Алимбекова Патима
Сейтханқызы
Қазақ тілі мен әдебиеті
пәнінің мұғалімі
Жамбыл облысы Сарысу ауданы
Жаңатас қаласы
Мұхтар Әуезов атындағы
мектеп-гимназия
Тел:
8-777-930-32-62
Зерттеу сабағы – тәжірибені
жақсарту мен жетілдірудің жолы
Менің мектеп басымдығы
ретінде таңдаған тақырыбым:
Мұғалімдерге оқыту мен оқудағы
жаңа тәсілдерді үйрете отырып, диалог негізінде оқушылардың әрекет
дағдыларын дамытуға бола ма?
Мақсатым: мұғалімдердің кәсіби дамуына
ықпал ете отырып, оқушылардың белсенділігін қалыптастыратын
әрекеттерді ендіру, білім беруді
ізгіліктендіру.
Көшбасшы мұғалім ретінде
мектепті дамыту жоспарына нысаналы сыныптарды анықтап, зерттеу
сабақтарын жүргізуді де мақсат етіп қойдым. Ең бастысы,
«Зерттеуді неден бастау
керек?» деген сұрақ тұрды. Бұл жерде
мен МАН кітапшасына арқа сүйедім. Зерттеу сызбасын
құрастырдым.
1. Зерттеу саласын анықтаймыз
2.Жоспарлаймыз
5. Талдаймыз
3. Әрекет етеміз
4. Қадағалаймыз
Ең бірінші, өз тобымнан
зерттеу сабақтарын өткізгісі келетін мұғалімді
анықтадым.
Тәлім алушы мұғаліммен
бірігіп, басты үш мәселені шешіп алуға
тырыстым.
-
Өзіңіздің сыныбыңызда шешкіңіз
келетін мәселені анықтаңыз.
-
Өзгеріс енгізудің мақсаты мен
нысанын анықтаңыз.
-
Нысаналы сыныпта деректер
жинауға тырысыңыз.
Білім деңгейі төмен
көрсеткіште тұрған сыныптың сабаққа қызығушылығын арттырудың
жолдарын қарастырмас бұрын, ақпараттар жинауға тырыстық. Оқушы мен
ата-аналардан және сабақ беретін мұғалімдерден сауалнама алдық,
сабақтарға қатысып байқадық.
Топпен бірлесе отырып
сауалнама сұрақтарын құрастырдық.
Ата-аналарға
сауалнама
Құрметті
Ата-аналар!
Мұхтар Әуезов атындағы
мектеп-гимназиясы ата-аналар арасында сауалнама алу жұмыстарын
жүргізуде. Сауалнаманың мақсаты – балаңыздың оқып жатқан
мектебіндегі белгілі бір оқыту және оқу саласы бойынша мәліметтер
жинау. Жиналған мәліметтер құпияда сақталады және мектептің даму
жоспарын жетілдіру мақсатында оқыту мен оқуды жақсарту үшін
қолданылады. Сауалнаманы толтыруыңызды
өтінеміз.
Аты-жөніңіз:
----------------------------------------------- (міндетті
емес)
І. Оқыту мен оқу
бойынша әңгімелесу
|
Толығымен
келісемін
|
Келісемін
|
Келіспеймін
|
Сенімсізбін
|
1. Оқу бағдарламасы
менің балама қолайлы
|
|
|
|
|
2. Менің баламнан не
күтілетінін мен білемін
|
|
|
|
|
3. Менің баламның
міндеті - өз мүмкіндігін барынша көп
қолдану
|
|
|
|
|
4. Балама мектепке
барған ұнайды
|
|
|
|
|
5. Мектеп есебі
менің балам не істей алатынын және қандай көмек керек екенін
түсінуге көмектеседі
|
|
|
|
|
6. Оқу бағдарламасы
маған жақсы мәлім
|
|
|
|
|
7. Үй тапсырмасы
маған мектепте баламның не өтіп жатқанын түсінуге көмектесетінін
сезінемін.
|
|
|
|
|
8. Баламның үй
тапсырмасы өзінің жасына және деңгейіне сай екенін
білемін.
|
|
|
|
|
9. Мектеп белсенді
түрде ата-аналар мен мұғалімдердің қарым-қатынасын
жетілдіреді.
