Материалдар / Ы. Алтынсарин "Өнер- білім бар жұрттар
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ы. Алтынсарин "Өнер- білім бар жұрттар

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаңартылған білім беру мазмұнында жазылған "Қиял әлемі" бөліміндегі Ы.Алтынсариннің "Өнер - білім бар жұрттар " тақырыбындағы жазылған сабақ жоспарым өз әріптестеріме көмегі тиеді деген ойдамын
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
12 Мамыр 2018
2245
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ жоспары



Бөлім: Қиял әлемі

Сабақ: Өнер-білім бар жұрттар



білесің бе?







Мектеп: №10.Кемелүлы атындағы ж. о м

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Оспанова Гүлзат

СЫНЫП: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

5.2.5.1 – мәтін мазмұнын түсінуге , нақты ақпараттарды анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру .

5.4.2.2 –зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жалғаулар арқылы түрлендіріп қолдану.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

Зат есімдер мағынасына қарай ажырата алады. Жазба жұмыстарын жасайды.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады : зат есімдердің мағыналық түрлерін мәнмәтін аясында жаттығулар арқылы түрлендіріп қолданады

Кейбір оқушылар орындай алады: Тақырыпқа байланысты ақпарат көздерінен қосымша мәліметтерді ала біледі. Өзіндік ой-тұжырымын жазба жұмыстарында еркін білдіре алады



Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу ,түсіну және қолдану

Бағалау критерийі

-Жеке , топтық тапсырмаларды орындай алады.

-Мәтіннің стильдік ерекшелігін таниды.

Құндылықтар

Оқушыларды өнер, білімнің қажеттілігін айта отырып, білімділікке, бірлікке, ұйымшылдыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.


Тілдік мақсат














Оқушылар орындай алады: Мәтін аясындағы нақты ақпараттарды анықтайды.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Айшылық алыс, дүниені кезді, құр арбаны, мың шақырым

Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер Менің ойымша, ал жолдастарымның пікірінше, бұл игі бастаманы қолдаймын, болашақтың сұранысы мынадай болуы ықтимал.


Талқылауға арналған сұрақтар:


Техниканың қарыштап дамуының сыры неде?

Сендердің қиялдарыңдағы арманның орындалуына не істер едіңдер?


Пәнаралық байланыс

Қазақ әдебиеті, жаратылыстану

Алдыңғы оқу

Зат есімдердің тұлғасына, құрамына қарай ажырату

Жоспар



Жоспарлан ған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері








Ресурстар

Басы

3-минут
























5 мин



















































Ортасы

9 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу.

Мейірімді жүрекпен,

Ақпейілді тілекпен.

Амандасып алайық,

Бір жадырап қалайық.

Cуреттер арқылы топқа бөлемін

1-топ «Зат есім»

2-топ «Деректі зат есім»

3 –топ «Дерексіз зат есім»

Айтылым .Тыңдалым дағдылары жүреді.

Оқушылардың сабаққа дайындығы.

« Миға шабул » әдісі бойынша сұрақ -жауап аламын.

Зат есім дегеніміз не?

Зат есім тұлғасына ,құрамына қарай қаншаға бөлінеді ?

Қиял дегенді қалай түсінесіңдер?






1-тапсырма. «Суреттер сөйлейді» әдісі бойынша берілген суреттерді сәйкестендіру арқылы тақырыпқа болжам жасайды.

Выгнутая вправо стрелка 1
















Выгнутая вправо стрелка 4

Выгнутая вправо стрелка 2










Выгнутая вправо стрелка 5


Выгнутая вправо стрелка 3


Выгнутая вниз стрелка 1





Бағалау критерийі

Дескриптор

-Суретті сәйкестендіріп мәтін арқылы жеткізеді.


-Суреттерді орынды пайдаланады.

-Суретті шағын мәтін арқылы жеткізеді.







2-тапсырма. Оқылым материалымен «Іштей оқу» әдісі арқылы мәтінмен танысып, ойтүрткі сұрақтарына жауап береді.

