Материалдар / Вирустар - жасушасыз тіршілік құрылымы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Вирустар - жасушасыз тіршілік құрылымы

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл сабақ жоспары жаңартылған білім мазмұны бойынша 7 сыныптарға арналған. Осы бағытта жұмыс атқарып жатқан ұстаздарға сабақ жоспарын дайындау барысында көмегі тиеді деп ойлаймын.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
12 Мамыр 2018
514
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы

7.4 Микробиология және биотехнология

Мектеп: «Мырзакент» ЖОМ МГ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Кундешова Н.К.

Сыныбы:7

Қатысқаны:20

Қатыспағаны: -

Сабақтың тақырыбы:


Вирустар-жасушасыз тіршілік құрылымы.

Сабақ негізделген оқу мақсаттары(оқу бағдарламасының сілтемесі)

7.4.3.4.Вирустардың тіршіліктің жасушасыз формасы екендігін түсіндіру

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар:

Вирустың тіршілігі мен құрылысын біледі.

Оқушылардың басым бөлігі: Вирустың тіршілігін, құрылысын, көбеюін түсінеді.


Кейбір оқушылар: Вирустың тіршілігіне, құрылысына, көбеюін түсіндіріп және жұқпалы аурулардың түрлерін,таралу жолдарын,белгілерін ажырата алады .

Бағалау критерийлері

Вирустардың жасушасыз ағза екендігін түсіндіреді.

Дағдылар

Білу, түсіну.қолдану.

Тілдік мақсат

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Вирустық бөлшектер, капсид, бактериофаг.

Оқытудың тілдік мақсаты: 1. «Вирустың жасушаға енуі» тақырыбына арналған бейнежазбаны көреді,талдайды,талдауға арналған сұрақтарға жауап береді,тұжырым ойларын айтады.

2. Вирустың тіршілігіне, құрылысына, көбеюіне және жұқпалы ауруларына қатысты қойылған сұрақтарға жауап береді.

Оқылым бойынша:Оқулықтағы мәтінді оқиды.

Жазылым бойынша: 1.Вирустардың мағынасын,зерттеген ғалымдарды, құрылысын,пішінін жазып алады. 2.Вирустың құрылысы бойынша сөздіктерді жазады. Вирус – вирус – virus Бас- голова- head Базалық таяқша – основный полочки – base plate Жаға – побережье - collar ДНҚ – ДНК – DNA Нәруыз- белок- pretein Құйрықша- хвост- tail Ұзын құйрықты талшық- длинный хвост волокна- land tail fibres

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік Ел» идеясының негіздемесіндегі зайырлы қоғам және жоғары руханият құндылығына тәрбиелейді.

Пәнаралық байланыс

Ағылшын тілі, орыс тілі .

Алдыңғы білім


7.4.3.3Антибиотиктер, антисептиктер және залалсыздандыру өнімдерінің қолданылуын сипаттау.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарлан-ған кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

0-3минут













4-7минут






















Ынтымақтастандыру атмосферасын қалыптастыру үшін, алдымен шеңберге жиналып әр оқушы есімдерінің бас әрпіне сәйкес келетін сын есім сөздерін жалғайды. Топқа бөлу: 1-топ. Шар 2-топ.Сопақ 3-топ.Таяқша

Тапсырма.«Ия-жоқ»әдісі арқылы сұрақтар беріледі.Оқушылар қойылған сұрақтарға ия немесе жоқ деп жауап береді.Осы арқылы алдыңғы тақырыпты тексеремін.

Сұрақтар

Ия-жоқ

1

Антибиотиктер» термині 1942 жылы пайда болды

ия

2

Пенициллинді 1928жылы А.Флеминг алды.

ия

3

1940жылы З.Ермольева таза күйінде пенициллинді алды.

ия

4

Антибиотиктер вирусты жоятын препараттар.

жоқ

5

Антибиотиктер бактерияны жоя алмайды.

жоқ

6

Антибиотик-микроорганизмдердің тіршілік әрекеті нәтижесінде түзіледі.

ия

7

Антисептика-жараға түскен инфекцияны жоюды қарастыратын шаралар кешені.

