|
Мектеп: |
Өскемен қаласы әкімдігінің "№45 бейімделген орта мектебі" КММ |
||
|
Сынып жетекші: |
Алпысбаева Асель Елгазыевна |
||
|
Тақырыбы: |
"Z ұрпағын" тәрбиелеудегі тиімді әдіс-тәсілдер |
||
|
Мақсаты: |
"Z ұрпағын" тәрбиелеудегі тиімді әдіс-тәсілдер бойынша теориялық және практикалық жағынан іс-тәжірибе бөлісе отыра сынып жетекшінің кәсіби дамуына ықпал ету. "Z ұрпағы" туралы әріптестерімнің білімін толықтыру. |
||
|
Күтілетін нәтиже: |
Сынып жетекшілер оқушылардың коммуникативтік белсенділігін арттыратын жаңа форматтағы әдіс-тәсілдерді тиімді қолдана алады, жұмысында кәсіби даму болады және "Z" ұрпағы туралы әріптестерімнің білімі толықтырылады. |
||
|
Іс-шара түрі: |
Шебер сынып |
||
|
Уақыты: |
20 мин. |
||
|
Қолданылған әдіс-тәсілдер: |
Тренинг, brainstorming, "Қабырға галлереясы", "Ойлан-жұптас-бөліс", Вен диаграммасы, "Жазушы шеберханасы", "Мұғалім көмекшілері" |
||
|
Бағдарлама: |
ZOOM |
||
|
|
Сабақ барысы |
Сынып жетекшінің іс-әрекеті |
Мұғалімдердің іс-әрекеті |
|
|
|||
|
Кіріспе бөлім: |
Сәлемдесу. Жағымды психологиялық орта қалыптастыру |
Сәлеметсіздерме, құрметті әріптестер, бүгінгі шебер сыныпқа қош келдіңіздер! Кімнің көңіл-күйі жақсы? –оң қолымызды көтерейік. Жаңалықтарды жатсынбай, үйренемін деп келгендер? – сол қолымызды көтерейік. Ендеше бір-бірімізге қол соғайық. Жақсы көңіл-күймен шебер сыныбымызды бастайық. Шебер сыныптың тақырыбы "Z ұрпағын тәрбиелеудегі тиімді әдіс-тәсілдер" |
Тыңдаушылар іс-әрекетті қайталайды |
|
"Қабырға галлереясы" |
Шебер сыныптан не күтесіз? Оқушыларды тәрбиелеуде қандай мәселелер толғандырады? - оқушылардың сабақ үстіндегі шамадан тыс қозғалғыштығы; - сабаққа қызығушылығының төмендігі; - психологиялық тұрақсыздық; - коммуникативтік дағдылардың төмендігі; -академиялық дайындықтың басымдығы; т.с.с |
Қатысушылар осы шебер сыныптан не білгісі келетінін қағазға жазып, оқып береді. |
|
|
Негізгі бөлім: |
"Ойлан-жұптас-бөліс" көрсетілім слайд арқылы жүргізіледі |
1991 жылы АҚШ зерттеушілері Нил Гов пен Уильям Штраус алғаш рет жас айырмашылықтарының ерекшеліктері туралы айтты. Олар адамдардың жас айырмашылықтарына қарап, әртүрлі уақыттағы ұрпақтардың құндылықтарына негізделген теорияны құрды. Қазіргі таңда X, Y және Z ұрпақтары туралы жиі естіп жатамыз. Х ұрпақтары-1963 жылдан 1983 жылға дейін туған адамдар. Ерекшеліктері: өзіне ғана сенім арта алады, балама ойлайды, әлемде болып жатқан нәрселер туралы хабардар болады, таңдау жасауға және өзін өзгертуге дайын адамдар. Олар үзақ жылдар бойы бір салада қызмет атқарып, бірте-бірте мансап жолында биік дәрежеге жетеді.
Y
ұрпақтары-1983 жылдан 2003 жылға дейінгі туған
адамдар. Ерекшеліктері:
мақсатқа жету мен жетістік туралы
түсінігі өзгеше, көп жағдайда кәсіби өсуін төменгі деңгейден
бастауды ұнатпайды. Олар дереу өсуді мақсат етеді және бұл олардың
бір кемшілігі. Бұл санаттағы адамдар бірден бірнеше сала бойынша
жұмыс атқарып, барынша көп ақпарат білуге және кәсібилікке
ұмтылады. Олар үшін тек бір салада қызмет істеу мүмкін
емес. Ерекшеліктері: -инновациялар және идеялар ұрпағы; -компьютерге, ұялы телефон, жалпы техникаға жақын; Олардың қарым-қатынасы да көбінесе байланыс құралдары арқылы жүзеге асады. Соның салдарынан, Z ұрпағына тірі қарым-қатынас жетіспейді. Бұл олардың психикасы мен мінез-құлқына әсер етпей қоймады. -ақпаратты лезде меңгере қояды; -сандық әлемде оңай бейімделеді және таңғаларлық инноваторлық қабілеттерін танытады; -өте сезімтал келеді, жаны тез жараланады. Сондықтан да бұрынғы кездегі бала тәрбиелеуде қолданылған әдіс-тәсілдер қазіргілерге жүрмейді. Егер оларды бұрынғыша тәрбиелер болсақ, біз олардың сезімдерін жаралап, рухани мүгедекке айналдырып алуымыз әбден мүмкін. Демек, оларды тәрбиелеу өзгерістерді, жаңа тәрбиелеу әдістерін қажетсінеді. |
Қатысушылар тыңдайды, түртіп алады. |
|
|
Венн диаграммасымен жұмыс |
Сынып жетекші Y және Z ұрпақтарының балаларының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын Венн диаграммасы арқылы талдауды ұсынады.
