Сабақ: №5
|
Мектеп:№86
|
|
Пәні: информатика
|
|
Күні: 1.10.2018ж
|
Мұғалімнің аты-жөні: Мырзаева
Л.П
|
|
Сынып: 11 ә,б
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
|
Сабақ тақырыбы:
|
Заманауи программаға
шолу
|
|
Сабақ негізделген
оқумақсаты
|
Дербес компютердің программалық жабдықтамасымен
танысу
|
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
|
|
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
|
|
|
|
Кейбір оқушылар:
|
|
|
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
Программалық
жабдықтама туралы түсінік
қалыптастырады.
|
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер:
|
|
ПЖ,ЖПЖ,ҚПЖ,ЕПЖ,ППЖ
|
|
Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік
бірліктер:
1.Программалық жабдықтама дегеніміз
не?
2.Қолданбалы программалық жабдықтама дегеніміз
не?
3.Утилиталар дегеніміз
не?
4.Программаны қандай белгілерге байланысты
жіктеуге болады?
5.ЕПЖ мен ППж-ның айырмашылығы
неде?
|
|
Талқылауға арналған
тармақтар:
|
|
1.Барлық есептеу жүйелері қандай бөліктерден
тұрады?
2.Драйверді программаның қай типіне жатқызуға
болады?
3.Процессордың разрядтылығы дегеніміз не екенін
еске түсіріңдер
4.
ОЖ разрядтылығын анықтаңдар
|
|
Жазылым бойынша
ұсыныстар:
|
|
Программалық жабдықтама сөзінің үш тілде аталуын
жазу.
|
|
Алдыңғы тақырып
|
Жасанды зият, сараптама
жүйелері
|
|
Жоспар
|
|
Жоспарлаған
уақыт
|
Жоспарлаған жаттығулар
(төмендегі
жоспарланған жаттығулармен
қатар
ескертпелерді
жазыңыз)
|
Ресурстар
|
|
Басталуы
5
мин
5
минут
«Сұрақ- жауап» әдісі
|
Шаттық шеңберін құру
«
Сұрақ бізден – жауап сізден» әдісі
АКТ-да деңгейлік тәжірибелік жұмыстарды дұрыс
орындау.
Жаңа тақырыпты
қорытындылау
Ұйымдастыру.
Санау арқылы 3 топқа
бөліну
Өткенді қайталау үшін
« Сұрақ бізден – жауап
сізден » әдісі арқылы
қорытындылаймын
1.Білім қоры дегеніміз
не?
2.Жасанды зият дегеніміз
не?
3.Қандай есептер жасанды зияттың көмегімен
шешіледі?
4.Сараптама жүйесінің қолданудың маңызы
неде?
5.Табиғи зият дегеніміз
не?
6.Жасанды зияттың табиғи зияттан айырмашылығы
неде?
7.Жасанды зият жүйесінің қолдану саласын
болжаңдар
8.Сараптама жүйесіне мысал
келтіріңдер?
9.Мәліметтер қоры білім қорынан несімен
ерекшеленді?
|
оқулық, жұмыс дәптері
|
|
Ортасы
15
минут
практикалық жұмыс
10
минут
|
Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақ
тақырыбымен және мақсатымен таныстыру.
Ендеше, бүгінгі жаңа
сабағымыз
« Заманауи программалық жабдықтамаға
шолу».
Жаңа тақырыпты «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі
арқылы тақырыпты оқуға тапсырмалар беріледі.
1-топ. Программалық жабдықтама
2-топ:Қолданбалы ПЖ
3-
топ Жүйелік программа
3
топқа берілген тақырыпты оқып келесі топтарға
түсіндіру
Керекті мағлұматтарды дәптерлеріне
жазады.
Оқушылар берілген тақырыпты оқиды.Топтарға
түсіндіреді, сұрақтар қояды
Өзгелерді тыңдай отырып, өз
білімін толықтырады.
Дескриптор:
- бір топта программалық
жабдықтамаға сипаттама береді
- қолданбалы программаны
қолдану салаларын Бағалау:
Оқушылар «Серіктесіңнен сұра» әдісі
арқылы бағаланады дәлелдейді
Оқушыларға оқулықтағы практикалық тапсырманы
компьютерде орындауға беремін.
Оқулықтағы 40 бет
Кестені сызып, оны
толтыру
Прог-ң атаулары
|
Нұсқасы шығару жылы
|
өндіруші
|
Лицензияның түрі
|
белгілеу
|
разрядтылығ
|
|
|
|
|
|
|
Дескриптор:
Бағалау:
Оқушылар «Көңіл күй
смайликтері» арқылы өзін-өзі
бағалайды
|
Оқулық,
маркерлер,
плакаттар,
стикерлер,
үлестірме қағаздар,
интерактивті тақта
Компьютер, оқулық
|
|
Сабақты қорытындылау
3 мин
|
Сабақты қорытындылауда қайталау
сұрақтары
|
Кесте дәптер
|
|
Аяқталуы
2 мин
|
Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық
жиынтық бағалау.
Үйге тапсырма: §4
Бағалау.
«ББТ» әдісі арқылы кері байланыс
алу.
|
Жиынтық бағалау парағы
Оқулық,
күнделік
Үлестірме қағаздар
|
|
Қосымша ақпарат:
Информатика 11-сынып Арман-пв
баспасы,
авторы Е.А. Вьюшкова, Н. В. Параскун, Б. Қ.
Әбенов 2015 жыл
|
|
Сабақтағы тапсырмаларды орындау
барысында оқушылар топтық жұмысқа өте белсене қатысады.Оқушылардың
қажеттілігіне қарай түрлі кестелерді және жекелеген жаттығулар мен
тапсырмаларды пайдаланамын.Оқытудың болжалды міндетіне қарай
топпен, жұппен жұмыс жасауда пайдалы тәсілдердің ішінен менің
оқушыларыма ,
Ойлан-жұптас-бөліс, тәжірибелік тапсырмалар » тәсілдері оң
әсерін тигізеді.
Жүйелік программаны қолданбалы
программалармен салыстырады
Шығармашылық
жұмыс
|
Сабақта орындалатын
тапсырмаларға дескриптор қою арқылы,
тапсырмалардың орындалу
барысын үнемі қадағалап,
логикалық
қорытынды жасаймын.
Оқушылар үнемі кері байланыс арқылы бағаланып
отырады,осылайша сатылап, деңгейлік тапсырмаларды
орындайды.
Оқушылардың жеткен жетістіктерін нақтылап,
«серіктесіңнен сұра», «көңіл күй смайликтері», арқылы
бағалаймын.
|
Отан сүйгіштікке баулу, патриоттық тәрбие
беру.
Сабақ барысында оқушылар қауіпсіздік техникасы
ережелері мен тазалық-гигиеналық талаптарды
сақтайды
|