Тексерілді:_______________ДОІЖО: А.Садыкбекова
|
Білім беру ұйымының атауы |
Ы.Алтынсарин атындағы жоббм |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
9.2 Кеңестік Қазақстанның мәдениеті (1946-1985 жылдар) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ходжаканова А. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
XX ғасырдыңекінші жартысындағы білім беру жүйесінің дамуы. Зерттеу сұрағы: Кеңестік білім беру саласындағы реформалар қандай мақсат көздеді? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.3.2 білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Мозайка арқылы екі топқа бөлу. І топ. «Білім» ІІ - топ. «Ғылым»
Б. ОЙ ШАҚЫРУ. ТАҚЫРЫПҚА ШЫҒУ
- Кеңестік білім беру саласындағы реформалар мен бүгінгі білім реформасына дейінгі Қазақстан көрінісі бейнеленген слайдты көрсете отырып, оқушыларға сұрақтар қою: 1. Суреттен не байқап тұрсыздар? 2. Екі суреттің бір-бірімен қандай байланысы бар? 3. Суреттен қандай ақпарат аламыз? 4. Екі суреттің бір-бірімен тарихи сабақтастығы неде деп ойлайсыздар? - Осы қойылған сұрақтар арқылы оқу мақсатын оқушыларға болжату және жаңа тақырыпқа шығу, бағалау критерийлерімен таныстыру. - Осыдан кейін сыныпқа өздерінің топ аттарының мәні мен мағынасын таныстыру тапсырылады. Оқушылар алдыңғы сабақтарда алған білімдерін қолданады.
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
«Білімге құштар мектеп» қоржынына оқулық жинақтау |
Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін). Бес томдық. 4-том. – Алматы, 2010. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Сынып оқушылары бейнебаянды тыңдай отырып, қазіргі білім жүйесін кеңестік дәуірдегі білім жүйесімен салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды. Осыдан кейін зерттеу жүргізу жұмыстарына келесі «уақыт сызығы» кестесін дұрыс құрастыру ұсынылады:
«Мәтінмен жұмыс» әдісі
Жұптық жұмыс
2. Тапсырма: Мәтіндегі көп нүктенің орнына керекті сандық деректерді жаз
Республикада 500 мың студент білім алатын арнайы 246 оқу орны болды. Соның ішінде 30 мамандық бойынша дайындайтын С.М. Киров атындағы Қазақ мемлекеттік университеті республикадағы ең ірі оқу орны болды. Осылайша елімізде мамандар даярларлау 11 есе өсті. Қазақстанда орта мектептер ақпараттық және есептеу техникасының негіздері курсын 99 пайыз қамтыды, тек 1 пайызы ғана электронды есептеу техникаларымен жабдықталды.
Керекті сандық деректер: 246, 1, 500, 99, 30, 11.
«Сәйкестендіру» әдісі
Жеке жұмыс
3. Тапсырма ІІ топ: Берілген жоғарғы оқу орындарының қай қалаларда ашылғанын сәйкестендір
Жұптық жұмыс «Арқан тартыс» әдісі Қазақ тілінде білім беретін мектептердің жабылуының себептерін айтады. Мүмкін болатын жауаптар: 1. КСРО-да кеңес ұлтын қалыптастыру; 2. Жоғарғы оқу орындарында орыс тілінде оқыту; 3. Қызметке тек орыс тілін білетіндерді алу; 4. Жоғарғы оқу орындарында оқулықтардың орыс тілінде болуы; 5. Орыс тілінің артықшылыққа ие болуы 6. Қазақ ұлты санының аздығы; 7. Ауылдық жерлердегі «болашағы жоқ» мектептердің жабылуы; 8. Қазақ тілінің 10-ақ функция атқаруы; 9. Ақпарат құралдарының басым көпшілігі орыс тілінде болуы. Қосымша оқушылар бір –бірлеріне сұрақтар қояды. |
Бейнебаяндағы мәтіннен негізгі идеяны анықтайды. Бағалау критерий- лері: Реформалардың қабылданған мерзімдерін дұрыс атайды,
зерттеу жүргізу жұмыстары на келесі «уақыт сызығы» кестесін дұрыс құрастыра ды.
