Материалдар / Антропогендік факторлар
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Антропогендік факторлар

Материал туралы қысқаша түсінік
Антропогендік фактор ұғымын анықтай біледі. - Адам мен экожүйе арасындағы қарым-қатынастардықалыптастырады сипаттайды. - Бұрынғы және қазіргі кездегі адам мен табиғаттың өзара әсерін түсіндіреді және салыстырады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Желтоқсан 2017
1629
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: М.Әуезов втындағы жалпы орта мектеп

Күні: Мұғалімнің аты – жөні: Жидебайқызы А.

Сынып: 7 Қатысқандар: Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы

Адам экожүйенің бір бөлігі. Антропагендік фактор

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.2.1 Адам мен экожүйе арасындағы қарым-қатынастарды сипаттау.



Білужәнетүсіну


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

Антропогендік фактор ұғымының анықтамасын білу.

Көпшілік оқушылар:

Экожүй туралы түсінік қалыптастыру.

Кейбір оқушылар:

Антропогендік факторларға мысал келтіру

Бағалау критерийі

- Антропогендік фактор ұғымын анықтай біледі.

- Адам мен экожүйе арасындағы қарым-қатынастардықалыптастырады сипаттайды.

- Бұрынғы және қазіргі кездегі адам мен табиғаттың өзара әсерін түсіндіреді және салыстырады.

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Экожүйе, антропогендік фактор, ластану, қоқыс, өндіріс, зауыт, фабрика

Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер топтамасы:

Адам іс-әрекетінің қоршаған ортаға әсері ...................... деп аталады

Адамзат дамыған сайын адамның табиғатқаәсері қалай өзгергенін сипаттаңдар.

Үш тілдегі терминология.

Қазақ тілі

Орыс тілі

Ағылшын тілі

Экожүйе

Экосистема

Ecosystem

Адам

Человек

Human

Антропоген

Антропоген

Anthropogenic

Зауыт

Завод

Factory


Құндылықтарға баулу

Топтық және жеке жұмысты жасау.Топта оқушылар қоғамымыздағы ұлттық бірлік, бейбітшілік және келісім қарым- қатынаста болуға тәрбиелеу.

Пән аралық байланыс

Ағылшын тілі – терминдік сөздердің қолдануы.

Тарих – қоршаған ортаның адамдармен байланысы.

Информатика – АКТ пайдалану

Алдыңғы білім

5.6.1.1 Экожүйенің құрамдас бөліктерін анықтады.

7.3.1.4 Экологиялық сукцессия үдерісін сипаттайды.

Экологиялық сукцессия. Экожүйелердің алмасуын түсінді.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланғанкезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5 мин












5-15мин

1.Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу, түгендеу, назарларын сабаққа аударту.

Психологиялық дайындық.Шаттық шеңбері

Оқушылар шеңберге жиналып бір –бірлеріне жақсы қасиеттерін айтады.

Топқа бөлу: Мозайка әдісі арқылы топқа бөлу

Топқа  бөлу үшін түрлі суреттерді пайдалану. Әрбір топ ұқсас бөліктерді ретке келтіру арқылы топтасады. 



Алдыңғы білімді пысықтау:

«Миға шабуыл»бүкіл сыныппен жұмыс(С)

1.Сукцессия түсінігіне анықтама бер?

2.Экологиялық сукцессияның себебі не болып табылады?

3.Бірінші реттік және екінші реттік сукцессияның өзара айырмашылығы неде?

Дескриптор

1.Сукцессияның түсінігіне анықтама береді.

2.Экологиясукцессиныңсебептерінанықтайалады.

3. Бірінші реттік және екінші реттік сукцессияның өзара айырмашылығын талдай алады.






Табиғат пен аул шарушы лығы және зауыттың суреттері











Смайликтер

Сабақтың ортасы



15-25 мин

2.Жаңа сабақ.

Күн жадын жазу. Тақырыпты дәптерге жаздыру

(ТЖ – топтық жұмыс)

«Айналмалыбекет» әдісі арқыл жаңа сабақты түсіндіру.

Түрлі-түсті қағаз және қаламдар бар бірқатар бекеттер қою керек (немесе әр топқа әр түсті қалам беріңіз, осылайша кім қандай үлес қосқанын көре аламыз).

Адам мен экожүйе арасындағы қарым қатынас.

Адам – экожүйенің бөлігі.

Адам мен табиғаттың ерте замандағыөзара әсері.

