Материалдар / Ашық сабақ Ақтамберді жырау "Балаларыма өсиет", 8-сынып қазақ әдебиеті пәні

Ашық сабақ Ақтамберді жырау "Балаларыма өсиет", 8-сынып қазақ әдебиеті пәні

Материал туралы қысқаша түсінік
8-сынып қазақ әдебиеті пәнінен "Дананың сөзі - ақылдың көзі" тарауындағы Ақтамберді жыраудың "Балаларыма өсиет" тақырыбынан жаңартылған бағдарламада құрастырылған.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
06 Маусым 2019
8107
8 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар тарауы

Дананың сөзі - ақылдың көзі

Сабақ: Қазақ әдебиеті

Мектеп: М. Ә. Сужиков атындағы №6 орта мектебі

Күні: 11.10.2018 жыл

Мұғалімнің аты-жөні: Байымбетова Н.М

Сынып: 8 "А"

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың

тақырыбы:

Ақтамберді жырау "Балаларыма өсиет"

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Т/Ж. 8.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

үзіндіні өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолданады

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

толғау үзіндісін дәлел ретінде тиімді пайдаланады

Кейбір оқушылар орындай алады:

өз көзқарасын шығармашылықпен жеткізеді

Бағалау критерийлері

-белгілі бір үзіндіні мақсатына сай таңдайды

-үзіндіні орынды қолданады

-өз ойын толғаудағы оймен байланыстырады

Тілдік мақсаттар

Оқушылар орындай алады:

Толғау үзінділерін өз көзқарасын дәлелдеу үшін тиімді пайдаланады.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Жырау, толғау, заман, өсиет, кепиет, араз болсаң, алты ауыз, лайым, разылық

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Араз болу, алты ауыз, мақалдар


Талқылауға арналған сұрақтар:

Толғаудың маңыздылығы неде?

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

« Ақтамберді жас ұрпақтың бір жағадан бас, бір жеңнен қол шығаруы елді мақсатына жеткізерін ескертеді» дегенге келісесің бе?

Алдыңғы оқу

Ақтамберді Сарыұлының өмірі мен шығармашылығы жайлы ақпаратпен таныс. "Күлдір-күлдір кісінетіп" толғауының көркемдік ерекшелігін, тілдік ерекшелігін таныды.

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі, Тарих, Өзін-өзі тану

Құндылықтарға баулу

«Мəңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығын сақтау, еңбекқорлыққа, адамгершілікке баулу. Сын тұрғысынан ойлау. Жеке, жұптық, топтық жұмыс барысында өзара сыйластықты, жауапкершілікті сезіну.


Жоспар

Жоспарланған уақыт



Сабақтың басы


5 минут


Жоспарланған жаттығулар түрлері


І. Ұйымдастыру кезеңі.

1. Оқушылармен сәлемдесемін.

2. Оқушылардың сабаққа қатысын қадағалаймын.

3. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал туғызу, бір-бірінің жақсы мінез-құлық қасиеттерінтани отырып,сыйластық пен достықты қалыптастыру мақсатында «Шаттық шеңбері» тренингі өткізіледі.



Ресурстар









5 минут





4. Айтылған тілектер бойынша "Бірлік", "Береке", "Амандық"топтарына біріктіремін.

ІІ. Үй тапсырмасы.

Сыныптық жұмыс. Ақтамберді Сарыұлы тақырыбынан алған білімдерін «Жуан, жіңішке сұрақтар» әдісімен қорытындылаймын.

Кері байланыс:«Бір сөйлеммен тұжырымдаңыз» әдісі

ІІІ. Жаңа тақырып.

«Түрткі сұрақ» әдісі арқылы оқушыларға ой қозғау үшін төмендегідей сұрақтар беріледі.

- Неліктен біз осындай сөздер арқылы топқа бөліндік?

Тыңдалым . Үнтаспа тыңдау. Мұғалімнің кіріспе сөзі. Сабақтың мақсаты айтылып, критерийін таныстыру.


Бағалау критерийі

Дескриптор

Көркем шығармадан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдана алады.


1. Белгілі бір үзіндіні мақсатына сай таңдайды;

2. Үзіндіні орынды қолданады;

3. Өз ойын толғаудағы оймен байланыстырады.


Оқылым/ Айтылым.

Топтық жұмыс. Топта отырып өлең мазмұнымен танысады.Толғаудан өз топтарының тақырыбына сәйкес жолдарды табады. "Төрт сөйлем" тәсілі бойынша айтады.

1. Пікір: Берілген тақырыпқа өзіндік пікірін білдіреді.

2. Дәлел: Өз пікірін 1-2 сөйлеммен дәлелдейді.

3. Мысал: Өз ойын үзіндімен, басқа да ақындардың шығармасымен байланыстырып мысалдар келтіреді.