ия

8

Фурациллин ерітіндісі–теріні жуады.

жоқ

9

Йодтың(спирттік ерітіндісі) инфекцияны денеге енгізеді

жоқ

10

Жасыл бриллиант ерітіндісі (зеленка)-бояушы антицептик.

ия

11

Жасыл бриллиант ерітіндісі (зеленка)-теріні ылғандандырады.

жоқ

12

Жасыл бриллиант ерітіндісі (зеленка) -жарақаттың айналасын өңдейді.

ия

13

Антисептика терминін 1750 жылы Дж Прингл ғылымға енгізді.

ия

14

Микроорганизм-ағзаны зерттейді.

жоқ

15

Пенициллинді зең саңырауқұлағынан алады.

ия








Шар, таяқша, сопақ пішінді вирустардың суреттері.


кесте





























Сабақтың ортасы

8-10минут







10-15минут












16-20минут







21-24минут




















25-30минут


























31-35минут

Ой қозғау. «Вирустың жасушаға енуі»тақырыбына арналған бейнежазбаны көріп, тақырыпты анықтайды.

Оқушыларға мына сұрақтар қойылады: 1.Бұл бейнежазбада не көрсетілді? 2.Бұл бейнежазбаға байланысты қандай тақырыпты бүгін қозғаймыз?

1-Тапсырма.Мәтінмен жұмыс. Оқушылар тақырыпты оқиды.(Топтық,жеке жұмыс)

Оқушылар«Бумеранг» әдісі бойынша жұмыс жасайды.Әр оқушы бір сұрақтан құрастырады, құрастырған сұрақтарын қарсы топқа береді, қарсы топ оқушылары сұрақтарға жауап береді.

Сұрақтарға жауап берген оқушылар смайлик арқылы бағаланады.

Сергіту сәті: «Табиғат құбылысы».Табиғатта болатын құбылыстарды жасатамын.Оқушылар саябаққа серуенге шығады,ауа-райы бірден өзгеріп жел тұрды,жай-жай жаңбыр себелей бастады,арты нөсер жаңбырға,бұршаққа ұласты,күн шығып ауа-райы ашылды.

2.Тапсырма. «Сәйкестендіру» кестесі(топтық жұмыс)

Сұрақтар

Жауабы

1

Бактерияны зақымдайтын вирус

Капсид

2

Вирустың сыртқы қорғаныштық нәруызды қабаты

М.В.Бейерник

3

Зат алмасу

Д.И.Ивановский

4

«Вирус»терминін ғылымға енгізген ғалым

Жасушадан тысқары жүреді

5

Вирусты зерттеген ғалым

Бактериофаг

Кесте дұрыс толтырылса топ оқушылары «Басбармақ» әдісімен бағаланады.

3. Тапсырма.«Полиглот» әдісі .Вирустың құрылысына сипаттама бере отырып,вирус құрылысының мүшелерін қазақ тілі,орыс тілі,ағылшын тілінде айтады.(жеке жұмыс)

Picture 4 Вирус – вирус – virus Бас- голова- head Базалық таяқша – основный полочки – base plate Жаға – побережье - collar ДНҚ – ДНК – DNA Нәруыз- белок- pretein Құйрықша- хвост- tail Ұзын құйрықты талшық- длинный хвост волокна- land tail fibres «Сөздік байланыс»тәсілі( ауызша кері байланыс). Оқушылардың жақсы ,толық жауап бергеніне байланысты мақтау сөздермен кері байланыс береді.

4.Тапсырма. «Микс »жаттығуы.Топтық жұмыс орындалады,әр топ тақырыпқа қатысты 10 сөз теріп жазады.10 сөзден 1-топ мәтін,2-топ ән,3-топ ертегі құрастырады.

Орындаған топты «Екі жұлдыз,бір тілек»тәсілі бойынша қарсы топтар кері байланыс жасап бірін-бірі бағалайды.Оқушылардың шығармашылық жұмыстары бағаланады.Екі сәтті шыққан тұстарын «Екі жұлдызбен»,бір жетілдіретін сәтті «Тілекпен» анықтайды.

Видеосюжет ұсыну.

