Материалдар / Заманауи картографиялық әдістер
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Заманауи картографиялық әдістер

Материал туралы қысқаша түсінік
Заманауи картографиялық әдістер тақырыбында 1 курс студенттеріне георгафия пәнінен ашық сабаққа қысқа мерзімді жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
28 Ақпан 2023
358
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім

Картография және геоинформатика

Педагогтың аты-жөні

Мангенова Асем Советжановна

Күні

07.10.2022 жыл

Топ: 11 ВТ

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Заманауи картографиялық әдістер

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.2.1.1 тақырыпқа сәйкес картографиялық зерттеулер әдістерін қолдану

Сабақтың мақсаты


1.Картографиялық зерттеу әдістерін ажыратады

2.Картографиялық әдістерді қолданады

3. Зерттеу жүргізеді

Бағалау критерииі

Оқушылар зерттеу тақырыбына сай картографиялық зерттеу әдістерін ажыратын, қолданып үйренеді

Ресурстар

Интерактивті тақта, оқулық, ұялы телефон, карталар, Google платформасы


Сабақтың кезеңі/ уақыты

Оқытушының әрекеті

Білім алушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



10 минут


Ұйымдастыру кезеңі:


  • Білім алушылармен амандасамын түгендеп, журналға жазу

  • «Жақсы тілек» тренингі

Білім алушылардың зейінін шоғырландыру үшін шаттық шеңберін ұйымдастыру:

  • Castlots бағдарламасы арқылы онлайн топқа бөлу 3 топқа бөлу


Қызығушылықты ояту

Интерактивті тақтадан фото суреттер мен «Жер бедерін суреттеу тәсілдері»

бейнефильм көрсету арқылы жаңа тақырыпты ашу.

«Миға шабуыл» тәсілі

1.Бейнефильмнен не көрдік жаңа тақырыпқа қандай қатысы бар?
2. Сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар?





Мұғалім бүгінгі сабақтың мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстырады.

Бағалау парағымен таныстырады

Оқушылар бір -біріне тілек білдіреді, Castlots бағдарламасы арқылы топқа бөлінеді









Бейнефильм не жайлы екенін айтады

Сұрақтарға жауап беру арқылы сабақтың тақырыбын ашады.

Сабақтың тақырыбын ашып,

Тақырыпқа мақсат қояды



Бағалау парағы бойынша сұрақтар қояды(түсінбесе)

ҚБ

Жігерлі сөздер айту



ҚБ

Білім алушыларға қошемет сөздерін айтып, бағыт бағдар береді









Бағалау парағының критерийі


Ұялы телефон

http://castlots.org/











https://twig-bilim.kz/kz/film/ways-of-looking-at-the-world

Жер бедерін суреттеу тәсілдері







Google презентация

https://docs.google.com/presentation/d/1Vvm7UZ0-TjFGjbUGvKYCgUlNLOqkvXPs-lN3c7IByTA/edit#slide=id.p

Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ

50 минут

Жаңа сабақты меңгеру.

Түсіндірме жұмыс. Мұғалім білім алушыларға Картография жайында қысқаша ақпарат ереді



Миға шабуыл?

1.Ежелгі кезеңдегі алғашқы карталар туралы не білесіңдер?

2. Нешінші ғасырлардан бастап карталар жаңа сипатқа ие бола бастады?

3. Қазіргі заманғы карталар ненің көмегімен жасалады?

1 тапсырма: Топтық жұмыс. Тақырыпқа сай мәтіндерді оқу, талдау. (мәтінмен жұмыс)

"Ойлан, жұптас, бөліс" стратегиясы бойынша топтарға тапсырма беремін

ҚОСЫМША ақпарат таратылады.

Мәтіннен қажетті ақпараттты жазып алу.
Тапсырманың орындалуын бақылау, қажетіне қарай кері байланыс беру.

Топта мәтінді оқиды, жұптарына түсіндіреді, топта талдайды постер арқылы әр топ өз ретімен қорғайды

Мәтінмен жұмыс. Қосымша А -ны оқу танысу,қорыту ,түсіндіру



Сергіту сәті

Видеобейне көру







2 тапсырма: Топтық жұмыс.

Білім алушылар ғаламтордан өздері қалаулары бойынша картаны алады (дайын) Сол картаны жасау үшін қандай картографиялық әдісті қолданғанына шағын зерттеу жұмысын жүргізеді, jamboard.google тақтасында жүргізіледі.

Критерийлері

Дескрипторлар

Білу түсіну

Картографиялық әдістерді біледі

Қолдану

Зерттеу тақырыбына сәйкес картографиялық әдістерді қолдана алады.

