Қысқа мерзімді сабақ жоспары
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Заттардың агрегаттық күйлерінің өзгеруі
Заттардың агрегаттық күйлерінің өзгеруі
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.1B Заттардың агрегаттық күйінің өзгеруі. |
Мектеп: «Маралды орта мектебі»КММ |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Дюсупова А.К |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
7.1.1.4 Физикалық және химиялық құбылыстар №3 зертханалық тәжірибе «Химиялық реакциялардың белгілері» |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.1.3 -физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақ мақсаты Қолдану |
Барлық оқушылар: – Физикалық және химиялық құбылыстарды ажыратады; Көптеген оқушылар: – Табиғатта болып жатқан құбылыстарды ажыратады, Мысал келтіреді. Кейбір оқушылар: Химиялық құбылыстардың химиялық реакция айта алады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Бағалау критерийі: |
-Физикалық және химиялық құбылысты ажыратады. - Физикалық және химиялық құбылысты көрсетеді. – химиялық реакцияның белгілерін айта алады. -Физикалық және химиялық құбылысқа мысал келтіреді. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Тілдік мақсаттары |
Оқушылар физикалық және химиялық құбылыстар туралы бейнефильм көреді, сұрақтарға жауап береді, талдайды, тұжырымды ойларын айтады. Пәнге қатысты тән лексика мен терминология: • Физикалық құбылыс • Химиялық құбылыс • Химиялық реакция • Химиялық реакция белгілері • Экзотермиялық реакция • Эндотермиялық реакция Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Сыныптағы диалог: құбылыс дегеніміз.....себебі -құбылыс қаншаға ............... жіктеледі. -неліктен ............, ............... құбылысқа жатқызады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Құндылықтарға баулу |
-Индустрияландыру мен иновацияларға негізделген экономикалық өсу |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Пәнаралық байланыс: |
Жаратылыстану |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Алдыңғы білім |
5.3.1.4 физикалық және химиялық құбылыстарды ажырату |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақ барысы |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың басы
3минут |
Амандасу. Оқушыларды түгендеу. Топқа бөлу. 3 топқа физикалық , химиялық құбылыстарды, химиялық реакцияны бейнелейтін (көрнекілік символдар)суреттерге байланысты бөлемін.
І-топ. Физикалық құбылыстар ІІ-топ. Химиялық құбылыстар ІІІ-топ. Химиялық реакцияның белгілері. Қызығушылықты ояту (видеокөрсетім көрсету) физикалы , химиялық құбылыстарды, химиялық реакцияны бейнелейтін видеокөрсетілім көрсету арқылы. (судың булануы, тұнбаның түсуі, жарықтың,жылудың бөлінуін) осы бейнелерге қарап табиғатта болатын өзгерістерді (құбылыстарды) айтып, бүгінгі тақырыптың физикалық және химиялық құбылыстар екені айтылады. |
(көрнекілік символдар) Қағаз қиындылары Бейнефильм Bilim
Land |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың ортасы
(3минут) (2 минут)
Топтық жұмыс жасайды (15 минут)
(5 минут)
10 минут |
Жаңа материалды игерту. Тапсырма 1. « Ойлан, жұптас, бөліс » әдісін қолдану. «Оқулықпен жұмыс». Топта талқылау. І топ "Физикалық құбылыс", ІІ топ "Химиялық құбылыс", ІІІ топ "Химиялық реакцияның белгілері" туралы топтық жұмыс жасап, жазып қорғайды.
1балл- қанағаттанарлық; 2балл-жақсы; 3 балл-өте жақсы; Оқушыларды оқулықпен жұмыс істеуге және оқулықтан анықтаманы таба білуді дағдыландыру үшін оқулықтан физикалық және химиялық құбылыстардың анықтамасын табуды тапсыру керек. Химиялық құбылыстың химиялық реакция деп аталатындығын, химиялық реакциялардын өз белгілері болатындығы айтылып, дәптерлеріне анықтамасын жазғызу..
Тапсырма 2 «Жұптық» жұмыс. «Ойды түйінде... » әдісін қолдану арқылы мына құбылыстарды анықтап, белгілерін түсіндіреді. 1.Мұздың еруі 2.Түсінің өзгеруі 3.Шәйнектегі судың қайнауы 4.Қанттың суда еруі 5.Тұнбаның түсуі. 6..Сүттің ашуы 7..Темір шегенің таттануы 8..Балауыз шамның жануы 9. Газдың бөлінуі 10. Жаңбырдың жануы 11. Күміс қасықтың қараюы 12.Жылудың бөлінуі 13..Қорғасынның балқуы 14.Жапырақтың шіруі Тапсырманы кестеге толтыр: Бұл қандай құбылыс? Неліктен?
1-2 балл қанағаттанарлық, 2-4 балл жақсы, 5-6 өте жақсы Жеке жұмыс. №3 зертханалық жұмыс орындау. «Химиялық реакциялардың белгілері» «Эксперимент» әдісі(тәжірибе жасау, төмендегі кестені толтырады.) Т.Қ. ережесі бойынша әңгімелесу. Қауіпсіздік техникасы. Қыздырғыш аспаптармен, қышқылдармен жұмыс істеу ережесін сақтау.
1-2 қанағаттанарлық; 3-5балл жақсы; 6-8 балл өте жақсы Қалыптастырушы бағалау |
Power Point Презентациясы
Жеке жұмыс
Жұппен жұмыс
Жеке жұмыс ТҚЕ
Қант, ас содасы, сірке қышқылы, сүт, айран спиртшам, шырпы, кәрлен табақша, стақан
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың соңы (7 минут)
|
Үйге тапсырма беру 28 бет №7 7. сызбанұсқаны дәптеріңе сызып, толтыр: Бағалау Оқушылардың рефлекциясы. «БББ»кестесі Оқушылардан сабақтан алған әсерлері туралы пікрлерін ортаға салуға шақырады
|
«БББ» кестесі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақталу |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Физикалық химиялық құбылыстар тапсырмаларын орындау барысында кейбір жазу дағдысы қалыптасқан оқушылар физикалық, химиялық құбылысты түсіндіре және бағалай алады, жазу дағдысы төмен оқушыларға физикалық, химиялық құбылыстарды ажыратып сипаттап жазуға көмектесу.Кейбір оқушылар зертханалық жұмысты орындап, дәлелдейді, талдау, қорытынды жасау, сондай-ақ шығармашылық ойлауды талап ететін қиындығы жоғары тапсырмаларды шешу кезінде берілген мәселенің бірегей шешімдерін табу. |
*Оқушылардың сабақ барысында физикалық,химиялық құбылыстарды кестеге сала алатындарын бақылау арқылы бағалау. Физикалық, химиялық құбылыстарды анықтап, жазып немесе белгілерін айта алу қабілеттерін атап, мадақтау. *Жеке бақылау жүргізеді. *Оқушылар өзара бақылайды. |
Химия кабинетіндегі қауіпсіздік техникасының сақталуы жағу,қыздыру, желпіп иіскеу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақ бойынша рефлекция |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Жалпы бағалау Сабақта өткен ең жақсы нәрсе 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етеді ( оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















