№ 6
ҰОҚ
Білім
салалары: Таным,
Əлеумет Бөлім: Жаратылыстану Тақырып:Ағаштар мен бұталар.
Мақсат:
табиғаттың жанды нысандары туралы түсініктерін жүйелеу. Балабақша
аумағындағы жəне жақын маңайдағы өсімдіктерді (ағаштар мен бұталар)
ажырату жəне атай білу дағдыларын дамыту. Өсімдіктер əлеміне
қызығушылығын тəрбиелеу.
Алдын ала
жүргізілетін жұмыстар: қолынан келетін еңбек əрекеті;
иллюстрацияларды, фотоларды қарастыру; бейнетүсірілімдерді,
таныстырылымдарды қарау; аудиожазба тыңдау, жұмбақтар шешу,
қарапайым тəжірибе жұмысы, зерттеу серуендері, өлең жаттау.
Жабдықтар мен материалдар:
ағаштардың, жапырақтардың
иллюстрациялары, ағаштар мен бұталардың суреттері, планшет
(фотоаппарат).
Сөздік
жұмыс:ағаш, бұта,
шөп, тамыр, дің, сабақ, бұтақ, жапырақ.
Билингвалды компонент: ағаш – дерево
Жұмыс кезеңдері
|
Педагогтің басқарушылық
қызметі
(Əдістер, тəсілдер)
|
Балалардың іс-əрекеті
|
Ынталандыру- қызығушы- лықтарын
ояту
|
Педагог
жұмбақ жасыру арқылы оқу қызметіне жағымды көңіл күй
қалыптастырады.
Өлең оқиды.
|
Жұмбақ
шешу
Күн жылынса киінді, Суытса шешті
киімді.
(Ағаш)
Бақшамызда көп ағаш, Өскен жақсы əр ағаш. Ең
əдемі, меніңше, Құс ұясы бар ағаш.
Аппақ
қайың, қарағай –
Қосылыпты табысып. Сұлу терек, жасыл желек,
Құшақтасып қабысып.
Қарағайым, жұпар майың Жібек желмен
аңқиды.
Егістікті көлемді Қоршай ектік еменді. Ескен
желден егінді. Қорғап тұрар ол енді.
|
|
|
Көше бойы
аралас
|
|
Қаптап
өскен қара ағаш.
|
|
Жемісі жоқ
болса да,
|
|
Саясы көп
дара ағаш.
|
|
Гүлзар бақта мекені
|
|
Көрген
кезде жөкені
|
|
Елтіп
жұпар иісіне,
|
Бұрыннан
бар білімдерін қайталау.
|
Ара қаптап
кетеді.
|
Балабақша ауласында өсіп тұрған
|
|
ағаштардың атауларын кімнің
|
|
білетінін анықтайды. Табиғатта
|
|
үлкен бір патшалық – өсімдіктер
|
|
патшалығы бар екенін
|
|
хабарлайды. Өсімдіктер
|
|
патшалығында үш қала бар.
|
|
Бірінші қала – ағаштар. Екінші
|
|
қала – бұталар. Үшінші қала –
|
|
шөптер.
|
|
Балаларға балабақша ауласына саяхатқа шығуды ұсынады.
|
Педагогтің ағаштар мен бұталарды зерттеуге шақыруын қабыл алады.
|
|
Өзекті
сұрақ: Қайсысы ағаш,
|
Балалар
ағаштарда тамыр, бір дің жəне
|
Ізденістік- ұйымдасты-
рушылық
|
қайсысы бұта? Олардың ұқсастығы мен ерекшелігі неде?
Педагог қорытынды жасайды: ағаштар – ең
үлкен өсімдіктер.
|
жапырақтар бар екенін анықтап, дəлелдейді.
Бұталарда тамырлар, көп сабақтар жəне жапырақтар
бар.
|
|
Олар көп
жыл өмір сүреді.
|
|
|
Ағаштардың
діңі болады.
|
|
|
Бұталардың
бойы ағаштардан
|
|
|
төмен
болады. Олардың бірнеше
|
|
|
жіңішке
сабақтары болады. Діңі
|
|
|
болмайды.
Ең кішкентай
|
|
|
өсімдіктер
– шөптер. Олардың
|
|
|
сабақтары
жіңішке. Олар ұзақ өмір
|
|
|
сүрмейді.
|
|
|
Педагог балаларға ойын ұсынады:
|
|
|
«Оның ...