|
Тыңдаушылар берілген тапсырма бойынша Венн диаграммасын құрып, Y және Z ұрпақтарының балаларының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсінеді. |
|
|
Z ұрпақтарын тәрбиелеудегі тиімді әдіс-тәсілдер |
Шаттық шеңбер, миға шабуыл, топтық жұмыс, шығармашылық жұмыс, ізденіс жұмыстары, жобалар қорғату, АКТ-ны тиімді қолдану, "Арқаға жазылған комплименттер", "Атомдар мен молекулалар", "Аяқталмаған сөйлем ", "Әдемі ойла және демала біл", "Әйнек арқылы сөйлесу", "Батискаф", "Бэкроним", "Шахмат", "Сұрақ ілмегі", "Ширинг" т.с.с. әдістерді қолдану арқылы оқушылар қызығушылығын арттыруға болады. |
Қатысушылар тыңдайды, түртіп алады. |
|
Қорытынды бөлім: |
«Жазушы шеберханасы» стратегиясын пайдалана отырып, XXI ғ. оқушы моделін жасау. |
"XXI ғ. оқушысының моделін" жасауға ұсынады. |
Қатысушылар «Жазушы шеберханасы» стратегиясын пайдалана отырып, XXI ғ.оқушы моделін" жасайды. |
|
Кері байланыс: «Мұғалімнің көмекшілері» |
К |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Z ұрпағын" тәрбиелеудегі тиімді әдіс-тәсілдер
"Z ұрпағын" тәрбиелеудегі тиімді әдіс-тәсілдер
|
Мектеп: |
Өскемен қаласы әкімдігінің "№45 бейімделген орта мектебі" КММ |
||
|
Сынып жетекші: |
Алпысбаева Асель Елгазыевна |
||
|
Тақырыбы: |
"Z ұрпағын" тәрбиелеудегі тиімді әдіс-тәсілдер |
||
|
Мақсаты: |
"Z ұрпағын" тәрбиелеудегі тиімді әдіс-тәсілдер бойынша теориялық және практикалық жағынан іс-тәжірибе бөлісе отыра сынып жетекшінің кәсіби дамуына ықпал ету. "Z ұрпағы" туралы әріптестерімнің білімін толықтыру. |
||
|
Күтілетін нәтиже: |
Сынып жетекшілер оқушылардың коммуникативтік белсенділігін арттыратын жаңа форматтағы әдіс-тәсілдерді тиімді қолдана алады, жұмысында кәсіби даму болады және "Z" ұрпағы туралы әріптестерімнің білімі толықтырылады. |
||
|
Іс-шара түрі: |
Шебер сынып |
||
|
Уақыты: |
20 мин. |
||
|
Қолданылған әдіс-тәсілдер: |
Тренинг, brainstorming, "Қабырға галлереясы", "Ойлан-жұптас-бөліс", Вен диаграммасы, "Жазушы шеберханасы", "Мұғалім көмекшілері" |
||
|
Бағдарлама: |
ZOOM |
||
|
|
Сабақ барысы |
Сынып жетекшінің іс-әрекеті |
Мұғалімдердің іс-әрекеті |
|
|
|||
|
Кіріспе бөлім: |
Сәлемдесу. Жағымды психологиялық орта қалыптастыру |
Сәлеметсіздерме, құрметті әріптестер, бүгінгі шебер сыныпқа қош келдіңіздер! Кімнің көңіл-күйі жақсы? –оң қолымызды көтерейік. Жаңалықтарды жатсынбай, үйренемін деп келгендер? – сол қолымызды көтерейік. Ендеше бір-бірімізге қол соғайық. Жақсы көңіл-күймен шебер сыныбымызды бастайық. Шебер сыныптың тақырыбы "Z ұрпағын тәрбиелеудегі тиімді әдіс-тәсілдер" |
Тыңдаушылар іс-әрекетті қайталайды |
|
"Қабырға галлереясы" |
Шебер сыныптан не күтесіз? Оқушыларды тәрбиелеуде қандай мәселелер толғандырады? - оқушылардың сабақ үстіндегі шамадан тыс қозғалғыштығы; - сабаққа қызығушылығының төмендігі; - психологиялық тұрақсыздық; - коммуникативтік дағдылардың төмендігі; -академиялық дайындықтың басымдығы; т.с.с |
Қатысушылар осы шебер сыныптан не білгісі келетінін қағазға жазып, оқып береді. |
|
|
Негізгі бөлім: |
"Ойлан-жұптас-бөліс" көрсетілім слайд арқылы жүргізіледі |
1991 жылы АҚШ зерттеушілері Нил Гов пен Уильям Штраус алғаш рет жас айырмашылықтарының ерекшеліктері туралы айтты. Олар адамдардың жас айырмашылықтарына қарап, әртүрлі уақыттағы ұрпақтардың құндылықтарына негізделген теорияны құрды. Қазіргі таңда X, Y және Z ұрпақтары туралы жиі естіп жатамыз. Х ұрпақтары-1963 жылдан 1983 жылға дейін туған адамдар. Ерекшеліктері: өзіне ғана сенім арта алады, балама ойлайды, әлемде болып жатқан нәрселер туралы хабардар болады, таңдау жасауға және өзін өзгертуге дайын адамдар. Олар үзақ жылдар бойы бір салада қызмет атқарып, бірте-бірте мансап жолында биік дәрежеге жетеді.
