Күні: 11.12.18ж
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Жантаева Гулшаш Сабигатовна
|
СЫНЫП: 2
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаты (мақсаттары)
|
2.1.3.4 - ұзындық (см,
дм, м)/ масса (кг, ц)/ уақыт (сағ, мин, тәулік, ай, жыл) өлшем
бірліктерін олардың арақатысына сүйеніп
түрлендіру
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар:
Уақыт өлшем
бірліктерін( сағат,минут, ай, жыл) олардың арақатынасын негізінде
ауыстырады, күнтізбе бойынша датаны есептеу, берілген күндер саны
және берілген даталар арасындағы күндер саны арқылы күнтәзбе құра
біледі.
|
Көпшілігі:
Сағаттағы уақыт
көрсеткішін оқиды және өздігінен секундқа дейін дәлдікпен сағатта
уақытты белгілей алады.
|
Кейбір
оқушылар:
Күнтізбелер мен
сағаттардың сан алуан түрлерін біледі, әртүрлі сағат түрлері
жұмысыныі қағидатын түсіндіреді.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар орындай
алады:
Орындалатын амалдарды,
ауызша есептеулерді түсіндіреді.
|
Сабақта диалог/ жазу
үшін пайдаланатын сөйлемдер.
Талқылау. –Күнтізбе жасау үшін қандай білім
керек?
|
Жазу.
Апта күндері, ай күндері, екі таңбалы сандар,
шамалар.
.
|
Құндылықтарды
дарыту.
|
Ұжымшылдыққа
тәрбиелеу.
Жауапкершілік,
сыйластық, өзара түсіністік құндылықтарды
қалыптастыру.
|
Бағалау критерийі
|
Жеке, жұптық, топтық
тапсырмаларды орындай алады.
Сабақ барысында
тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.
|
Ресурстар
|
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге
арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар,
топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап, әңгімелеу,
түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Музыка, қазақ
тілі,тарих.
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар
|
Ресурстар
|
5
минут
5 мин
|
Психологиялық ахуал
қалыптастыру:
Топқа
бөлу
Жыл мезгіл атаулары бойынша
оқушыларды 4 топқа бөлу.
Қыс, көктем, жаз,
күз.
Ынталандыру.
Қызықты
деректер
Слайд бойынша
әңгімелеу
.
Ой қозғау. Мына сурет нені
білдіреді ? ( 1 жылда қанша ай бар
екенін)
Бүгінгі сабақта жыл, ай, апта
ұғымдарымен танысамыз
Сұрақ – жауап
әдісі:
-
Бір жылда неше мезгіл
бар?
-
Қанша ай
бар?
-
Әр жыл мезгілінде неше ай
бар?
-
Ай аттарын , неше апта бар
екенін, бір аптада неше күн бар екенін, апта күндерін айтып,
түсіндіру.
Қазақ бағзы замандардан бері
12 жылды бір мүшел санап келген. Мүшел жылдар 12 түрлі хайуан
атымен аталады. Бұлар төмендегідей: 1- жыл басы тышқан, 2- сиыр,
3-барыс, 4- қоян, 5- ұлу, 6- жылан, 7- жылқы, 8- қой, 9- мешін, 10-
тауық, 11- ит, 12- доңыз. Аталған жылдардың жартысы үй хайуанаттары
да, қалғаны - түз тағылары. Сонымен 12 жылдан кейін 13- жыл
тышқаннан бастап, осы мерзім бір мүшел деп аталады. Мүшел жылдың
басын қашанда 22- наурыздан санайтын
болған.
|
Жалаушалардың артындағы жыл
мезгілдерінің суреттері
бойынша топтарға
бөлінеді.
|
Ортасы 22
минут
10
мин
|
Өзектендіру.
Өзіндік
жұмыс.
Оқушылар дəптердегі
1-тапсырманы орындайды, астында
көрсетілген уақытқа сəйкес
сағаттардың«тілдерінің»
суретін
салады.
2-тапсырманы орындайды.
Көрсетілген өлшем бірліктерімен өрнекте.
.
|
|
Сергіту
сәті
2
минут
|
Сергіту
сәті
Сағаттың
тіліндей,
Иіліп оңға
бір.
Сағаттың
тіліндей,
Иіліп солға
бір.
Оң аяқ, сол
аяқ,
Жаттығу оңай
–ақ.
|
Видео
жазбадағы
би
|
10
мин
|
Топпен
жұмыс
I
топ- №4(а)
47-бет
II
топ- №4(ә)
47-бет
III топ-№4(а)
47-бет
IV
топ-№4(ә)
47-бет
|
|
Аяқталуы 8
минут
|
Қорытындылау
-
1 минутта - ? секунд
бар
-
1 сағ - ?
минут
-
1 тәулікте - ? сағат
бар
-
1 апта - ? күн
бар
-
1 жыл - ?
ай
-
1 ай - ? күн
бар
-
1 айда - ? апта
бар
-
60 сек - ? мин
бар
-
1 жылда -? күн
бар
Қосымша
тапсырмалар
2 жылда неше ай
өтеді?
• «Жарты жыл сөзін естідіңдер
ме? Бұл сөзді қалай түсінесіңдер?
• Баласы 7 жаста. Әкесі ұлынан
25 жасқа үлкен. Әкесінің жасы
нешеде?
• Менің сіңілім 1 жас 5 айда.
Сіңілім неше айлық?
• Қазір қыс мезгілі, бірақ
желтоқсан да, қаңтар да емес. Олай болса, қандай
ай?
• Әділ 6 жаста. Ол мектепке
барып, онда 11 жыл оқиды. Әділ қанша жасында оқуды
аяқтайды
|
Үлестірмелі
тапсырмалар.
|
Үйге тапсырма: № 4,5
43-бет
|
Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз
қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау -
|
Пəнаралық байланыс
Қауіпсіздік жəне еңбекті
қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
|