Материалдар / Заттардың агрегаттық күйлері
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Заттардың агрегаттық күйлері

Материал туралы қысқаша түсінік
Заттардың агрегаттық күйлері туралы жаңа форматтағы сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
15 Қараша 2018
1275
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ:

Тақырыбы:

Заттардың агрегаттық күйлері

Мектеп:


Күні:

Мұғалімнің есімі: Але К


Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақ негізделген оқу мақсаты:(мақсаттары)

7.1.1.4. Заттардың агрегаттық күйлерін білу және бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан қатты, сұйық, газ тәріздес заттардың құрлымын түсіндіру


Сабақтың мақсаты



Барлық оқушылар:

Заттардың агрегаттық күйлерін білу және бөлшектердің кинетикалық теориясы тұрғысынан қатты, сұйық, газ тәріздес заттардың құрлымын түсіндіру

Басым көпшілігі:

- Бөлшектердің күйлерінің өзгеруін түсінеді.

Кейбір оқушылар:

-Заттардың агрегаттық күйге ауысуын сипаттайды.


Бағалау критерийі

  1. Бөлшектерді таниды

  2. Температураның өзгеруіне байланысты бөлшектер қозғалысының әр түрлілігін біледі

  3. Бөлшектердің агрегаттық күйге ауысуын сипаттайды


Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

Заттардың агрегаттық күйлерін түсінеді

Пәндік лексика және терминология:

бөлшек, агерагаттық күй, газ, сұйық, қатты,су, бу, мұз

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Су буға айналады, себебі, .......

Бу сұйықтыққа айналады себебі, ....

Заттың үш агрегаттық күйі болады, себебі .......


Құндылықтарға баулу

Экологиялық,

Салауаттық


Пəнаралық байланыс

Физика (физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату)


Алдыңғы білім

жаратылыстану


Сабақ барысы



Жоспарланған уақыт

Жоспраланған жаттығулар(төменде жоспраланған жаттығулармен қатар,ескерпелерді жазыңыз)


Ресурстар


Сабақтың басы


5 мин






3 мин

І.Ұйымдастыру

«Тілек гүлі» арқылы оқушылар бір-біріне тілек айтады.

Топқа бөлу.

Оқушыларды бу, су, мұз суреті салынған қима қағаздар бойынша «Газ», «Сұйық», «Қатты» деп үш топқа бөлу


ІІ.Қызығушылықты ояту. «Ой қозғау»

Сын тұрғысынан ойлау әдісі қолданылады

Партанын үстіне темір , су, шар қойылады.

1.Су қандай зат?

2.Темір қандай зат?

3.Шардың ішіне не толтырылған?



DrawObject1



DrawObject3 DrawObject2


Сабақтың ортасы


8 мин


















5 мин























8 мин





















4 мин





















6 мин

1.тапсырма : Жұптық жұмыс.

«Мұғалімнің сыйы» деп аталатын сабаққа байланысты бейне ролик көрсетіледі , оқушылар «Ойлан», « Жұптас», «Бөліс» әдісі бойынша талқылайды.


Ұжыммен жұмыс «Химиялық диктант»

1.Зат үш күйде болады: қатты, сұйық және газ тәрізді. Бұл күйлерді заттың ....... деп атайды.

2. Бір заттың өзі жағдайларға байланысты ....... агрегаттық күйде болады.

3. Заттың сұйық күйден қатты күйге процесін ...... немесе ....... дейді.

4. Заттың қатты күйден сұйық күйге айналу процесі ........ деп аталады.

5. Заттың молекулалары ........., .......... және ...... тәрізді күйлерде бірдей болады.

6. Заттың әр түрлі күйлері ........ орналасуымен, қозғалыс сипатымен және өзара әрекеттесуімен ғана анықталады.

Дескриптор

Балл

А.Берілген заттардың күйін біледі

1


Ә. Әр күйдегі бөлшектердің қозғалысын сипаттай алады

1

Б. Судың табиғаттағы айналымы суреттеп бейнелейді

1


ІІ-тапсырма:

Топтық жұмыс (бейне ролик арқылы)

А.Тәжірибе көрсету: судың әр түрлі күйге ауысуы




І. Топ :Су қайнағанда молекулалары қандай қозғалыста болады?

ІІ.Топ: Су молекулалары мұзға айналғанда қандай өзгеріке ұшырайды?

ІІІ.Топ: Мұз ерігенде молекулалар қандай қозғалыста болады?


Ә. Берілген заттарды агрегаттық күйіне байланысты топтастыр: су,тас, мұз, бу, сүт, шай, кірпіш, пропан, алтын, бензин, мұнай, табиғи газ.

Сұйық

Қатты

Газ





Дескриптор

Балл

Бөлшек күйінің температураға байланысты өзгеруін біледі

1


Заттардың физикалық қасиеттерін ажыратады

1

Берілген заттарды агрегаттық күйіне байланысты кестеге толтырады

1


ІІІ-тапсырма:

Жеке жұмыс.

1.Судың агрегаттық күйлері табиғатта қалай айналымға түсуін түсіндір,суреттеп бейнеле, қайда қолданамыз?


Дескриптор

Балл

Су күйінің табиғатта айналымын біледі

1

Судың агрегаттық күйінің қолданылуын айтады

1

Б. Судың табиғаттағы айналымы суреттеп бейнелейді

1



Бейне ролик



















Интер белсенді тақта






























Су, мұз, стакан, спирт шам
























Сабақтың соңы


4 мин

Кері байланыс БББ

Білемін

Білдім

Білгім келеді?








Қосымша ақпарат:



Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау


Заттардың агрегаттық күйге ауысуы жайлы тапсырмаларға байланысты кейбір оқушылар су молекулаларының температураға байланысты өзгеруін түсінеді. Оқу дағдысы төмен оқушылар заттардың әр түрлі күйде болатынын физикалық қасиеттерін салыстыра отырып жауап бере алады

Оқушылады сабақ барысында критерийлер арқылы құрылған дескрипторлар бойынша бағаланады. Сабақтың өн бойында қалыптастырушы бағалар қойылады.

Оқушылар сабақ барысында қауіпсіздік ережесін сақтай отырып тәжірибелік жұмыс атқарады

Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен?


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды?

1.--------------------------------------------------------------------------------------------

2.--------------------------------------------------------------------------------------------


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды?

1.--------------------------------------------------------------------------------------------

2.--------------------------------------------------------------------------------------------

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?








Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!