Дескриптор:
Дескриптор:Берілген жоғарғы оқу орындарды қай қалаларда ашылғанын сәйкестендіре алады.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Оқулық жинау» әдісі
|
Қазақстан тарихы. Алматы. Атамұра. 2010ж. 4 том.
Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін). Бес томдық. 4-том. – Алматы, 2010.
С. Сабырұлы. Қазақстан тарихы. – Алматы: Жеті жарғы, 2012.
Г.В. Кан, Н.У.Шаяхметов. Қазақстан тарихы. – Алматы: Алматыкітап, 2012 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Кеңестік білім беру жүйесінің ерекшеліктері... Үйге тапсырма Кеңестік идеологияның білім саласына жағымды және жағымсыз әсерлері
|
Сабақтың тақырыбын қорытынды лау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпарат тық карточка
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байла ныс |
1.Маған бүгінгі сабақтан ұнаған жағдай... 2.Мені бүгінгі сабақта ойландырған жағдай... 3.Менің бір ұсынысым...немесе сұрағым...
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушы лар бағалай критерийлерімен өз деңгей лерін бағалай ды |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
«Ыбырай Алтынсарин атындағы мектеп жанындағы интернаты бар жалпы орта білім беретін мектеп»КММ
Ашық сабақ
Сабақтың тақырыбы:
XX ғасырдыңекінші жартысындағы білім беру жүйесінің дамуы
9 «А» сынып
Тарих пәні мұғалімі: Ходжаканова Айгул
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
XX ғасырдыңекінші жартысындағы білім беру жүйесінің дамуы.
XX ғасырдыңекінші жартысындағы білім беру жүйесінің дамуы.
Тексерілді:_______________ДОІЖО: А.Садыкбекова
|
Білім беру ұйымының атауы |
Ы.Алтынсарин атындағы жоббм |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
9.2 Кеңестік Қазақстанның мәдениеті (1946-1985 жылдар) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ходжаканова А. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
XX ғасырдыңекінші жартысындағы білім беру жүйесінің дамуы. Зерттеу сұрағы: Кеңестік білім беру саласындағы реформалар қандай мақсат көздеді? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.3.2 білім мен ғылым саласындағы мемлекеттік саясатқа баға беру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Мозайка арқылы екі топқа бөлу. І топ. «Білім» ІІ - топ. «Ғылым»
Б. ОЙ ШАҚЫРУ. ТАҚЫРЫПҚА ШЫҒУ
- Кеңестік білім беру саласындағы реформалар мен бүгінгі білім реформасына дейінгі Қазақстан көрінісі бейнеленген слайдты көрсете отырып, оқушыларға сұрақтар қою: 1. Суреттен не байқап тұрсыздар? 2. Екі суреттің бір-бірімен қандай байланысы бар? 3. Суреттен қандай ақпарат аламыз? 4. Екі суреттің бір-бірімен тарихи сабақтастығы неде деп ойлайсыздар? - Осы қойылған сұрақтар арқылы оқу мақсатын оқушыларға болжату және жаңа тақырыпқа шығу, бағалау критерийлерімен таныстыру. - Осыдан кейін сыныпқа өздерінің топ аттарының мәні мен мағынасын таныстыру тапсырылады. Оқушылар алдыңғы сабақтарда алған білімдерін қолданады.