бар, бұл не?»: нысанның бөліктерін атайды.
|
П: Оның тамыры бар, бұл не? Б:
Шөп, ағаш, гүл, бұта.
|
|
Педагог балаларды қайыңға
əкеліп, оны зерттеуді ұсынады (дəл осы жоспар
бойынша кез
|
Ағаштарды, шөптерді, бұталарды көрсетеді.
|
|
келген
басқа ағашты зерттеуге
|
|
|
болады).
|
|
|
Жерге
түскен қайың жапырақтарын көтеріп, оның жерде жатып, солып қалғанын
анықтауды ұсынады.
|
Мұның қандай ағаш екенін анықтайды, қайыңның
діңін көрсетеді, оның жуан немесе жіңішке екенін анықтап, айтады.
Бұтақтарын көрсетеді. Олар қандай – жуан ба, жіңішке ме? Түсі
қандай? Қайыңның
|
|
Жылдың қай
мезгілі? Ағаштарға
|
діңін
сипайды, ол қандай (Жұмыр, майда).
|
күзде не болады?
(Ол ұйықтайды,
|
Түсі қандай? (Мұндай ақ-қара
дің тек
|
қысқа
дайындалады).
|
қайыңда
ғана болатынын түсіндіру).
|
|
Қайыңда
қандай өзгерістер болған?
|
|
Ағаштың
жапырақтары қайда кеткен?
|
|
Олар көп пе, аз
ба? Жапырақтар
қайда
|
|
жатыр?
Оларды кім жұлды?
|
Ағаштар мен бұталардың
|
Ағаштың немесе бұталардың
атауларын
|
атауларымен танысу.
|
қайталайды, оларға тəн
ерекшеліктерді
|
Педагогтің хабарламасы: Ағаштар
– көптеген
жануарлар үшін тұрақ, пана. Ағаштан жиһаз, қағаз, ағаш ойыншықтар,
ыдыс, музыка аспаптарын жасайды. Ағаштар біз тыныс алатын ауаны
зиянды
|
айтады: биіктігі, діңінің жуандығы,
жапырақтарының түсі.
Кіре беріс қалқалар, əткеншек, орындықтар, құм
алаңының қоршауы мен шатыры т.б. ағаштан жасалғанын
айтады.
|
заттардан
тазартады, олар
|
|
сонысымен
пайдалы. Бұтақтарды
|
|
сындырып,
жапырақтарды жұлуға
|
|
болмайды.
Ағаштарды қорғап,
|
|
жаңасын
егу қажет.
|
|
Жан-жағына қарап, балабақшада
|
|
ағаштан
жасалған заттарды атауды
|
|
сұрайды.
|
|
Сергіту сəті
|
Ағаштар, міне, Мұныңда үні –
ш-ш-ш.
|
|
Кейде жұмсақ, кейде шу, шу (2
рет)
|
|
Кейде дауыл – гу де
гу.
|
|
Ал, балалар, тұрайық.
|
|
Алақанды ұрайық.
|
|
Оңға қарай иiлiп,
|
|
Солға қарай иiлiп,
|
|
Бiр отырып, бiр тұрып,
|
|
Бойымызды созайық.
|
|
Белiмiздiжазайық.
|
|
Оңға-оңға, түзу тұр,
|
|
Солға-солға, түзу тұр,
|
|
Жоғары-төмен қарайық,
|
|
Қолымызды созайық,
|
|
Бойымызға күш жинап,
|
|
Бiр шынығып алайық.
|
Əліппе-дəптердегі тапсырманы орындауды
ұсынады.
|
Ағаштар мен бұталардың бөліктерін
көрсетіп, атайды.
Ағаштан
жасалған заттарды қоршап
|
|
сызады.
|
|
|
Ағаш
немесе бұтаның суретін салады.
|
Рефлексивтік-
түзетушілік
|
Педагог қорытынды жасайды. Рефлексия:
рефлексиянің əдістерінің бір тəсілін қолданады: Балалардың ҰОҚ-да
қаншалықты өсіп жетілгендерін көру:
|
Балалар
ҰОҚ-да алған əсерлерін бөліседі.
|
Күтілетін нəтиже:
айта алады: жергілікті жерде өсетін ағаштар мен бұталардың
атауларын, ағаштар мен бұталардың ортақ негізгі белгілерін (тамыр,
жапырақ);
түсінеді: ағаштар мен бұталардың айырмашылықтарын (ағаштың
діңі жалғыз, бұтада көп сабақ), нысанның бөліктерін;
қолданады: ағаш немесе бұта туралы əңгіме құрастыру
дағдыларын.