Материалдар / Ашық сабақ А.Ясауидің «Даналық кітабы» 8 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Ашық сабақ А.Ясауидің «Даналық кітабы» 8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақ әдебиеті пән мұғалімдерге
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
08 Қазан 2018
3105
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Мектеп:

«Комсомол» жалпы орта мектебі

Күні:

Мұғалім: Жакипова Маржан Абубакировна

Пәні:

Қазақ әдебиеті

Сынып: 8

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Бөлім: 1 Дананың сөзі - ақылдың көзі

Сабақтың тақырыбы: А.Ясауидің «Даналық кітабы»

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

8.3.1.1 Шығарманың тақырыбы мен идеясын басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау.

Сабақтың мақсаты

Оқушылардың барлығы орындай алады:шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:шығарманың тақырыбы мен идеясын басқа шығармалармен салыстырады.

Оқушылардың кейбірі орындай алады:Шығарманың тарихи және көркемдік құндылығына баға береді.

Бағалау критерийі

  • Шығарманың тақырыбы мен идеясын басқа шығармалармен салыстырады.

  • Шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын бағалай алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады: шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтай алады;

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: көркем шығарманы басқа шығармалармен салыстыра алады;

Оқушылардың кейбірі орындай алады: шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын бағалайды.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:Ясауи кесенесі, Арыстан баб, хикмет, сопылық, диуан

Талқылауға арналған сұрақтар: Сөздікпен жұмыс

( түсіндірме сөздік) Хикмет, әзәзіл, қыңбай, мақшар күні, ысырт, тауба, төрт аяқты ағаш ат, жазмыш сөздерін түсіндіру

1.Қожа Ахмет Ясауи туралы не білесіңдер?

2.А.Ясауи «Даналық кітабында» қандай игі қасиеттер мен игі істерді насихаттайды?

3« Даналық кітабында» ислам дінінің төрт алтын діңгегі қандай?

4. Ясауи сақтандырған 5 нәрсе?

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» идеясының жалпыға бірдей қоғам құндылықтарына, тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы жетелеу

Ойлау дағдысы

Жинақтау, талдау, бағалау

Пәнаралық байланыс

Қазақстан тарихы, қазақ тілі, география

Алдыңғы оқу

А.Ясауидің өмірі, «Даналық кітабы»

АКТ қолдану

Интербелсенді тақта, таныстырылым, слайд

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Педагогикалық әдіс-тәсілдер

Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут



Сабақтың барысы:

І Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу,


І Психологиялық ахуал қалыптастыру.

«Шаттық шеңбер» әдісі бойынша әрбір оқушы «Өз есімінен» басталатын жақсы тілек айту. Оқушыларға «Түркістан», «Арыстанбаб» деп жазылған кеспе қағаздар арқылы екі топқа бөлемін.


«Шаттық шеңбері»

әдісі



Кеспе қағаздар

5 минут

ІІ Үй тапсырмасын сұрау

«Ашық микрофон» әдісі

Оқушылар қолдарына микрофон ұстап, өткен сабаққа байланысты сұрақ қояды, екінші оқушы жауап береді.


1.Қожа Ахмет Ясауи кім?

2.Ясауи кесенесінің тарихи туралы не білесіңдер?

3.А.Ясауи «Даналық кітабында» қандай игі қасиеттер мен игі істерді насихаттайды?

4.Ахмет Ясауи не себепті өмірінің соңында қылуетте өткізді?

5.« Даналық кітабында» ислам дінінің төрт алтын діңгегі қандай?

6. Ясауи сақтандырған 5 нәрсе?

ҚБ. Смайлик арқылы бағалау

«Ашық микрофон» әдісі













Смайлик


Микрафон
















Сабақтың ортасы

23 минут


7 минут























7 минут










































7 минут




























2 минут

Жаңа сабақтың оқу мақсаттары, орындалатын тапсырмалар мен бағалау критерийлерімен таныстырылады.

1-тапсырма

«Shape2 Сократ шеңбері» әдісі арқылы ішкі шеңбер А. Ясауидің «Даналық кітабы» шығармасының тақырыбы мен идеясын ашыңдар, ойларыңды толық жеткізіңдер, ал сыртқы шеңбер мәліметті тыңдап, сұрақ қойыңдар.

Shape3






Дескриптор:

1. А. Ясауидің «Даналық кітабы» шығармасының тақырыбы мен идеясын ашады.

2. Сұрақтар қояды және жауап береді.

ҚБ.«Бағдаршам» әдісі арқылы оқушыларды бағалау, ауызша қолдау, марапаттау


2-тапсырма.Топтық жұмыс.

Қ.А.Ясауидің даналық сөздері мен Қорқыт атаның нақыл сөздерінің тақырыбы мен идеясын салыстырыңдар.





1-топ «Қос диаграмма» әдісін пайдаланыңдар.

