Материалдар / Ашық сабақ Бердібек Соқпақбаев "Менің атым - Қожа" 5 сынып

Ашық сабақ Бердібек Соқпақбаев "Менің атым - Қожа" 5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Материал қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдеріне керек
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Желтоқсан 2018
9401
29 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ: Қазақ әдебиеті

Мектеп:С.Бердіқұлов атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен

Күні: 09.02.2018 ж.

Мұғалім: Реймова Камшат Ермекбаевна


Сынып: 5Т1

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Бөлім атауы

Адамгершілік - асыл қасиет

Сабақтың тақырыбы:

Б.Соқпақбаев «Менің атым Қожа»

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Т\Ж2. Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау.

Т\Ж3. Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу.

Сабақтың мақсаты:

Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстырады;

Әңгімедегі кейіпкерлерді шынайы өмірмен байланыстырады.

Ресурстар

http://www.ikitap.kz/audiobook/2230-menin_atim_koja_povr/2230-menin_atim_koja_povr

https://www.youtube.com/watch?v=JQz1_Zi3JO0

Бағалау критерийлері:

  • Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра алады;

  • қарама-қарсы суреттеулерді таба алады;

  • Кейіпкерлерді шынайы өмірмен байланыстыра алады.

Дескриптор

  • Әңгіменің мазмұнын біледі;

  • Салыстыру жасай алады;

  • Суреттеулерді таба алады;

  • Шынайы өмірмен байланыстыра алады.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну, қолдану

Тілдік мақсаттар:

Титықтап, дәйектеме, композиция, сюжет, т.б.

Құндылықтарды дарыту

Балаларды отансүйгіштікке, елжандылыққа, еңбексүйгіштікке, шынайылыққа тәрбиелеу

Пәнаралық байланыс

Өзін-өзі тану, қазақ тілі, тарих

АКТ қолдану дағдылары

Осы сабақ барысында оқушылар Рower Point бағдарламасынан тақырыпқа қатысты көрнекі құралдарды пайдаланып, интербелсенді тақтаны қолдану

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы


5мин





3 мин




2 мин

















Сабақтың ортасы




10 мин
















5 мин




























































5 мин
































5 мин


Қызығушылықты ояту. Ұйымдастыру кезеңі:

  • Сәлемдесу;

  • Сергіту сәті: «Өз-өзіңді таныстыр» (өз атының бастапқы әрпінен басталатын сын есім мен өз атын тіркестіріп таныстырады. Мысалы: Шырайлы Шынар).

      1. уақыт аралығында)

«Менің атым Қожа» фильмінен үзінді көрсетіп, тақырыпты болжату.

  • Миға шабуыл стратегиясы.

Бірнеше сұрақтар беріледі. Сұрақтарға барлық топ оқушылары жауап береді.

А.Балалар, бейнежазбадағы кейіпкерлер кімдер?

Б.Қай хикаятта кездеседі? Авторы кім?

В.Осы хикаят негізінде фильм қай жылы түсірілді? Режиссеры кім?

Г.Негізгі кейіпкердің рөлін сомдаған кім?

Олай болса, бүгінгі біздің сабағымыздың тақырыбы «Менің атым – Қожа».

Әр топ өз орындарына отырады.

І топ. Қожа тобы

ІІ топ. Жанар тобы

ІІІ топ. Жантас тобы

ІV топ. Сұлтан тобы

V топ. Майқанова тобы


Сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері айтылады.

Бағалау критерийлері

Мәтінді оқып, мазмұнын түсінеді;

Өзге оқушыларға мазмұндай алады.

1-тапсырма. ОТ. ЖИГСО стратегиясы арқылы мәтін бес топқа бөліп беріледі. Оқып болған соң, әр топтан бір оқушы келесі топқа ауысып, өз түсінгенін баяндайды.

Қожа тобы. Менің атым...

Жанар тобы. Жолдама жайында

Жантас тобы. Ағаттықтың азабы

Сұлтан тобы. Түбінде адам болатын бала

Майқанова тобы. Құпия кеңес

Дескрипторлар:

Мәтін мазмұнын түсінді;

Өзге оқушыларға мазмұндады.


Критерийлер:

Мәтін бойынша оқиғаларды рет-ретімен қояды;

Мәтін мазмұнының реттілігін біледі.

2-тапсырма. ОА. Сәйкестендіру. (шарты: шатасқан оқиғаларды рет – ретімен қою)

Қожа тобы.

1 «Қара Қожа» дегендерге «әу» деп жалт қарайтын болдым.

2 Бұл о баста Қожа емес, Қожаберген екен.

3 Фамилиям «Қадыров»

4 Адамның атының сүйкімді болуы да зор бақыт па деймін.

