Қысқа мерзімді жоспар-13
|
Бөлім: |
7.4 XIХ ғасыр -XX ғасырдың басындағы Қазақстанның мәдениеті |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Сундеткалиева И.Е. |
|
|
Күні: |
10.05.2024ж |
|
|
Сынып:7А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
XIX ғасырдың соңы – XX ғасырдың басындағы Қазақтардың ауызша тарихи дәстүрлерінің дамуы. Зерттеу сұрағы: Ш. Құдайбердіұлы, М. Көпейұлы, Қ. Халид еңбектерінің тарихи құндылығы неде? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.3.4 Шәкәрім Құдайбердіұлы, Мәшһүр Жүсіп Көпейұлы, Қ.Халид еңбектерін тарихи дерек ретіндегі маңызын айқындау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
XIX ғ. соңы мен XX ғ. басында пайда болған шежірелерді тарихи дереккөз ретінде құндылығын анықтау |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Ой шақыру: Ш.Құдайбердіұлы, М.Көпейұлы, Қ.Халидтің суреттері көрсетіліп, тұлғалар және олардың өмір сүрген заманы мен шығармалары туралы «үздіксіз сөйлеу» тапсырмасы орындалады. Зерттеу сұрағы: Ш. Құдайбердіұлы, М. Көпейұлы, Қ. Халид еңбектерінің тарихи құндылығы неде? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар өз жауаптарын ұсынады |
мадақтау |
http://www.youtube.com/watch?v=2gWZeee4rO8 Мұғалім презентациясы |
||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ |
Зерттеу мен талдау Бейнеролик ұсынылады: -Аталған зерттеушілер еңбегінің құндылығы неде? -Бүгінгі күні олардың еңбектерінің маңызы қандай? 1 тапсырма: Кестемен жұмыс.
Дескриптор: 1.Ағартушылардың туған жерін анықтайды; 2.Ағартушылардың еңбектерін көрсетеді; 3. зерттеген салаларын атайды; 3. Ағартушылардың еңбектерінің құндылығын көрсетеді;
2 тапсырма: «Тұлғаны таны» (Төменде келтірілген деректертің суреттегі қай тарихи тұлғаға қатысты екенін анықтаңдар)
Дескриптор: Ш. Құдайбердіұлы, М. Көпейұлы, Қ. Халид тарихи тұлғаларының шығармаларын анықтайды; 3 тапсырма Мәтін «пирамидасы» (Қазақстан тарихы хрестоматиясынан мәтіндік дерек ұсынылады, деректі оқып, пирамиданы толтыру қажет) 1. Мәтін не туралы 2. Орны мен уақыты 3. Негізгі оқиғалар 4. Негізгі кейіпкерлер 5. Ерекшеліктері 6. Құндылығы 7. Қандай сұрақтар бар? 8. Мәтін жайлы өз пікіріңіз
|
Дескриптор: Дескриптор: 1.Ағартушылардың туған жерін анықтайды; 2.Ағартушылардың еңбектерін көрсетеді; 3. зерттеген салаларын атайды; 3. Ағартушылардың еңбектерінің құндылығын көрсетеді;
Дескриптор: Ш. Құдайбердіұлы, М. Көпейұлы, Қ. Халид тарихи тұлғаларының шығармаларын анықтайды;
Дескриптор: Қазақстан тарихы хрестоматиясының ақпараттық деректеріне талдау жасайды;
|
Өзін-өзі бағалау
Мұғалімнің ауызша бағалауы
|
Қосымша-1 Карточкалар
Оқулық Қабылдинов З.Е., Қайыпбаева А.Т. Қазақстан тарихы Ж/ б/ б/м
Қазақстан тарихы хрестоматиясы 91-93бб |
||||||||||||||||||||
|
Қорытынды |
Ақиқат/жалған тапсырмасы
«Білімді стикер» Кері байланыс « Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді. - Не білдім? - Не білемін? - Не білгім келеді? |
Тақырып бойынша не білгенін жазады |
ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Қазақтардың ауызша тарихи дәстүрлерінің дамуы. 7 сұрақ тест тапсырмасын құрастыру
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
XIX ғасырдың соңы – XX ғасырдың басындағы Қазақтардың ауызша тарихи дәстүрлерінің дамуы.
