Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ Аралас сандарды қосу және азайту 5 сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.2.А Жай бөлшектерге амалдар қолдану |
№ 89 мектеп-лицей |
|||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Самарканова Жанагуль Нурадиновна |
|||||||
Сынып: 5 |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Аралас сандарды қосу және азайту |
|||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
5.1.2.20 Аралас сандарды қосу және азайтуды орындау |
|||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||
Аралас сандарды қосу және азайтуды ережелерін біледі, орындайды |
||||||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||
Аралас сандарды қосу және азайтуды ортақ бөлімге келтіре отырып орындайды |
||||||||
Кейбір оқушылар: |
||||||||
Аралас сандарды қосу және азайтуды ықшамдай алады |
||||||||
Бағалау критерийі |
Аралас сандарды қосу және азайтуды орындайды |
|||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолдану алгоритмін түсіндіре алады |
|||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
||||||||
Аралас сан; Жай бөлшек; Бүтін бөлік; Бөлшек бөлік; |
||||||||
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: 1.Қандай сан аралас сан деп аталады? 2. Бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге қалай келтіреміз? 3.Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосу (азайту) қалай орындалады? |
||||||||
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы Оқушылардың қарым-қатынас жасау қабілетін; өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау; сын тұрғысынан ойлау дағдыларын дамыту |
|||||||
Пәнаралық байланыс |
Информатика, физика |
|||||||
Алдыңғы оқу |
Аралас сандарды қосады және азайтады |
|||||||
Сабақ барысы |
||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|
|||||
Сабақтың басы |
1 мин 1 мин 3 мин 5 мин |
«Жылы лебіз» арқылы сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау. «Футбол», «Биатлон», «Волейбол» топтарға бөлінеді «Ақылды доп» әдісі. Үй тапсырмасын ауызша тексереді, айтылым, тыңдалым дағдыларын арттырады. Сағат тілі бағытымен дәптерлерді ауыстырып, тексереді. ҚБ: «Пікіріңді білдір» Саралау: диалог және қолдау «Бір қадам алға...» ширату сұрақтары 1.Қандай сан аралас сан деп аталады? 2. Бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге қалай келтіреміз? 3.Бөлімдері әртүрлі аралас сандарды қосу (азайту) қалай орындалады? ҚБ: «Еркін микрофон» Саралау: диалог және қолдау көрсету |
Плакат Доп жұмыс дәптері АКТ мүмкіндігі (слайд) |
|
||||
Сабақтың ортасы |
2 мин 8 мин 5 мин
6 мин
5 мин |
Сабақ мақсатымен таныстыру «Сенің ойың қандай?» 1. Аралас сан дегеніміз не? 2. Аралас сандарды қалай қосады? 3. Аралас сандарды азайту алгоритмі қандай? 4. Қандай бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады? 5. Қандай бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады? 6. Натурал саннан аралас санды қалай азайтуға болады? Осы тақырып көлемінде оқушылардың пікірін тыңдау. Аралас сандарды қосу және азайту ережелерін құрастыруға тұжырымдауға мүмкіндік беру Саралау: жіктеу «Ойлан, жұптас, бөліс» топтық жұмыс Тақырып бойынша мысалдарды талдау, талқылау және қорғау «Футбол» тобы «Биатлон» тобы «Волейбол» тобы ҚБ: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» Саралау: қорытынды «Бірге ойлаймыз» жұптық жұмыс 1) 3 2) 3) Дескриптор Білім алушы:
ҚБ: «Көрсет және комментарий бер» Саралау: қарқын Жеке жұмыс: «Ойлан тап» Деңгейлік тапсырма 1 тапсырма 1) 1 +1 2) 4 Дескриптор: -бөлімдері бірдей аралас сандарды қосады(азайтады) - өрнектің мәнін табады 2- тапсырма
3-тапсырма (13-8 )+(26 ) ҚБ: «Көршіңді тексер» Саралу: тапсырма Дескриптор арқылы қалыптастырушы бағалау тапсырмасы (дескриптор қосымшада) Амалдарды орындаңдар: - + |
Тапсырма Плакат, маркерлер Қима қағаздар Таратпа тапсырма Таратпа тапсырма |
|
||||
Сабақтың соңы |
3 мин 1 мин |
Рефлексия: «Борт журналы» Оқушылар келесі сұрақтарға жауап жазады:
|