Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ 9 сынып Ақын шығармалары
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді сабақ жоспарының үлгісі
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мәңгілік ел – мәңгілік мұраты |
Мектеп: 44 |
|||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Тулендиев Марат |
|||
Сынып: 9 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||
Сабақтың тақырыбы: |
Ақын шығармалары |
|||
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.2.4.1 автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу |
|||
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Жоғарғы ойлау деңгейлері |
|||
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Автор стиліне сүйенеді |
|||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Шығармашылық жұмыс жасауда автор стилін негізге алады |
||||
Кейбір оқушылар орындай алады: Автор стилі бойынша шығармашылық жұмыс жазады, өз көзқарастарын ұсынады |
||||
Бағалау критерилері |
Ақын шығармаларының стилін анықтайды, автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазады. |
|||
|
||||
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Поэма,Тәуелсіз кезең әдебиеті, Несіпбек Айтұлының шығармашылығы |
|||
Диалог құруға \ шығарма жазуға арналған тіркестер: Тұғырлы тәуелсіздік,байтерек, Отан |
||||
Талқылауға арналған сұрақтар Ақын шығармалары қандай мәселелерді көтереді? Ақын шығармаларының стилі қандай? |
||||
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» ұлтық идеясы. Тілге құрмет патриоттық сезімге баулу |
|||
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы, қазақ тілі |
|||
Алдыңғы оқу |
Несіпбек Айтұлы |
|||
Жоспар |
||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||
Басы |
Ұйымдастыру кезеңі Жағымды атмосфера қалыптастыру мақсатында «Жүректен жүрекке» әдісі арқылы оқушылар бір- біріне жақсы тілектерін айтып, достық сезімдерін білдіреді. Үй тапсырмасы Топқа бөлу Оқушыларға 1,2,3, сандарын айтқызу арқылы 3 топқа бөлу Үй тапсырмасын сұрау ( топтық жұмыс) «Сұрақ- жауап алаңы» әдісі. Топтарға ауызша сұрақ қоямын, оған жылдам жауап беру керек. -Несіпбек Айтұлының өмірбаяны туралы? Қай жерде,қай жылы өмірге келген? -Алғашқы кітабы қай жылы шыққан және қалай аталады? - Поэмаларын атаңдар? -Несіпбек Айтұлы марапаттарын ата? - Қандай аударма кітаптарын білесіңдер? Дескрипторы: - Ақынның өмірі мен шығармалары жайлы біледі; - Поэмаларын атап,ажырата алады; Қалыптастырушы бағалау: Сұрақ-жауап қоя отырып, мақтау, мадақтау арқылы бағалаймын. |
Топқа бөлу
Сұрақ –жауап |
||
Ортасы |
Сабаққа ақпарат беру: -Сабақтың тақырыбы мен мақсатын және бағалау критерийлерін таныстырамын. -Несіпбек Айтұлының шығармашылығы туралы оқушыларға түсінік беремін. 1 Тапсырма (топтық жұмыс) «Жолаушының қойын дәптері» әдісі 1). Топқа бөлу 2). Берілген шығармада ақынның жаңашылдығы қандай сөздермен көрінеді?Ұрпақтар сабақтастығы мен заманауилығын білдіретін тұстарынан үзінділерді жазып алу. 3). Осы үзінділер қандай әсер берді, деген сұрақ төңірегінде топ ішінде талқылайды 4). Сол сұраққа жауап ретінде өз пікірлерін жазады. 5) Автор орындығына жазған пікірді оқиды. Дескриптор: - Автор бейнесін идеялық мазмұнын және стилін біледі; -Үзіндіні оқып, талдап,өз пікірін айтып дәлелдейді; Қалыптастырушы бағалау: «Екі жұлдыз,бір тілек» бірін –бірі бағалайды. 2 – тапсырма (жеке жұмыс) Өлеңді оқып, идеясын, стилін анықтаңыз: «Сезімнен туған өлеңдер» әдісі «Отан» өлеңінен алған әсерінің негізінде 2-3 шумақ өлең немесе қарасөзбен шағын шығарма жазу Дескриптор: -Өз көзқарасын білдіріп жазады. -Өлеңдегі оқиғаны сипаттайды. -Өлең немесе шағын шығарма жазады Қалыптастырушы бағалау: Өзін-өзі бағалайды. Мұғалім сұрақ арқылы тапсырманын орындалуын пысықтайды. Мұғалімнің тапсырмасын оқушылырдың орындаған жұмыстарына кері байланыс беріледі. |
Оқулық «Атамұра» https: //www.zharar.com/7802-otan.html Несіпбек Айтұлының өлеңдері |
||
Соңы |
Сабақты қорытындылау Кері байланыс Аяқталмаған 4 сөйлем әдісімен сабақты қорытындалау. Бүгін мен...................... білдім ................ қызықты болды. .......................... қиын болды .......................... екенін түсіндім
Үйге тапсырма «Тұғырлы тәуелсіздік» шағын шығарма жазыңдар. |
|
||
Қосымша мәлімет |
||||
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз ? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||
Барынша қолдау көрсету: Өлеңнен үзінділер, жазба жұмысына тақырып және сөз тіркестерін ұсынамын Орташа қолдау: Сұрақтар қоямын Ауызша қолдау көрсетемін Қолдау көрсету аз: Нақты дәлелдер келтіруді ескертемін |
1 Тапсырма. ҚБ. «Екі жұлдыз, бір тілек» 2 тапсырма. ҚБ. Өзін-өзі бағалайды. Мұғалім сұрақ арқылы тапсырманын орындалуын пысықтайды. |
Оқушылар психологиялық көңіл-күйлеріне көңіл бөліп, сынып ережесін ескертемін |
||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді ме? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
|||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе: (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтады, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |