустың әсер ету негізгі себептерін табу - Windows қорғаушысы программасымен жұмыс істей алады -Вирустан қорғау программаларын іске қосады,жаңарта алады,вирусты сканерлеп, емдей алады |
|||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Вирус, антивирус дегеніміз не, компьютердің вирус жұқтыру белгілері, антивирустық қауіпсіздік белгілерін біледі, олардың маңызын түсінеді, түрлерін ажырата алады, программаларын іске қосады,жаңарта алады,вирусты сканерлеп, емдей алады Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер (Тілдік стратегиялар: оқылым, тыңдалым, жазылым, айтылым):
|
|||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы — мемлекетіміздің белсенді, теңдестірілген, сындарлы және жауапты ішкі саясатының басты мәні. Бұл құндылық білім беру процесіне қатысушыларға бір-біріне сыпайы қарым-қатынасты сақтау, компьютерді зиянды бағдарламадан қорғау шаралары мен деңгейлік тапсырмалар орындау, техника қауіпсіздігін сақтау(жұмыс орнын сабаққа дейін және кейін таза ұстау) арқылы қалыптандырылады. |
|||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Ағылшын тілі және орыс тілі пәндері |
|||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
- компьютерлік вирус, вирустың түрлері, компьютердің вирус жұқтыру белгілері |
|||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Амандасу. Сыныпта жақсы атмосфералық ахуал тудыру мақсатында «Сиқырлы гүл» әдісін пайдалана отырып, қолымдағы гүлімді сабақтың сәтті өтуіне тілегімді айтып, бірінші оқушыға беремін. Ары қарай оқушылар сәттілік пен тілектерін айта отырып гүлді бір-біріне сыйлайды. (1минут) Сынып оқушыларын топтастырып отырғызу мақсатында, сынып оқушыларына конверттен бір-бір сурет таңдатып, таңдалған сурет арқылы «Вирус», «Антивирус» топтарына топтасады. (2 минут) (Ұ) Ширату жаттығулары (3 минут) «Кім жылдам» ойыны сөзжұмбақ шешу. Қай топ бірінші жасырын сөзді табады? Шешімінде «Антивирус» сөзі шығу керек. Топқа бөлінгенде суреттерден, сөзжұмбақ жауабынан нені байқадық? Ия, бүгінгі біздің сабағымызда компьютерді зиянды программалардан қорғау «Вирусқа қарсы қауіпсіздік» тақырыбын қарастырамыз. |
Г Қима суреттер, Антивирустарға: В Сөзжұмбақ |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Табыс ағашы «БҮҮ» әдісі бойынша қызыл,жасыл, сары алмалар беремін (1 минут) «Білдім?», «Үйренгім келеді?» «Үйрендім?»
Б Кері байланыс «Смайликтер» ді таңдау арқылы бейнероликтен түсінгендерін көрсету (Т) «Мен әлемді шарлаймын» диірмен әдісі (10 минут) «Диірмен әдісі» оқулықтан 35 – 36 бетті 1 топ , 37 – 38 бетті 2 топ оқып, әр топтан бір оқушы келесі топқа барып түсіндіреді. Әр топ өздерінің жаңа тақырып бойынша түсінгендерін постер арқылы «ББҮ» әдісіне сүйене қорғайды.
Кері байланыс «Бас бармақ» әдісі арқылы қай топтың тақырыпты жақсы аша алғандығын бағалау
(Д) http://bilimland.kz/kk/home#lesson=16339 «Не білемін?» тесттік тапсырма орындау (7 мин) (Ж) Тесттен - 0 - 40 % жинаған оқушылар Bilimland.kz сайтындағы 1 жаттығуды орындайды
жаттығуды орындайды (Д) - 95 – 100 % жинаған оқушыға зақымданған флешка дискілер беріледі, берілген ақпарат тасығышты вируска тексеріп, вирус түрін тауып емдеп практика жүзінде көрсет у. Кері байланыс «Суретті боя»
Сергіту сәті (Д) «Жасырылған құпияны табуға көмектес ойыны» (5 минут) http://der.nis.edu.kz/Informatics/WebProject8/WebContent/index.html
|
Табыс ағашы қызыл,жасыл, сары алмалар
http://bilimland.kz/kk/home#lesson=16339 дәптермен жұмыс
Оқулықпен жұмыс, Плакат,түрлі-түсті фломастерлер
http://bilimland.kz/kk/home#lesson=16339
компьютер, флешка,диск
http://der.nis.edu.kz/Informatics/WebProject8/WebContent/index.html
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
(Д) «Өрмекші торы» ойыны оқушылар бір-біріне өрмекші торын лақтара отырып сұрақ қойып, келесі оқушы жауап беріп, келесі өзі қалаған оқушыға сұрақ қоя отырып, өрмекші торы тоқылады. (7 минут)
Кері байланыс Табыс ағашы «БҮҮ» әдісі бойынша қызыл,жасыл, сары алмаларды табыс ағашына ілеміз (1 минут) «Білдім?», «Үйренгім келеді?» «Үйрендім?»
