Материалдар / З дыбысын машықтандыру

З дыбысын машықтандыру

Материал туралы қысқаша түсінік
. Ұйымдастыру кезеңі 1. Кіріспе Сәлемдесу тренингі /Жылулық шеңбері/ 2. Өткенді қайталау Үй жұмысын тексеру ІІ. Емдік уқалау Бет бұлшық еттерін босаңсытып, ауыз қуысына арналған емдік уқалауды жасап, тілдің қимыл-қозғалысын жақсарту. ІІІ. Тыныспен жұмыс «Түтікше», «күрекше», (шар үрлеу, сыбызғы ойыншықтарын үрлеу) Мұрынмен терең дем алып, ауыздан дем шығару.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Ақпан 2022
238
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ жоспары

Пәні: Логопедия

Пән мұғалімі:

Сабақтың тақырыбы: З дыбысын машықтандыру 
Сабақтың мақсаты: З дыбысын буында, сөзде, сөз тіркесінде дұрыс айтуға машықтандыру 

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

1. Кіріспе

Сәлемдесу тренингі /Жылулық шеңбері/

2. Өткенді қайталау

Үй жұмысын тексеру



ІІ. Емдік уқалау

Бет бұлшық еттерін босаңсытып, ауыз қуысына арналған емдік уқалауды жасап, тілдің қимыл-қозғалысын жақсарту.

ІІІ. Тыныспен жұмыс

«Түтікше», «күрекше», (шар үрлеу, сыбызғы ойыншықтарын үрлеу)

Мұрынмен терең дем алып, ауыздан дем шығару.

Ауызбен терең дем алып, мұрыннан дем шығару.

ІV. Артикуляциялық жаттығулар (тапсырманың бағалануы)

Айна алдында мимикалық, ерінге, тілге арналған жатығулар жасау. «Барабан», «ат шауып келеді», «тіс тазалау», «футбол», «тәтті тосап», «грибок-гормошка», «заборчик-трубочка», «алтыбақан», «жылан», «блинчики», «тарақ», «шар», «тостағанша», «сылақшы», «маса», «сағат тілі».


V. Дыбысқа артикуляциялық сипаттама 
Дыбысты жеке айтуға машықтандыру 
Маса қалай дыбыс шығарады? 
З дыбысын айтқан кезде ерніміз, тісіміз, тіліміз қандай қалыпта болады? 
Айнаға қарап айтып көрейік. 
—Еріндір күлкіге тән, сәл керіледі. 
—Тістер жақындасқан қалыпта болады, 
—Тілдің ұшы төменгі тістердің артында тұрады; 
—дауыс перделері бірігеді және тербеліске түседі; 
—Ауа ағыны жылы. 
З дыбысы қандай дыбыс? 
Ол қалай айтылады? 
Қандай текшемен белгілейміз? 


VI. «Мен бастаймын, сен аяқта» ойыны 
Қа ... з 

Жа ...з 
Пия ...з 
Ұста ..з 
Қора ...з 
Сәбі ...з 
З – з – з – з – з 
З дыбысын айнаның алдындда айтып, тілінің, тісінің, ернінің қайда орналасқандығын айтып береді. 
Бала З дыбысына сипаттама береді. 
Бала З дыбысын қосып, сөзді аяқтайды. 

VII. Дыбысты буындарда айтуға машықтандыру 
Көлшіктен өту үшін мына буындарды оқып, қайталайық. 
За – зо – зу – зұ 
Аз – оз – уз – ұз 
За – за – за 
Зо – зо – зо 
Зу – зу – зу 
Аз – аз – аз 
Уз – уз – уз 
Із – із – із 
Аза – озо 
Узу – ыза Бала буындарды қайталайды. 


VIII. Дыбысты сөздерде айтуға машықтандыру 
Көпірден өту үшін суреттерді атап, з дыбысының бар жоғын анықтайық. 
Суреттерді дұрыс атап, З дыбысының бар жоғын анықтайды. 


ІХ. Дыбысты сөз тіркесінде айтуға машықтандыру

Осы сөздерге сипаттама бер. 
Мысалы: терезе қандай? – таза терезе 
Бала сөздерге сипаттама бере отырып, сөз тіркесін құрайды. 


Х. Қорытынды
Бүгінгі сабақта қай дыбысты дұрыс айтып үйрендік? 
З дыбысын айтқан кезде ерніміз, тісіміз, тіліміз қандай қалыпта болады? 
З дыбысы қандай дыбыс? 
Жарайсың! Сен бүгінгі сабаққа өте жақсы қатыстың! Бала сұрақтарға өздігімен жауап береді. 


Үйге тапсырма: айна алдында артикуляциялық жаттығуын жасау, З дыбысын машықтандыру 






Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