Пәні: Қазақстан тарихы | Мектеп: «Қараөзек» жалпы орта мектебікоммуналдық мемлекеттік мекемесі |
Күні: 10.05 .2017 |
|
Сабақтың тақырыбы: | Мұғалімнің аты-жөні:Турмаганбетова Злиха |
XVI-XVII ғасырлардағы тарихи шығармалар |
|
|
|
Сынып: 7 «А» | Қатысқаны:17
| Қатыспағаны:- |
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | Тарихи шығармалардың маңыздылығын оқушылар ұғынады |
| Тарихи шығармалардың мемлекеттің дамуына қосқан үлесі туралы |
| түсіндіріп айтып береді. салыстырып отырған түсінік пен құбылыстың ортақ |
| және жеке ерекшеліктерін анықтай алады; мәтінмен өз бетінше жұмыс жасау да, |
| дағдысы дамиды, ақпаратпен жұмыс жасау барысында ынталы болады; |
|
|
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар орындай алады: |
| Жаңа тақырыпты меңгереді. |
|
|
| Оқушылардың көпшілігі орындай алады:_ |
| Өтілген тақырыптардан сұрақтарға жауап береді |
|
|
| Кейбір оқушылар орындай алады: |
| Картамен жұмыс істейді |
|
|
Тілдік мақсат | Пәнге деген лексика мен терминология: |
| Тарихи Абулхаир -хани |
| Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: |
| Шежірелер жинағы |
| Талқылауға арналған сұрақтар: |
| Тарихи шығармалар |
Пән аралық байланыстар | География,әдебиет |
|
|
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 5 мин
| Сәлемдесу .Шаттық шеңбері | Оқулық |
| Топқа бөлу | Стикер |
| | Карта |
| Үй тапсырмасын тексеру | Суреттер |
|
| сөзжұмбақ |
| Тапсырмаларды орындау бағалау |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Сабақтың ортасы 25 мин |
|
|
| 2 тапсырма. Диалогтық оқыту
| оқулық |
| 1 топ. «Дулати» Мұхаммед Хайдар Дулатидің өмірбаяны |
|
| 2-топ. «Жалайыри»Қадырғали Қосымұлы Жалайыридың өмірі дерегі | Карта |
| 3-топ. «Хорезми»Әбілғазы Бахадурханның өмірі | Суреттер |
| 3-Тапсырма. «Кезбе тілші» әдісі «Та´рих и Рашиди» шығармасы Жылнамалар жинағы. | Стикер |
| «Тарихи бас қатыру» насңышғыма аришди тираих раитх |
|
| армалыжанл ижнғаы |
|
| 16-17 ғасырдаҚазақстан жерін мекендеген халықтардың |
|
| негізгі тілі қазақ тілі болды.Қазақ тілі ежелгі қазақ жерін |
|
| мекендеген түркі тектес қыпшақ,керей ,найман т.б. |
|
| Тайпалардыңтілдері негізіндеқалыптасып дамыды. |
|
| Қазақ тілінің ерекше жеке белгілері 15ғасырда қалыптасты. |
|
| Қазақтардың негізгі әліппесі арқылы қазақтар араб |
|
| тілін,шариғатты,құранды оқыды |
|
| Қазақ жерінде араб әріпімен жазылған т.б. шығармалар бар |
|
| «Темірнама» |
|
| «Шыңғыснама» |
|
| «Бабырнама» |
|
|
|
|
Сабақтың соңы 10 мин | «Жамиғат-ат-тауарих» 1587жыл | карта |
|
|
|
| «Тарихи-и Рашиди»1541-1546 жыл |
|
|
|
|
| Тарихи-и Әбілхайыр хан 16 ғасыр |
|
|
|
|
|
|
|
Сабақ бойынша рефлексия 5 мин |
|
|
| Кері байланыс жасау | Стикер |
|
|
|
|
|
|
Қорытынды |
|
|
| Пысықтау сұрақтарын беру | оқулық |
|
|
|
|
|
|
Үйге тапсырма | Өз қалауларың бойынша төменде ұсынылған тақырыптар негізінде тебіреніс немесе эссе жаз.
|
|
|
|
|
|
|