САБАҚ: 1
|
Мектеп: Ю.Гагарин атындағы орта
мектеп
|
Күні:
|
Мұғалімнің есімі:Тогтал
Г
|
Отбасы құндылықтары
бөлім
|
|
Т. Нұрмағамбетов «Анасын
сағынған бала»
«бала
|
|
СЫНЫП: 5
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты
(мақсаттары)
|
1.3.1. көркем шығармадағы кейіпкерлер
портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу
|
Сабақ мақсаттары
|
1.3.1. көркем шығармадағы кейіпкерлер
портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады
|
Бағалау критерилері
|
көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті
мен іс-әрекеті арқылы образын ашады
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар:
Шығармадағы кейіпкерлер портретін мәтіннен таба
алады және іс- әрекеті арқылы образын аша алады.
Көркем шығармада кейіпкерлер портреті мен іс
әрекеті арқылы бейнесін ашады, бірнеше дәлелдер
келтіреді.
Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті
мен іс-әрекеті арқылы өз ойын білдіреді, дәлелдейді,қорытындылайды
және тұжырым жасайды.
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:ана,
бала,ата, сағыныш, қуаныш, өкініш, жетім,
|
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы
тілдік бірліктер: ата, әже, қонақ, сағыныш, ән, балмұздақ,
уәде
|
-
Талқылауға арналған
тармақтар:
2012 жылы Қазақстанда қыркүйека айының әрбір
үшінші жексенбісі Аналар күні болып белгілегенін білесің бе? Бұндай
дәстүр тағы 50 елде бар екен? Не себепті деп ойлайсың? Бұл күні ана
мен бала не істеуі мүмкін?
|
Сіз әңгіме неліктен анасын сағынған
бала деп аталғанын айта аласыз ба?
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: Мұң, қасірет ,ата,
әже, қонақ
Ана
алақанынң аясы- Ақ шынардың саясы. Ананың сүйген жері отқа
күймейді, Оқ та тимейді. Анасыз өмір- сөнген
көмір.
|
Алдыңғы оқу
|
Тынымбай Нұрмағанбетов «Анасын сағынған
бала».Бақытты сәт
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған
жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
|
Қызығушылығын
арттыру.
Суреттер арқылы
топқа бөлу
Топтық жұмыстың ережесін тәртібін
нақтылайды.
1.Бота Бейсенованың орындауындағы «Анажан» әнін
тыңдау, ананың балаға деген мейірімі жайлы ой
бөлісу.
2.Үй тапсырмасын тексеру «Дұрыс»
«Бұрыс»
1.Әңгіме кейіпкерінің анасы жоқ
/ бұрыс/
2.Оқиға қалада болды. /бұрыс/
3.Әңгімеде бала анасын сағынып жүр/
дұрыс/
4.Есмағанбет қалаға аттанғанда Сержанның өңінде
бір кірбің, мұң болды/ дұрыс/
5.Сержанататаларының жақсы көруінде Есмағанбет
атасы үшінші орында / бұрыс/
6.Сержан Есмағанбет атасымен тез тіл табысып
кетті /дұрыс/
7.Сержанның анасы Алматыда жұмыс істейді
/дұрыс/
8.Сержан анасы әперген киімдерді күтіп, таза
киеді. /дұрыс/
9.Сержан балмұздақты жақсы көреді. /
дұрыс/
10.
Сержан өте сезімтал, бауырмал бала./ дұрыс/
|
bayanauylda-turister-kbeyd
https://www.youtube.com/results?search_query=ана+туралы+ән+балаларға+арналған+
Кері байланыс : екі жұлдыз бір тілек
Хахот ойыны
|
Ортасы
|
Оқылым алды тапсырма
3.Түрткі сұрақтары:
-
Бала анасын неге сағынады?
-
Автор әңгіменің тақырыбын неге бұлай
атады?
-
Аналарың алысқа кетсе өзіңді қалай сезінер едің?
Неліктен ?
-Есмағанбет Сержанға не деп уәде
берді?
-Сержанның көзінің бал бұл жайнап қуанатын сәтін
немен байланыстырасың?Себебі неде?
-Сержан сияқты анасын сағынып жүрген балаларға
кім, қалай көмектесе алады?
Осы
сұрақтарды топқа беремін, оқушылар өздері ақылдасып, кім қай
сұраққа жауап беретін шешеді.
Дескриптор:
-Сұраққа жауап береді
Кері байланыс
Бағалау сэндвичі арқылы топтар бір –бірі
бағалайды.
4.
Оқылым тапсырмасы
Білу және түсіну
Сөздік жұмысы:
Мұң
–
Қасірет –
Жетім –
5.
«Тұжырым
кестесі» беремін Бір топқа Сержан,
екінші топқа Есмағамбет бейнесі
Кейіпкер
|
Сыртқы
бейнесі
|
Сөзі, ойы,
пікірі
|
Іс-
әрекеті
|
Көңіл
күйі
|
Мінезі
|
|
|
|
|
|
|
Дескриптор: Кейіпкердің
сыртқы бейнесін ашады.
Кері
байланыс: Екі жұлдыз , бір
тілек
6. Жұптық
жұмыс . Кейіпкер іс- әректін ашатын
оқиғаларды жұппен ақылдаса отырып кестені
толтырады.
Концептуалды
кесте
Шығармадан
үзінді
|
Жазушы қалай
суреттегн
|
Сенің алған
әсерің
|
|
|
|
Дескриптор: Кейіпкер іс-
әрекетін ашатын оқиғаларды табады, кестеге
салады.
|
|
Соңы:
|
7. Ғila кестесін
толтыру
F- /дерек/- шығармадан
кейіпкер бейнесін ашатын деректер.
І- /Пікір/ - кейіпкер
туралы өзінің ойы
L- /сұрақ/ кейіпкердің
образдық тұлғасын ашатын сұрақтар
-
/іс- әрекет/- автордың
кейіпкерді суреттеуде қолданылған
тәсілі
Дескриптор: кейіпкер бейнесін
ашады.
-Кейіпкер туралы өз ойын
айтады
Кейіпкердің образдық ьұлғасын
ашатын сұрақтар қояды.
-автрдың кейіпкерді суреттеуде
қоланған тәсілін табады.
Кері байланыс:Топ ішінде бір
біріне кері байланыс береді.
«Мағынасын
аш» Берілген мақалдары талдап өз
ойларын айтады.
1-топ. Ана алақанының аясы- Ақ
шынардың саясы. Ананың сүйген жері отқа күймейді, Оқ та
тимейді.
2- топ. Анасыз өмір- сөнген
көмір. Жұмақ ананың табанының астында.
Дескриптор: - Мақал
–мәтелдерді талдайды.
Қолдану
Оқушылар
өз аналарына арнап бір шумақ өлең
шығарады.
Бағалау
Үй тапсырмасы: «
Сержанға хат»
|
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз
қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары
оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс
|
|
|
|
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы
ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды
ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз
жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді
жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес
келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды
да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген
оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|