5 өзге түгілі өзіңе де ұнамайды-ақ.

Жанар тобы.

1 Лагерьге жолдама беріңізші маған

2 Ал сен көшедегі иттерді тәртіпке салуға ауылда қалатын болдың

3 Сарт еткізіп танаудан тағы бір шерттім.

4 Бірақ сен жоқсың тізімде

5 Жантас немене менен артық болғаны ма?

Жантас тобы.

1 Жүрегім лүп-лүп етіп, алқымыма тығылады.

2 Ең соңғы рет кешірші.

3 Байқа, шешең саған ашулы.

4 Бірінші сабақ – қазақ тілі.

5 Қоңырау соғылды, сабақ басталды.

Сұлтан тобы.

1 Мен мамамды ғажап аяймын.

2 Мен сенің әкеңе қарыздар адаммын.

3 Тарих тағы бір тәулікке ұзарды.

4 Педсовет аяқталды, жұрт тарай бастады.

5 Осы соңғы топқа мен де қосыламын.

Майқанова тобы.

1 Асығатыным да, аң сайтыным да – ертеңгі болашағым.

2 Қадыров Қожаның жекебас құпия кеңесі ашық деп жариялаймын.

3 Сабақтан бір сағат та себепсіз қалмаймын.

4 Бойымда керемет бір жігер оты лапылдап, солай қарай бет алдым.

5 Үлкенді аға, кішіні іні деп тұрам.

Дескрипторлар:

Мәтін бойынша оқиғаларды рет-ретімен қойды;

Мәтін мазмұнының реттілігін білді.

Критерийлер:

Оқиғалардың иесін анықтайды;

Оқиғалардың мерзімін біледі.

3-тапсырма. ОТА. «Бұл кім және қай сәт?»

Қожа тобы. Бұл қай сәт?  “Есікті аша бергенімде, тынысым мүлде бітіп, жүрегімнің соғуы тоқтап қалғандай болды. Сол кездегі келбетім көлденең көзге тірі аруақ тәрізді қыбырлаған бірдеңеге ұқсар деймін.”

Бұл қай сәт?  “Маңдайдан буым бұрқырап, есік алдына шықтым.  Сәйбек    көрінбейді. Омырауымды ағытып, желпініп, ойланып тұрмын. Не деп шешер екен? Мектептен шынымен-ақ шығара ма?”

Бұл кім? “ Біреуді біреуге атыстырып, от тастап жүретін қу, сабақ үстінде сыбырлап-сыпсыңдағыш.”

Жанар тобы. Бұл кім? “ Галифе шалбар киген жіңішке аяқтары сидиып, шашы қақ жарыла желбіреп, қаздиып тұр.”

Бұл кім? “Шыбыным, әйтеуір ешкімге  тимей, ұрынбай, жайыңа жүр.  Сенің тентектігіңді менен басқа ешкім де көтермейді. Біреудің ала жібін аттаушы болма.”

Бұл кім?  “Жаңа оқытушы  бізді оқу жылының басталуымен құттықтады, өзін таныстырды...”

Жантас тобы. Бұл кім? “Сен оқуды тастасаң,маған ілесіп тастады деп екеуімізді бірдей қудалап пәле қылады. Оқи бер. Оқудың түбіне сен-ақ  жет. Мүмкін кейін дырдай бастықтың бірі болып шығарсың.Сонда маған шапағатың тиер.”

Бұл қай сәт? Егер біреуге өзім тиісіп, шатақтассам, ол күні бір мезгіл ас ішпеймін.

Бұл кім? Тырп-тырп басқан аяқ дыбысына тық-тық қадалған таяқ үні қабаттасады.

Сұлтан тобы. Бұл қай сәт? «Неге жоқпын?» Жантастан Майқанованың қайда екенін сұрап едім, мектепте деді.

Бұл кім? Көкшіл көзі шатынай бастады. Оның бір ашуланса шапылдап, жуық арада толас бермейтінін білем.

Бұл кім? егер осы сыннан өте алмайтын болсам, онда маған бұжан былай оқу оқып қажеті жоқ.

Майқанова тобы. Бұл қай сәт? Тілінің қыршаңқылығы үшінЖантасты мытып алғым келіп бір тұрдым да, әуелі жолдама жайын тиянақтамақшы болдым.

Бұл кім? Мен өзімнің он үш жыл өмірімнің ішіндегі ең бір қатыгез күнді бастан кешірдім.

Бұл қай сәт? Жоңышқаның төбесінде дөңбекшіп әлі жатырмын. Не істеймін? Қалай көрінемін мамама...

