|
Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: |
Мектебі:№37 |
||||||||||
|
Күні: 07.12.2023 |
Мұғалім: Разғалиева А.С |
||||||||||
|
Сынып: 5 Б |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ы.Алтынсарин «Атымтай
Жомарт» Жомарттық пен
сараңдық |
||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.1.2.1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау; 5.2.1.1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу; |
||||||||||
|
Бағалау критерийлері
|
Шығарма тақырыбы мен идеясын таба алады, әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді таба алады |
||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Еңбекке шақыру,адамгершілікке баулу,жомарттық қасиетті дәріптеу. |
||||||||||
|
Алдыңғы оқу
|
Атымтай Жомарт әңгімесінің мазмұнын біледі. |
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру бөлімі 1.Сәлемдесу. 2.Оқушыларды түгелдеу. 3.Сабаққа әзірлеу. 4.Ынтымақтастық орнату.Сыныпта жақсы психологиялық ахуал қалыптастыру мақсатында көршіңнің бойындағы жақсы қасиеттерін айту. «Бағалау»кестесі әр оқушыға таратылады. Смарт сағат АКТ арқылы суреттер көрсетіледі.Әр топқа бір суреттен беріледі.Суреттегі бейнені мәтін ішінен табады,әңгімелейді.
Еңбекке деген құрметті қалыптастырады |
«Көңілді күн» тренингі «Суретпен жұмыс» «Күн шуағы» бағалау |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
1-тапсырма ТЖ «Фишбоун» әдісі Дәлел
Түйінді ой
Тақырыбы
Себеп Балық қаңқасының басына «Атымтай Жомарт»әңгімесі Оқушыдан күтілетін жауаптар. Денесінің жоғарғы жағына-дәлел келтіру. 1-дәлел.Өзімнен терезі төмен кедейлерді менсінбей кетемін бе деп қорқады. 2-дәлел.бар бола тұра жұмыс істесем,кейінгілер үлгі алсын деймін. 3-дәлел.маңдай терімен тапқан тамақ бойыма сіңімді болады. 4-дәлел.Алланың берген дәулетін тиісті орындарына жаратпасам мал берген иесіне күнәлі боламын дейді. Денесінің төменгі жағына –себептер жазу. Сабырлы,қайырымды,қанағатшыл,еңбекқор адал,Аллаға шексіз сенуші. Түйінді ой. Адамға деген қайырымдылығы,еңбекке деген сүйіспеншілігі-оның басты қасиеті.Жомарт болуы осыдан. 2-тапсырма ЖЖ Венн диаграммасы
Жомарттық
Ұқсастығы .
Сараңдық Жомарттық пен сараңдыққа сипаттама бере отырып,екеуіне ортақ қасиетті тауып дәлелде-деген ой төңірегінде пікірлерін ортаға салады. Шығармадағы екі қасиетті салыстыра отырып,адамгершілік құндылықтарға ынталандырып өзін-өзі тану пәнімен байланыстырамын. 3-тапсырма «Жомарт пен сараң» ертегісі бойынша жақсы мен жаманды ажырата алу. Оқушыларға видеоролик көрсетіледі. «Жомарт пен сараң» ертегісі
Береген қолым алаған. Жомарт бергенін айтпас.
Берген жомарт
емес, Атым шықсын десең, жомарт бол. Байлыққа жомарттық жарасады
Сыпайы,
киімді киіп тоздырады,
Іші тарлық —
сараңның ісі, «Төрт сөйлем»әдісі 1.Пікір. Әңгіме кейіпкері туралы өзіндік пікірлеріңді бір сөйлеммен айтыңдар немесе жазыңдар. 2.Дәлел.Пікірлеріңді бір сөйлеммен дәлелдеңдер. 3.Мысал.Пікірлеріңді өмірмен байланыстырып,мысалдар келтіріңдер. 4.Қорытынды. Әңгіме кейіпкері туралы қорытынды шығарыңдар.
(Еңбегің егіз болса,байлығың сегіз болады. Еңбегің қатты болса,татқаның тәтті болады.)
