Ұзақ мерзімді
жоспардың тарауы:
7.1 В Заттардың
агрегаттық күйінің
өзгеруі
|
Мектеп:
С.Кәттебеков атындағы жалпы
орта мектебі
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Гафуров Талгат
Кабидоллинович
|
СЫНЫП:7
|
Қатысқандар
:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Заттардың агрегаттық
күйлері
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
7.1.1.4. Заттардың әртүрлі
агрегаттық күйлерін білу және бөлшектердің кинетикалық теориясы
тұрғысынан қатты,сұйық,газ тәріздес заттардың құрылымын
түсіндіру.
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар:
|
-
Заттардың әртүрлі
агрегаттық күйлерін біледі;
-
Қатты,сұйық,газ тәріздес
заттардың құрылымын түсінеді
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
|
|
Кейбір
оқушылар:
|
-
Құбылыстар бойынша
қорытынды жасайды;
-
Химиялық реакция
нәтижелерін бақылай алады.
-
Өз тәжірибелерін
ұсынады.
|
Бағалау
критерийі
|
-
Бөлшектер теориясы тұрғысынан
қатты,сұйық,газ тәріздес заттардың құрылымын
түсіндіреді.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар:
|
Оқушылар:
-
Агрегаттық күйлер,
балқу,қайнау,булану,кристалдық,аморфтық,кристалдық тор,
конденсация, сублимация,
десублимация.
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер:
|
|
Құндылықтарға
баулу
|
Сын тұрғысынан ойлау, топтық
жұмыс барысында өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық,
ашықтық, жауапкершілікті
сезіну.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Жаратылыстану,
физика
|
Алдыңғы
білім
|
7.1.1.4 Физикалық және
химиялық құбылыстарды ажырата
білу
|
Сабақ
барысы
|
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
кезеңі
13
мин
|
3мин
5мин
5
мин
|
(Сәлемдесу,сабаққа дайындығын
қадағалау)
Психологиялық
ахуал Шаттық шеңберін құрамыз, оқушылар бір-біріне сәттілік
тілейді.
Үй тапсырмасын
«Допты лақтыру» әдісі арқылы
сұраймын.
Құбылыстар дегеніміз
не?
Құбылыстың неше түрі
бар?
Физикалық құбылысқа
мысал келтір?
Химиялық құбылысқа
мысал келтір?
•
Күнде ас үйдегі
газдың жануы қай құбылысқа
жатады?
•
.Сіріңкенің жануы
ше?
•
Денедегі жарақатты
сутек асқын тотығымен жуғанда қандай құбылыс байқалады? Сутек асқын
тотығын терінің таза бөлігіне тигізгенде
ше?
Тапсырмаға ауызша
кері байланыс береді.
Тапсырма
1 «Кұбылыстарды
жіктеймін»?
Оқушыларға үш түрлі
тапсырма беріледі.Берілген сөздердің ішінен физикалық
құбылыстар,химиялық құбылыстар және химиялық реакцияларды теріп
жазады.
Балқу ,бұлттану,
жану, шіру, таттану,қорғасынның балқуы спирттің булануы,сүттің
ашуы,мұнайдан бензин алу, күміс қасықтың қараюы,қардың жаууы, судың
булануы, газдың
жануы,желімдеу
Дескриптор
1.Оқушылар құбылысты
ажыратады, анықтайды, дәптерлеріне теріп
жазады.
-
Өзін өзі бағалайды ,жетондар
арқылы бағаланады.
|
|
Жаңа
сабақ
«Ойлан-жұптас-бөліс»әдісі
10мин
|
10
мин
6
мин
6
мин
|
.
Жаңа тақырыпты
баяндайды.
Термин сөздер арқылы
3 топқа
бөлінеді.(қатты,сұйық,газ)
Тапсырма
2.
«Ойлан-жұптас-бөліс»
әдісі
арқылы (топтық жұмыс)орындайды
АКТ мүмкіндігін пайдаланамыз
І топ
«Қатты»
ІІ топ
«Сұйық»
ІІІ топ
«Газ»
Қатты ,сұйық,газ
тәрізді заттарға сипаттама
береді.