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерін «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы айтады. (1 минут) Үйге тапсырмасы: Әр қайсымыз өз компьютерімізде қандай антивирус программасы тұрғанын анықтап, компьютерді сканерлеп, табылған вирусты емдейміз.
|
|
||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||||
|
«Кім жылдам», «Диірмен әдісі», «Не білемін», «Жасырылған құпияны табуға көмектес» ойындарын оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін деңгейлік тапсырмалар, интернет ресурстарынан тапсырмалар, тесттік тапсырмалар |
«Смайликтер»,«Бас бармақ», «Суретті боя» әдістері, тесттік тапсырмалар арқылы |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
|||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Вирусқа қарсы қауіпсіздік. 7 сынып
Вирусқа қарсы қауіпсіздік. 7 сынып
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.1В – Желілер және қауіпсіздік Күні: Мектеп: «№188 ЖББМ» КММ |
||||||||||||||||||
|
Сынып: 7А сынып |
Мұғалімнің аты-жөні: Ахметжанова А.А. |
|||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Вирусқа қарсы қауіпсіздік. |
|||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.4.2.1-компьютерді зиянды программалардан қорғау |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: - вирустың не екенін біледі - вирустың түрлерін ажыратуды түсінеді Оқушылардың басым көпшідігі: - компьютердің вирус жұқтыру белгілерін анықтай алады - вирустан қорғау программалар түрін ажыратады - компьютер жұмысына вирустың әсер ету негізгі себептерін анықтайды Кейбір оқушылар: - Windows қорғаушысы программасымен жұмыс істей алады -Вирустан қорғау программаларын іске қосады,жаңарта алады,вирусты сканерлеп, емдей алады |
|||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
- вирус туралы білу - вирустың түрлерін ажырату - компьютердің вирус жұқтыру белгілерін анықтау - компьютер жұмысына вирустың әсер ету негізгі себептерін табу - Windows қорғаушысы программасымен жұмыс істей алады -Вирустан қорғау программаларын іске қосады,жаңарта алады,вирусты сканерлеп, емдей алады |
|||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Вирус, антивирус дегеніміз не, компьютердің вирус жұқтыру белгілері, антивирустық қауіпсіздік белгілерін біледі, олардың маңызын түсінеді, түрлерін ажырата алады, программаларын іске қосады,жаңарта алады,вирусты сканерлеп, емдей алады Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер (Тілдік стратегиялар: оқылым, тыңдалым, жазылым, айтылым):
|
|||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы — мемлекетіміздің белсенді, теңдестірілген, сындарлы және жауапты ішкі саясатының басты мәні. Бұл құндылық білім беру процесіне қатысушыларға бір-біріне сыпайы қарым-қатынасты сақтау, компьютерді зиянды бағдарламадан қорғау шаралары мен деңгейлік тапсырмалар орындау, техника қауіпсіздігін сақтау(жұмыс орнын сабаққа дейін және кейін таза ұстау) арқылы қалыптандырылады. |
|||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Ағылшын тілі және орыс тілі пәндері |
|||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
- компьютерлік вирус, вирустың түрлері, компьютердің вирус жұқтыру белгілері |
|||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Амандасу. Сыныпта жақсы атмосфералық ахуал тудыру мақсатында «Сиқырлы гүл» әдісін пайдалана отырып, қолымдағы гүлімді сабақтың сәтті өтуіне тілегімді айтып, бірінші оқушыға беремін. Ары қарай оқушылар сәттілік пен тілектерін айта отырып гүлді бір-біріне сыйлайды. (1минут) Сынып оқушыларын топтастырып отырғызу мақсатында, сынып оқушыларына конверттен бір-бір сурет таңдатып, таңдалған сурет арқылы «Вирус», «Антивирус» топтарына топтасады. (2 минут) (Ұ) Ширату жаттығулары (3 минут) «Кім жылдам» ойыны сөзжұмбақ шешу. Қай топ бірінші жасырын сөзді табады? Шешімінде «Антивирус» сөзі шығу керек. Топқа бөлінгенде суреттерден, сөзжұмбақ жауабынан нені байқадық? Ия, бүгінгі біздің сабағымызда компьютерді зиянды программалардан қорғау «Вирусқа қарсы қауіпсіздік» тақырыбын қарастырамыз. |
Г Қима суреттер, Антивирустарға: В Сөзжұмбақ |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Табыс ағашы «БҮҮ» әдісі бойынша қызыл,жасыл, сары алмалар беремін (1 минут) «Білдім?», «Үйренгім келеді?» «Үйрендім?»
