Материалдар / Зертханада таза заттарды алудың әдістері.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Зертханада таза заттарды алудың әдістері.

Материал туралы қысқаша түсінік
мұғалімге керек
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Қазан 2018
830
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ жоспары:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

5.2С Заттардың түзілуі және алынуы.


Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы

Зертханада таза заттарды алудың әдістері.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.3.3.1 кейбір табиғатта түзілген және жасанды жолмен алынған заттарға мысалдар келтіреді

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

- «заттардың физикалық қасиеттері» түсінігін біледі;

- «заттардың химиялық қасиеттері» түсінігін біледі;

- зертханада таза заттарды бөліп алудың физикалық және химиялық әдістері арасында айырмашылықтарды түсінеді;

- Зертханалық жағдайларда таза заттарды бөліп алғандағы бақылауларын негіздей алады.

Бағалау критерийлері

Оқушы мақсатқа жетеді, егер:

- әр қоспаны ажырату қандай қасиеттеріне негізделгендігін біледі;

- заттарды алудың химиялық әдістері неге негізделгендігін түсінеді;

- зертханада таза заттарды алудың физикалық және химиялық жолдарының айырмашылығын түсінеді;

- зертханалық жағдайларда таза заттарды бөліп алғандағы бақылауларын негіздей алады.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

- табиғи және жасанды заттардың мысалдарын келтіре алады және олардың түзілуі физикалық және химиялық құбылыстардың нәтижесі екенін түсіндіре алады;

- лабораторияда жұмыс жасағанда қауіпсіздік техникасын сипаттай алады

Пәнге тән лексика мен терминология:

Табиғи заттар, заттардың түзілуі, жасанды заттар, заттардың алынуы, физикалық құбылыстар, химиялық құбылыстар.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Табиғи заттарға … жатады

Физикалық/химиялық құбылыстарының нәтижесінде заттар …

Жасанды заттарды алу себебі …

Синтетикалық талшықтардың артықшылықтары/кемшіліктері …

Құндылықтарды дарыту

Өмір бойы білім алу, ынтымақтастық


Пәнаралық байланыстар

Физика

АКТ қолдану дағдылары

Интернет-ресурстармен жұмыс жасау дағдыларын дамыту.

Бастапқы білім


4.3.4.1. Пайдалы қазбалардың қолдану салаларын анықтау (бор, тұз, известь, саз, мұнай, гранит, көмір)

5.3.2.1. Қоспалардан таза заттарды ажырата білу және қоспаларды бөлу әдістерін ұсыну.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

0-1 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Мұғалім оқушылармен амандасады, кім бар-жоғын тексереді.


2-5 мин

Шақыру

Мұғалім:

Қоспадан таза затты ажыратып, бөліп алу үшін біз не істеуіміз керек?

Болжам бойынша оқушылардың жауабы:

Қоспаны бөлу. Таза затты қоспадан бөліп шығару.

Мұғалім:

Дұрыс!


Қоспалардың компоненттерін оның әрбір компонентінің ________________ әр түрлі болуына байланысты ажыратып алуға болады.

Слайд 3

Мұғалім слайдтағы сұрақты қояды.

Болжам бойынша оқушылардың жауабы:

Физикалық қасиеттері.


Мұғалім:

Дұрыс! Яғни қоспаларды бөлу әдістерінің барлығы тек заттардың физикалық қасиеттеріне негізделген бе? Таза заттарды тек қоспалардан ғана бөліп алу жолымен ғана жасап шығаруға боа ма?мысалдар келтіріңдер.

Болжам бойынша оқушылардың жауабы:

Жоқ, заттарды химиялық жолмен де алуға болады. Мысалы, көмірқышқыл газы көмірді жаққан кезде пайда болады.


Мұғалім:

Өздеріңнің менің сұрақтарыма берген жауаптарыңыздың негізінде бүгінгі сабақтың тақырыбын болжаңыздар.

Болжам бойынша оқушылардың жауабы:

Таза заттарды алу әдістері.

Слайд 4

Интерактивті тақта, презентация


Сабақтың ортасы

6-29 мин















































30-38 мин


Мұғалім оқушыларды 2 топқа бөледі де зертханада физикалық және химиялық әдістері арқылы таза заттарды бөлудің тапсырмаларын таратады. Оқушылар үшін интернет қолжетімді болады. (1 топқа 1-2 ноутбук беріледі).


Бірінші топ үшін эксперименталдық тапсырма:

1. Сіздерде темір жоңқалары мен күкірт ұнтағынан тұратын қоспа бар. Қоспадан күкіртті қалай бөліп алуға болатынын болжаңыз. Жұмысты орындаңыз.

2. Сіздерде ас тұзының ерітіндісі бар. Таза ас тұзын қалалай бөліп алуға болады? Жұмысты орындаңыз.

3. Сіздерде өсімдік майы мен су қоспасы бар. Қалай таза суды бөліп алуға болады? Жұмысты орындаңыз.


Топтық жұмыстың бағалау критерийлері:

1. Қоспаларды бөлудің алгоритмдерін құрастырды.

2. Әр қоспаны ажырату қандай қасиеттеріне негізделгендігін түсіндірді.

3. Практикада қоспадан қажетті таза затты ала алды.

4. Тапсырманы белгіленген уақыт аралығында орындады.

5. ҚТЕ сақтады.

Слайд 5


Екінші топ үшін эксперименталдық тапсырма:

1) Темір тақташасын 1-2 минутке мыс купоросы ерітіндісіне салыңыз. Бақылауларыңызды суреттеңіз. Таза зат, мысты алғандығыңызды дәлелдеңіз.

2) Сусыз мыс (ІІ) сульфатына бірнеше тамшы су қосыңыз. Бақылауларыңызды суреттеңіз. Жаңа зат, мыс купоросын алғандығыңызды дәлелдеңіз.

3) Мыс сымын спирт шамының жалынында 1 минут қыздырыңыз. Бақылауларыңызды суреттеңіз. Жаңа зат, мыс оксидін алғандығыңызды дәлелдеңіз.


Топтық жұмыстың бағалау критерийлері:

1. Бақылауларын суреттеді.

2. Жаңа зат түзілгендігін түсіндіре (дәлелдей) алды.

3. Қажетті заттарды практикада ала алды.

4. Тапсырманы белгіленген уақыт аралығында орындады.

5. ҚТЕ сақтады.

Слайд 6


Оқушылардың топтары өздерінің шешімдерін ұсынады. Әрбір топ мүшелері басқа топқа сұрақтар қояды және олардың жалпы жауаптарын алдын ала берілген критерийлер бойынша бағалайды.

Ноутбуктер






Күкірт ұнтағы, темір жоңқалары, магнит, дистилденген су, натрий хлориді ерітіндісі, құрғақ спирт, буландыруға қажетті табақша, өсімдік майы, бөлгіш құйғы, мыс (ІІ) сульфаты ерітіндісі, темір тақташасы, мыс (ІІ) сульфаты ұнтағы,мыс сымы.

Сабақтың соңы

39-40 мин

Мұғалім:

Біздің сабақ аяқталуға жақындады. Бүгінгі сабақтың қорытындысын шығарайық. Бүгінгі сабақта өз жұмыстарыңызды қалай бағалайсыз? Сіздер үшін не жаңалық болды және өзіңізге пайдалы білім алдыңыз ба?

Мұғалім оқушыларға рефлевсивті парақтарды таратады. Оқушылар парақтарды толтырады да, мұғалімге тапсырады.

Оқушылар кейбіреулері сабақтың бағасын ауызша береді.

Слайд 7

Мұғалім:

Осымен сабақ аяқталды. Үй жұмысы edmodo сайтына салынады. Сабақ үшін рахмет, сау болыңыздар!

Рефлевсивті парақ

Презентация,

Edmodo.com сайты

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Оқушы мақсатқа жетеді, егер:

- әр қоспаны ажырату қандай қасиеттеріне негізделгендігін біледі;

- заттарды алудың химиялық әдістері неге негізделгендігін түсінеді;

- зертханада таза заттарды алудың физикалық және химиялық жолдарының айырмашылығын түсінеді;

- зертханалық жағдайларда таза заттарды бөліп алғандағы бақылауларын негіздей алады.

Топтық жұмыстың бағалау критерийлері:

1. Қоспаларды бөлудің алгоритмдерін құрастырды.

2. Әр қоспаны ажырату қандай қасиеттеріне негізделгендігін түсіндірді.

3. Практикада қоспадан қажетті таза затты ала алды.

4. Тапсырманы белгіленген уақыт аралығында орындады.

5. ҚТЕ сақтады.



Топтық жұмыстың бағалау критерийлері:

1. Бақылауларын суреттеді.

2. Жаңа зат түзілгендігін түсіндіре (дәлелдей) алды.

3. Қажетті заттарды практикада ала алды.

4. Тапсырманы белгіленген уақыт аралығында орындады.

5. ҚТЕ сақтады.


Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары


Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға



Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!