|
|
|
|
|
10. Мұғалімдер
оқушылары жөнінде жиі ата-аналарымен
хабарласады.
|
|
|
|
|
11. Мұғаліммен
кездесуді ұйымдастыру оңай
|
|
|
|
|
12. Мектеп
әкімшілігімен кездесу оңай
|
|
|
|
|
13. Мені мектепте
қуана қарсы алады
|
|
|
|
|
14. Мектеп жұмысы
мені қанағаттандырады
|
|
|
|
|
ІІ. Осы мектептің мықты
жақтары:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ІІІ. Мектепте оқыту
мен оқуды жақсартуға менің ұсынысым:
Сауалнамаға қатысып, шынайы
пікір білдіргеніңіз үшін көптен-көп
рахмет!
Оқушыларға арналған
сауалнама
Құрметті шәкірттерім менің!
Сіздермен өзара ынтымақтаса жұмыс атқарып, оқыту мен оқуды
бұрынғыдан да жақсарта түсу үшін сауалнама сұрақтарын әзірледім.
Шынайы да нақты жауап береді деп
сенемін.
р/с
|
Оқушыларға
арналған сауалнама
|
Иә
|
Жоқ
|
Кейде
|
1
|
Сіз сынып ережесін
түсінесіз бе?
|
|
|
|
2
|
Мұғалім шын мәнінде
әділетті ме?
|
|
|
|
3
|
Сіз мұғалімге
сенесіз бе?
|
|
|
|
4
|
Сіз өзіңізді сыныпта
физикалық тұрғыдан қауіпсіз сезінесіз бе?
|
|
|
|
5
|
Сізге сыныпқа келу
қызықты ма?
|
|
|
|
6
|
Сізде проблемалар туындаған
жағдайда мұғалім
тыңдай
ма?
|
|
|
|
7
|
Сіз басқа оқушылар
тарапынан қолдау сезінесіз бе?
|
|
|
|
8
|
Өзіңіз басқа
оқушыларды қолдайсыз ба?
|
|
|
|
9
|
Сабақтарда тапсырма
орындаудың топтық және жұптық түрлері қолданыла
ма?
|
|
|
|
10
|
Мұғалімдер өз
оқуыңыздың тәсілдері мен жолдарын өз бетіңізше таңдауыңызға
мүмкіндік бере ме?
|
|
|
|
11
|
Мұғалімдер қойған
міндеттер шын мәнінде ойлануға жетелей ме?
|
|
|
|
12
|
Қалай
оқитындықтарыңыз туралы ойларыңызды айтуға мүмкіндік берілген
бе?
|
|
|
|
13
|
Мұғалімдер жұмыстың
сапасын арттыруға мүмкіндік беретін кері байланыс ұсына
ма?
|
|
|
|
14
|
Оқуда ненің маңызды екенін
және олардың оқудың сапасына ықпал ету тәсілдерін мұғалімдермен
талқылауға мүмкіндік
бар
ма?
|
|
|
|
15
|
Мұғалімдермен
бірлесіп оқуға кедергі келтіретін факторларды талқылауға мүмкіндік
бар ма?
|
|
|
|
Нысаналы сыныпта зерттеу
сабақтарын жүргізу үшін ата-аналардан рұқсат қағаздарын алудың
үлгісін құрастырдық.
Құрметті
Ата-ана!
Оқыту мен оқуды жақсарту үшін
сіздің балаңыз білім алатын 6 «Б» сыныбында зерттеу сабақтарын
жүргізу жоспарлануда.
Зерттеу сабақтарын жүргізуге
келісім беруіңізді және мүмкіндік болса өзіңіз де сабаққа
қатысуыңызды сұранамыз.
---------------------------------------- (ата-ана қолы,
аты-жөні)
Осы жұмыстарды атқарып
болғаннан кейін А,В,С деңгейіндегі оқушыны анықтадық. Тәлім алушы
мұғалімнің сабағын жоспарлап, топтық, жұптық жұмыстардың түрлерін
енгізуді жөн көрдік. А,В,С деңгейіндегі оқушыларды қадағалауға
арналған бағалау парағын құрастырдық.
