Оқу бағдарламасына
сәйкес оқыту
мақсаттары
|
4.2.2.1 шығарманы қайта
құруға ,және бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап
беру
4.2.3.1 шығарманың тақырыбы
және негізгі ойды анықтау,автордың ойын мәтін деректерінен келтіре
отырып дәлелдеу
|
Сабақтың басы
8 минут
|
Ұйымдастыру
Психологиялық
дайындық
«Амандасу салтымыз,
Бармысыздар жалпыңыз.
Бағалыны артына,
Қалдырған екен халқымыз»-
Топқа бөлу
(Топ басшысын сайлау,бағалау парақтарын беру,топ ережесін
ескерту)
I топ: «Ұлттық аспаптар»
II топ: «Зергерлік
бұйымдар»
III топ: «Шежіре»
IV топ: «Күйшілер»
Үй тапсырмасын сұрау
«Сиқырлы қалпақ»
әдісі
Сұрақ-жауап арқылы өткенді
пысықтау
-
Ескі қорғанның қазбасынан табылған заттарды ата? Оларды
қайда тапсырады?
-
Көне қалалар мен оған қатысты дүниелерді зерттеуші маман
кім?
-
Өлең жолдары арқылы «шешілмеген жұмбағын» ашуға шақырып
тұрған көне қала?
-
Қожа Ахмет Ясауи кесенесі қай қалада
орналасқан?
-
Қазба жұмысы кезінде табылған заттардан не білуге
болады?
-
Айша бибі кесенесі еліміздің қай қаласына жақын жерде
орналасқан?
-
Атырау қаласындағы Жайық өзені жағасында орналасқан көне
қаланы ата?
-
«Археологтың сыры» өлеңінің авторы
кім?
-
«Археологтың сыры» өлеңін жатқа
айт
-
Археолог мамандығы не себепті маңызды деп
ойлайсың?
Дескриптор:
Берілген сұрақтарға жүйелі түрде жауап бере
алады.
Жұптық жұмыс
Қима қағаздарды құрастырып,шыққан суреттері бойынша түсінік
беру.
I топ: «Ұлттық аспаптар» тобы- ұлттық аспаптарды
құрастырады,түсіндіреді.
II топ: «Зергерлік бұйымдар» тобы-қима қағаздарды
топтастыру арқылы зергерлік бұйымдарды
құрастырады.
III топ: «Шежіре» тобы- жеті атаның шежіресін сызба арқылы
көрсетеді.
IV топ: «Күйшілер» тобы- атақты күйшілерді атап,бірігіп
бір-екі шумақ ән шырқайды.
Жаңа сабақ
Ой қозғау «Ойлан, тап»
әдісі.
Сөзжұмбақ
Ұсынылған суреттердің бірінші әріптерінен сөз
құраймыз (МҰРА)
Қане, балалар енді біздің бүгінгі тақырыбымыз қандай?
Бұрынғы осы археологтарымыз тауып жатқан нәрселердің барлығы біздің
ата-бабаларымыздың мұрасы. Ендеше бүгінгі тақырыбымыз «Ата-баба
мұрасын құрметтейміз»
.
|
Сәлемдесу
Топқа бөлінеді.
Тапсырманы орындайды.
Сұрақ-жауап
Суретпен жұмыс
Әр топ өз жұмысын қорғайды.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен
танысады.
Сөзжұмбақты шешіп, ата-бабамыздан қалған
мұра
туралы ойын
айтады.
|
1 балл
«Бес жұлдыз»
әдісі
|
Призентация
Топтастыру парқтары
Қима
қағаздар
|
Сабақ
тың ортасы
15 минут
15минут
|
1 тапсырма «Көз жүгірту»
әдісі
Ермек Өтетілеуұлының өмірі мен шығармашылығы жайлы
мағлұматтармен танысып, топпен талқылап
баяндау.
«Түсініп оқы» айдары
Біз – қазақ баласы» атты өлеңді оқушылар шумақтарға бөліп
оқиды. Әр шумақтан соң талдау жасалып, мағынасы ашылып
отырады.
Дескриптор:
- өлеңді түсініп оқып,не
туралы екенін айтады.
- мазмұнын түсінеді.
«Жаңа сөздер сандығы» айдары бойынша «Мирас» , «Білген ат
бағасын» деген сөз тіркесінің мағынасын
ашады.
Мирас – атадан әкеге, әкеден балаға қалатын
мұра.
Білген ат бағасын – бұл жерде жылқы малын жақсы көрген
деген мағынада.
2 тапсырма Ұжымдық
жұмыс
«Сұрақ-жауап» әдісі
1.Өлең кейіпкері өз ұлтының қандай мұрасын мақтан
еткен?
2.Өлеңде аталар мирасы туралы не
айтылған?
Мақсаты: Осы сұрақтардың
жауабын топ болып іздейді. Әр сұрақтың мүмкін жауаптарының бәрі
қарастырылады.
Тиімділігі: Оқушылар сұрақтың
мүмкін жауаптарының барлығын қарастырып,ой елегінен өткізіп отыру
дағдыларын арттырады.
Сергіту сәті
«Ойыңмен бөліс» айдары бойынша «Сөз сайыс айтысқа бар ынта
таласы» деген сөзін арқау етіп, Іңкәр мен
Арай айтыс өнері жайлы
білімдерін ортаға салады.
Дескриптор:
1.Айтыс өнері жайлы білгендерін ортаға
салады.
2.Өз білімдерін
толықтырады.
Топтық жұмыс
Үлгіге қарап өлең шумағының мазмұнын қысқаша
жазады.
Үлгі
|
Шумақ
мазмұны
|
Бабалар мұрасы,
Аталар мирасы-
Бар байтақ даласы,
Біз- қазақ
баласы.
|
Қазақтың кең даласы
–ата-бабаларымыздың бізге қалдырған мұрасы. Біз –осы жердің
иесіміз.
|
Дескриптор:
Түсінгенін өз сөзімен
жазады.
«Ашық микрафон»
әдісі
Оқушылар бір –біріне тақырып бойынша сұрақтар
қояды.
|
Өлеңді түсініп оқып,не туралы екенін
айтады
Түсініксіз сөздердің мағынасын
ашады.
Іс-қимылмен көрсетеді
Қыздар өз өнерлерін ортаға
салады.
Өлең шумағының мазмұнын
жазады.
Сұрақ-жауап
|
ҚБ:
1балл
1балл
1балл
1балл
1балл
ҚБ:
1балл
1балл
1балл
1балл
Барлы-ғы
10балл
|
Оқулық
125-127
-беттер
Дәптер
Домбыра
Парақшалар
Микрафон
|