Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
«Заттар қоспалары мен олардың қосылыстарын салыстыру» 7 с
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы 7.1А Химия пәніне кіріспе. Таза заттар және қоспалар |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Элемент, қоспа және қосылыс. №1 зертханалық тәжірибе «Заттар қоспалары мен олардың қосылыстарын салыстыру» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.4.1.1 -элементті (жай зат) бірдей атомдардың жиынтығы ретінде түсіну 7.4.1.2 -таза заттар атомдардың немесе молекулалардың бір түрінен түзілетінін білу; 7.4.1.3 -элемент (жай зат), қоспа және қосылыс түсініктерін ажырата алу 7.4.1.4 -қосылыстардың және элементтердің физикалық қасиеттері туралы алған білімдерін қоспа құрамындағы таныс емес заттарды ажыратуға қолдана алу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақмақсаттары |
Барлық оқушылар: элемент (жай зат), қоспа және қосылыс түсініктерін ажырата алады,таза заттар атомдардың немесе молекулалардың бір түрінен түзілетінін біледі, элементті (жай зат) бірдей атомдардың жиынтығы ретінде түсінеді;қосылыстардың және элементтердің физикалық қасиеттері туралы алған білімдерін қоспа құрамындағы таныс емес заттарды ажыратуға қолдана алады; Басым бөлігі:Таза зат пен қоспаның салыстырмалы сипаттамаларын айта алады; Кейбір оқушылар: заттар қоспалары мен олардың қосылыстарын салыстырып, элемент (жай зат), қоспа және қосылыстарды іс жүзінде ажырата алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
- Таза заттар бірдей атомдардан немесе молекулалардан тұратынын анықтайды - Заттың қасиеттері жайлы білімді қолдана отырып,белгісіз затты анықтайды; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдікмақсаттар |
-элементті (жай зат) бірдей атомдардың жиынтығы ретінде түсінеді; -таза заттар атомдардың немесе молекулалардың бір түрінен түзілетінін біледі; -элемент (жай зат), қосылыс,қоспа түсініктерін ажырата біледі: -таза зат пен қоспа түрлеріне сипаттама береді; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнге байланысты сөздік қор мен терминдер :Таза зат, қоспа, біртекті қоспа, әртекті қоспа, сүзу, тұндыру, буландыру, айдау,зат,дене,заттардың қасиеттері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог:Зат дегеніміз не? Қоспа дегеніміз не? Қоспаның қандай түрлерін білесің?Біртекті және әртекті қоспалардың қандай айырмашылығы бар?Зат пен дене ұғымдарының айырмашылығы неде? Таза заттармен жұмыс жасау не үшін қажет; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Топтық жұмыс-ұжымшылдыққа баулиды,ортақ істің нәтижесіне жауапкершілігін арттырады; Жеке жұмыс-өмір бойы білім алуға,өз бетімен жұмыс орындау кезінде адалдық пен сын тұрғысынан ойлауға,қарым –қатынас жасау қабілеті мен білім алуға үйрету; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғыбілім |
5.3.2.1 Қоспалардан таза заттарды ажырату; 5.3.2.2Қоспа түрлерін сипаттау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 3 мин Үй тапсырмасын сұрау 3-мин 3-мин
|
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды элемент, қоспа және қосылыс бойынша үш топқа бөлу (парақшалар арқылы) Психологиялық ахуал қалыптастыру ,оқушылардың қызығушылығын ояту үшін « Сұрақтары бар қорап» әдісін пайдаланып сергіту сәтін ұйымдастырамын: Қандай жаратылыстану пәндеріне байланысты сөздер білесіңдер?Зат пен денеге мысалдар келтіріңдер?Мұзтау,темір шеге зат па,дене ме? т.б 1-тапсырма.«Сұрақты ұстап ал» әдісі. Өтілген тақырыпты түсіну дағдыларын дамытуға қол жеткізу үшін сыныптағы оқушылардың арасында сұрақтарды лақтырамыз: 1. Химия нені зерттейді? Химияның маңызы мен міндеттері қандай? 2. Денежәнезатұғымдарыныңайырмашылықтарынеде? 3. Адамның табиғатқа тигізетін оң және кері әсерлеріне мысалдар келтіріңдер. 4. Химияның ғылыми-техникалық прогрестің дамуына қосар үлесі қандай? 5. Химия сөзінің шығу тарихын және химия ғылымының адамзаттарихындағы маңызын әңгімелеңдер. 2- тапсырма (қ.б -6 бет) Сәйкестендіру тест Әрбір химиялық элементтің символы мен атауларын сәйкетендіреді.
