Материалдар / Ашық сабақ "Алкендер. » 9 сынып

Ашық сабақ "Алкендер. » 9 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ "Алкендер " 9 сынып. .4.3.9-қанықпағандық ұғымын сипаттау; 9.4.3.10-этен мысалында алкендердің химиялық қасиеттерін (жану,гидрлеу,гидратация,галогендеу,сапалық реакциялар)оқып үйрену,химиялық реакция теңдеулерімен дәлелдеу; 9.4.3.11-полиэтилен мысалында полимерлену реакцияларының механизмі мен полимерлердің құрылымының ерекшеліктерін түсіндіру; 9.4.3.12-пластиктің ыдырау мерзімінің ұзақтық мәселесін түсіну және оқып білу, қоршаған ортада пластик материалдардың көбеюінің зардабын білу
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
02 Тамыз 2021
2846
30 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Ұзақ мерзімді жоспардың

тарауы:9.4.B

Көмірсутектер. Отын.









Мұғалімнің аты-жөні:


Күні:






Сынып: 9


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Алкендер.№13 көрсетілім «Этиленнің жануы, бром суы мен калий перманганаты ерітінділерін түссіздендіруі»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.4.3.9-қанықпағандық ұғымын сипаттау;

9.4.3.10-этен мысалында алкендердің химиялық қасиеттерін (жану,гидрлеу,гидратация,галогендеу,сапалық реакциялар)оқып үйрену,химиялық реакция теңдеулерімен дәлелдеу;

9.4.3.11-полиэтилен мысалында полимерлену реакцияларының механизмі мен полимерлердің құрылымының ерекшеліктерін түсіндіру;

9.4.3.12-пластиктің ыдырау мерзімінің ұзақтық мәселесін түсіну және оқып білу, қоршаған ортада пластик материалдардың көбеюінің зардабын білу

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар орындай алады:

-қанықпағандық ұғымын сипаттайды;

- этен мысалында алкендердің химиялық қасиеттерін (жану,гидрлеу,гидратация,галогендеу,сапалық реакциялар)оқып үйрену,химиялық реакция теңдеулерімен дәлелдейді;

- полиэтилен мысалында полимерлену реакцияларының механизмі түсіндіреді;

- пластиктің ыдырау мерзімінің ұзақтық мәселесін түсіну және оқып білу, қоршаған ортада пластик материалдардың көбеюінің зардабын біледі.

Оқушылардың басым бөлігі орындай алады:

Реакция теңдеулерін толығымен іске асырып,есеп амалдарын орындай алады. Полимерлердің құрылымының ерекшеліктерін түсіндіреді

Кейбір оқушылар орындай алады:

Пластик материалдардың ыдырау мерзімін және қоршаған ортаға зиянды әсерлерін зерттей отырып, осы зиянды заттардан сақтану жолдарын қарастырады

Бағалау критерийі





-этилен және оның туындыларының маңызын анықтауды біледі;

-этиленнің физика-химиялық қасиеттерін,алыну жолдарын, қолданылуын сипаттай алады;

-этиленнің химиялық қасиетін сипаттайтын реакция теңдеулерін жаза алады;

-полимерлену реакцияларының механизмін түсіндіреді;

-қоршаған ортаға пластик материалдардың әсерін анықтайды.


Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну, қолдану, талдау, синтез

Тілдік мақсаттар


Терминдерді үш тілде атау.(қазақша,орысша,ағылшынша)

Этилен-этилен-ethylene,полиэтилен-полиэтилен-polyethylene,,дегидрлену-дегидрирования-dehydration,,сапалық реакция-качественная реакция-quality reaction,гидрлену-гидрирования-hydrogenation,полимерлену-полимеризация-polymerization,дихлорэтан-дихлорэтан-dichloroethane,көксағыз-каучук-rubber

Құндылықтарға баулу




Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу.Оқушыларды қоршаған ортаны қорғауға тәрбиелеу..

Пәнаралық байланыс

Биология,орыс тілі, ағылшын тілі,экология

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Көмірсутектер және олардың түрлері туралы білімі бар.


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

(10 мин)


3 мин














7 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу,түгендеу.

Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын ұйымдастыру: «Айна» стратегиясы.Бір-біріне қарап комплимент жасау.Өз-өзіне деген сенімділікті қалыптастыру,жақсы көңіл күй сыйлау.

