Пәні: сауат
ашу
|
Күні:
20.11.2017ж
|
№ 83
ЖОМ
|
Сыныбы: 1
Г
|
Мұғалім: Амангельдиева Жазира
Сапархановна
|
4-бөлім.
Бөлімше
|
Бізді қоршаған
әлем.
Мен және
табиғат
|
Сабақтың тақырыбы
|
И и
дыбысы мен әрпі
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
1.2.9.1 әріпті тану, ажырату
және оны дыбыспен сәйкестендіру. 1.2.2.1 мәтінде
автордың кім? (не?) туралы айтқысы
келгенін түсіну. 1.1.9.2 дыбыстардың мағына
ажыратушылық қызметін түсіну
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Барлығы:
Жаңа білімді
меңгереді.
Көбі:
Тақырыпты түсініп, тыңдап,
жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.
Кейбірі:
Алған білімді өмірде қолдана
алады.
|
Оқу нәтижелері
|
Дауысты және дауыссыз дыбыс , буын, сөз, сөйлем
жайлы білетіндерін айтады. Суреттер бойынша
сөйлем құрайды, топтастырады.
|
Бағалау
критерийлері
|
Айтылған сөздер мен
сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай
алады.
Нақты сөйлеу арқылы, мәселені
түсінгенін көрсете алады.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Мәңгілік
ел.
Оқушыларды бір-біріне деген
құрмет көрсетуіне тәрбиелеу
|
Пәнаралық
байланыс
|
Дүниетану сабағы,математика
сабағы
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Сөйлейтін әліппе ,
таныстырылым.
|
Түйінді идеялар
|
Дыбыс пен әріпті таниды, қолданады,
топтастырады
|
Бірлескен жұмысқа негізделген
тәсіл
|
Оқулықпен,
топпен , ұжыммен, жұппен.
|
Тапсырмалар мен әдістер
|
Уақыт
|
Мұғалім іс-әрекеті
|
Оқушы іс -
әрекеті
|
І.Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық дайындық 1-кезең.
Топқа бөлу
|
2мин
3мин
|
Сабаққа психологиялық жағымды
ахуал туғызады.
Шеңбер жасап, оқушы мен бірге
тұрады.
Геометриялық фигурамен топқа
бөлу. 5 топқа бөлу
|
1.Сабаққа назар
аудару
Шеңбер жасап тұрып,
айтады.
Қайырлы таң досым!
Қайырлы күн болсын!
Жеті күннің әр кезі
Сәттілікке толсын!
фигуралар
Орындарына бөлініп отырады
|
Бастапқы
білім
|
|
Алд
Балалармен бірге өткен сабақты
еске түсіру. Ү ү әрпін слаидта көру.ыңғы сабақты еске
түсіру.
|
Ү ү әрпі. Дауысты,
жіңішке
Үү дыбысын айтады. Ү ү
дыбысына сөздер айтады. Қайталайды.
|
Білу
|
5мин
10мин
|
Балалар қазір жылдың қай
мезгілі?
Оны қайдан
білесіңдер,?
Кім
жылдам? Жұмбақтар
Үйді қорғайды,
Үйшікте тоңбайды,
Шешуі: Ит Жылмаң-жылмаң етеді,
Жылмаңдап сайдан өтеді,
Із - міз тастап кетеді.
Шешуі:
Ине
Өзі төрт қанатты,
Және алты аяқты
Сөйтсе де тікұшаққа ұқсайды.
Шешуі: Инелік
Осы айтылған жұмбақтар
сендерге таныс емес қандай дыбыстан басталып
тұр?
Бүгін И
и дыбысымен танысамыз. Қане дыбыстап
көрейікші?
- Қандай дыбыс? и-дауысты
дыбыс,
Себебі? -ауа кедергіге ұшырамай
айтылып тұр. И - әрпінің баспа және жазба түрлерімен танысу,
ауада жазу.
И
дыбысы дауысты, жіңішке. дыбыс.
Балалар шырпыны алып И дыбысын құрастыру.
Олай болса бүгінгі сабақта И дыбысы мен әріпін
өтеміз.
Оқушыларға и дыбысынан келетін
сөздер ойлату
И
дыбысы сөздің басында, ортасында, аяғында
кездеседі.
|
Суреттен қазіргі жыл мезгілін
айтады. Бүгінгі күнді терезеге қарап, ашық, бұлтты немесе қарлы
екенін айтады.
Үү дыбысын айтады. Ү ү
дыбысына сөздер айтады. Қайталайды.
Жұмбақты тыңдайды шешуін
табады.
