Сабақ:қазақ
әдебиеті
|
Мектеп: №26 негізгі орта
мектеп
|
Тақырыбы:
|
Марат Қабанбаев «Бауыр»
әңгімесі. 3-сабақ
|
Күні:
|
Мұғалімнің
есімі: Абенов Думан
Муратович
|
Сынып:5
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабаққа негізделген оқу
мақсаттары
|
А/И2.Эпикалық шығармадағы автор
бейнесін анықтау
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар: шығармадағы автор бейнесін
таба алады.
|
Оқушылардың басым
бөлігі: автордың іс-әрекеті арқылы
образын ашады.
|
Кейбір
оқушылар: шығармадағы кейіпкерлердің
образын шынайы өмірмен байланыстырып, өзіндік пікір айта
алады.
|
Бағалау
критерийлері
|
*Шығармадағы
автордың бейнесін анықтайды.
*Шығармадағы кейіпкерлердің
тағдырын шынайы өмірмен салыстыра
бағалайды.
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар: шығарма сюжеті бойынша туыстық
қарым-қатынасқа байланысты мақал-мәтелдерді айта
алады.
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер: бауыр, аға, іні, бұйымтай,
балалар үйі, көзбен көріп, қолмен ұстау, тілі күрмеуге келмеді,
табаны күректей.
|
Сыныптағы диалог/жазылым
үшін пайдалы тілдік
бірліктер:
|
Талқылауға
арналған тармақтар:
1.Автор қандай
көркемдік ерекшеліктерді
ұстанды?
2.Автор осы идеяны
ұсыну арқылы нені мақсат етіп
қояды?
3.Шығармадағы көркемдегіш
құралдарды қолдану арқылы автор нені
бейнелейді?
|
Жазылым үшін
ұсыныстар:
Автор бейнесін ашуда сын есім,
мақал-мәтелдер жинақтап
жазады.
|
Құндылықтарға
баулу
|
Адамгершілік, қайрымдылық,
мейірімділік, сезімдерді оята отырып, бір-біріне қамқор болуға
баулу.
|
Алдыңғы
оқу
|
Әдеби шығарманың тақырыбы мен
идеясын анықтай алады.
|
ЖОСПАР
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған
жаттығулар
|
Ресурстар
|
Басы
10
минут
|
Ұйымдастыру
кезеңі
Сәлемдесу
Жағымды психологиялық ахуал
туғызу.
Шаттық шеңберіне тұрып көрші
тұрған оқушылар бір-біріне жақсы сөздер айтып, ауаға бейнесін салу
арқылы сыйлық жасайды.
Үй тапсырмасын
сұрау:
«Жүзіп шығу» әдісі бойынша
«Бауыр» әңгімесінің тақырыбы мен идеясын анықтайды. Көркем
шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын
ашады. Ол үшін сұрақтар
беріледі.
Сұрақтар:
1.Әңгіме қай кезеңді
қамтиды?
2.Манап кім? Ол қайда
келді?
Не
мақсатпен?
3.Қали кім? Ол қай жерде
тұрады?
4.Қали мен Манаптың кездесуі
қандай жағдайда өтті?
5.Манаптың алып ұшқан көңілі
не себепті су сепкендей басылды? Осы сұрақтар бойынша жауабы дайын
оқушы жүзіп шыққан болып есептеледі де, жауап бере
береді.
ҚБ1.Жапондық
бағалау.
Кеспе қағаз арқылы
оқушыларды топқа
бөлемін:
1топ. «Аға»
2топ. «Бауыр»
3топ. «Іні»
|
Кеспе
қағаздар
«Аға»,
«Бауыр»,
«Іні» сөздері
жазылған кеспе
қағаздар
|
Ортасы
10
минут
10
минут
10
минут
|
ТЖ.1-тапсырма
Үш топқа мақал-мәтелдер
таратылады. Берілген мақал-мәтелдердің мағынасын ашып, мәндес
мақал-мәтелдерді табады.
1
топ. Ағасы қадірлі
болмай,
Інісі содырлы
болмайды.
2
топ. Жеңім жаман болса
да,
жағам
жақсы,
Өзім жаман болсам
да,
ағам
жақсы.
3
топ. Ініс бардың тынысы
бар,
Ағасы бардың жағасы
бар.
Дескрипторлар:
1.Берілген мақал-мәтелдің
мағынасын ашады.
2.Аға мен іні арасындағы туыстық
қарым-қатынасты түсінеді.
ҚБ2.«Ауызша
мадақтау» арқылы бағалау
ТЖ.2-тапсырма
Шығармадағы автордың бейнесін
танытатын эпизодтарды кестеге түсіріңіз. Анықтаған эпизодыңыздағы
автор бейнесіне өз ойыңызбен пікір
білдіріңіз.
Эпизодтар
|
Менің
пікірім...
|
|
|
Дескрипторлар:
1.Шығармадағы
автордың бейнесіне қатысты 3 эпизодты
анықтайды;
2. Әр эпизодтағы
автор бейнесіне өз сөзімен сипаттама
береді.
ҚБ3.«Бағдаршам»
әдісі арқылы бағалау
ТЖ.3-тапсырма
«Сыни көзқарас» графикалық органайзерін
толтыру ұсынылады.
Жүру
барысы:
1. Шығармадағы
Қалидың бейнесін сипаттаған ойларды
жазу.
2. Шығармадағы Қали
бейнесі мен шынайы Қали бейнесін салыстырып, төмендегі сызбаға
қарап сыни көзқарас тұрғысынан баға
беру.
Сыни
көзқарас
Ш ығармадағы Қали Өз ойымыздағы Қали бейнесі
бейнесі
Қорытынды
Дескрипторлар:
1.Шығармадағы Қали бейнесін
суреттейді.
2.Шығармадағы Қали бейнесі мен
өз ойымыздағы Қали бейнесін салыстырып
көрсетеді.
3.Толтырылған
органайзер бойынша пікірлерін ортаға
салады.
ҚБ4.«Екі жұлдыз,
бір тілек» арқылы
бағалау
|
Қима
қағаздар
Бәрекелді!
Жарайсың!
Өте
керемет!
Кесте
Ватман, стикер,
маркер
|
Аяқталуы
5
минут
|
Рефлексия «SMS»
Оқушылар ұялы
телефондарға
сабақтың қалай
өткендігі туралы, ол қалай жемісті жұмыс істегені туралы бір-біріне
қысқа хабарлама (SMS) жазу
ұсынылады.
ҚБ5.«Бас бармақ»
әдісі арқылы бағалау.
Үй
тапсырмасы:
«Адамға туыс не үшін
керек?» тақырыбына эссе жазу
|
|
Қосымша
ақпарат
|
|
|
Саралау - Сіз
қосымша көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары
оқушыларға автор идеясына өзіндік пікір білдіре отырып, бес жолды
өлең құрастырады.
|
Бағалау –
Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
1.
«Жапондық
бағалау»
2.«Ауызша
мадақтау» арқылы
бағалау
3.«Бағдаршам» әдісі
арқылы бағалау
4.«Екі жұлдыз, бір
тілек» арқылы бағалау.
5.«Бас бармақ» әдісі арқылы
бағалау.
|
Пәнаралық
байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс
|
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары
шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген
уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер
енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос
ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің
сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нәрсе
табысты болды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе
сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен
сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|