Сабақтың
басы
10
минут
Сабақ
ортасы
24
минут
2
минут
Сабақ
соңы
3
минут
Үйге
тапсырма
1
минут
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесіп, оқушылардың көңіл күйін сұрап, егер «тамаша» болса бас
бармақтарымен көрсетеді.
Үй тапсырмасын
тексеру:
1 тапсырма «Кестені
толтыру» айна әдісін
қолдану
Қан
жасушасы
|
Қызметі,түсі
|
эритоцит
|
|
лейкоцит
|
|
тромбоцит
|
|
Оқушылар толтырған
кестелерін, тақтадағы дұрыс жауаппен, жанындағы жұбы тексереді.
Барлығын дұрыс орындаған оқушылар орнынан тұрады, 1,2 қате жіберген
оқушылар тұрады. Қ/Б
«Отшашу»
№2
тапсырма
№
6 Зертханалық
жұмыс
Түрлі ағзалардың
қанының формалы элементтерін
зерттеу.
Жұмыс
мақсаты: дайын микроперепараттары
арқылы әр түрлі ағзалардың қанының формалы элементтерінің
құрылысының ерекшеліктерін
зерттеу.
Құрал-жабдықтар: микроскоп адам, бақа, жылқы
қанының дайын микроперепараттарын
көру.
Жұмыс
барысы
1. Дайын
микроперепараттарды микроскоп арқылы қараңдар. Микроперепараттардан
қанның барлық жасушалары көріне
ме?
2.Егер дайын
микроперепараттар болмаса ,әр түрілі ағзалардың қанның
жасушаларының суреттерін қараңдар.Мынандай тапсырма сұрақтарына
жауап беріңдер.
-
Адам ,бақа және
жылқы қанын микроперепаратпен
қараңыз
-
Эритоцитін
лейкоцитін тауыт суретін
салыңыз
-
Бақаның қанын
микроперепаратпен қараңыз эритоцитін және лейкоцитін тауып суретін
салыңыз.
-
Эритоцит және
лейкоцитін айырмашылығын қарап дәптерге кестені
толтыру.
Ағзалар
|
Эритроцит
|
Лейкоцит
|
|
формасы
|
мөлшері
|
саны
|
ядросы
|
Формасы
|
Мөлшері
|
саны
|
ядросы
|
1
Адам
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2
Бақа
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3
Жылқы
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Дескриптор
1 Ағзаладың
эритроцит және лейкоцит қан жасушаларының нақты сипатын
көрсетеді
Қортынды
Не
істедік?
|
Не
білдік?
|
Не
түсіндік?
|
|
|
|
Қ/Б «Кері
байланыс»
Рефлексия:
Жасыл түс-
түсіндім
Сары түс-
білдім
Қызыл түс- білгім
келеді
Әр түрлі ағзалардың қан
жасушалары туралы интернеттен мәліметтер
жинау.
|
Оқушыларға кесте арқылы
көрсету
Бейне
көрілім
Микроскоп дайын перепараттар
арқылы қарау
|
Саралау – Сіз қандай
тəсілмен
көбірек қолдау
көрсетпексіз?
Сіз басқаларға
қарағанда
қабілетті оқушыларға
қандай
тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау –
Сіз
оқушылардың
материалды
игеру
деңгейін қалай тексеруді
жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық
жəне
қауіпсіздік
техникасын
сақтау
|
(Ж) №2 тапсырма Саралау тәсілі
«Қорытынды»
№
6 Зертханалық
жұмыс
Қортындысы әр
түрілі.
|
.
Айна әдісін
қолдана отырып,отшашу
және
бас бармақ әдісімен
бағалаймын.
|
Қауіпсіздік
техникасы
ережелерініңтармақтары
Оқушыларға қауіпсіздік
ережесіне қол қойдырып қауіпсіздік ережесімен
таныстыру.
|
Сабақ
мақсаттары
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы өткен
екі нəрсе (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы
өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында
мен сынып туралы немесе жекелеген
оқушылардың
жетістіктері/
қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не
нəрсеге
назар аудару
қажет?__
|