4. Қорытынды: Тақырып бойынша топтың қорытынды тұжырымын айтады.

Кері байланыс: «Бағдаршам»

Қалыптастырушы бағалау: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі бойынша топтар өзара топты бағалайды.



Жұптық жұмыс. "Екі жақты күнделік" әдісі, жұбымен толғаудағы өзіне әсер еткен тұстарды жазады.

Толғаудан үзінді

Мақалмен байланыстыру

Мағынасы





Дескриптор:

- үзіндіні мақсатына сай таңдайды;

- мағыналас мақалды табады.

-мағынасын ашады;



Кері байланыс:- Толғаудың мағынасы түсінікті ме?

Бағалау: «Жұптық шапалақ»








«Бір сөйлеммен тұжырымдаңыз»

Сабақтың ортасы


20 минут




























3минут

















2 минут












Сабақтың соңы

5 мин

ІІІ. Жаңа тақырып.

«Түрткі сұрақ» әдісі арқылы оқушыларға ой қозғау үшін төмендегідей сұрақтар беріледі.

- Неліктен біз осындай сөздер арқылы топқа бөліндік?

Тыңдалым . Үнтаспа тыңдау. Мұғалімнің кіріспе сөзі. Сабақтың мақсаты айтылып, критерийін таныстыру.


Бағалау критерийі

Дескриптор

Көркем шығармадан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдана алады.


1. Белгілі бір үзіндіні мақсатына сай таңдайды;

2. Үзіндіні орынды қолданады;

3. Өз ойын толғаудағы оймен байланыстырады.


Оқылым/ Айтылым.

Топтық жұмыс. Топта отырып өлең мазмұнымен танысады.Толғаудан өз топтарының тақырыбына сәйкес жолдарды табады. "Төрт сөйлем" тәсілі бойынша айтады.

1. Пікір: Берілген тақырыпқа өзіндік пікірін білдіреді.

2. Дәлел: Өз пікірін 1-2 сөйлеммен дәлелдейді.

3. Мысал: Өз ойын үзіндімен, басқа да ақындардың шығармасымен байланыстырып мысалдар келтіреді.

4. Қорытынды: Тақырып бойынша топтың қорытынды тұжырымын айтады.

Кері байланыс: «Бағдаршам»

Қалыптастырушы бағалау: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі бойынша топтар өзара топты бағалайды.



Жұптық жұмыс. "Екі жақты күнделік" әдісі, жұбымен толғаудағы өзіне әсер еткен тұстарды жазады.

Толғаудан үзінді

Мақалмен байланыстыру

Мағынасы





Дескриптор:

- үзіндіні мақсатына сай таңдайды;

- мағыналас мақалды табады.

-мағынасын ашады;



Кері байланыс:- Толғаудың мағынасы түсінікті ме?

Бағалау: «Жұптық шапалақ»


Бекіту.

Жеке жұмыс. Қалыптастырушы тапсырма, "РАФТ" әдісі


Кім, не жазған?

Кімге арнап жазған?

Қандай түрде жазылған?

Қандай тақырыпта жазылған?







Дескриптор:

- Шығарманың тақырыбын анықтайды;

- шығармаға өз көз қарасын білдіреді.

Бағалау: Бірін бірі бағалау

Үйге тапсырма. «Бірлік, татулық» тақырыбына

- мақал жаттау;

- ой толғаныс жазу;

- 2 шумақ өлең құрастырып келу.

Кері байланыс"Аяқталмаған сөйлемдер" жазбаша.

Бүгін мен...........................білдім.

Маған ................................қызықты болды.

Маған................................қиын болды.

Менің қолымнан..................келеді.



Слайд



























Қосымша ақпарат

Саралау.

Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?

Бағалау.

Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, денсаулық сақтау.

АКТ-мен байланыс.


Оқушыларға сараланып берілген мақсаттар бойынша тапсырмалар түрлі әдістермен оңтайлы берілді. Топтың аттары арқылы жаңа тақырыпқа дейін оқушылардың берілген сөз арқылы болжамдары, өз ойларын жеткізе білудегі ұстанымдары көрінді.

Сыныптық жұмысқа берілген «Жуан, жіңішке сұрақтар» әдісі арқылы тез әрі шапшаң жауап беруге, үй тапсырмасын тыңғылықты орындап жүруге дағдыланды.

Жеке жұмыс.«Түрткі сұрақ» әдісі оқушылардың алдыңғы білімін жинақтай келіп, ашық сұрақтарға жауап бере алатын, тілдік дағдылары қалыптасқан, белсенді оқу үдерісінде өзіндік уәжі бар дара тұлғаның өз ойын еркін айтуға қалыптастыра алады.

Топтық жұмыста «Төрт сөйлем» әдісі арқылы жетілдіру мақсатында жекелеген оқушылардың көшбасшылық қасиетін қолдаймын.

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