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
«Білімге құштар мектеп» қоржынына оқулық жинақтау |
Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін). Бес томдық. 4-том. – Алматы, 2010. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Сынып оқушылары бейнебаянды тыңдай отырып, қазіргі білім жүйесін кеңестік дәуірдегі білім жүйесімен салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды. Осыдан кейін зерттеу жүргізу жұмыстарына келесі «уақыт сызығы» кестесін дұрыс құрастыру ұсынылады:
«Мәтінмен жұмыс» әдісі
Жұптық жұмыс
2. Тапсырма: Мәтіндегі көп нүктенің орнына керекті сандық деректерді жаз
Республикада 500 мың студент білім алатын арнайы 246 оқу орны болды. Соның ішінде 30 мамандық бойынша дайындайтын С.М. Киров атындағы Қазақ мемлекеттік университеті республикадағы ең ірі оқу орны болды. Осылайша елімізде мамандар даярларлау 11 есе өсті. Қазақстанда орта мектептер ақпараттық және есептеу техникасының негіздері курсын 99 пайыз қамтыды, тек 1 пайызы ғана электронды есептеу техникаларымен жабдықталды.
Керекті сандық деректер: 246, 1, 500, 99, 30, 11.
«Сәйкестендіру» әдісі
Жеке жұмыс
3. Тапсырма ІІ топ: Берілген жоғарғы оқу орындарының қай қалаларда ашылғанын сәйкестендір
Жұптық жұмыс «Арқан тартыс» әдісі Қазақ тілінде білім беретін мектептердің жабылуының себептерін айтады. Мүмкін болатын жауаптар: 1. КСРО-да кеңес ұлтын қалыптастыру; 2. Жоғарғы оқу орындарында орыс тілінде оқыту; 3. Қызметке тек орыс тілін білетіндерді алу; 4. Жоғарғы оқу орындарында оқулықтардың орыс тілінде болуы; 5. Орыс тілінің артықшылыққа ие болуы 6. Қазақ ұлты санының аздығы; 7. Ауылдық жерлердегі «болашағы жоқ» мектептердің жабылуы; 8. Қазақ тілінің 10-ақ функция атқаруы; 9. Ақпарат құралдарының басым көпшілігі орыс тілінде болуы. Қосымша оқушылар бір –бірлеріне сұрақтар қояды. |
Бейнебаяндағы мәтіннен негізгі идеяны анықтайды. Бағалау критерий- лері: Реформалардың қабылданған мерзімдерін дұрыс атайды,
зерттеу жүргізу жұмыстары на келесі «уақыт сызығы» кестесін дұрыс құрастыра ды.
Дескриптор:
Дескриптор:Берілген жоғарғы оқу орындарды қай қалаларда ашылғанын сәйкестендіре алады.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Оқулық жинау» әдісі
|
Қазақстан тарихы. Алматы. Атамұра. 2010ж. 4 том.
Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін). Бес томдық. 4-том. – Алматы, 2010.
С. Сабырұлы. Қазақстан тарихы. – Алматы: Жеті жарғы, 2012.
Г.В. Кан, Н.У.Шаяхметов. Қазақстан тарихы. – Алматы: Алматыкітап, 2012 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Кеңестік білім беру жүйесінің ерекшеліктері... Үйге тапсырма Кеңестік идеологияның білім саласына жағымды және жағымсыз әсерлері
|
Сабақтың тақырыбын қорытынды лау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпарат тық карточка
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байла ныс |
1.Маған бүгінгі сабақтан ұнаған жағдай... 2.Мені бүгінгі сабақта ойландырған жағдай... 3.Менің бір ұсынысым...немесе сұрағым...
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушы лар бағалай критерийлерімен өз деңгей лерін бағалай ды |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
«Ыбырай Алтынсарин атындағы мектеп жанындағы интернаты бар жалпы орта білім беретін мектеп»КММ
Ашық сабақ
Сабақтың тақырыбы:
XX ғасырдыңекінші жартысындағы білім беру жүйесінің дамуы
9 «А» сынып
Тарих пәні мұғалімі: Ходжаканова Айгул
шағым қалдыра аласыз
