XIX ғасырдың соңы – XX ғасырдың басындағы Қазақтардың ауызша тарихи дәстүрлерінің дамуы.
Қысқа мерзімді жоспар-13
|
Бөлім: |
7.4 XIХ ғасыр -XX ғасырдың басындағы Қазақстанның мәдениеті |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Сундеткалиева И.Е. |
|
|
Күні: |
10.05.2024ж |
|
|
Сынып:7А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
XIX ғасырдың соңы – XX ғасырдың басындағы Қазақтардың ауызша тарихи дәстүрлерінің дамуы. Зерттеу сұрағы: Ш. Құдайбердіұлы, М. Көпейұлы, Қ. Халид еңбектерінің тарихи құндылығы неде? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.3.4 Шәкәрім Құдайбердіұлы, Мәшһүр Жүсіп Көпейұлы, Қ.Халид еңбектерін тарихи дерек ретіндегі маңызын айқындау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
XIX ғ. соңы мен XX ғ. басында пайда болған шежірелерді тарихи дереккөз ретінде құндылығын анықтау |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Ой шақыру: Ш.Құдайбердіұлы, М.Көпейұлы, Қ.Халидтің суреттері көрсетіліп, тұлғалар және олардың өмір сүрген заманы мен шығармалары туралы «үздіксіз сөйлеу» тапсырмасы орындалады. Зерттеу сұрағы: Ш. Құдайбердіұлы, М. Көпейұлы, Қ. Халид еңбектерінің тарихи құндылығы неде? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар өз жауаптарын ұсынады |
мадақтау |
http://www.youtube.com/watch?v=2gWZeee4rO8 Мұғалім презентациясы |
||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ |
Зерттеу мен талдау Бейнеролик ұсынылады: -Аталған зерттеушілер еңбегінің құндылығы неде? -Бүгінгі күні олардың еңбектерінің маңызы қандай? 1 тапсырма: Кестемен жұмыс.
Дескриптор: 1.Ағартушылардың туған жерін анықтайды; 2.Ағартушылардың еңбектерін көрсетеді; 3. зерттеген салаларын атайды; 3. Ағартушылардың еңбектерінің құндылығын көрсетеді;
2 тапсырма: «Тұлғаны таны» (Төменде келтірілген деректертің суреттегі қай тарихи тұлғаға қатысты екенін анықтаңдар)
Дескриптор: Ш. Құдайбердіұлы, М. Көпейұлы, Қ. Халид тарихи тұлғаларының шығармаларын анықтайды; 3 тапсырма Мәтін «пирамидасы» (Қазақстан тарихы хрестоматиясынан мәтіндік дерек ұсынылады, деректі оқып, пирамиданы толтыру қажет) 1. Мәтін не туралы 2. Орны мен уақыты 3. Негізгі оқиғалар 4. Негізгі кейіпкерлер 5. Ерекшеліктері 6. Құндылығы 7. Қандай сұрақтар бар? 8. Мәтін жайлы өз пікіріңіз
|
Дескриптор: Дескриптор: 1.Ағартушылардың туған жерін анықтайды; 2.Ағартушылардың еңбектерін көрсетеді; 3. зерттеген салаларын атайды; 3. Ағартушылардың еңбектерінің құндылығын көрсетеді;
Дескриптор: Ш. Құдайбердіұлы, М. Көпейұлы, Қ. Халид тарихи тұлғаларының шығармаларын анықтайды;
Дескриптор: Қазақстан тарихы хрестоматиясының ақпараттық деректеріне талдау жасайды;
|
Өзін-өзі бағалау
Мұғалімнің ауызша бағалауы
|
Қосымша-1 Карточкалар
Оқулық Қабылдинов З.Е., Қайыпбаева А.Т. Қазақстан тарихы Ж/ б/ б/м
Қазақстан тарихы хрестоматиясы 91-93бб |
||||||||||||||||||||
|
Қорытынды |
Ақиқат/жалған тапсырмасы
«Білімді стикер» Кері байланыс « Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді. - Не білдім? - Не білемін? - Не білгім келеді? |
Тақырып бойынша не білгенін жазады |
ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Қазақтардың ауызша тарихи дәстүрлерінің дамуы. 7 сұрақ тест тапсырмасын құрастыру
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз















