Материалдар / Адам әрекетінен жер бетінің өзгеруі.Презентация
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Адам әрекетінен жер бетінің өзгеруі.Презентация

Материал туралы қысқаша түсінік
Бастауыш сынып мұғалімдеріне керек
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Сәуір 2019
495
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
img_page_1
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материалдың қысқаша түсінігі

1 слайд

1 слайд

Сабақтың мақсаты: а) Адамның әрекетіне байланысты жер бетінің жасанды пйшіндері карьер, үйінді, қорғанның пайда бауын және мұн

2 слайд
Сабақтың мақсаты: а) Адамның әрекетіне байланысты жер бетінің жасанды пйшіндері карьер, үйінді, қорғанның пайда бауын және мұнай мен газ өндіргендегі өзгерістерін түсіндіру. ә) Экологиялық тәрбие беру. Қазба байлықтарды тиімді игере отырып табиғатты, қоршаған ортаны қорғауға тәрбиелеу. б) Қазба байлықтарды өндіру жолындағы жасалатын жұмыстардың түрлері туралы білімдерін толықтыру.

2 слайд

Сабақтың мақсаты: а) Адамның әрекетіне байланысты жер бетінің жасанды пйшіндері карьер, үйінді, қорғанның пайда бауын және мұнай мен газ өндіргендегі өзгерістерін түсіндіру. ә) Экологиялық тәрбие беру. Қазба байлықтарды тиімді игере отырып табиғатты, қоршаған ортаны қорғауға тәрбиелеу. б) Қазба байлықтарды өндіру жолындағы жасалатын жұмыстардың түрлері туралы білімдерін толықтыру.

Сабақтың типі: Жаңа сабық Сабақтың түрі: Аралас сабақ Көрнекілігі: оқулық, сөзжұмбақ, парта, плакаттар, ойын: “Бал жинау”, к

3 слайд
Сабақтың типі: Жаңа сабық Сабақтың түрі: Аралас сабақ Көрнекілігі: оқулық, сөзжұмбақ, парта, плакаттар, ойын: “Бал жинау”, кесте, буклет, Журнал, тірек схема.Сабақтың әдісі: түсіндіру, әңгіме, сұрақ-жауап, сыни тұрғыдан ойлау стратегиясы, тест, автор орындығы стратегиясы, төрт жолды өлең құрастыру әдісі. Пәнаралық байланыс: Ана тілі, қазақ тілі, география, тарих

3 слайд

Сабақтың типі: Жаңа сабық Сабақтың түрі: Аралас сабақ Көрнекілігі: оқулық, сөзжұмбақ, парта, плакаттар, ойын: “Бал жинау”, кесте, буклет, Журнал, тірек схема.Сабақтың әдісі: түсіндіру, әңгіме, сұрақ-жауап, сыни тұрғыдан ойлау стратегиясы, тест, автор орындығы стратегиясы, төрт жолды өлең құрастыру әдісі. Пәнаралық байланыс: Ана тілі, қазақ тілі, география, тарих

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі. ІІ. Үй жұмысын тексеру. Тест әдісі бойынша ІІІ. Жаңа сабақ. 1) Сөзжұмбақ: 1. Қалың ағаш

4 слайд
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі. ІІ. Үй жұмысын тексеру. Тест әдісі бойынша ІІІ. Жаңа сабақ. 1) Сөзжұмбақ: 1. Қалың ағаш өсетін нулы жер (Орман) 2. Қазақстанның үй иесін атауы (Отан) 3. “Ел” сөзінің болашағы (Халық) 4. Мемлекеттік рәміздердің бірі (Әнұран) - Сөзжұмбақ жауабы дұрыс шешілсе, қарамен қоршаған торкөздерден “Туған жер” сөзінің баламасын оқуға болады. (Отан)

4 слайд

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі. ІІ. Үй жұмысын тексеру. Тест әдісі бойынша ІІІ. Жаңа сабақ. 1) Сөзжұмбақ: 1. Қалың ағаш өсетін нулы жер (Орман) 2. Қазақстанның үй иесін атауы (Отан) 3. “Ел” сөзінің болашағы (Халық) 4. Мемлекеттік рәміздердің бірі (Әнұран) - Сөзжұмбақ жауабы дұрыс шешілсе, қарамен қоршаған торкөздерден “Туған жер” сөзінің баламасын оқуға болады. (Отан)

2) Сұрақ-жауап. - Біздің мемлекетіміз, Отанымыз қалай аталады? - Қазақстан қандай мемлекет? - Қазақстан туралы не білесіңдер

5 слайд
2) Сұрақ-жауап. - Біздің мемлекетіміз, Отанымыз қалай аталады? - Қазақстан қандай мемлекет? - Қазақстан туралы не білесіңдер? (Жер көлемі, халқы, қазба байлықтары, жануарлар әлемі, аймақтары, т.б.)

