8
сынып
|
28.12.17
|
|
Сабақтың тақырыбы
|
Қазақстанның өзендері
|
Сілтеме
|
Жоспар, оқулық,қосымша
мәліметтер
|
Жалпы мақсаты
|
Қазақстанның өзенсуының шығыны мен жылдықағыны
туралы білу және қоректенуі мен режимінің ерекшеліктерін
түсіну,өзен суларының шаруашы-лықта қолданылуын
білу
|
Күтілетін нәтиже
|
Қазақстанның өзенсуының шығыны мен жылдықағыны
туралы біледі және қоректенуі мен режимінің ерекшеліктерін
түсінеді,өзен суларының шаруашы-лықта қолданылуын
біледі
|
Негізгі идеялар
|
Өзен суларының шығыны мен жылдық ағыны мен
өзендердің қоректенуі мен режимі туралы оқып
біледі
|
Оқыту құралдары
|
Қазақстанның физикалық картасы,өзен
суреттері
|
Тапсырмалары
|
Жұмыс дәптері
Сыни тұрғыдан
ойлауға сұрақтар «Ой
қозғау»
Топтық жұмыс «Мәтінмен жұмыс»
Сұрақ-жауап «Не ұқтым?»
|
Сабақ бойынша мұғалімнің
жазбалары: (мұғалім және оқушы немен
айналысады)
Ұйымдастыру:1.Сынып оқушыларына жағымды
ахуал туғызу. (5 минут)
І.Үй
тапсырмасы:Жұмыс
дәптері. Басбармақ арқылы
бағалау
ІІ.Сыни тұрғыдан
ойлауға сұрақтар (5 минут) Мадақтау арқылы
бағалау
1.Өзен суының шығыны дегеніміз
не?
2.Өзеннің жылдық ағыны дегеніміз
не?
3.Өзендердің қоректенуі мен режимі дегеніміз
не?
Мадақтау арқылы бағалау
ІІІ. Жаңа сабақ: Топтастырып,постер
қорғату
Өзен суының шығыны жылдық
ағыны.
Өзеннің шығыны дегеніміз – өзеннің су қимасынан
бір секунд ішінде ағып өткен су мөлшері. Әдетте текше метр (м³)
есебінен өлшенеді. Қазақстанда ең суы мол өзені – Ертіс. Көп жылдық
орташа су шығыны 880 м³/сек.
Өзеннің жыл бойы ағып шыққан
су шығынын жылдық
ағын дейміз.
Ертістің жылдық ағыны 28 млрд
м³.
Өзеннің қоректену көздері
|
Қар-жаңбыр
|
|
Қар
|
|
Мұздықтар
|
|
Жер
асты сулары
|
-
-
Орманды дала, дала зоналарының
өзендері
|
|
Биік таулы өзендер
|
Оқушыларды топтастыру арқылы постер
қорғату
1
топ:Өзен суының шығыны
2
топ:Өзен суының жылдық ағыны
3
топ:Өзендердің қоректенуі
4
топ:Өзен режимі
Бағалау. Екі жұлдыз,бір ұсыныс арқылы
бағалау
ІV.Сабақты бекіту:
1.Су шығыны дегеніміз не?
2.Жылдық ағын дегеніміз не?
3.Өзеннің қоректенуі дегеніміз
не?
4.Өзен режимі дегеніміз не?
Мұғалімнің бағалауы
|
Кейінгі тапсырма
|
Кескін картаға теңіз,өзен-көлдерді
түсіру
|
Кейінгі оқу
|
Алаптар бойынша Қазақстанның ірі өзендеріне
сипаттама
|
Сынып 9
28.12.17
|
Қазақстанның көлік
кешені
|
Мақсаты
|
Оқушылар тапқырыпты түсіне отырып көшедегі
машиналар түрлерімен, олардың атқаратын қызметімен танысады,топпен
жұмыс істеуге пайдаланады
|
Жалпы мақсат
|
Тақырыпты түсінін оқи білуге баулу. Тілін,
сөздік қорларын дамыту арқылы сабаққа деген қызығушылығын
арттыру
|
Күтілетін нәтиже
|
Оқушылар Қазақстанның көлік кешені туралы оқып,
топпен жұмыс жасап үйренеді
|
7 модульдің қолданылуы
|
АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту
үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”,
“Оқытуды басқару және көшбасшылық”.
|
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер
|
Миға шабуыл,Жигсо,
«АВС» әдісін, Ойлан бірік.