Y
ұрпақтары-1983 жылдан 2003 жылға дейінгі туған
адамдар. Ерекшеліктері:
мақсатқа жету мен жетістік туралы
түсінігі өзгеше, көп жағдайда кәсіби өсуін төменгі деңгейден
бастауды ұнатпайды. Олар дереу өсуді мақсат етеді және бұл олардың
бір кемшілігі. Бұл санаттағы адамдар бірден бірнеше сала бойынша
жұмыс атқарып, барынша көп ақпарат білуге және кәсібилікке
ұмтылады. Олар үшін тек бір салада қызмет істеу мүмкін
емес. Ерекшеліктері: -инновациялар және идеялар ұрпағы; -компьютерге, ұялы телефон, жалпы техникаға жақын; Олардың қарым-қатынасы да көбінесе байланыс құралдары арқылы жүзеге асады. Соның салдарынан, Z ұрпағына тірі қарым-қатынас жетіспейді. Бұл олардың психикасы мен мінез-құлқына әсер етпей қоймады. -ақпаратты лезде меңгере қояды; -сандық әлемде оңай бейімделеді және таңғаларлық инноваторлық қабілеттерін танытады; -өте сезімтал келеді, жаны тез жараланады. Сондықтан да бұрынғы кездегі бала тәрбиелеуде қолданылған әдіс-тәсілдер қазіргілерге жүрмейді. Егер оларды бұрынғыша тәрбиелер болсақ, біз олардың сезімдерін жаралап, рухани мүгедекке айналдырып алуымыз әбден мүмкін. Демек, оларды тәрбиелеу өзгерістерді, жаңа тәрбиелеу әдістерін қажетсінеді. |
Қатысушылар тыңдайды, түртіп алады. |
|
|
Венн диаграммасымен жұмыс |
Сынып жетекші Y және Z ұрпақтарының балаларының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын Венн диаграммасы арқылы талдауды ұсынады.
|
Тыңдаушылар берілген тапсырма бойынша Венн диаграммасын құрып, Y және Z ұрпақтарының балаларының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын түсінеді. |
|
|
Z ұрпақтарын тәрбиелеудегі тиімді әдіс-тәсілдер |
Шаттық шеңбер, миға шабуыл, топтық жұмыс, шығармашылық жұмыс, ізденіс жұмыстары, жобалар қорғату, АКТ-ны тиімді қолдану, "Арқаға жазылған комплименттер", "Атомдар мен молекулалар", "Аяқталмаған сөйлем ", "Әдемі ойла және демала біл", "Әйнек арқылы сөйлесу", "Батискаф", "Бэкроним", "Шахмат", "Сұрақ ілмегі", "Ширинг" т.с.с. әдістерді қолдану арқылы оқушылар қызығушылығын арттыруға болады. |
Қатысушылар тыңдайды, түртіп алады. |
|
Қорытынды бөлім: |
«Жазушы шеберханасы» стратегиясын пайдалана отырып, XXI ғ. оқушы моделін жасау. |
"XXI ғ. оқушысының моделін" жасауға ұсынады. |
Қатысушылар «Жазушы шеберханасы» стратегиясын пайдалана отырып, XXI ғ.оқушы моделін" жасайды. |
|
Кері байланыс: «Мұғалімнің көмекшілері» |
К |
|
|
шағым қалдыра аласыз

ері байланыстың мәнін
түсіндіреді