(Қосымша-1)



А4 форматтағы қағаз.










Кесте











Вирус құрылысы-ның суреті.

(слайд)




















А4 форматтағы қағаз.


Сабақтың соңы

36-40минут








Кері байланыс:

Мен білдім____________________________

Мен үйрендім__________________________

Маған ұнады__________________________

Мен қиналдым_________________________

Менің көңіл-күйім______________________

Бұл кері байланыс арқылы оқушылар сабақтағы белсенділігіктерін бағалайды.Мұның нәтижесінде оқушылардың сабақтың мазмұнын қаншалықты түсінгендерінін,өздерінің қай деңгейде екендігін байқайды.


Стикерге жазып «Бағалау» ағашына іледі.

Қосымша ақпарат


Саралау – Сіз қосымша көмек (қолдау) көрсетуді қалай

жоспарлайсыз?

Анағұрлым қабілетті

оқушыларға

жаттығуларды

күрделендіруді қалай жасайсыз?




Бағалау-оқушылардың

үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?


Пəнаралық байланыс.

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері.

АКT байланыстары.

Құндылықтардағы

байланыс.


Мотивациясы жоғары оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беріледі. Оқушылардың шығармашылық қабілетін арттыратын әдістер арқылы қосымша көмек көрсете отырып қабілетті оқушыларды дамытамын.


Смайлик, «Бас бармақ»әдісі, « Екі жұлдыз,бір тілек» әдісі , «Сөздік байланыс» арқылы бағалау және критерий бойынша өзін-өзі бағалау немесе бірін-бірі бағалау.

Ағылшын тілі,орыс тілі,информатика. АКТ,құндылықтар.

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттарышынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары сəтті болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен?

Өз сабағыңыз туралы рефлексияны төмендегі бос орынға

жазыңыз.(Сол жақтағы бағанада келтірілген сұрақтардың арасынан Сіздің сабағыңызға сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.)



Қорытынды бағамдау:

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

1.Оқушының деңгейіне сай нақты тапсырмалар беруде

2


Қосымша-3

Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар

Сабақтың тақырыбы

Вирус-жасушасыз құрылым.

Сабақ негізделген оқу мақсаттары(оқу бағдарламасының сілтемесі)

Вирустардың тіршіліктің жасушасыз формасы екендігін түсіндіру.

Бағалау критерийлері

Вирустардың жасушасыз ағза екендігін түсіндіреді.

Тапсырмалар

1.Тапсырма.Мәтінмен жұмыс. Оқушылар тақырыпты оқиды.

Оқушылар«Бумеранг» әдісі бойынша жұмыс жасайды.Әр оқушы1 сұрақтан құрастырады, құрастырған сұрақтарын қарсы топқа береді, қарсы топ оқушылары жауап береді.

2.Тапсырма. «Сәйкестендіру» кестесі

Сұрақтар

Жауабы

1

Бактерияны зақымдайтын вирус

Капсид

2

Вирустың сыртқы қорғаныштық нәруызды қабаты

М.В.Бейерник

3

Зат алмасу

Д.И.Ивановский

4

«Вирус»терминін ғылымға енгізген ғалым

Жасушадан тысқары жүреді

5

Вирусты зерттеген ғалым

Бактериофаг

3. «Полиглот» әдісі .Вирустың құрылысына сипаттама бере отырып,вирус мүшелерін қазақ тілі,орыс тілі,ағылшын тілінде сөйлейді.

4.Тапсырма. «Микс »жаттығуы орындалады,әр топ тақырыпқа қатысты 10 сөз теріп жазады.10 сөзден мәтін,ертегі,ән құрастырады.

Бағалау китерийлер

Дискриптор

белгі

1

Вирустардың жасушасыз ағза екендігін түсіндіреді.

1.Вирустардың жасушасыз ағза екенін біледі.

2.Вирустарды зерттеген ғалымдарды біледі.

3.Вирустардың тіршілігін,құрылысын анықтай алады.

4.Вирус арқылы таралатын ауруларды танып,біледі.

5.Тақырыпта кездесетін тірек сөздерді біледі.



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!