Бөліс,Эссе
|
Қолданылатын ресурстар
|
Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта,
стикерлер, ноутбук
|
Ұйымдастыру кезеңі
Тренинг
|
«Мозайкаі әдісі бойынша, сурет арқылы сыныпты
топқа бөлу
|
Оқушылардың мұндағы мақсаты суреттер арқылы өз
жұптарын тауып, бір топ болып құралу
|
Сабақ кезеңдері
|
Тапсырма
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Білім
Қызығушылық
тарын ояту
|
Миға шабуыл әдісін пайдалану арқылы үй
тапсырмасына қатысты сұрақтар
|
Үйге берілген тапсырманы сұрақ-жауап арқылы
диалогқа түсіру
Слайдта
берілген сұрақтарға жауап беру, топпен тапсырманы
орындау
|
Оқушы берген
тапсырманы орындау
|
Түсіну
|
Жигсо әдіс бойынша тақырыптарды
қайталау
|
Өткен тақырыпты толық мңгеріп жаңа тақырыпқа
қадам
Жигсо әдісі пайдалану
Ол
үшін әр топқа арнайы тапсырмалар беріп, сол тапсырмалар төңірегінде
оқушылар талдайды, пікір-аласау арқылы тапсырманы орындап
түсінгендерін бір-біріне жеткізеді
|
Оқушылардың мұндағы мақсаты берілген
тапсырмаларды дұрыс түсіне отырып мағанасын ашу, түсіні
білу
Топпен жұмыс
жасау
|
Қолдану
|
Қолдану сатысында «АВС» әдісін
қолданду
|
Интербелсенді тақтаға «А» жеңіл деңгейлі 3 есеп,
«В» орташа дейгейлі 2 есеп, «С» күрделі деңгейлі 1 есеп беру
Оқушылар топта өзара есептерді талдап, зерттеп, ортақ келісімге
келген жауаптарын жазды
|
Әр топқа
есептер мен тапсырмалар беру , топ тапсырманы орындап жауап келісіп
шығарады
|
Сергіту сәті
|
«Балапандар биі» атты жаттығу
жасау
|
Оқушылармен бірге сергіту сәтін
жасау
|
Интербелсеңді тақтадағы бейнероиктегідей
жаттығулар жасайды.
|
Талдау
|
Әр топқа деңгейлік тапсырмаларды тест түрінде
беріледі.
|
Топ
жетекшілеріне топ мүшелерін бағалау үшін критерийлер
беріледі.
|
Оқушылар тест шешіп, критерий арқылы топ
жетекшісі топ мүшелерін бағалайды, топ жетекшісін топ мүшелерінің
бірі бағалайды.
|
Жинақтау
|
Эссе жазу арқылы сабақты жинақтайды
Не
ұққандарын
|
Топ
бойынша тақырыпты жинақтау үшін тақырыпқа қатысты әңгіме құрастыру
арқылы тақырыпты жинақтайды
|
Әр
топ өзара тақырыпқа қатысты қысқаша шағын әнгіме құрастырады ортаға
шығып оқиды
|
Бағалау
|
Өзін-өзі бағалау (2 мин)
Бағдарша, бағалау парақшалары
|
Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын
тарату
|
Өзін өзі топпн бағалайды
|
Рефлексия
|
Стикерлерді толтыру
|
Оқушыларға стикер толтыруды
ұсыну
|
Ұсынылған стикерді толтыру
|