Дескриптор Білім
алушы
-қатты заттардың
анықтамасын,
құрылымын
жазады;
-сұйық заттардың
анықтамасын,
құрылымын
жазады;
- газ тәрізді
заттардың анықтамасын,
құрылымын
жазады;
-шешімдерін
ұсынады;
Тапсырмаға ауызша
кері байланыс орнатады
Тапсырма
3
«Сұрақтар
қорапшасы» ( топтық
жұмыс)
I-топ
1)Дүние жүзінде көп
тараған сұйық (су)
2)Қатты және газ
тәрізді күйлердің арасындағы аралық күй (заттың сұйық
күйі)
3) Судың агрегаттық
күйлері ( мұз,су,бу)
II-топ
1)Қатты затқа тән
қасиет (пішіні мен көлемін
сақтайды)
2)Заттың қатты
күйден сұйық күйге көшу процесін ата
(балқу)
3)Сұйықтың қатты
күйге өтуі (кристалдану деп
аталады)
III-топ
1)Сұйық пен газға
ортақ қасиет (формасын
сақтамайды)
2)Сұйықтар сығыла ма
әлде газдар сығыла ма
(газдар)
3)Сұйықтың газ
тәрізді күйге өтуі (булану)
Дескриптор
Сұрақтарға жауап
береді ,заттардыңалмасу үдерісін біледі,ажырата
алады.Кристалдану,булану,балқу үдерістеріне сипаттама
береді.
Топты,әр оқушыны
мадақтау,жетон арқылы
бағалаймын.
Тапсырма 4 «Үш
қадам»
Бөлшектер
теориясы тұрғысынан қатты, сұйық және газ тәрізді денелердің
құрылымын, қасиеттерін атап, кестені
толтырыңыз
Заттың агрегаттық
күй-і
|
Заттардың
қасиеттері
|
Бөлшектер теориясының
негізгі ережелері
|
Формасы
|
Көлемі
|
Бөлшектер
арақаш-ы
|
Бөлшектердің
әрекеттесуі
|
Қозғалу
мәні
|
Орналасу
тәртібі
|
Газ
|
|
|
|
|
|
|
Сұйық
|
|
|
|
|
|
|
қатты
|
|
|
|
|
|
|
Дескриптор
Білім
алушы
- газ тәрізді заттардың құрылымын, қасиеттерін
анықтайды
- сұйық заттардың құрылымын, қасиеттерін
анықтайды
- қатты заттардың құрылымын, қасиеттерін
анықтайды
|
АКТ
Плакаттар,түрлі
–түсті маркерлер
Қорапша
|
Рефлексия
«Миыңның суретін
сал»
5
мин
|
5мин
|
Бағалау
Оқушылар бірін
бірі бағалайды.
«Миыңның суретін
сал» әдісі арқылы бүгінгі сабақтан не білгені жайлы
жазады
Үйге
тапсырма.
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау – Сіз
қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау –
Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық
және
қауіпсіздік
техникасын сақтау
|
1.Барлық оқушыларға
құбылыстарға мысал келтіру, оларды анықтау себептерін білу
тапсырмалары беріледі. Сынып оқушыларының басым бөлігіне
құбылыстарға кесте толтырады,кейбір оқушылар құбылыстар бойынша
қорытынды жасайды,
химиялық реакция
құбылыстарын бақылай алып өз білімдерін
кеңейтеді.
|
1.Оқушылардың
қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі. 2.Топтық
жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау уақытылы ауызша
кері байланыс беру.
3. Дайын үлгі
жауап
4. Әр оқушының ОМ
жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар
қолдану
5. Жетон, ауызша
мадақтау, бірін-бірі бағалау
|
Сергіту
жаттығуы
қауіпсіздік
техникасын сақтайды.
|
Рефлексия
Сабақ \оқу
мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал
қандай болды?
Мен жоспарлаған
саралау шаралары тиімді болды
ма?
Мен берілген уақыт
ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма
қандай түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
Төмендегі бос
ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді
жазыңыз.
Сол ұяшықтағы
Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нәрсе
табысты болды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе
сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен
сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|