Бағалау
парағы
Мақсат: Оқушылардың әдеби тілде сөйлеу
дағдыларын қалыптастыру
р/с
|
қойылатын
талаптар
|
дұрыс
|
жартылай
дұрыс
|
Онша дұрыс
емес
|
Мүлде дұрыс
емес
|
1
|
Үй жұмысын
орындауы
|
|
|
|
|
2
|
Оқулықпен
жұмыс
|
|
|
|
|
3
|
Топ жұмысына
араласуы
|
|
|
|
|
4
|
Интерпретация
(постер
қорғауы)
|
|
|
|
|
5
|
Сөйлеу
дағдысы
|
|
|
|
|
6
|
Талдау жұмысын
жүргізуі
|
|
|
|
|
7
|
Шығармашылық
жұмыс
|
|
|
|
|
8
|
Оқушының жеке
пікірі
|
|
|
|
|
9
|
Мәнерлеп
оқуы
|
|
|
|
|
10
|
Тыңдау
қабілеті
|
|
|
|
|
11
|
Сыни
көзқарасы
болды
ма?
|
|
|
|
|
12
|
Кері байланыс беру
дағдысы
|
|
|
|
|
13
|
Өзін-өзі
бағалауы
|
|
|
|
|
Зерттеуші топ мүшесінің
жеке пікірі: --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Зерттеуші топтың мүшесі:
-------------------------------------------------------------------------
(қолы,
аты-жөні)
Оқушының зерттеу сабағынан
кейінгі
кері байланыс
парағы
Күні, айы, жылы:
-------------------------------------------------------------------------------------
Аты-жөні:--------------------------------------------------------------------------------------------------
Сыныбы:
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Өтілген сабақтың
тақырыбы:---------------------------------------------------------------------------
Сабақ барысында саған
ұнаған әдіс-тәсілдер:
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Үй жұмысына дайындығың
қандай болды?
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Жаңа тақырыпты меңгере
алдың ба?
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Өзіңе мұғалім немесе
достарың тарапынан қандай көмек қажет?
Әлі нені дамыту қажет деп
ойлайсың?
Бүгінгі сабақта баға алдыңыз
ба?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Сабақта
өзіңізді немесе бір-біріңізді бағаладыңыздар ма?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Формативті бағалау сізге
қаншалықты ыңғайлы?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Тәлім алушы мұғалімдерге
арналған рефлексия
1. Не жоспарланды?
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------2.
Неге қол
жеткіздік?-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3. Тапсырманы орындау
барысында қандай қиындықтарға тап болдыңыздар, қандай сезімде
болдыңыз?
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------4.
Нені өзгертер едіңіз?
---------------------------------------------------------------------------------------------
5. Тағы не білгіңіз келеді?
(топтық нәтиже мен өз үлесіңізді жақсарту үшін
ұсыныстар)
Сабақ біткеннен кейін А,В,С
деңгейіндегі оқушылармен сұхбат жүргізіп, пікірлерін білдік. Өз
тобыммен сабақты талдадық. Сыншы достар өздері қадағалауға алған
оқушылардың сыныптағы әрбір әрекетіне баға берді. Жетістіктер мен
кемшіліктер ашық айтылып, алдағы уақытта өтілетін сабақтың жоспары
жасалды. Мұғалім қолданатын әдіс-тәсілдердің түрлері ортаға
салынды. Мен тәлім алушы мұғаліммен сұхбат жүргізу үшін сұрақтар
әзірледім.
1. Өз сабағыңыздың мақсатын
қалай анықтадыңыз?
2. Уақытты тиімді пайдалана
алдыңыз ба?
3. Алдағы уақытта төмен
деңгейдегі оқушыларды сабаққа тарту үшін жеке тапсырмалар беру
арқылы, сұрақ-жауап әдісі арқылы жұмыс істеуге, өз пікірін ашық
айтуға тартып көрсек қайтеді.
4. Осы зерттеу сабағын
ұйымдастыру сіздің сыныптағы мәселелерді шешуге немесе қайта
қарастыруға септігін тигізді ме?
Зерттеу сабағы -
тәжірибені жақсарту мен жетілдірудің жолы екендігі даусыз. Ол үшін
үздіксіз іздену мен тынымсыз еңбек керек. Мен қазір өз тобыммен
бірге осы іздену мен еңбек үстіндемін.