Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
4-бөлім:Ұлттық ойындағы шығармашылық әлеует |
Мектеп:№17 |
||||
|
Күні: 10.12.2020 |
Мұғалімніңаты-жөні: Сарсенова Б |
||||
|
|
|
||||
|
Сабақтақырыбы: Қазақ дәстүрлі ойындарындағы стратегия мен тактика |
|
|
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
11.3.5.5. Өзгелердің дене белсенділігі тәжірибесін байыту үшін білім мен дағдыны қолдану |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Дәстүрлі ойындарға стратегиялық әдіс-тәсілдерді тиімді қолдана білу. Ұлттық ойындар арқылы физикалық қасиеттерді дамыту. Қазақтың ұлттық ойындарын ойнауарқылы біліктілік пен дағдыны жетілдіру |
||||
|
Бағалау критерийлері |
Дәстүрлі ойындарға түрлі стратегиялық әдіс-тәсілдерді тиімді қолдана біледі және талдайды. Дене белсенділігін дамыту бағытында білімі мен дағдысын қолдана отырып, ұштастырады |
||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнгетән лексика мен терминология: Жамбы ату,тымақ ұру, асық ату, хан талапай, бестас, көкпар, бәйге, теңге алу; Ойын стратегиясы, ойын тактикасы Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Аттың үстінде ойналатын ойындар мен сүйекпен ойналатын ойындардың айырмашылығын түсіндіріңіз? |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өзін-өзі жетілдіру, дамыту қажеттілігін сезіну. Патриотизм. Қазақ мәдениетінің озық үлгісінде тәрбиелеу. |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазақтың ұлттық ойындарын тарих, қазақ әдебиеті және география пәндерімен байланыстырып, сабақтастыру |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет арқылы ұлттық ойын түрлері және олардың өзіндік ерекшеліктері туралы теориялық мағлұмат алады |
||||
|
Бастапқы білім |
Қазақтың ұлттық ойындарын түсініп,орындай білу. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 10-15мин. |
1.Ұйымдастыру кезеңі. 2. Сабақтың оқу мақсатын түсіндіріп, мәлімдеу . 3.Дене қыздыруға арналған жүгіру, секіру жаттығулары; 4. Жалпы дамыту жаттығулары Планшет немесе телевизордың көрсетілімі арқылы жалпы созылу жаттығуларын 4-5рет қайталап орындау . 5. Сергіту сәті:ҚАМАЛДЫ ҚОРҒА - ОЙЫНЫ Ойнаушылар үлкен шеңбердің қатарына тұрады. Шеңбердің ортасына «Қамал», яғни мосы немесе орындық қояды да, бір ойыншы қорғаушы болады. Шеңбер бойында тұрған ойыншылар доппен қамалды атқылай бастайды, ал қорғаушы болса допты қамалға тигізбеуге тырысады. Кімде кім допты қамалға (орындыққа) тигізсе, сол бала қорғаушымен орнын алмастырады. Ойын осылайша жалғаса береді.
|
Әрбір әрекет үшін кең, кедергісіз кеңістік, ысқырғыш, швед сатысы
|
|||
|
Сабақтың ортасы 15 мин.
Сабақтың соңы 5 минут Үйге тапсырма |
. Тапсырма №1. Үш топқа бөлініп «асық ату» ойынынан жарыс өткізу. Үш топ өз ойындарының ережесін түсіндіріп, өткізілетін қауіпсіз кеңістікті және керекті құрал-жабдықтарды дайындап ,ойынның дұрыс әділдікпен өтуін ұйымдастырады.
өткізетін ойыны:
Бес табан. Ойыншылар тегіс жерді таңдайды. Ортасына түзу сызық сызады. Оған жағалай асық тізеді. Ойынды бастаушы асық тізілген жерден бес табанға тең аралықты белгілеп алып, шеңбер тартады. Ойыншылар шеңберге кірмей (баспай) ортадағы асықты атады. Сақа тиген асық міндетті түрде шеңберден шығуы керек. Кім көп асықты атып шеңберден шығарса сол ұтады.
