Материалдар / Ыбырай Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі. Сейітқұл – еңбек адамы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ыбырай Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі. Сейітқұл – еңбек адамы

Материал туралы қысқаша түсінік
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
13 Қараша 2020
476
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

САБАҚ:

Ыбырай Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі. Сейітқұл – еңбек адамы

Мектеп: .Әуезов атындағы №96 жалпы орта білім беретін мектеп

Күні:23.11.2020ж

Мұғалімнің есімі: Ахметова Аигерим Азимхановна


СЫНЫП: 5 «А»

Қатысқандар саны:24

Қатыспағандар:

Сабақнегізделгеноқу

мақсаты (мақсаттары)

Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау.(5.Т/Ж2)

Сабақмақсаттары

Барлықоқушылар:

  • Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді.

Оқушылардыңбасымбөлігі:

  • Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады.

Кейбіроқушылар:

  • Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады.

Бағалаукритерийі

Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады.

Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.

Тілдік құзіреттілік


Жаңа білім

Ресурстар

Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар  және  әртүрлі  заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер.

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.

Пәнаралық байланыс

Музыка, қазақ тілі.

Алдыңғытақырып

Ыбырай Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесі

Жоспарланған

уақыт

Жоспарланғанжаттығулар (төменде

жоспарланғанжаттығуларменқатар,

ескертпелердіжазыңыз)

Ресурстар

Басталуы 5 минут


Топқа бөлу2 минут

І топ «Қыпшақ Сейітқұл» ауылы

ІІ топ «Әке мен бала» ауылы

ІІІ топ «Таза бұлақ» ауылы


Психологиялық ахуал қалыптастыру:

«Бір тілек» тренингі арқылы балалар  бір-біріне бүгінгі күнге жақсы тілек білдіреді.



Сурет арқылы

Ортасы 20 минут

1-тапсырма.«Топтастыру» стратегиясы

Ыбырай Алтынсариннің өмірі мен шығармашылығын жинақтау мақсатында «топтастыру» әдісі қолданылады. XIX ғасырда қазақ даласына өрмелеп шығып күн болған, жұртына білім сыйлаған біртуар тұлға деп күннің суретін салдым. Оқушыларалғанбілімдерінжинақтап, түйіндейді.


І топ «Қыпшақ Сейітқұл» ауылы





ІІ топ «Әке мен бала» ауылы

«Жылдар сөйлейді» әдісі

Оқулықтағы тапсырмаларды топтарға бөлу

Білім. Өмірі мен шығармашылығынан мағлұмат беру.
1841жылы қазіргі Қостанай облысы Қостанай ауданында дүниеге келді.
1850 жылы Орынбор қаласындағы мектепке алынады
1857 жылы атасы Балғожа биге хатшы болады
1859 жылы ғалым, профессор В. В. Григорьевпен танысады
1860 жылы Торғайда мұғалім қызметін бастайды.
1864 жылы мектеп ғимараты ашылады.
1876 жылы Петербург, Қазан қалаларына барып, орыс ағартушыларының еңбектерімен танысады
1879 жылы Торғай облысы мектептерінің инспекторы.
1881жылы Омбыда тұңғыш рет мұғалімдер даярлайтын мектеп ашылды.
1889 жылы дүние салды.


ІІІ топ «Таза бұлақ» ауылы

2 –тапсырма.«Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесін мазмұндау


3–тапсырма. Деңгейлік тапсырмалар
Бұл бөлімде оқушылар берілген тапсырманы қабілетіне қарай орындайды.
І деңгей
Әңгіме мазмұны бойынша оқушыларға сұрақ құрастыру тапсырылады.
1. Қыпшақ Сейітқұл қандай ойға қалды?
2. Елді байыту үшін қайда барды?
3. Қабырғаның бойына келген Сейітқұл кедейлерге не берді?
4. Кедейлер қалай еңбек етті?
5. Егіннен шыққан өнімнің артығын қайда апарады?
6. Қыпшақ Сейітқұл ел алдында қандай құрметке ие болды?

