Пән: Әдебиеттік
оқу
|
Мектебі: №40 «ЖОББМ»
КММ
|
Уақыты:
|
Мұғалімніңаты-жөні:
|
Сынып:
2
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
-
|
|
Сабақ тақырыбы:
№4 4-тоқсан
|
Ағашқа күтім
жасaймын
Мәтін : Б. Соқпақбаев Ағаштар
неге ашуланды ?
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқубағдарламасынасілтеме)
|
2.2.3.1- мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі
ойын анықтау
2.1.3.1 - шығарманың тақырыбы мен үзіндісіне (бастапқы
бөліміне) сүйеніп, оқиғаның соңын
болжау.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық
оқушылар: мәнерлеп оқиды, жаппай
сұрақтарға жауап береді.
Көптеген
оқушылар: мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын
анықтайды, шығарманың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап
береді.
Кейбір
оқушылар: Негізгі ойды өз бетімен анықтап, өмірмен
байланыстырады.
|
Жетістік критерийлері
|
Білім алушы
Әңгіменің мазмұнын
түсінеді.
|
Ойлау
деңгейі
|
Білу, түсіну,
қолдану.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушыларды бір-біріне, ұстазға
деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
|
Пәнаралық байланыстар
|
Қазақ тілі,
дүниетану
|
АКТ қолданудағдылары
|
Таныстырылым
|
Бастапқы білім
|
мазмұнын айта
біледі.
|
Сабақбарысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру
|
Сәлемдесу.
Топқа бөлемін
: «Құттықтау хаттары
арқылы» топқа бөлінеді. Оқушыларды
құттықтау хаттарын алып, 1,2,3 топтарға бөлініп
отрады.
Психологиялық ахуал
қалыптастыру: «Қызыл гүлім-ай»
би
«Әнді
жалғастыр!»
Мақсаты: қатысушылардың
көңіл-күйін көтеру, жағымды эмоция туғызу.
Нұсқаулық: «Сіздерге бір
өлеңнің 1 – жолын айтамын, ал сіздер келесі жолын айтасыз, ал
келесі көрші топ 3-4 – жолын әнмен жалғастырады. Кейін жүргізуші
басқа өлең бастағанда 3 – топ өлеңнің 2 – жолын айтады, ал 4 топ
3-4 жолын айтады. Ойын шеңбер бойынша жалғасады. Соңғы әннің соңы 2
жолын барлық топ орындайды».
1. «Әрқашан күн сөнбесін» (4
жол)
2. «Анашым» (4
жол)
3. «День рождения» (4
жол)
4. «Школный вальс» (4
жол)
5. «Жан досым» (4
жол)
|
«Басбармақ»
арқылы
бағалау
|
Сабақтың
ортасы
|
Білу және
түсіну
Оқушылар оқулықтағы негізгі
тақырыппен танысады.
V. Ой
ашар. 1. Ағаштар
туралы не білеміз? 2. Ағаштардың
қандай пайдасы бар? 3. Қалай
ойлайсың, ағаштар адамға не үшін ашулануы
мүмкін? Бүгін біз Б.
Соқпақбаевтың тағы бір әңгімесі «Ағаштар неге ашуланды?» мәтінімен
танысамыз. ҮI. Жаңа сабақ.
Б. Соқпақбаев «Ағаштар неге
ашуланды?» Мәтіннің І
бөлімін оқып беру. «...- Ә, бәлем, Алмабек, қолымызға түстің бе?-
деген ашулы дауыстар жамырап естілді...» ары қарай не болар екен,
өзіміз оқып танысайық. VII. Оқулықпен
жұмыс 1 Тізбектей
оқыту ІІ бөлімін жалғастыру 2. Жай
оқу. Айтылым
- Алмабектің
жіберген қателігі неде? - Ағаштар
Алмабекті қалай жазалады? - Алмабек
өзінің кемшілігін қалай
түзеді? - Егер Алмабек
ағаштардан кешірім сұрамағанда не болар
еді? - Кәрі еменнің
сөзін тауып оқиық. ІХ. Сызбамен
жұмыс. Алмабектің
кінәсін толтырайық. -------------------------------- Жас ағашты
уақтылы суармады Алмабектің
айыбы ---- Түбін қопсытпады -------------------------------- Табиғатқа
қастандық жасады --------------------------------
Ерінді
Қолдану
ХІ. Проблемалық сұрақ. Дүниетанудан
оқығандарын еске түсіру,
байланыстыру 1. Ағаш отырғызу не үшін
керек? 2. Көгалдандырудың маңызы
неде? ХІІ. Сен білесің бе? Жаңа
ұғым. Қазақстандағы адам денсаулығына ең пайдалы
өсімдіктің бірі - ағаш тектес немесе бұтақ тұрпатты арша. Арша –
ағаш - фармацевт. Осы өсімдік бөлетін фитоноцидтер адам
денсаулығына ем болатын таза ауа тудырады. Мәселен, ғалымдардың
мәліметіне сүйенсек, арша жылына орта есеппен 1 тоннадан аса шаңды
жұтып, айналасына 1, 5 мың литр оттегі бөліп шығарады екен. Арша
орманының 1 гектары жылына 18 миллион м3 ауаны көміртегі газынан
тазартып, 50 - 65 тоннаға дейін шаң - тозаңды зиянды газдардан
арылтып, сүзіп отыратын көрінеді. Қазақ халқы аршаны "денсаулық
ағашы" деп атайды. Аршалар кейде 4 мың жылға дейін өсе береді.
Ал, 500 - 600 жыл арша үшін қарапайым жастың бірі
саналады. ХІІІ. «Жалғасын
тап» 1. Ер
еңбегімен.... 2. Еріншек
езілумен.... 3.... ертеңі
бітпес. Осы мақалдардың мәтінге қатысы бар
ма? Оқушылар толықтырып жазады ( дәптерге жазып
аламыз) ХІҮ.
Жағдаят. Бұндай жағдайда сен істер
едің? ХҮІ. Ой
қорыту. Балалар міне біз бүгін ағаштардың
пайдасы, және қасиеті туралы көп
айттық, ендеше осы ағашқа
байланысты мынадай тыйым сөздерді білеміз бе, білмесек
естеріңе сақтаңдар: - жалғыз ағашты
кеспе - жас бұтақты
сындырма - көк шөпті
жұлма
Топтастыру. Сызбаға сүйеніп,
Б. Соқпақбаевтың шығармаларына талдау
жасайық.
Сабақты
қорытындылау. Бердібек Соқпақбаевтың шығармаларын оқығанда
өзіңе қандай ой түйдің?
|
Таныстырылым
Бас бармақ арқылы
бағалау.
|
Сабақтың
соңы
|
Еркін
микрафон
|
Рефлексия
парақтары
|
Өздік жұмыс кезінде кейбір
оқушыларға қолдау көрсетіледі.
|
|
Дәптерге дұрыс жазу ережесін
сақтау.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді
ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады
(оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
1:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген
оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі
сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|