Ит, ине, инелік сөздеріндегі и
дыбысын айтады. Дыбыстап дауысты екенін
айтады.
И и
дыбысы
Сабақтың тақырыбын
ашады
И -дауысты дыбысты слайдтан
көреді.
.
|
Түсіну
|
5мин
|
3. Сауат ашуда оқу, буынға
бөлу кезеңіне келдік.
Ши,ти, кит, иек, тиек,ирек,
сирек,иық,қиық,ие, шие, тиын, тиін
Сөздікпен
жұмыс
Иек, иық - дене мүшесі
Шие – жеміс
Тиін-
жануар
Тиын-
ақша
1- топ. Сөздерді
оқу.
2-топ. Сөздерде и әрпі қай
буында тұрғанын айтады.
3-топ. Керек өлеңін
оқу.
4- топ. И әрпі өлеңде қанша
рет берілгенін санап санын айтады.
5-топ. Инелік сөзін дыбыстық
талдау жасайды.
Қастек Баянбаев (15.11.1936 ж.т., Алматы обл.
Алакөл ауд. Талдыбұлақ ауылы.) –ақын. ҚазҰУ-тін бітірген (1976).
1960-70 ж. ауданы газетінде тілші, 1971-79 ж. «Жазушы» баспасында
бөлім меңгерушісі, «Жалын» баспасында бас редактор қызметтерін
атқарған.алату.
|
Бірін-бірі
бағалау.
Оқулықтағы мәтінді өз
беттерімен оқу, бір-біріне түсіндіру.Оқулықтағы сұрақтарға жауап
береді.
Сөздерді
оқиды.
Бір буында және бірінші буында
кездеседі.
Тізбектеп
оқиды.
5 рет
берілген
И-дауысты,
жіңішке
Н-дауыссыз,
үнді
Е-дауысты,
жіңішке
Л-дауыссыз,
үнді
І- дауысты,
жіңішке
К-дауыссыз,
қатаң
6 дыбыс, 6
әріп
Оқушылар бір-бірін
басбармақпен бағалату
|
Қолдану
семантикалық
карта
|
2мин
|
Дәптермен
жұмыс
Жұппен жұмыс: семантикалық
карта
2-жұпта сызбаны толтырады,
жазады.
Бірін-бірі
тексереді.
|
Дәптерге Ии әрпін
жазады
Жұпта бірінің тапсырмасын бірі
тексереді, бағалайды айтады.
|
Сергіту сәті
|
2мин
|
Тербеледі
ағаштар.
Алдымнан жел
еседі.
Кіп-кішкентай
балалар.
Үп –үлкен болып
өседі.
|
Оқушылар қимылдарды
жасайды.
|
Талдау.
Слайдта
көру
|
2мин
|
Айырмашылығын
тап?
Тиін -
тиын.
Тиін — әрі епті, әрі жеңіл
қимылдайтын, әрі жақсы өрмелейтін және талдан талға оңай секіретін
омыртқалы жануар.
Тиын –
Қазақстанның
ұсақ ақша өлшемі. Ұлттық
валюта – теңгенің жүзден бір бөлігіне
тең. 1993 жылдың 15
қарашасынан 1, 2, 3, 5, 10, 20, 50 тиындық
ұсақ ақша түрінде айналысқа
енгізілді.
|
Тиін-
жануар
Тиын-
ақша
|
Жинақтау
«Ротация»
әдісі
|
5мин
|
Топ арасында «Басқатырғыш»
ойыны ойналады. «Ротация» әдісімен орындалады. Әр топ әртүрлі
маркермен цифрланған сөздерді жазады. Яғни әр топтың өз түсі
бойынша қай топ тапсырманы жылдамдықпен көбірек әріп жазғанын
білуге болады.
|
Әр топтан бір оқушыдан шығып
бір әріп жазу арқылы тапсырма
орындалады
|
Рефлексия:
Бағалау
|
2мин
1мин
|
-Қандай дыбыспен
таныстық?
-Ол қандай
дыбыс?
-И дыбысы мен әрпін
тануда бізге қиын болды ма?
-Қандай сөздерді оқуда
қиналдыңдар?
-Қандай сөздер бізге бұрын таныс
еді?
- Қандай сөздерді бірінші рет
естідіңдер?
-Сабақ ұнады ма?
-Не
үйрендік?
-Не
білдік?
Әр топтың бағалары
жинақталады.
|
Оқушылар не білгендерін, сабақ
туралы не ұнады, не ұнамады, қандай ұсыныстары бар екенін айтып
шығады
Әр топтың бағалары жинақталып
қай топ жеңіске жеткенін біледі.
|