ІІ деңгей
Әңгімені мазмұндау үшін жоспар құрастыру.
1. Отыз үйлі тобырдың қамын ойлаған - Қыпшақ Сейітқұл.

2.Сейітқұлдың ағасының іс-әрекеті
3. Торғай жеріндегі Қабырға өзенінің бойына орналасуы.
4. Отыз үйлі кедейлермен бірге егін егу.
5.
Артық астықты малға айырбастауы.

6.Сейітқұл елінің 400 үйге жетуі.

7.Қауіпсіздік шаралары

8.Базар ашуы.

9.Малы көбейіп, бай болу.

10.Сейітқұлдың жұрт ағасы атануы.

11.Сейітқұлдың ағасының тағдыры


III деңгей
III. Ой толғау.
Адам өмірі тіршілігінің мәні де, сәні де - еңбек. Еңбек адамның ойлау қабілетін дамытады. «Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей» дегендей әр адам қаншалықты еңбек етсе, соншалықты соның жемісін көреді. Адам еңбекпен есейіп, оның өмірге деген танымдық көзқарасы қалыптасады. «Еңбектің наны - тәтті, жалқаудың жаны - тәтті» дегендей адамның өз еңбегімен тапқан «наны», «асы» адал болады.

4- тапсырма. «Кім көп біледі?» ойыны

Мақал – мәтелдердің жалғасын тап.


1. Еңбек ерлікке жеткізер, ...

2. Еңбек етпей елге өкпелеме, ...

3. Еңбек етсең емерсің, ...

4. Еңбегіне қарай - құрмет, ...

5. Еңбек адамның ...

6. Еңбек – ата, ...

7. Еңбек ет те мақтан, ...

8. Еңбекке жастан, ...

9. Еңбектің наны тәтті, ...



«Топтастыру» әдісі арқылы түсіндіріледі.

. Постер қорғау

Сергіту сәті

3 минут

«Әке мен бала» әңгімесінен көрініс




«Әке мен бала» әңгімесінен көрініс


Аяқталуы 7 минут

« Ыстық орындық» орындық әдісі









(Бір оқушы алдыңғы жақта, орындықтар оны айнала қоршай орналастырылады.

Жаттығудың сипаттамасы:


Бір оқушы алға шығып өз пікірін айтып және тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді. Сұрақты анағұрлым мазмұнды қылу үшін, о

қушылар белгілі бір пікір бойынша бірлесіп алға шығып сөйлей алады.




Бағалау парақшасы. Дұрыс жауапқа 1 балл.


Оқушының аты-жөні

1-тапсы

рма. «Топтас


тыру» стратегиясы

2 –тапсырма. «Қыпшақ Сейітқұл» әңгімесін мазмұндау

3 –тапсырма. Деңгейлік тапсырмалар

4- тапсырма Мақал –мәтелдің жалғасын тап


Балл







































«Ыстық орындық» орындық әдісі, сұрақтар, орындық.

Қосымшаақпарат


Саралау – Сізқосымша

көмеккөрсетудіқалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілетіжоғары

оқушыларғатапсырманы

күрделендірудіқалай

жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың

үйренгенінтексеруді

қалайжоспарлайсыз?

Пəнаралықбайланыс

Қауіпсіздікжəнееңбекті

қорғауережелері

АКТ-менбайланыс

Құндылықтардағы

байланыс

Рефлексия

Сабақ / оқу

мақсаттары

шынайыма?

Бүгіноқушылар

не білді?

Сыныптағыахуал

қандайболды?

Мен жоспарлаған

саралаушаралары

тиімдіболдыма?

Мен берілген

уақытішінде

үлгердімбе? Мен

өзжоспарыма

қандайтүзетулер

енгіздімжəне

неліктен?

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!