Дескриптор: -символдар бойынша химиялық элементті атайды. -атауы бойынша элементтердің символдарын көрсетеді. |
Стикер фасол салынған қапшық Слайд Кесте |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 3-мин 15-минут |
«Миға шабуыл» әдісі. Тапсырма.(қ.б -7бет) Берілген заттардың ішінен таза заттарды атаңыз:ауа, сутегі ,мыс,сүт,алтын,металл балқымалары,хлор, ерітінділер,азот,тұман,түтін.Таза заттарды алу жолдарын көрсетіңіз. Дескриптор -таза заттарды ажыратады -таза заттарды алу жолдарын атайды. -таза заттармен жұмыс жасау қажеттігі неде? Үй тапсырмасын оқушылар топ арқылы бір-бірін бас бармақ әдісі бойынша бағалайды Жаңа сабақ. 3-тапсырма.(қ.б- 8бет)«Өкіл» әдісі бойынша жаңа тақырыпты түсіндіру.Оқушыларға тапсырма бөліп беріледі.Берілген тапсырмалар арқылы ,барлық топқа бірдей суреттер топтамасы ұсынылады. Олар сол суреттер көмегімен өздеріне берілген тапсырма бойынша «элемент», «қосылыс» немесе «қоспаның» маңыздылығын сипаттап, ерекшеліктеріне тоқталулары қажет. 1-топ – элемент 2-топ – қосылыс 3-топ - қоспа
Дескриптор
4-тапсырма (қ.б-9 бет) «Ойлан тап»әдісі бойынша оқушыларсемантикалық карта арқылы жаңа сабақты пысықтау - әр оқушыға жеке тапсырма ретінде төмендегідей кесте таратылады. Олар төмендегі заттарды элемент, қоспа, қосылыстарға жіктеп берулері қажет.
Дескриптор
Жаңа тапсырманы топтар бір-бірін бағдаршам әдісі бойынша бағалайды. «Оқы, түсін, жасап көр» әдісі арқылы топтық жұмыс 1-зертханалық жұмыс Заттар, қоспалар мен қосылыстарды салыстыру Қауіпсіздік техникасы. Қыздырғыш аспаптармен жұмыс ережесінсақтау. 1. Берілген күкірт, темір, темір (ІІ) сульфидінің үлгілерінмұқият қараңдар. Бұл заттардың физикалық қасиеттерін сипаттаңдар,бақылағандарыңды кестеге түсіріңдер. 2. Күкірттің және темірдің әрқайсысынан бір-бір бөліктен шпа-тельмен алып, стақанға салыңдар. Қоспанышынытаяқшаменараластырыңдар. Қоспанымұқиятқараңдар. Бақылауларыңдыкестегетүсіріңдер. 3. Таза заттардызерттеңдер (күкіртті, темірдіжәнетемірсульфидін)жәнедайындалғанқоспағамагнитпенәсеретіңдер. Бақылауларыңдыкестегетүсіріңдер. 4. Суды әрүлгігеқұйыңдар, таяқшаменқоспаныараластырыңдар,олардыбіразуақыттұндырыңдар. Не байқадыңдар? 5. Қыздырғышқұралдарменқауіпсіздіктехникасыныңережелерінсақтайотырып, әрүлгініқыздырыңдар. Бақылағандарыңдыкестегетүсіріңдер. Таза заттар және темір-күкіртті қоспаның салыстырмалы сипаттамалары
? 1. Темір мен күкірттіараластырғаннанкейінтемірзаты мен күкіртзатыөзқасиеттерінсақтайма? 2. Темірсульфидінфизикалықтәсілдерменжайзаттарғабөлуге болама? 3. Темірсульфиді (FeS) күрделізатындатемірзаты мен күкіртзатыөздерініңбастапқықасиеттерінсақтайма? Жауаптарыңдытүсіндіріңдер |
А4 қағаз Интерактивті тақта Оқулық 7сынып маркер, стикер, суреттер топтамасы Семантикалық карта бағдаршам Реактивтер: 5 г темір ұнтағы, 5 г күкірт, темір сульфиді 5 г, 100 мл су. Химиялық ыдыстар мен құрал-жабдықтар: • лабораториялық штатив – 1 дана • магнит — 1 дана • cынауық — 2 дана • конусты колба — 1 дана • спиртшам — 1 дана • сүзгіқағаз — 2 дана • кәрлентабақша — 2 дана • стақан — 2 дана • шынытаяқша — 1 дана • сынауықтыұстағыш — 1 дана • асбест торы — 1 дана • құйғы — 1 дана • сіріңке — 1 дана • шпатель — 1 дана |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 3мин |
Бағалау топтар бір-бірін бағдаршам әдісі бойынша бағалайды, Үйге тапсырма: §2 – оқу,жаңа термин сөздерді қолданып, глоссарий жасау |
Бағалау парақшасы, АКТ стикерлер. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3-мин |
Бес саусақ әдісі бйынша сабаққа кері байланыс береді. |
Кері байланыс «Бес саусақ»әдісі, парақшалары, стикерлер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –Сіз қандай тәсілмен көбірек көмек көрсетуді жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? Топтық,жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға қолдау,көмек көрсету жүзеге асырылады.Деңгейлік тапсырмалар беріледі. 1.Қаланың үстін бүркеп тұрған улы түтін қандай қоспа? 2.Адамның табиғатқа тигізетін оң және кері әсері туралы не айтар едіңдер? 3.Заттар қандай қасиеттерімен ерекшеленеді? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Бағдаршам, Бес бармақ әдісі арқылы қалыптастырушы бағалауды жүргіземін. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының ережелеін сақтау Зертханалық жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасының ережелерін біледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия:
|