|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: (І), (ІІ) және (ІІІ) топ элементтері және олардың қосылыстары. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: 0 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№4 практикалық жұмыс «Металдар» тақырыбына эксперименттік есептер шығару. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
9.2.1.7. (І), (ІІ) және (ІІІ) топ металдардың жай және күрделі заттармен әрекеттесуіне байланысты тәжірибені жоспарлау және жүргізу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Металдардың жай және күрделі заттармен әрекеттесу теңдеулерін жазады. Оқушылардың басым бөлігі: Металдарға байланысты эксперименттік тәжірибені жоспарлайды. Кейбір оқушылар: Тәжірибе барысында сынауық ішіндегі белгісіз қоспаларды анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Металдардың жай және күрделі заттармен әрекеттесуіне байланысты эксперименттік есептер шығарады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: «Металдар» тақырыбына эксперименттік есептер шығара алады. Негізгі сөздер мен тіркестер: «Металдар» тақырыбына иондық реакциялар және тізбектік реакциялар. Сыныптағы диалог \ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Реактивтер........ Тұнба........ Тұнбаның түстері........ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды баулу |
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
8-сынып. 8.2.1.7. химиялық элементтің периодтық кестеде орналасуына сай қасиеттерін болжау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 мин |
1. Сыныпты ұйымдастыру. Оқушылармен сәлемдесу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу.Оқушылар бір-біріне жағымды бір сөзден айтады. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Топқа топтастыру. Өткен білімді тексеру. Алдыңғы білімді тексеру: «Таста да ал» әдісі арқылы оқушыларды топқа біріктіремін. Бұл әдісте оқушылар қайсы топқа баратынын алдын ала анықтай алмайды. Белсенді металдар, орташа белсенді металдар және инертті металдар формулалары жазылған қағаз қиындыларын таңдау арқылы топқа бөлінеді. |
Қиынды қағаздар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
1 – топ белсенді металдар 2 – топ орташа белсенді металлар 3 – топ инертті металдар
Сұрақтар: 1.Сілтілік металдар..... 2.Металдардың өзара балқымасы.... 3.Қатты заттың бірден газ күйіне ауысуы..... 4. 3А топ металдары 5.Алюминийдің табиғи минералы..... 6.Кальций мен магний иондарының болуымен түсіндірілетін судың жағымсыз қасиеті...... 7.Мәрмәр, бор дала шпаты айырылғанда түзілетін зат.... 8. Сілтілік жер металдар..... 9.Электр өткізгіштігі ең жоғары металл.... Дескриптор: -металдардың қасиеттері бойынша сипаттай алады. ҚБ: «Мадақтау» Сабақ барысында орындалған тапсырмалар бойынша ауызша мадақтау (жарайсың, керемет, өте жақсы)арқылы оқушылардың жауабын марапаттаймыз. |
Доп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
Жаңа сабақты меңгеру: 1.«Қадамнан қадамға» әдісі. Оқушыларға бейорганикалық қосылыстардың формулалары беріледі. Генетикалық байланысы бойынша тізбекті теңдеуді құрастырады және реакцияның шешімін шығарады. Бұл әдіс оқушыларды жеке жұмыс істеуге белсенділігін арттырады. Жеңілден қиынға қарай орындалатын реакция теңдеулерін шешуге дағдылантырады. І- топ . Na→ Х→ NaOH→ Na2CO3 → NaHCO3 → Na2CO3 ІІ-топ. Ca→ CaO→ Ca(OH)2→CaCO3 → Ca(HCO3)2 →CO2 ІІІ-топ. Al→Х→ AlCl3→ Al(OH)3 → NaAlO2
Дескриптор:
ҚБ: «Білем-Білгім келеді-Білдім» (БББ) әдісі.
2. «Ойлан, ізден, тап» әдісі. Жұптық жұмыс. Бұл әдіс бойынша әр бір оқушыға кесте беріледі. Оқушылар кестеде берілген қосылыстардың өзара реакцияға түсетінін, тұнбаның түсін анықтайды. Бұл әдіс оқушыларды жұппен жұмыс істеуге дағдыландырады. Өз бетінше білім алу дағдыларын қалыптастырады.
Дескриптор. Берілген қосылыстардың өзара реакцияға түсіп, тұнба түзетінін және тұнбаның түсін анықтайды. ҚБ: « «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі арқылы бағалау. Практикалық жұмыс: 3.«Уақытпен ойла» әдісі Топтық жұмыс. Бұл әдіс оқушылардың белсенділігін арттырады, тапсырма орындау барысында сабақты меңгеру, есте сақтау оңай әрі қызықты болады.
І- топ .Үш сынауықта мына заттардың кристалдары бар: NaNO3, AgNO3,
Zn(NO3
)2 Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: (І), (ІІ) және (ІІІ) топ
элементтері және олардың
қосылыстары. Күні: Мұғалімнің
аты-жөні: Сынып:
9 Қатысқандар: Қатыспағандар:
0 Сабақтың
тақырыбы: №4 практикалық жұмыс «Металдар»
тақырыбына эксперименттік есептер
шығару. Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары 9.2.1.7. (І), (ІІ) және (ІІІ)
топ металдардың жай және күрделі заттармен әрекеттесуіне байланысты
тәжірибені жоспарлау және
жүргізу. Ойлау дағдыларының
деңгейлері Қолдану Сабақ
мақсаттары Барлық
оқушылар: Металдардың жай және күрделі
заттармен әрекеттесу теңдеулерін
жазады. Оқушылардың басым
бөлігі: Металдарға байланысты
эксперименттік тәжірибені жоспарлайды.