Заманауи және дәстүрлі картографиялық әдістерді ажырата алады, түрлерін біледі 10 балл



Зерттеу тақырыбына сәйкес картографиялық әдістердің кемінде 1 түрін қолдана алады

1 әдіске 25 балл





Тапсырма №3: Жеке жұмыс

Google Earth немесе Google maps арқылы таңдау бойынша келесі қалаларға бейнетур жасаңыз.




  • Астана

  • Қарағанды

  • Алматы

  • Тараз

  • Атырау

  • Семей

  • Шымкент


Дескриптор

Білім алушы :

  • Google Earth немесе Google maps арқылы таңдау бойынша келесі қалаларға бейнетур жасайды.

  • Фото суретке немесе видеога түсіріп группаластарымен бөліседі

Тапсырма №4 Жұппен жұмыс

«МАЙНДМЭППИНГ»

Менталды карта құрастыр. Негізгі сөз «картаграфия әдістері».

Дескриптор

Білім алушы :

  • майндмэппинг дегеніміз не ?

  • Картаграфия әдісі сөзіне менталды карта жасау







Арнайы ресурстар арқылы жаңа тақырыпты талдайды



Берілген тапсырманы орындайды.







Топпен жұмыс жасайды

Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін топпен постер арқылы қорғайды











Білім алушылар тақырыпқа сай видеобейнені тамашалайды, өз ойларымен бөліседі



Білім алушылар ғаламтордан бір картаны таңдайды, топпен оның қандай картаграфиялық әдіс екенін анықтап, дәлелдейді.

jamboard.google тақтасында орындайды





бағалау парағына балдарын қойып отырады















Білім алушылар ұялы телефондарын пайдалана отырып Google Earth немесе Google maps арқылы таңдау бойынша келесі қалаларға бейнетур жасайды және фото немесе видеоға түсіріп группаластарымен бөліседі.

















Білім алушылар ғаламторды пайдалана отырып Майндмэпинг дегеніміз не екенін табады, оның картаграфиямен байланысын ашады.

«Картаграфия әдісі»

сөзіне ментальды карта жасап қорғайды

тапсырманы жұппен орындайды



ҚБ

Оқытушы әр топты аралап түсіндірме жұмыстарын жүргізеді, көмектеседі.





Дескриптор 1.Мәтінмен танысады

2.Топпен жұмыс жасайды

3. Постер құрап қорғайды

Бағалау парағына тиісті бағаларын қойып отырады

20бал









ҚБ

Ой бөлісу







Дескрипторлар

Заманауи және дәстүрлі картографиялық әдістерді ажырата алады, түрлерін біледі



Зерттеу тақырыбына сәйкес картографиялық әдістердің кемінде 1 түрін қолдана алады



ҚБ

Тапсырмаларды орындау кезінде көмекке мұқтаж оқушыларға қолдау көрсетеді, кеңес береді









Бағалау парағына 3 тапсырма бойынша дескрипторды қарай отырып баға қояды

Дескриптор

Білім алушы :

Google Earth немесе Google maps арқылы таңдау бойынша келесі қалаларға бейнетур жасайды.

Фото суретке немесе видеога түсіріп группаластарымен бөліседі

15 балл









Ашық сұрап-жауаптар



А4 форматты қағаздар,



Түрлі түсті карандаштар

фото суреттер,



Желім





Презентация













https://twig-bilim.kz/kz/film/mapping-the-sea

Теңізді картаға түсіру





jamboard.google



https://jamboard.google.com/d/1Dj35MDbLJbtq0xmqXmokzO366C9AAu2iwK525Uuvuyg/edit?usp=sharing



















Google Earth



Google maps























Ғаламтор, А4 форматты қағаз қалам, карандаштар













Сабақтың соңы

Қорытынды

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин

Қорытынды шығару.

Мұғалім бүгінгі сабақты қорытындылау үшін, оқушылардың жұмысын тыңдайды.

Дескрипторлар бойынша әр білім алушы бағалау жұмысын жүзеге асырады



«Екі жұлдыз бір тілек» кері байланыс





Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады





Білім алушылар бүгінгі сабақтары бойынша кері байланыс береді

Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды





ҚБ Қошеметтеу.

Google презентаци

https://docs.google.com/presentation/d/1qRWws5gs835vLnz70ONtqE9RcOnqzd93vQl3eBBAm9g/edit?usp=sharing





Үй тапсырмасы

Кескін картамен жұмыс

























ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ ОҚУ- АҒАРТУ МИНИСТРЛІГІ

КӨКСУ АУЫЛШАРУАШЫЛЫҚ КОЛЛЕДЖІ











ГЕОГРАФИЯ ПӘНІНЕН АШЫҚ САБАҚ ЖОСПАРЫ

Сабақтың тақырыбы: Заманауи картографиялық әдістер

Курс: 1

Топ: 11ВТ

Оқытушы: Мангенова Асем Советжановна





Жастар ауылы 2022 жыл

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!