Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
5.4А . Пайыз
|
Мектеп: С.Торайғыров ЖОМ
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Айтуганова Жадыра
|
Сынып:
5-сынып
|
Қатысқандар:
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Пайыз.
|
Осы
сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
5.1.1.16
Пайыз ұғымын меңгеру.
5.1.2.33
Бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке
айналдыру.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлығы: Пайыз ұғымын біледі,
түсінеді, бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке айналдыруды
біледі.
Басым
бөлігі: Бөлшекті пайызға және
пайызды бөлшекке айналдыруды пайдаланып есептер шығаруда ұтымды
талдап қолдана алады.
Кейбір
оқушылар: мәтінді есептер шығара
алады.
|
Бағалау критерийі
|
Пайыз ұғымын анықтайды, бөлшекті пайызға және
керісінше айналдырады.
Бөлшекті пайызға және пайызды бөлшекке
айналдыруды есептер шығаруда тиімді қолданады.
Оқушылар пайызға қатысты мәтінді есептерді шығара
алады.
|
Тілдік мақсаттар:
|
Пайыз ұғымын тұжырымдай алады.Пайызды есептер
шығаруда қолдана алады.
Пәнге қатысты лексика мен
терминология
Пайыз (процент), бөлшекті пайызға
айналдыру,пайызды бөлшекке айналдыру,пайыз арқылы
есептеу
Диалогқа/жазылымға қажетті
тіркестер
Пайыз ұғымы қашан пайда болған?
Пайыз ұғымы алғаш кай жерде пайда
болған?
Пайыз дегеніміз не?
Ондық немесе жай бөлшекті пайызға қалай
айналдырамыз?
Пайызды ондық немесе жай бөлшекке қалай
айналдырамыз?
|
Құндылықтарға
баулу
|
Қоғамымыздағы ұлттық бірлік бейбітшілік пен
келісім
Топтық
жұмыста—ұжымшылдық,ортақ істің нәтижесіне жауапкершілікпен қарау:
жеке жұмыс тәжірибеде қолдана алу,өзін-өзі
реттеу
|
Пәнаралық байланыс
|
Физика
|
Алдыңғы білім
|
Cанның бөлігін қалай табу.
Ондық бөлшекті натурал санға қалай
көбейту.
Жай
бөлшекті натурал санға қалай көбейту.
|
Сабақ барысы
|
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Сабақтың басы
5 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру,
оқушылардың дайындығына назар аудару.
Санау арқылы төрт топқа бөлемін
Алдынғы сабақты пысықтау
үшін
«Серпілген сауал» әдісін
қолдандым.
-
Жай
бөлшектерге қандай амалдар қолданады?
-
Жай
бөлшек дегеніміз не?
-
Ондық бөлшек дегеніміз не?
-
Жай
бөлшекті натурал санға қалай көбейтеміз және
бөлеміз?
-
Ондық бөлшекті натурал санға қалай көбейтеміз
және бөлеміз?
-
Санның бөлігін қалай табамыз?
-
Бөлігі бойынша санды қалай
табамыз?
Қалыптастырушы бағалау:
|
|
Сабақтың ортасы
Жаңа тақырыпты түсіндіру
10 минут
|
Әдіс: Айырмашылығы
неде? Әдісі оқушыларға екі түрлі
мәтін немесе екі түрлі сурет көрсету.
Жаңа тақырыпты ашу:
Процент туралы алғашқы түсініктер V ғасырда
Үндістанда пайда болды. Вавилондықтар алпыстық санау жуйесін
пайдаланып жүрген кездерде, берген қарыздан алған өсімді сол
қарыздың алпыстық бөліктерімен есептеген.
«Процент» латынның «pro centum» сөзінен
шыққан.
1.Кез келген шаманың (санның) жүзден бір бөлігін
пайыз деп атайды. Бір пайыз –бүтіннің жүзден бір бөлігі.
1%=0.01немесе 1%=1/100. Математикада «пайыз» сөзінің орнына %
белгісі жазылады.
2.Пайызды санмен (немесе бөлшекпен) жазу
үшін,пайыз белгісін алып тастап, оны 100-ге бөлу
керек.
Мысалы: 7%=7/100=0,07. 200%=200/100=2
15%=0,15
3.Санды (немесе бөлшекті) пайызбен жазу үшін ол
санды 100 % -ға көбейту керек.
Мысалы:
0,4=(0,4*100)=40%;
2/5=(2/5*100)=40%;
|
5 сынып
Математика
«Арман-ПВ» 2015
Алдамуратова «Атамұра»2010
Сурет, мәтін
|
Типтік есептерді талдау және
шығару
20 мин
|
Оқушыларды үш топқа бөлемін.
Деңгейлік тапсырма,топтық
жұмыс .
1-тапсырма.
Пайызды ондық бөлшекпен
жазыңдар:
1%; 6%; 10%; 25%; 50%; 75%;
120%; 170%;
2-тапсырма.
Пайызды жай бөлшекпен жазыңдар:
2%;5%;20%;60%;80%;140%;180%;
3-тапсырма.
Бөлшектерді пайызбен жазыңдар:
9/100; 51/100; 93/100; 1/100;
1/20;
0,1; 0,01; 0,08; 0,8; 1,6
Қалыптастырушы бағалау:
«Зигзаг» әдісі арқылы АКТ-дағы есептерді
шығарады
4
–тапсырма.
Жеміс сусынын дайындау үшін алынған
кептірілген жемістердің 35%-і алма, 30%-і алмұрт, 25%-і өрік,
қалғаны алхоры. Кептірілген жемістердің неше проценті
алхоры?
5-тапсырма.
-
Токарь күндік тапсырмасын
18%-ке артық орындалады. Токарь
күндік тапсырмасын неше процент
орындалады?
-
Комбайыншы комбайынның ақауы болғандықтан, күндік
тапсырмасын межеленгеннен 12%-ке кем орындады. Комбайыншы күндік
тапсырмасын неше процент орындады?
6-тапсырма.
Сүттің 20 %–і қаймақ, қаймақтың 25%-і май. Сүттің
неше проценті май?
Дескриптор: Білім
алушы
- пайызды ондық бөлшекке
айналдырады.
- пайызды жай бөлшекке
айналдыр.
- бөлшекті пайызға
айналдыр.
|
|
Қалыптастырушы
бағалау
7 мин
|
Кестені толтырыңыз
Жай бөлшек
|
Ондық бөлшек
|
Пайыз
|
15/100
|
0,15
|
|
73/100
|
|
73%
|
|
|
39%
|
4/100
|
|
|
|
0,77
|
|
|
|
46%
|
|
0,06
|
|
Дескриптор: Білім
алушы
-пайызды ондық бөлшекке
айналдырады.
-пайызды жай бөлшекке
айналдырады.
-ондық және жай бөлшекті пайызға
айналдыру.
Қалыптастыру бағалауға арналған есептерді
парақшаларда әр оқушыға жеке таратып береді, көмек қажет болған
оқушыларға көмектеседі
|
АКТ
|
Сабақтың соңы
Рефлексия
3
мин
|
Мен
жақсы түсіндім...
Менің сұрағым бар...
Мен
тусінген жоқпын...
Оқушылар білімін «БББ» кестесі
арқылы кері байланыс беріп
қорытындылаймын.
Оқушылар өз пікірлерін
айтып,сабақ қорытындыланады.
|
|
Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау
көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды
жоспарлап отырсыз?
Сабақтың басында «Серпілген
сауал» әдісі, «Зигзаг» әдісі, топқа бөліп деңгейлік тапсырмалар
беремін.
|
Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Басбармақ, мақтау ,мадақтау
арқылы.
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау.
|
|
Сабақ бойынша рефлексия
Рефлексия
Сабақ/оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды
ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді
ме?
Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса,
неліктен деп ойлайсыз?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді
ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз
ба?
Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және
неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді
жазыңыз. Сол ұяшықтағы сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес
сұрақтарға жауап беріңіз
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту
туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады(оқыту
туралы да, оқу туралы да ойданыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген
оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі
сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|