Кейбір
оқушылар: Тәжірибе барысында сынауық
ішіндегі белгісіз қоспаларды
анықтайды. Бағалау
критерийі Металдардың жай және күрделі
заттармен әрекеттесуіне байланысты эксперименттік есептер
шығарады. Тілдік
мақсаттар
Оқушылар орындай
алады: «Металдар» тақырыбына
эксперименттік есептер шығара
алады.
Негізгі сөздер мен
тіркестер: «Металдар»
тақырыбына иондық реакциялар және
тізбектік реакциялар.
Сыныптағы диалог \ жазылым
үшін пайдалы тілдік
бірліктер:
Реактивтер........
Тұнба........ Тұнбаның
түстері........ Құндылықтарды
баулу Шығармашылық және сын
тұрғысынан ойлау. Пәнаралық
байланыс Физика Алдыңғы
оқу 8-сынып. 8.2.1.7. химиялық элементтің
периодтық кестеде орналасуына сай қасиеттерін
болжау. Сабақ
барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері Ресурстар Сабақтың
басы 7
мин
1. Сыныпты
ұйымдастыру. Оқушылармен сәлемдесу.
Психологиялық жағымды ахуал туғызу.Оқушылар бір-біріне жағымды бір
сөзден айтады. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Топқа
топтастыру. Өткен білімді
тексеру.
Алдыңғы білімді
тексеру: «Таста да
ал» әдісі арқылы оқушыларды топқа
біріктіремін. Бұл әдісте оқушылар қайсы топқа баратынын алдын ала
анықтай алмайды. Белсенді металдар, орташа белсенді металдар және
инертті металдар формулалары жазылған қағаз қиындыларын таңдау
арқылы топқа бөлінеді. Қиынды
қағаздар
1 – топ белсенді
металдар
2 – топ орташа
белсенді металлар
3 – топ инертті
металдар
«Эстафета» әдісі арқылы өткен тақырыпты
пысықтау. Мұғалім бірінші топ оқушыларына «бастау» деп жазылған
қағазды береді.Сол топ екінші топқа сұрақ қояды . Сол сұраққа
екінші топтың бір оқушысы жауап беру аркылы сабақты
пысықтайды.Бұл әдіс арқылы оқушылардың
өткен білімдерін тексеремін. Бұл әдіс оқушылардың есте сақтау
қабілетін дамытып, шығармашылыққа
баулыйды.
Сұрақтар:
1.Сілтілік
металдар.....
2.Металдардың өзара
балқымасы.... 3.Қатты заттың бірден газ күйіне ауысуы..... 4. 3А
топ металдары
5.Алюминийдің табиғи
минералы..... 6.Кальций мен магний иондарының болуымен
түсіндірілетін судың жағымсыз қасиеті...... 7.Мәрмәр, бор дала
шпаты айырылғанда түзілетін зат.... 8. Сілтілік жер металдар.....
9.Электр өткізгіштігі ең жоғары
металл....
Дескриптор:
-металдардың
қасиеттері бойынша сипаттай
алады. ҚБ:
«Мадақтау» Сабақ барысында орындалған
тапсырмалар бойынша ауызша
мадақтау (жарайсың, керемет, өте
жақсы)арқылы оқушылардың жауабын
марапаттаймыз. Доп Сабақтың
ортасы 30
мин Жаңа сабақты
меңгеру: 1.«Қадамнан қадамға»
әдісі.
Оқушыларға
бейорганикалық қосылыстардың формулалары беріледі. Генетикалық
байланысы бойынша тізбекті теңдеуді құрастырады және реакцияның
шешімін шығарады. Бұл әдіс оқушыларды жеке жұмыс
істеуге белсенділігін арттырады. Жеңілден қиынға қарай орындалатын
реакция теңдеулерін шешуге
дағдылантырады. І-
топ .
Na→ Х→ NaOH→
Na2CO3
→
NaHCO3
→
Na2CO3 ІІ-топ.
Ca→ CaO→
Ca(OH)2→CaCO3
→
Ca(HCO3)2
→CO2 ІІІ-топ.
Al→Х→
AlCl3→
Al(OH)3
→
NaAlO2
Дескриптор:
Генетикалық байланыс
бойынша тізбектегі мүмкін болатын реакция теңдеулерін
жазады.
ҚБ:
«Білем-Білгім келеді-Білдім»
(БББ) әдісі.
Б-біз нені
білеміз Б-нені білгіміз
келеді Б-нені білдік және тағы
білмеген не қалды
2. «Ойлан, ізден, тап»
әдісі. Жұптық жұмыс. Бұл әдіс
бойынша әр бір оқушыға кесте беріледі. Оқушылар кестеде берілген
қосылыстардың өзара реакцияға түсетінін, тұнбаның түсін анықтайды.
Бұл әдіс оқушыларды жұппен жұмыс
істеуге дағдыландырады. Өз бетінше
білім алу дағдыларын
қалыптастырады.
NaCl NaOH Na2CO3 K2SO4 Ag
NO3 Al2 (SO4)3 Ca(NO3)2 BaCl2
Дескриптор.
Берілген қосылыстардың өзара
реакцияға түсіп, тұнба түзетінін және тұнбаның түсін
анықтайды.
ҚБ:
« «Екі жұлдыз, бір
ұсыныс»
әдісі арқылы
бағалау.
Практикалық
жұмыс:
3.«Уақытпен ойла»
әдісі
Топтық жұмыс. Бұл
әдіс оқушылардың белсенділігін арттырады, тапсырма орындау
барысында сабақты меңгеру, есте сақтау оңай әрі қызықты
болады.
І-
топ .Үш сынауықта мына заттардың
кристалдары бар: NaNO3,
AgNO3,
Zn(NO3
)2 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