Б Кері байланыс «Смайликтер» ді таңдау арқылы бейнероликтен түсінгендерін көрсету (Т) «Мен әлемді шарлаймын» диірмен әдісі (10 минут) «Диірмен әдісі» оқулықтан 35 – 36 бетті 1 топ , 37 – 38 бетті 2 топ оқып, әр топтан бір оқушы келесі топқа барып түсіндіреді. Әр топ өздерінің жаңа тақырып бойынша түсінгендерін постер арқылы «ББҮ» әдісіне сүйене қорғайды.
Кері байланыс «Бас бармақ» әдісі арқылы қай топтың тақырыпты жақсы аша алғандығын бағалау
(Д) http://bilimland.kz/kk/home#lesson=16339 «Не білемін?» тесттік тапсырма орындау (7 мин) (Ж) Тесттен - 0 - 40 % жинаған оқушылар Bilimland.kz сайтындағы 1 жаттығуды орындайды
жаттығуды орындайды (Д) - 95 – 100 % жинаған оқушыға зақымданған флешка дискілер беріледі, берілген ақпарат тасығышты вируска тексеріп, вирус түрін тауып емдеп практика жүзінде көрсет у. Кері байланыс «Суретті боя»
Сергіту сәті (Д) «Жасырылған құпияны табуға көмектес ойыны» (5 минут) http://der.nis.edu.kz/Informatics/WebProject8/WebContent/index.html
|
Табыс ағашы қызыл,жасыл, сары алмалар
http://bilimland.kz/kk/home#lesson=16339 дәптермен жұмыс
Оқулықпен жұмыс, Плакат,түрлі-түсті фломастерлер
http://bilimland.kz/kk/home#lesson=16339
компьютер, флешка,диск
http://der.nis.edu.kz/Informatics/WebProject8/WebContent/index.html
|
||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
(Д) «Өрмекші торы» ойыны оқушылар бір-біріне өрмекші торын лақтара отырып сұрақ қойып, келесі оқушы жауап беріп, келесі өзі қалаған оқушыға сұрақ қоя отырып, өрмекші торы тоқылады. (7 минут)
Кері байланыс Табыс ағашы «БҮҮ» әдісі бойынша қызыл,жасыл, сары алмаларды табыс ағашына ілеміз (1 минут) «Білдім?», «Үйренгім келеді?» «Үйрендім?»
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерін «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы айтады. (1 минут) Үйге тапсырмасы: Әр қайсымыз өз компьютерімізде қандай антивирус программасы тұрғанын анықтап, компьютерді сканерлеп, табылған вирусты емдейміз.
|
|
||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||||||||||||||
|
«Кім жылдам», «Диірмен әдісі», «Не білемін», «Жасырылған құпияны табуға көмектес» ойындарын оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін деңгейлік тапсырмалар, интернет ресурстарынан тапсырмалар, тесттік тапсырмалар |
«Смайликтер»,«Бас бармақ», «Суретті боя» әдістері, тесттік тапсырмалар арқылы |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
|||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
үл,
ирустарға:
руннердің
бейнелік білім беру әдісі»


















