Материалдар / Зат есімнің тәуелденуі
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Зат есімнің тәуелденуі

Материал туралы қысқаша түсінік
сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
31 Қаңтар 2023
260
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Қысқа мерзімді жоспар

Қазақ тілі 13-сабақ

Бөлім:

Өнер

Мұғалімнің аты-жөні Күні:07.02.22

Ағмантаева Биғайша Қағазбекқызы

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Зат есімнің тәуелденуі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру

3.4.2.2 тәуелдік жалғауларының қолданысын білу

Сабақтың мақсаты


Барлық оқушылар: мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап береді, тәуелдік жалғауларының қолданысын біледі.

Көптеген оқушылар: тәуелдеулі зат есімдерді тауып, түбір сөздің соңғы дыбысының өзгеру себебін түсіндіре алады.

Кейбір оқушылар: анықтамаға сай келетін мысалдар келтіре алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру



Өткен білімді еске түсіру


8 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларымен өтеді.

«Таңдау» әдісімен суреттер таңдатып топқа бөлу.

Өткен тақырыпқа шолу және оқу материалын жариялау «Сұрақ-жауап», «Күн шұғыласы» әдісімен өтеді:

А) Оқу тапсырмасын тексеру: 43-жаттығу.

Ә) Сұрақ-жауап:

-Өткенде не туралы оқып едік?

- Зат есімді қалай тәуелдеуге болады?

- Әрқайсысың бір-бір мысалдан келтіріп жазыңдар.

-Ендеше бүгінгі сабақта да зат есімнің тәуелденуін анықтау мақсатында тапсырмалар орындайтын боламыз.

Сабақ мақсаты жария етіледі.

  1. Жаттығу жасайды.


Топқа бірігеді.


Үйге берілген тапсырманы қалай орындағанын түсіндіреді.

Бір-бір мысал келтіреді.




Оқу тапсырмасын орындаған оқушыны «Бас бармақ» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.





Жаңа білім

15 мин












2 мин





Бекіту

15 мин





(Т) 1- тапсырма «Еркін әңгіме» әдісімен орындалады. Дәптермен жұмыс болады.

А) 44-жаттығу.

- Сурет бойынша әңгіме құрыңдар.

Әңгімелеріңде тәуелдеулі және туынды зат есімдерді пайдаланыңдар.

Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады.

Кейбір оқушыға:

- Ши, текемет сөздеріне тәуелдік жалғауларын жалғап жаз.


Сергіту сәтінде «Жұмбақ» ойынын ойнайды.

Бір оқушы шығып жұмбақ жасырады. Қалған оқушылар шешуін атайды.


(Ж, Д) 2-тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асырылады.

46-жаттығу.

Сызбадағы ши түрлерін дереккөздерден біліп әңгімелеңдер.

Ақ ши - жүн орамаған, құр шиден өзінен тоқылып жасалған төсеніш. Оны Оны киіз үйдің ішіне және тұрмыста қолданылатын бұйым. Шидің халық арасына тараған Ақ ши -ши өсімдігінен қабығы аршылып тоқылады. Оның тұтынымдық жағы басым. Ақ шиді киіз басуға, өре жабуға, сүзгіге, шыптаға, мал сойғанда еттің астына салуға қолданады.

Шым ши тоқу өнерінде кездесетін қазақ оюларының ішіндегі жоғарыдағы аталған жекелеген және тұтас ою формасын «шаршы ою» деп те атайды. Шым ши тоқуда геометриялық ою элементтері ромбы, төртбұрыш, шаршыдағы жұлдыз, үш бұрыш, көп бұрышты немесе сүйірлі бұрыштанып келген крест тәрізді болып келеді. Өрнектеп ши тоқу өнерін де қазақ шеберлері қолданған. Олардың ши бетіне салған түрлері «жүзіктеу» деп аталады. 

Ораулы шиді ақ шидің сыртына түрлі түсті бояған жүн орап, өрнектеп тоқиды. Шиді ораудың арнаулы өрнегі (үлгілері) бар. Ораулы ши де, ақ ши де керегенің сыртынан, туырлықтың ішінен ұсталады. Ас-су сақтауға арналып тоқылған ораулы "өреше" ши адалбақанды қоршай, үйдің ішінен ұсталады. Ораулы ши кезінде бағалы жиһаздардың бірі саналған

Тапсырманы орындайды.