Үйге тапсырма:Ы.Алтынсарин әңгімелерін оқу Жомарттық әлемді өзгерте ала ма? Эссе жазу
Дескриптор:
-әңгімеге қорытынды
жасап,өмірмен
байланыстырады.
|
«Фишбоун» әдісі
ҚБ «Күн шуағы»
Венн диаграммасы
ҚБ «Күн шуағы»
ҚБ «Күн шуағы»
|
|||||||||
|
|
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ы.Алтынсарин Қыпшақ Сейітқұл Жамандық пен сараңдық
Ы.Алтынсарин Қыпшақ Сейітқұл Жамандық пен сараңдық
|
Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: |
Мектебі:№37 |
||||||||||
|
Күні: 07.12.2023 |
Мұғалім: Разғалиева А.С |
||||||||||
|
Сынып: 5 Б |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ы.Алтынсарин «Атымтай
Жомарт» Жомарттық пен
сараңдық |
||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.1.2.1 әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау; 5.2.1.1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу; |
||||||||||
|
Бағалау критерийлері
|
Шығарма тақырыбы мен идеясын таба алады, әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді таба алады |
||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Еңбекке шақыру,адамгершілікке баулу,жомарттық қасиетті дәріптеу. |
||||||||||
|
Алдыңғы оқу
|
Атымтай Жомарт әңгімесінің мазмұнын біледі. |
||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Ресурстар |
|||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру бөлімі 1.Сәлемдесу. 2.Оқушыларды түгелдеу. 3.Сабаққа әзірлеу. 4.Ынтымақтастық орнату.Сыныпта жақсы психологиялық ахуал қалыптастыру мақсатында көршіңнің бойындағы жақсы қасиеттерін айту. «Бағалау»кестесі әр оқушыға таратылады. Смарт сағат АКТ арқылы суреттер көрсетіледі.Әр топқа бір суреттен беріледі.Суреттегі бейнені мәтін ішінен табады,әңгімелейді.
Еңбекке деген құрметті қалыптастырады |
«Көңілді күн» тренингі «Суретпен жұмыс» «Күн шуағы» бағалау |
|||||||||
|
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
1-тапсырма ТЖ «Фишбоун» әдісі Дәлел
Түйінді ой
Тақырыбы
Себеп Балық қаңқасының басына «Атымтай Жомарт»әңгімесі Оқушыдан күтілетін жауаптар. Денесінің жоғарғы жағына-дәлел келтіру. 1-дәлел.Өзімнен терезі төмен кедейлерді менсінбей кетемін бе деп қорқады. 2-дәлел.бар бола тұра жұмыс істесем,кейінгілер үлгі алсын деймін. 3-дәлел.маңдай терімен тапқан тамақ бойыма сіңімді болады. 4-дәлел.Алланың берген дәулетін тиісті орындарына жаратпасам мал берген иесіне күнәлі боламын дейді. Денесінің төменгі жағына –себептер жазу. Сабырлы,қайырымды,қанағатшыл,еңбекқор адал,Аллаға шексіз сенуші. Түйінді ой. Адамға деген қайырымдылығы,еңбекке деген сүйіспеншілігі-оның басты қасиеті.Жомарт болуы осыдан. 2-тапсырма ЖЖ Венн диаграммасы
Жомарттық
Ұқсастығы .
Сараңдық Жомарттық пен сараңдыққа сипаттама бере отырып,екеуіне ортақ қасиетті тауып дәлелде-деген ой төңірегінде пікірлерін ортаға салады. Шығармадағы екі қасиетті салыстыра отырып,адамгершілік құндылықтарға ынталандырып өзін-өзі тану пәнімен байланыстырамын. 3-тапсырма «Жомарт пен сараң» ертегісі бойынша жақсы мен жаманды ажырата алу. Оқушыларға видеоролик көрсетіледі. «Жомарт пен сараң» ертегісі
Береген қолым алаған. Жомарт бергенін айтпас.
Берген жомарт
емес, Атым шықсын десең, жомарт бол. Байлыққа жомарттық жарасады
Сыпайы,
киімді киіп тоздырады,
Іші тарлық —
сараңның ісі, «Төрт сөйлем»әдісі 1.Пікір. Әңгіме кейіпкері туралы өзіндік пікірлеріңді бір сөйлеммен айтыңдар немесе жазыңдар. 2.Дәлел.Пікірлеріңді бір сөйлеммен дәлелдеңдер. 3.Мысал.Пікірлеріңді өмірмен байланыстырып,мысалдар келтіріңдер. 4.Қорытынды. Әңгіме кейіпкері туралы қорытынды шығарыңдар.
(Еңбегің егіз болса,байлығың сегіз болады. Еңбегің қатты болса,татқаның тәтті болады.)
Үйге тапсырма:Ы.Алтынсарин әңгімелерін оқу Жомарттық әлемді өзгерте ала ма? Эссе жазу
Дескриптор:
-әңгімеге қорытынды
жасап,өмірмен
байланыстырады.
|
«Фишбоун» әдісі
ҚБ «Күн шуағы»
Венн диаграммасы
ҚБ «Күн шуағы»
ҚБ «Күн шуағы»
|
|||||||||
|
|
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз















