Материалдар / Ашық сабақ А. Б "Егіннің бастары"

Ашық сабақ А. Б "Егіннің бастары"

Материал туралы қысқаша түсінік
А. Б "Егіннің бастары" мысал өлеңнің жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттайды
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
05 Шілде 2018
791
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: «Адамгершілік - асыл қасиет»

Мектеп: 7 С. Ерубаев атындағы жалпы мектеп-интернат
Күні:Мұғалімнің аты-жөні: Ж. Ереханова
Сынып: 5



Сабақтың тақырыбыА.Байтұрсынұлы «Егіннің бастары» мысалы
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары5.Т/Ж1. Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау
Сабақ мақсаттарыБарлық оқушылар орындай алады:


«Егіннің бастары» шығармасының жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттайды


Оқушылардың көпшілігіорындай алады:


Мысал өлеңнің композициялық құрылысын талдайды


Кейбір оқушылар орындай алады:


Өлеңді сюжеттік дамуына қарай сипаттап, өз сөзімен тұжырым жасайды
Бағалау критерийлері
  • Өлеңді сюжеттік дамуына қарай сипаттайды
  • Композициялық құрылысына талдайды.
  • Тілдік мақсатОқушылар орындай алады: Оқушылар мәтінмен толық жұмыс жасап, ой қорыта алады.Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Егін, дән, пісім, тағзым, сарша тамыз, шекірейіп, тәкаппар, сұқтанба Диалог құруға (шығарма жазуға) қатысты пайдалы тіркестер:«Менің білуімше, тәкаппарлық...»,«Өйткені, мен оны..... түсіндіремін», «Мысалда былай баяндалған.....», «Қорытар болсам,.......».



    Талқылауға арналған сұрақтар:1. Қандай мінез сынға алынған? 2. Жағымды, оң мінездер туралы не айтасыз? 3. Мысал мазмұнан нені үйренйге болады? 4. Бидай сияқты адамдар өмірде кездесе ме?
    Құндылыққа баулуТарихтың, тілдің, мәдениеттің біртұтастығы құндылық тарын негізге ала отырып еңбекке, адамгершілікке баулу
    Пәнаралық байланысТарих, өзін-өзі тану, қазақ тілі, еңбек
    Алдыңғы оқуА.Байтұрсынұлы шығармасындағы автор бейнесін анықтай алады.
    Жоспар
    Жоспарлан-ған уақытЖоспарланған жаттығу түрлеріРесурс-тар
    Сабақтың басы7 мин.



    Психологиялық жағымды ахуал туғызу мақсатында «Бразилия жауыны» жаттығуын жасату«Суреттер аллеясы» арқылы дәнді дақылдардың суреттері арқылы топқа бірігу.Қайталау мақсатындағы ширату жаттығуын жасату «Зуылдақ» әдісі арқылы бидай, егін туралы.Жұмыс мақсаты: Бірін-бірі тыңдау арқылы жүйелі ой айту. Оқу мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстыру





    Сурет-тер

    АКТ
    Сабақтың ортасы



    5 мин















    5 мин











    7 мин

































































    5 мин











    5 мин

    Тыңдалым алдыТүрткі сұрақтар: 1. Ауыл шаруашылығы, егіншілік туралы не айтар едіңіз? 2. Мінез туралы айтыңыз? 3. Тәкаппарлық туралы не айтар едіңіз? Әр оқушы сұрақтарға жауап береді.Ықтимал жауаптар:
  • Диқанның өсірген өнімін егін дейміз.
  • Мынадай мінездің түрлері бар: тәкаппарлық, жайдары, жұмсақтық, қатыгездік, т.б.
  • Ешкімді менсінбейтін адам мінезін тәкаппарлық дейміз.
  • Тыңдалым кезі1-Тапсырма: Мәтінмен жұмыс (8 аудио тыңдалым) А. Байтұрсынов « Егіннің бастары»

    Сөздікпен жұмыс: Өте ыстық - саршатамыз. Көкке қарап – аспанға қарап. Шекірейіп, кекірейіп – басқаларды менсінбей. Сұқтанба – мұнда: таңданып қарама. Тәкаппар – ешкімді менсінбейді. Пісім – егіннің толық піскен кезіТ.Ж. 2-тапсырма «Егіннің бастары» өлеңін «Шығарма пирамидасы» арқылы композициялық құрылысына талдау жасау

















