Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Заттардың тасымалдануы. 8сынып.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Мектеп |
«№39ЖОББМ»КММ |
|||||||||||||||||||||||||||
Күні |
|
|||||||||||||||||||||||||||
Мұғалімнің аты-жөні: |
Масалимова Жулдыз Аскарбековна |
|||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 8 «Б» |
Барлығы - 20 Қатысқандар – Қатыспағандар - |
|||||||||||||||||||||||||||
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Заттардың тасымалдануы |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Жұқпалы аурулар және олардың алдын алу, амебалық қантышқақ , фитофтороз, оба, күл, лейшмания, герпес анықтау. |
|||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Қарапайымдылар, саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустар қоздыратынмен туындайтын аурулардың ерекшеліктерін сипаттау және алдын алу шараларын сипаттау. |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар: Жұқпалы аурулардың түрлерін анықтай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: Жұқпалы аурулардың таралу жолдарын сипаттайды. |
||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: Жұқпалы аурулардың ерекшеліктерін талдайды, алдын алу шараларын қарастырады. |
||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Жұқпалы аурулардың түрлерін сипаттайды. Жұқпалы аурулардың түрлерін жүйелейді. Қарапайымдылар, саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустар қоздыратынмен туындайтын аурулардың ерекшеліктерін сипаттайды және алдын алу шараларын сипаттайды. |
|||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар ... істей алады Оқушылар қарапайымдылар, саңырауқұлақтар, бактериялар мен вирустар қоздыратынмен туындайтын аурулардың ерекшеліктерін анықтай алады, олар туралы мәлімет жинақтап, сипаттай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||
Пәнге қатысты сөздер мен сөз тіркестері: Қантышқақ , фитофтороз, оба, күл, лейшмания, герпес. |
||||||||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
||||||||||||||||||||||||||||
Талқылауға арналған тармақтар: Жұқпалы аурулардың түрлерін, алдын алу шараларын талқылайды. |
||||||||||||||||||||||||||||
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? Сендер тырысқақ ауруымен ауырған адамның қолданған заттары қауіпті де, ал неліктен, оның тыныс алған ауасы қауіпсіз екенін түсіндіре аласыңдар ма? |
||||||||||||||||||||||||||||
Жазылым бойынша ұсыныстар: Жұқпалы аурулардың алдын алу шараларын білу маңызды, себебі... . |
||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият |
|||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Химия, физиология, медицина. |
|||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
7-сынып Биология. 12 бөлім. Ауру тудыратын бактериялармен күресу тәсілдері. |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 7-10 минут |
Психологиялық ахуал туғызу. Шағын топтарға түрлі-түсті лента арқылы құрылымдалған шағын топтарға топтастыру. (ленатның ұшына аттарын жазып степлермен қысып, лентаны алғаннан кейін, бір-біріне сәттілік тілеп, кімнің аты тұр лентада соған береді) Үй тапсырмасын тексеру. 1-тапсырма. Лейкоциттердің құрылысымен қызметін сәйкестендіріңіз Қолданылған әдіс –тәсіл: «Сәйкестендіру тест» Ұйымдастыру формасы: Жеке, ұжымдық. ҚБ: «Өзін-өзі, жұппен, топпен»
|
Интербел- сенді тақта слайд, |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 22-25 минут |
2 тапсырма. Қосымша 2. Қолданылған әдіс–тәсіл: Джигсо -1 Ұйымдастыру формасы: Жеке, ұжымдық. Мәтінмен жеке жұмыс» түртіп алу арқылы жүреді. Шағын топта талқылау жүреді, 3 тапсырма: Қолданылған әдіс-тәсіл: Топпен «Графикалық органайзер» Ұйымдастыру формасы: жеке, ұжымдық. ҚБ: «Плюс, минус, керемет»
4-тапсырма. Жұқпалы аурулардың түрлерін, ағзаға енетін қоздырғыштары туралы, таралу жолдарын анықтау, алдын алу шараларын, ауруды болдырмау жолдарын болжау. Әдіс-тәсілдер: «Ойлан-жұптас-бөліс» Ұйымдастыру формасы: жеке, жұптық, топтық. |
Кітап, үлестірме материал Қосымша 2
Үлестірме материал, суреттер, дәптер Әдістемелік құрал Алматы-2016 |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 8-10 минут |
5-тапсырма Сұрақтарға жауап беріңіз. Қолданылған әдіс-тәсіл: «Кубизм әдісімен» қорытындылайды. Ұйымдастыру формасы: жеке, ұжымдық.
Кері байланыс: «Үш минуттық үзіліс» Мен .... туралы көзқарасым өзгерді..... Мен ..... жайлы хабардар болдым..... Менің .... жайлы айқын түсінік қалыптасқан тұсы ..... Мені ..... таң қалдырғаны ......
Үйге тапсырма: Мәтін: «Оба ауруы» FILA-кестесін толтыру. Оба ауруы 18-19 ғасырларда Орта Азия елдерінде оба ауруы етек алды. Тіпті сол 19 ғасырдың өзінде Россияда, соның ішінде Волга жағалауында, Одессада, Қырымда обадан бірқатар адамдар құрбан болды. 1910жылдары араб елінде обамен ауырған түйенің етін жеген 100-дей адам лезде қырылған. Қазақстанда 1926 жылы оба ауруы тышқандардың арасында көп тарағаннан кейін , адамға да жұғып үлкен өріс алды. Дәрігерлер обадан өлген адам денесін тексеренде, онда оба ауруын қоздырушы өте ұсақ микробтартарды байқаған болатын. Бұл микробты бактериум пестис деп атайды. Ауру әдетте организмнің өлуімен аяқталады. Бұл ауру өте тез таралып, шапшаң өтеді. Оба микробы ұзақ уақыт сақталады. Сондықтан болса керек анда-санда кейбір мемлекеттерде бұл ауру байқалып тұрады. Қазақстанда оба аурын таратушылар қоздырғыштары құмтышқандар мен сұр тышқандардың арасында кездесіп жүр. Қоздырғыштар қозғалмайды, ауа жоқ жерде тіршілік етеді. Суда, тамақта, үйдегі ыдыстарда 90 күнге дейін сақталады. 30градус суыққа төзеді, 60 градус ыстықта жарты сағаттан кейін өледі
|