Shape6 Shape5 Shape4


Shape11 Shape7 Shape9 Shape8

Қорқыт ата нақыл сөзі

Ясауи даналық сөзі


Shape13

Shape15 Shape14



Shape22

Shape25 Shape24 Shape23

Shape27





2-топ «Венн диаграммасы» әдісін пайдаланыңдар.


Shape29 Shape28

Қорқыт ата нақыл сөздері

Ясауи даналық сөздері











Дескриптор:

1. Шығарма тақырыбы мен идеясын салыстырады.

2.Шығармалардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табады.


ҚБ. «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалау. Формативті, мадақтап бағалау.

3- тапсырма Жеке жұмыс.

«Үш түрлі күнделік» әдісі арқылы А.Ясауиің «Даналық кітабы» хикметінен тарихи және көркемдік құндылықтарын тауып, бағалаңдар.

1.Оқушы жеке күнделік толтырады.

2.Жеке ойынан мұғалімге сұрақ қояды.

3.Жұмыс нәтижесін топта талқылайды.

1-топ А.Ясауиің «Даналық кітабы» хикметінен тарихи құндылығын тауып, бағалаңдар.

Мәтінен өзіңе ұнаған үзіндіні жаз

Жеке түсінік беру: өз ойын білдіру.

«Мұғалімге хат»- сұрақтар




2-топА.Ясауиің «Даналық кітабы» хикметінен көркемдік құндылығын тауып, бағалаңдар.

Мәтінен өзіңе ұнаған үзіндіні жаз

Жеке түсінік беру: өз ойын білдіру.

«Мұғалімге хат»- сұрақтар





Дескриптор:

1.Шығарманың тарихи және көркемдік құндылықтарын табады.

2.Шығарманың тарихи және көркемдік құндылықтарына баға бере алады.


ҚБ.Топтар «Бірін –бірі» бағалау. Формативті, мадақтап бағалау.

Сөздікпен жұмыс (түсіндірме сөздік)

А.Ясауи «Даналық кітабы» шығармасынан түсінбеген сөздерді теріп жазыңдар: Хикмет, әзәзіл, қыңбай, мақшар күні, ысырт, тауба, төрт аяқты ағаш ат, жазмыш.




«Ой шақыру»



АКТ

Таныстырылым
















«Бағдаршам» әдісі







«Қос диаграмма» әдісі
















«Венн диаграммасы» әдісі
















«Бас бармақ» әдісі




«Үш түрлі күнделік» әдісі



























«Бірін-бірі» бағалау


Сөздікпен жұмыс

























Сурет









Флепчарт, маркер














Флепчарт, маркер



















А4

Қағаз




























Кітап, дәптер

Сабақтың соңы

Кері байланыс

7 минут

«Синквейн» әдісі Топтық жұмыс.

А.Ясауидің хикметтеріне байланыстырып «5» жолды өлең жазыңдар.

1-жол Тақырыптың атауы (зат есім)

2-жол Тақырыпты сипаттайтын екі сөз (сын есім)

3-жол Тақырып туралы қимылды білдіретін екі сөз (етістік)

4-жол Тақырыпқа байланысты төрт сөзден тұратын сөз орамы

5-жол Тақырыптың мәнін ашатын синоним сөз



«Синквейн» әдісі


А4 қағазы


Рефлексия: Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін «Ойыңды аяқта» әдісі арқылы сабақты бекітемін.



«Ойыңды аяқта» әдісі

А4

Үйге тапсырма

«Ясауи - сопылық әдебиеттің өкілі» эссе жазу



Қосымша ақпарат

Саралау- Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау- Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ- мен байланыс

Құндылықтармен байланыс

(тәрбиелік элемент)




Оқушыларға«Шаттық шеңбер», «Ашық микрофон», «Қос диаграмма», «Үш түрлі күнделік», «Синквейн», «Ойды аяқта» әдістерін қолданамын. Қабілетті оқушының жеке, жұптық, топтық жұмыс барысында шығармашылыққа жетелеймін. Мәтін мазмұнын негізге ала отырып, шығарманың тарихи және көркемдік құндылықтарын басқа шығармалармен салыстыртамын және анықтатамын.

«Бағдаршам», «Бас бармақ», «Бірін-бірі» бағалау, «Смайлик», ҚБ арқылы оқушылардың сабақты қаншалықты меңгергенін байқаймын. Рефлексия, Смайлик, Ойды аяқта әдістері арқылы кері байланыс жасаймын. Мадақтаймын, қолдаймын. Әр тапсырмадан кейін дискриптор құрамын, сол дискриптор арқылы оқушылардың бүгінгі сабақты қаншалықты меңгергенін анықтаймын.

Тарих, қазақ тіл,география

Электр құралдарын қолдануға сақ болу;

АКТ-ны тиімді қолдану

Шығармашылыққа, имандылыққа, адалдыққа, мейірімді болуға, өмір бойы білім ауға, тарихи құндылықтарымызды бағалауға, құрметтеуге жетелеу.

Ойлану

Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары жүзеге асырымды болы ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді?

Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды?

Дифференцияны жүзеге асыру қолымнан келді ме?

Мен жоспарлаған уақытымды ұстандым ба?

Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!