5 слайд

2) Сұрақ-жауап. - Біздің мемлекетіміз, Отанымыз қалай аталады? - Қазақстан қандай мемлекет? - Қазақстан туралы не білесіңдер? (Жер көлемі, халқы, қазба байлықтары, жануарлар әлемі, аймақтары, т.б.)

3) Түсіндіру. Жоспар: 1. Жер бетін өзгертудегі адам әрекеті (су қоймалары, канал, қазу жұмыстары). 2. Ауылшаруашылығына үздіксі

6 слайд
3) Түсіндіру. Жоспар: 1. Жер бетін өзгертудегі адам әрекеті (су қоймалары, канал, қазу жұмыстары). 2. Ауылшаруашылығына үздіксіз пайдалану 3. Террикондар (шахтадан көмір, темір т.б.) 4. Ауаның ластануы (қалдықтар) 5. Ашық карьерлер (шұңқырлар, Қарауыл төбелер, Арқалық, Қостанай, Қарағанды маңы) 6. 1939ж. АҚШ Калифорния – жер қозғалысы. 7. 1960ж. Жер 8м. Шөккен (үйлер, көпірлер, жолдар, құбырлар, мұнай құбырларының бұзылуы)

6 слайд

3) Түсіндіру. Жоспар: 1. Жер бетін өзгертудегі адам әрекеті (су қоймалары, канал, қазу жұмыстары). 2. Ауылшаруашылығына үздіксіз пайдалану 3. Террикондар (шахтадан көмір, темір т.б.) 4. Ауаның ластануы (қалдықтар) 5. Ашық карьерлер (шұңқырлар, Қарауыл төбелер, Арқалық, Қостанай, Қарағанды маңы) 6. 1939ж. АҚШ Калифорния – жер қозғалысы. 7. 1960ж. Жер 8м. Шөккен (үйлер, көпірлер, жолдар, құбырлар, мұнай құбырларының бұзылуы)

8. Қалпына келтіру жұмыстары: а) тыңайтқыштар себу ә) террикондарды шахталарға түсіру б) құнарлы топырақ төгіп, көгалдандыру в)

7 слайд
8. Қалпына келтіру жұмыстары: а) тыңайтқыштар себу ә) террикондарды шахталарға түсіру б) құнарлы топырақ төгіп, көгалдандыру в) карьерлердің орнына көл жасау, ағаш егу, демалыс орындарын салу г) қуыстарға су толтыру. 4) Оқулықтағы суреттермен таныстыру 5) Сөздікпен жұмыс. террикондар – бос жыныстардың үгінділері карьер – жер бетіне жақын жатқан қазбаларды өндіру.

7 слайд

8. Қалпына келтіру жұмыстары: а) тыңайтқыштар себу ә) террикондарды шахталарға түсіру б) құнарлы топырақ төгіп, көгалдандыру в) карьерлердің орнына көл жасау, ағаш егу, демалыс орындарын салу г) қуыстарға су толтыру. 4) Оқулықтағы суреттермен таныстыру 5) Сөздікпен жұмыс. террикондар – бос жыныстардың үгінділері карьер – жер бетіне жақын жатқан қазбаларды өндіру.

IV . Машықтық жұмыс. 1. Картамен жұмыс: - Қандай қалаларда, нелер өндіріледі? (Оралда – газ, Атырауда – мұнай, Қарағандыда – к

8 слайд
IV . Машықтық жұмыс. 1. Картамен жұмыс: - Қандай қалаларда, нелер өндіріледі? (Оралда – газ, Атырауда – мұнай, Қарағандыда – көмір, Қостанайда – темір, т.б.) 2. Оқулықпен жұмыс: - іштей оқыту; - сұрақтар; 1) жер беті адамның қандай әркеттерінен өзгеріске ұшырайды? 2) Теририкондар деген не? Зияны? 3) Карьерлердің орнын қалай пайдаланамыз?

8 слайд

IV . Машықтық жұмыс. 1. Картамен жұмыс: - Қандай қалаларда, нелер өндіріледі? (Оралда – газ, Атырауда – мұнай, Қарағандыда – көмір, Қостанайда – темір, т.б.) 2. Оқулықпен жұмыс: - іштей оқыту; - сұрақтар; 1) жер беті адамның қандай әркеттерінен өзгеріске ұшырайды? 2) Теририкондар деген не? Зияны? 3) Карьерлердің орнын қалай пайдаланамыз?