Ақын өлеңде өз заманы үшін ғажайып оқиғалар мен таңсық дүниелерді қалай сипаттайды.

Ы.Алтынсариннің жазғаны бүгінгі таңда жүзеге асты ма?

Ақын суреттеген ғажайыптар неліктен қиял болудан қалды ?

«Өнер – білім бар жұрттар» өлеңі Өнер - білім бар жұрттар

Тастан сарай салғызды;

Айшылық алыс жерлерден,

Көзіңді ашып - жұмғанша,

Жылдам хабар алғызды.

Аты жоқ құр арбаны

Мың шақырым жерлерге,

Күн жарымда барғызды.

Адамды құстай ұшырды;

Мал істейтін жұмысты

От пен суға түсірді;

Отынсыз тамақ пісірді,

Сусыздан сусын ішірді.

Теңізде жүзді балықтай,

Дүниені кезді жалықпай,

Білгендерге осылар

Бәрі - дағы анықтай,

Білмегенде танықтай; Біз де бекер жатпалық, Осыларға таныспай; Ат өнері білінбес Бәйгеге түсіп жарыспай; Жекілдеп шыққан көк шөптей Жаңа өспірім достарым, Қатарың кетті-ау алысқа-ай, Ұмтылыңыз, қалыспай.

Бағалау . Білім алушылар бір-біріне ауызша кері байланыс беру арқылы «Басбармақ» әдісімен бағалайды.






Көліктердің суреті








10 минут



3- тапсырма «Галерияны шарлау» әдісі постер құрау арқылы тапсырманы орындаңдар. 1-топ. Мәтіннен деректі,дерексіз зат есімдерді топтастырып жазыңдар.

Деректі зат есім. Сарай,сусын, от, ат, күн, мал

Дерексіз зат есім: өнер, білім, хабар

2-топ. Дерексіз зат есімдерге жұрнақ жалғап , туынды сөз жасандар. Өнер+паз, білім+паз, хабар+шы

3-топ. Өлеңдегі ғажайып сипатқа ие оқиғаларды бүгінгі күнмен салыстырып, кестені толықтырыңдар.

Ы.Алтынсариннің өлеңінде

Бүгінгі таңда

Айшылық алыс жерлерден...

Жылдам хабар алғызды.

Телефон,ғаламтор,факс, телеграмма




Бағалау критерийі

Дескриптор

-- орфоэпиялық норманы сақтай алады. - оқиғаларды бүгінгі

күнмен салыстырып, толық жауап бере алады.





- Оқылым мәтінін негізге алып топтық тапсырманы орындайды.

- орфоэпиялық норманы сақтайды


Бағалау: Оқушылар жазған жұмыстарын бір – бірімен ауыстырып, дұрыс жазылса смайликтер қою арқылы бағалайды.




Суреттер А4 қағазы маркерлер



10 мин

















3 мин








4-тапсырма «Позиция таңдау» әдісі

Тақырыпқа байланысты өз көзқарастарыңды ауызша дәлелдеңдер. Негізгі түйіндеріңді жазыңдар.

-Техниканың қарыштап дамуының сыры неде?

-Сендердің қиялдарыңдағы арманның орындалуына не істер едіңдер?

Бағалау критерийі

Дескриптор

- өз көзқарастарын дәлелдеп шыға алады.




- тақырыпқа байланысты өз

көзқарастарын айтады

-Өз ойларын жазады.



Кері байланыс



Бағалау:

Басбармақ, Смайлик, Тамаша! Керемет! Жақсы! Талпын! Кері байланыс.


Үйге тапсырма:

Өнер-білімнің пайдасы жайында мақал-мәтелдер тауып жазып, деректі, дерексіз зат есімдерді ажыратыңдар.




Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға

тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?



































Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс.

«Позиция таңдау» әдісі оқушылардың ой өрісін дамытады, өз ойын еркін айтады.Түйінді ой жаза алады.


Кері байланыс , «Басбармақ». Смайлик, тамаша! Керемет! Жарайсың!

Интербелсенді тақтада мәтінге байланысты суреттер көрсетіледі.




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!