Сабақтың тақырыбы: Алуан түрлі
жануарлар
Пәні:
Жаратылыстану
|
Күні:
06.10.2017
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Токтаганова Лязат Жумахановна
|
Сынып:
2 «А»
|
Қатысқан оқушылар саны:
24
|
Қатыспаған оқушылар
саны: 0
|
Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
|
2.2.2.1. Жануарлар класының
өкілдерін ажырату: бунақденелілер, балықтар, қосмекенділер,
бауырмен жорғалаушылар, құстар және
сүтқоректілер.
|
Сабақ нәтижесі:
|
Оқушылардың барлығы мынаны
орындай алады: Оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды
орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап
береді.
Оқушылардың көбісі мынаны
орындай алады:
-
топтық жұмысты бірлесе
орындайды;
-
өз бетінше жұмыс
жасайды;
-
сұраққа жауап
береді;
-
қосымша үлестірме ресурстармен
жұмыс жасайды.
Оқушылардың кейбіреуі мынаны
орындай алады:
|
Бағалау
критерийі
|
Жеке, жұптық, топтық
тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын
өзіне аудара алады.
|
Ресурстар
|
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге
арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар,
топтық тапсырмалар, кері байланыс.
|
Әдіс-тәсілдер
|
Сұрақ-жауап, әңгімелеу,
түсіндіру, ойын, көрнекілік.
Рефлексия.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Музыка, қазақ
тілі.
|
Сабақтың жоспары
|
Жоспарланған уақыт
|
Сабақ барысы :
|
Бағалау
түрлері
|
Басталуы
5
минут
|
Сәлемдесу.
Топқа
бөлу:
«Мультфильмнің жануар
кейіпкерлері» арқылы топқа бөлінеді. Оқушыларды суреттерді алып, 1,
2, 3 топтарға бөлініп отырады.
Топ ережесін құру:бір-бірін
сыйлау, көмектесу,бір-бірін тыңдау, бірігіп жұмыс жасау,уақытқа
бағыну.
|
Мультфильм кейіпкерлерімен
топтарға бөлу.
|
Жаңа
білім
10
минут
|
Білу және
түсіну
Топтарға тапсырма: суреттерді
топтастырады.
Оқушылар әзірге өздері білетін
үй жануарлары, аңдар, құстар деген топтарға
топтастырады.
Топтар тапсырманы орындап
болған соң, бір-бірін смайликтермен
бағалайды.
Сонымен қатар бауырымен
жорғалаушылар, қосмекенділер деген топтарға бөлінетінін айтып
өту.
Тірек сөздерді жіпке ілу:
қосмекенділер,бауырымен жорғалау
шылар.
Слайд: жылан,
кесіртке
-Олар қалай
қозғалады?
Зерттеу жұмысы: бір оқушы
көрсетеді жылжиды
-Сен не
сезіндің?
-Ал,балалар, не
байқадыңдар?
Жылан секілді бауырлай
қозғалды
-Тағы қандай жануарлар осылай
қозғалады?
Слайд көрсету: тасбақа,
қолтырауын.
Слайд
көрсету:
-Ал мыналар қандай жануарлар:
бақа, саламандра.
-Олар қайда
мекендейді?
-Суда да, құрылықта да
мекендейді. -Сондықтан олар қосмекенді деп аталады. Қосмекенділер
сырт қара- ғанда бауырымен жорғалаушыларға
ұқсайды.
-Айырмашылығы бауырымен жор-
ғалаушылардың терісі құрғақ, ал қосмекенділердің терісі ылғалды
болады.
|
Оқулық,
мәтіндер.
Оқушы жыланның қозғалы сын
көрсетеді.
|
Сергіту
сәті
2
минут
|
Сергіту сәті. Қыдырып
қайт
|
Оқушылар би билеп, сергіп
қалады.
|
|
-
Балалар, суқоймаларға нелер
жатады?
-
Өзен,
көл
-
Суқоймада нелер тіршілік
етеді?
-
Балықтар,ұлу,
қосмекенділер
Топтық жұмыс: топтар өздері
балықтың дене құрылысын анық тайды. Тақтаға іледі, өз жауаптарын
қорғайды
Слайд көрсету: балықтың дене
құрылысы. Балалар топ жұмыстарын бас бармақпен
бағалайды.
|
Оқушылар балықтың дене
құрылысы ның қызметін айтады.
|
|
Жұппен
жұмыс.
Бір оқушы кез-келген жануарды
ым- ишарамен көрсетеді, ал оның жұбы қай жануар екенін шешу
керек.
Бір-бірін үш шапалақпен
бағалайды.
|
Балалар бір-бірін үш
шапалақ
пен
бағалайды
|
Аяқталуы
Сабақты
бекіту
10
минут
|
Ой
қорыту
Оқушылар зерттеу жұмысын
жүргізеді.
Топтарға
тапсырма.
Диаграммаға қосмекенділер,
балық тар, бауырымен жорғалаушылардың ұқсастығын, айырмашылығын жа
зады.
Бағдаршам тәсілімен
бағалайды.
«Пентамино» ойыны. Оқушылар
слайдтан қай жануар бейнесі екенін
ажыратады.
|
Тақырып бойынша түйген
білімдерін жазады.
|
Кері
байланыс
3
минут
|
«Күн,бұлт» кері
байланыс
Ашық күн бәрі түсінікті, ала
бұлтты сұрағым бар, бұлтты түсініксіз екенін
білдіреді.
|
Алған әсерлерін күн, бұлт
сурет тері арқылы көр сетеді.
|