    Ықтимал жауап:

    Ж.Ж. Композиция бойынша өлеңді жұбыңызға өз сөзіңізбен әңгімелеңіз.Дескриптор:
  • Шығармадағы эпизодтарды композициялық құрылымына қарай талдайды.
  • 2.Жұбына өлеңнің сюжеттік дамуын өз сөзімен әңгімелейді.Тыңдалым соңы3-тапсырма «Серпілген сауал» әдісі1. Қандай мінез сынға алынған? 2. Жағымды, оң мінездер туралы не айтасыз? 3. Мысал мазмұнан нені үйренуге болады? 4. Бидай сияқты адамдар өмірде кездесе ме?Дескриптор:
  • Өлең мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.
  • Өмірмен байланыстыра отырып, өз көзқарасын білдіреді.
  • Ықтимал тұжырым: Бидайдың басын көкке көтергені – дақылының жоқтығы, жігіттің басын көкке көтергені – ақылының жоқтығы. «Стикердегі диалог» әдісі арқылы өз көзқарастары мен тұжырымдарын жасайды.«Менің білуімше, тәкаппарлық...»,«Өйткені, мен оны..... түсіндіремін», «Мысалда былай баяндалған.....», «Қорытар болсам,.......».Ықтимал жауап:«Менің білуімше, тәкаппарлық жаман әдет, мінез. Өйткені, мен оны А.Байтұрсынұлының мысалынан түсіндіремін. «Мысалда былай баяндалған.....»,Ел де көп бұл Бидайдай адам, – дейді,Тәкаппар, оны халық, жаман, – дейді.Қалпы емес тәккапарлық данышпанның,Тұтынба бұл мінезді, балам», – дейді.Қорытындылай келе, бидайдың басын көкке көтергені – дақылының жоқтығы, жігіттің басын көкке көтергені – ақылының жоқтығы, қысқасы – ақымақтық . Дескриптор:
  • Өлеңнің сюжеттік дамуын сипаттайды.
  • Өмірмен байланыстыра отырып тұжырым жасайды.






  • Сурет-тер



















    АКТ











    Оқулық





















































































































    Микро-фон























    Стикер











    Сабақтың соңы6 мин



    Сабақ соңында оқушылардың тақырыпты меңгеру деңгейін анықтау үшін INSERT стратегиясын пайдаланамын.

    Кері байланыс: ″ Тамаша идеялар ″ әдісі
    INSERT кестесі

    Қосымша мәлімет
    Саралау оқушыға мейлінше қолдау көрстуді қалай жоспарлайсызҚабілеттіоқушыға тапсырманы қалай түрлендіресізБағалау оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсызПәнаралық байланысДенсаулық және қауіпсіздікАКТ мен байланысҚұндылықтармен байланыс тәрбие элемент
    «Шығарма пирамидасы» әдісінде оқушылардың қабілеті ескеріле отырып, түрлі деңгейде екендігі сараланады.Тапсырма барысында бірі шығарма дамуын сипаттаса, енді бірі сюжеттік дамуына тоқталады, кейбірі оқиғаның шешімін сипаттап,тұжырым жасап сараланады.

    Өлең мазмұнын түсінеді. Композициялық құрылысына талдайды.Өлеңді сюжеттік дамуына қарай сипаттап, өз сөзімен тұжырым жасайды.«Басбармақ»,«Иық қағу» арқылы кері байланыс беріледі .Критерий арқылы бағаланады.Тарихтың, тілдің, мәдениеттің біртұтастығы құндылықтарын негізге ала отырып, еңбекке баулу Тарих, қазақ тілі, өзін-өзі тану, еңбек АКТ
    РефлексияСабақтың мақсаты мен оқу міндеттерәорындалды маБүгін оқушылар не үйрендіСабақ қалай өтті қандай деңгейде өттіЖоспарланған саралау жақсы іске асты маТапсырмалар сәйкес болды маУақытты қалай пайдаландым. Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және негеӨз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңызСол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз
    Қорытынды бағалауЕң жақсы өткен екі нәрсе оқыту мен оқуға қатысты

    Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді оқыту мен оқуға қатысты

    Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім.











    Ресми байқаулар тізімі
    Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
    Осы аптаның ең үздік материалдары
    Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
    Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
    тақырыптармен дайындаймыз
    Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
    Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
    Толығырақ