Жұмбақ шешеді.




Тапсырманы орындайды.


Дескриптор:

- Сурет бойынша әңгіме құрады-3балл.

- Әңгімеде тәуелдеулі және туынды зат есімдерді пайдаланады-2 балл.










Дескриптор:

- Хатты оқып, жазылуын талдайды-2балл.

- Нұсқаулықты басшылыққа алып, хатты өзгертіп қатесіз жазады-2балл.





Оқулық, дәптер















оқулық, дәптер




Кері байланыс

5 мин

Кері байланысты «Менің күнделігім» әдісі арқылы береді. Мұғалім оқушылар жауабын талдап, өз қалыптастырушы бағасын қояды.

Оқу тапсырмасы: 45-жаттығу.

Кері байланыс жасайды.

Оқу тапсырмасын жазып алады.

ҚБ қойылады.






Қысқа мерзімді жоспар     

Қазақ тілі 14-сабақ


Бөлім

Өнер

Педагогтің аты-жөні


Күні:08.02.22


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Зат есімнің тәуелденуі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.1.1.1 тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап беру

3.4.2.2 тәуелдік жалғауларының қолданысын білу

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: тәуелдік жалғауларының қолданысын біледі, тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілейді, ашық және жабық сұрақтарға жауап бере алады.

Көптеген оқушылар: берілген сөздерді жекеше, көпше түрде тәуелдеп жаза алады.

Кейбір оқушылар: кез келген зат есімді алып тәуелдеп жаза алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезең

уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру



Өткен білімді еске түсіру


8 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.

Оқушыларды топқа бөлгенде «Пазл» әдісі арқылы сурет бөліктерін алғызады. Топта суретті құрастырады.

Өткен тақырыпқа шолу, жаңа тақырыпты ашу:

А) Оқу тапсырмасын тексеру:

45-жаттығу.

Ә) «Тез ойла, тез ойна» әдісі.

Тақтадағы сөздер арасынан тәуелденген зат есімді тауып жазыңдар. Кім көп, әрі дұрыс сөз жазса, сол жеңімпаз болады.

Қаламым, тоқымаң, өрен, көркемім, ауылы, тікті, суреттейді, сексен бір, жақсы, тігіншіміз, көлігі, Алмас, көгілдір, алтыншы, дәптерің, келді, екі, маржаны, жомарт, суретші, ақ, қырық сегіз, жүзді, бесінші, тігеді, шебер, мың бес жүз, Елбасы, отызыншы, ермексазыңыз, шаршы, құрылысшылар, шиыршық, жіңішке .

-Қане кім қандай сөздер жазды? Кезекпен оқыңдар.

- Олай болса, бүгінгі сабағымызда зат есімнің тәуелденуін анықтауға бағытталған тапсырмалар орындауды жалғастырамыз.

Сабақ мақсаты жария етіледі.

Ширату жаттығуларын жасайды.

Сурет таңдап, топқа бірігеді.


Зат есімдерді тауып жазады.

Үй тапсырмасын тексертеді.

Сұрақтарға жауап береді.

Тәуелденген зат есімді тауып жазады.









Тапсырма орындаған оқушыны «Бас бармақ» әдісімен бағалау.

Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.



Пазл суреті




Жаңа білім

15 мин
































2 мин










Бекіту

15 мин

(Т, Д) 1- тапсырма-дәптермен жұмыс.

47-жаттығу.

- Мәтінді түсініп оқыңдар.

-Төмендегі тақырыптардың қайсысы мәтін мазмұнына сәйкес келеді?

-Өрнек сөзін жекеше, көпше түрде тәуелдеп жаз

жақ

жекеше

көпше

І жақ

өрнегім

өрнектерім

ІІжақ

өрнегің

өрнектерің

ІІІжақ

өрнегі

өрнектері

48-жаттығу.

-Жоғарыдағы мәтін бөліктерінің атауын толықтырыңдар.

1. Қазақ ою-өрнегінің түрлері

2. ...

3. ...

-Осы жоспар бойынша мәтіннің мазмұнын айтып көріңдер.

770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!