3. Кестені толтыру. Зияны екі жақты Ауылшаруашылығы: егін салу, мақта, күріш, тары өсіру, т.б. Пайдалы қазбалар: Көмір, мұнай,

9 слайд
3. Кестені толтыру. Зияны екі жақты Ауылшаруашылығы: егін салу, мақта, күріш, тары өсіру, т.б. Пайдалы қазбалар: Көмір, мұнай, газ, темір, мыс, т.б. 4. - Жерді қорғау, сақтау істері ата-бабаларымыздан бастау алған. Жер үшін көптеген шайқастар болған. - Жер үшін күрескен қандай, кім батырларды білесіңдер? (Қаракерей Қабанбай, Қанжығалы Бөгенбай, Наурызбай, т.б.)

9 слайд

3. Кестені толтыру. Зияны екі жақты Ауылшаруашылығы: егін салу, мақта, күріш, тары өсіру, т.б. Пайдалы қазбалар: Көмір, мұнай, газ, темір, мыс, т.б. 4. - Жерді қорғау, сақтау істері ата-бабаларымыздан бастау алған. Жер үшін көптеген шайқастар болған. - Жер үшін күрескен қандай, кім батырларды білесіңдер? (Қаракерей Қабанбай, Қанжығалы Бөгенбай, Наурызбай, т.б.)

5. Мақал-мәтелдер айту “жер” туралы. “Жері байдың – елі бай” “Туған елдей – ел болмас Туған жердей – жер болмас” “Батыр туса – е

10 слайд
5. Мақал-мәтелдер айту “жер” туралы. “Жері байдың – елі бай” “Туған елдей – ел болмас Туған жердей – жер болмас” “Батыр туса – ел ырысы, Жаңбыр жауса – жер ырысы” “Қыз өссе – елдің көркі, Гүл өссе – жердің көркі”. 6. “Автор орындығы” стратегичсы: “- Мен табиғат қорғаушысы болсам ...”

10 слайд

5. Мақал-мәтелдер айту “жер” туралы. “Жері байдың – елі бай” “Туған елдей – ел болмас Туған жердей – жер болмас” “Батыр туса – ел ырысы, Жаңбыр жауса – жер ырысы” “Қыз өссе – елдің көркі, Гүл өссе – жердің көркі”. 6. “Автор орындығы” стратегичсы: “- Мен табиғат қорғаушысы болсам ...”

V . Бекіту: - “Жер” туралы төрт жолды өлең құрастыру. - “Бал жинау” ойыны: Гулге араның қонып бал жинауына көмектесу үшін мын

11 слайд
V . Бекіту: - “Жер” туралы төрт жолды өлең құрастыру. - “Бал жинау” ойыны: Гулге араның қонып бал жинауына көмектесу үшін мынадай сұрақтарға жауап беру: 1) – Террикондар дегеніміз не? 2) – Мұнай мен газ қандай әдіспен өндіріледі? 3) – Қазба байлықтарын өндірудің әдістерін ата? 4) – Адам қандай әрекетімен жер бетін өзгертіпті? 5) – Табиғатты қорғау үшін нелер жасалады? 6) – Қандай кен орындарын білесіңдер?

11 слайд

V . Бекіту: - “Жер” туралы төрт жолды өлең құрастыру. - “Бал жинау” ойыны: Гулге араның қонып бал жинауына көмектесу үшін мынадай сұрақтарға жауап беру: 1) – Террикондар дегеніміз не? 2) – Мұнай мен газ қандай әдіспен өндіріледі? 3) – Қазба байлықтарын өндірудің әдістерін ата? 4) – Адам қандай әрекетімен жер бетін өзгертіпті? 5) – Табиғатты қорғау үшін нелер жасалады? 6) – Қандай кен орындарын білесіңдер?

VI . Үй жұмысы: - Оқып түсінгендерін айту. - Хрестоматия 28-29 беттер. VI І. Қорытынды: Венн диограммасы: Жақсы

12 слайд
VI . Үй жұмысы: - Оқып түсінгендерін айту. - Хрестоматия 28-29 беттер. VI І. Қорытынды: Венн диограммасы: Жақсы жағы Ортақ Жаман жағы Қазбаларды пайдағасырдық Ауаны ластадық, Жануарлар мен Өсімдіктерге зиян келтірдік.Адам жасады - Өздерің тұрған жердегі өзгерістерді айт! VIII . Бағалау.

12 слайд

VI . Үй жұмысы: - Оқып түсінгендерін айту. - Хрестоматия 28-29 беттер. VI І. Қорытынды: Венн диограммасы: Жақсы жағы Ортақ Жаман жағы Қазбаларды пайдағасырдық Ауаны ластадық, Жануарлар мен Өсімдіктерге зиян келтірдік.Адам жасады - Өздерің тұрған жердегі өзгерістерді айт! VIII . Бағалау.