Тапсырманы сұрақ арқылы қорытындылау немесе пікір алмасу:
Дескриптор: білім алушы
Тыныс алу жүйесін қалпына келтіру ойыны: « Бәріміз біріміз үшін, біріміз бәріміз үшін» жаттығуы Топ бір қатарға тұрады және 1-16 санауда сапқа тұрып жүруді бастайды. 1 - 4 – үш қадам алға, аяқты түзеп қою; 5 - 6 – айнала бұрылу; 7 - 8 – оңға сүйеу қадам; 9 - 10 – солға бұрылу; 11 - 12 – алға қадам, аяқты түзеп қою; 13 - 14 – айнала бұрылу; Кері байланыс. Рефлексия.«Бүгінгі сабақ ұнады ма?» парақшасын толтыру. Нені үйрендіңіз? Нені үйрене алмадыңыз? Келешекте не білгіңіз келеді? 1. Жалпы дамыту жаттығуларын орындау. 2. Икемділікті дамыту жаттығуларын орындау. |
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
10 сыныпқа арналған Қазақтың ұлттық ойындары
10 сыныпқа арналған Қазақтың ұлттық ойындары
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
4-бөлім:Ұлттық ойындағы шығармашылық әлеует |
Мектеп:№17 |
||||
|
Күні: 10.12.2020 |
Мұғалімніңаты-жөні: Сарсенова Б |
||||
|
|
|
||||
|
Сабақтақырыбы: Қазақ дәстүрлі ойындарындағы стратегия мен тактика |
|
|
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
11.3.5.5. Өзгелердің дене белсенділігі тәжірибесін байыту үшін білім мен дағдыны қолдану |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
Дәстүрлі ойындарға стратегиялық әдіс-тәсілдерді тиімді қолдана білу. Ұлттық ойындар арқылы физикалық қасиеттерді дамыту. Қазақтың ұлттық ойындарын ойнауарқылы біліктілік пен дағдыны жетілдіру |
||||
|
Бағалау критерийлері |
Дәстүрлі ойындарға түрлі стратегиялық әдіс-тәсілдерді тиімді қолдана біледі және талдайды. Дене белсенділігін дамыту бағытында білімі мен дағдысын қолдана отырып, ұштастырады |
||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәнгетән лексика мен терминология: Жамбы ату,тымақ ұру, асық ату, хан талапай, бестас, көкпар, бәйге, теңге алу; Ойын стратегиясы, ойын тактикасы Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Аттың үстінде ойналатын ойындар мен сүйекпен ойналатын ойындардың айырмашылығын түсіндіріңіз? |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Өзін-өзі жетілдіру, дамыту қажеттілігін сезіну. Патриотизм. Қазақ мәдениетінің озық үлгісінде тәрбиелеу. |
||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Қазақтың ұлттық ойындарын тарих, қазақ әдебиеті және география пәндерімен байланыстырып, сабақтастыру |
||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет арқылы ұлттық ойын түрлері және олардың өзіндік ерекшеліктері туралы теориялық мағлұмат алады |
||||
|
Бастапқы білім |
Қазақтың ұлттық ойындарын түсініп,орындай білу. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 10-15мин. |
1.Ұйымдастыру кезеңі. 2. Сабақтың оқу мақсатын түсіндіріп, мәлімдеу . 3.Дене қыздыруға арналған жүгіру, секіру жаттығулары; 4. Жалпы дамыту жаттығулары Планшет немесе телевизордың көрсетілімі арқылы жалпы созылу жаттығуларын 4-5рет қайталап орындау . 5. Сергіту сәті:ҚАМАЛДЫ ҚОРҒА - ОЙЫНЫ Ойнаушылар үлкен шеңбердің қатарына тұрады. Шеңбердің ортасына «Қамал», яғни мосы немесе орындық қояды да, бір ойыншы қорғаушы болады. Шеңбер бойында тұрған ойыншылар доппен қамалды атқылай бастайды, ал қорғаушы болса допты қамалға тигізбеуге тырысады. Кімде кім допты қамалға (орындыққа) тигізсе, сол бала қорғаушымен орнын алмастырады. Ойын осылайша жалғаса береді.
|
Әрбір әрекет үшін кең, кедергісіз кеңістік, ысқырғыш, швед сатысы
|
|||
|
Сабақтың ортасы 15 мин.
Сабақтың соңы 5 минут Үйге тапсырма |
. Тапсырма №1. Үш топқа бөлініп «асық ату» ойынынан жарыс өткізу. Үш топ өз ойындарының ережесін түсіндіріп, өткізілетін қауіпсіз кеңістікті және керекті құрал-жабдықтарды дайындап ,ойынның дұрыс әділдікпен өтуін ұйымдастырады.
өткізетін ойыны:
Бес табан. Ойыншылар тегіс жерді таңдайды. Ортасына түзу сызық сызады. Оған жағалай асық тізеді. Ойынды бастаушы асық тізілген жерден бес табанға тең аралықты белгілеп алып, шеңбер тартады. Ойыншылар шеңберге кірмей (баспай) ортадағы асықты атады. Сақа тиген асық міндетті түрде шеңберден шығуы керек. Кім көп асықты атып шеңберден шығарса сол ұтады.
Тапсырманы сұрақ арқылы қорытындылау немесе пікір алмасу:
Дескриптор: білім алушы
Тыныс алу жүйесін қалпына келтіру ойыны: « Бәріміз біріміз үшін, біріміз бәріміз үшін» жаттығуы Топ бір қатарға тұрады және 1-16 санауда сапқа тұрып жүруді бастайды. 1 - 4 – үш қадам алға, аяқты түзеп қою; 5 - 6 – айнала бұрылу; 7 - 8 – оңға сүйеу қадам; 9 - 10 – солға бұрылу; 11 - 12 – алға қадам, аяқты түзеп қою; 13 - 14 – айнала бұрылу; Кері байланыс. Рефлексия.«Бүгінгі сабақ ұнады ма?» парақшасын толтыру. Нені үйрендіңіз? Нені үйрене алмадыңыз? Келешекте не білгіңіз келеді? 1. Жалпы дамыту жаттығуларын орындау. 2. Икемділікті дамыту жаттығуларын орындау. |
|
|||
шағым қалдыра аласыз