Дескриптор

1.Адам мен экожүйе арасындағы өзара қарым-қатынас туралы түсініктер қалыптасады.

2.Адамэкожүйенің бөлігі туралы түсініктер қалыптасады.

3. Адам мен табиғаттың ерте замандағыөзара әсері сипаттайды





АКТ

Түрлі түстіқалам және ақ парақ







Жұлдызша

Сабақтың соңы

25-35 мин



























35-43 мин














43 – 45 мин





  1. «Ойлан, бірік, бөліс »Постермен жұмыс Топпен жұмыс (ТЖ)



1 топ

2 топ

3 топ


1 топ – ауыл шаруашылығының табиғатқа әсері

2 топ – өндірістердің қоршаған ортаға әсері

3 топ- қоршаған ортаны жақсарту шаралары

Топ жұмысын аяқтағаннан кейін, әр топтың спикері түсіндіреді.

Дескриптор

1.Ауыл шаруашылығының табиғатқа әсерін айта алады.

2.Өндірістердің қоршаған ортаға әсерін түсіндіре алады

3.Қоршаған ортаны жақсарту шараларын талдайды.

(Ж) жеке жұмыс

2.ВЕНН диаграммасы.Адам және экожүйе арасындағы айырмашылықтары мен ұқсастықтарын жазу.

Овал 1 Овал 2


Адам Экожүйе




Дескриптор

1.Адам және экожүйе арасындағы айырмашылқты білді.

2.Адамның экожүйедегі ролін анықтай білді.

3.Салыстырмалы түрде көрсете алады.

3.Рефлексия. «Автограф қалдыру».

Оқушылар шарларға маркермен сабақ, тақырыпты меңгергендігі жөнінде өз пікірлерін жазады.
















Оқулық

Соловьева А.Р. және т.б.

Биология

АКТ

Плакат, Маркер





Бас бармақ әдісі арқылы бағалау





Барлық оқушыларға вендиаграма сызылған парқтар беріледі





Шар, маркер





Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау корсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?


Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз


Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.

Психологиялық ахуал орнату үшін шаттық шеңберін құрып бір –бірлеріне жақсы қасиеттерін айтқызамын.

Алдыңғы білімді пысықтау үшін

«Миға шабуыл» (С) бүкіл сыныпқа сұрақтар қоямын.

Жаңа тақырыпты ашу мақсатында «Айналмалыбекет» әдісін пайдаландым.

Бұл әдісте оқушылар өзгелердің идеясына сүйеніп, проблеманы немесе мәселені толығымен қамтуын көздейді, сондай-ақ олардың белсенді болып, жылдам қозғалады. Есте сақтау қабілеті және ой өрісін қалыптастырады



Топпен жұмыс жүргізу барысында (ТЖ) «Ойлан, бірік, бөліс» әдісін пайдаландым.

Берілген тапсырма бойынша оқушылар жұмыс жасау арқылы өз ойын еркін айта алады, жұп болып пікірлерімен бөліседі, ойлау дағдысын қалыптастырады.


Соңында Рефлексия. «Автограф қалдыру». әдісімен

Оқушылар шарларға маркермен сабақ, тақырыпты меңгергендігі жөнінде өз пікірлерін жазды.

1. Тапсырмада «Айналмалы бекет» әдісінде оқушылар өз ойларын айтты, жұлдызша арқылы оқушыларды өзім бағаладым.

2. Тапсырмада «Суреттер сөлейді» әдісінде топтық жұмыс жасады, «бас бармақ» әдісімен оқушылар бағалады, ауызша өзім бағаладым.

3. Тапсырмада «ВЕНН диаграммасы» әдісінде ұқсастықтары мен айырмашылғын жазды, бас бармақ әдісмен оқушылар бағалады ауызша өзім бағаладым.

Бұл сабақта қалыптастырушы бағалау бойынша: смайликтер, жұлдызша, бас бармақ әдіс тәсілдерімен бағалап ортырдым. (С)


Кері байланысты «Автограф қалдыру» әдісіарқылы алдым.

Сыныптың санитарлық нормаға сай болуы, жарық, бөлмені желдету, тоқ көздерімен жұмыс жасағанда сақтық ережелерін сақтау. Сабақ барысында үзілістер жасау.

АКТ – ны пайдаланғанда электр токтарын пайдаланғанда.

(10) –қауіпсіздік ережесін сақтау

Сабақ бойынша рефлексия



Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?



Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!