«Кір жаятын жіп». Жіпте жайылған фотосуреттерді алып, түріне сай топтарға бөлінеді.



І-топ: «Этил спирті»

ІІ-топ: «Полиэтилен»

ІІІ-топ: «Көксағыз»

Сабақтың тақырыбы суреттер арқылы ашылады.





Үй тапсырмасын тексеру

Кесте толтыру

Алканның молекулалық формуласы

Салыстырмалы молекулалық массасы

Көміртектің массалық үлесі,%

Сутектің массалық үлесі,%

СН4




С2Н6




С3Н8




С4Н10




С5Н12




Дискриптор

-оқушылар кестені толтырады.

Қ.б. «Мадақтау» (жақсы,керемет,т.б.)



Рисунок 1 Рисунок 2 Рисунок 3





Таратпа кестелер












Сабақтың ортасы

(20 мин)



6 мин













10 мин


























4 мин











Білу және түсіну

Мәтін «Айналмалы бекеттер» әдісімен меңгеріледі. Әр топ өз бекетінің жанына орналастырылады. Олар мәтінді талқылап, мәтіндегі негізгі түйінді постерге жазады(әр топқа әр түсті қалам беру). Уақыт аяқталғаннан кейін, топтар кабинеттегі жаңа бекеттерге көшеді,ол бекетте бұған дейін болған топтардың идеяларын негізге ала отырып, талқылауды жалғастырады. Барлық топтар бекеттердің барлығын өтіп, өзге топтардың түсініктемелерін қарастырады.

Дискриптор

-оқушылар мәтінді оқып,ойларын постерге түсіреді;

-бекеттерін ауыстырады.


Қ.б. «Бағдаршам» әдісі.



Қолдану және талдау

«Тауға көтерілу»

А деңгей

1.Қанықпаған көмірсутектерге қандай қосылыстар жатады?

2.Этиленнің физикалық қасиетін сипатта

3.Этилен туындыларының қолданылуын ата

Ә деңгей

1.Этиленнің химиялық қасиеттерінің реакция теңдеуін ата.

2.Этилен туындыларының алыну реакция теңдеуін жаз.

3.Этиленнің сапалық реакциясын жаз

Б деңгей

1.Құрамында көміртектің массалық үлесі 82.7% және сутектің массалықө үлесі 17.3% болатын ауамен салыстырғанда тығыздығы 2-ге тең көмірсутектің формуласын тап.

2.Көлемі 150 м3 (қ.ж.) этиленді сумен әрекеттестіріп, этил спиртінің қандай массасын алуға болады?

Дискриптор

-әр топ өздеріне берілген тапсырманы орындайды.

Қ.б. «От шашу»

«Телерадио эфир» әдісі.

Жаңа сабақтың мазмұнын ашу үшін АКТ-ны кеңінен қолдана отырып «Телерадио эфир» әдісі арқылы этиленнің жануы, бром суы мен калий перманганаты ерітінділерін түссіздендіру үрдісін көрсетеміз.

Дискриптор

этиленнің жануын көреді;

этиленге тән сапалық реакцияларды анықтайды;

реакция өнімдерін атайды


Қ.б. «Рахмет айту»




АКТ,

Рисунок 6 Таратпа материалдар



Сабақтың соңы

(10 мин)


8 мин


Синтез

« Ақылдың алты қалпағы»

Ақ қалпақ (ақ бұлт) – негізгі ақпарат, фактілер, мәліметтер (этилен және оның туындылары туралы)
Қызыл қалпақ (от) – ішкі сезім, интуиция, эмоция. Осы тақырып бойынша өз эмоциясын жеткізу (этилен және оның туындыларын мақтан ету, ән арнау, тақпақ оқу, эссе жазу)
Қара қалпақ (қара дауыл)- сын айту, негативті ойлау, тек жаман жағын айту. (табиғат пен қоршаған ортаға тигізетін зияны, экологиялық проблемалар туралы айту)
Сары қалпақ (күн) – оптитмизмді, ашықтықты, позитивті және конструктивті ойлар. (этилен және оның туындыларының пайдасын айту)
Жасыл қалпақ (жасыл дала)- жаңа идеялар, шығармашылық (креативті) ойлау. (өндіріс саласын дамытуға байланысты, ұсыныстар, перспективалар)
Көк (аспан) – жоғары деңгейдегі жалпы көзқарастарды қорытындылау. (алкендер тақырыбын қорытындылау ).

Дискриптор

770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