Дескриторлар:

Оқиғалардың иесін анықтады;

Оқиғалардың мерзімін білді.

Критерийлер:

Қожаға сипаттама береді;

Оқиғаларды өмірмен байланыстырады.

3-тапсырма. ЖО. «Қожаға хат» эссе жазу.

Жеке жұмыс.

Дескрипторлар:

Қожаға сипаттама берді;

Оқиғаларды өмірмен байланыстырды.











https://www.youtube.com/watch?v=JQz1_Zi3JO0


интербелсенді тақта



https://bilimland.kz/kk














5 сыныпқа арналған оқулық














Қима қағаздар, қалам

























































Қима қағаздар, қалам































Дәптер, қалам

Сабақтың соңы

4мин

Ой-толғаныс. Буриме әдісі.

Қожа тобы

................................................ ереді.

................................................ береді.

................................................ .........

................................................ ер еді.

Жанар тобы

................................................ жүреді.

................................................ жүрегі.

..............................................................

................................................ тіледі.

Жантас тобы

................................................ арманы.

................................................ алдағы.

..............................................................

................................................ қалмағы.

Сұлтан тобы

................................................ көрінген.

................................................ төрім деп.

..................................................................

................................................ өрілген.

Майқанова тобы

................................................ ардақты.

................................................ арнапты.

.................................................................

................................................ сарнапты.

Қима қағаздар, қалам

Үйге тапсырма


Хикаятқа композициялық талдау.

Рефлексия

«СМС жазу» арқылы бағалаймын.

Қосымша ақпарат

Саралау – Сізқосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сізқабілеті

жоғары оқушыларға

тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың

үйренгенін тексеруді қалай

жоспарлайсыз? «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау.


Қауіпсіздік және еңбекті

қорғау ережелері:


Рефлексия

Сабақ / оқу

мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар не

білді?

Сыныптағы ахуал

Қандай болды?

Мен жоспарлаған

Саралау шаралары

тиімді болды ма?

Мен берілген

уақыт ішінде

Үлгердім бе? Мен

өз жоспарыма

қандай түзетулер

енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.

Сабақ мақсаттары шынайы болды, сабақ мақсатына жетті. Өйткені

Бүгінгі сабақта оқушылар Бердібек Соқпақбаевтың «Менің атым - Қожа» атты повесімен танысты. Повестің композицилық құрылымына талдау жасауды, әңгіменің мазмұнын, жоспарлауды меңгерді.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары:







С.Бердіқұлов атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен

Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің онкүндігі аясында өткізілген пән мұғалімі Реймова Камшаттың ашық сабағын талқылау отырысының


Хаттамасы

Қатысқандар: 9

Мерзімі: 09.02.2018 ж

Күн тәртібінде:

  1. Реймова Камшаттың ашық сабағының жүргізілуі.

  2. Қатысқан мұғалімдердің өткізілген сабаққа берген кері байланысы.

Тыңдалды:

Бірінші мәселе бойынша пән мұғалімі Реймова Камшат сөз алды. Ол өз сабағына кері байланыс беру арқылы сабақтың ұтымды жақтары мен сәтсіз тұстарын бастырмалата айтып өтті. Қысқа мерзімді жоспардың соңында берілген қосымша ақпараттарда берілген сұрақтарға жауап беру арқылы өз сабағына есеп берді. Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? деген сұраққа «Сабақ мақсаттары шынайы болды. Бүгін оқушылар Б.Соқпақбаевтың «Менің атым - Қожа» хикаятын меңгерді. Кинофильм туралы мәлімет алды»-деп жауап берді. Сыныптағы ахуалдың қандай болғаны жөнінде сыныптағы ахуал белсенді болмағанын, берілген уақыт ішінде үлгермей қалғанын айтты.

Екінші мәселе бойынша қатысқан барлық пән мұғалімдері сөз алып, сабақ туралы өз пікірлерін айтып, кері байланыс берді. Г.Елеуова: «Тапсырмалары өте жақсы алынды. Сабақ маған ұнады» десе, А.Халхабай: «Саралау тапсырмалары міндетті түрде қолдану керек. Сонымен қатар, тапсырманы қолдану деңгейі мақсатында сахналық көрініс қоюға болар еді» - деп өз ұсынысын да айта кетті. Ал Г.Иманкулова: «Сабағынан алғаным ДЖИГСО страегиясын өте тиімді қолданды»-деп өзіне де қажетті ақпарат алғанын қосты. А.Жалимбетова: «Топқа бөлуде топтық жұмыс өте белсенді жүргізілді. Топ көп болғанымен, топтың барлығы тапсырма орындауда қамтылды»-десе, сөзді қорытындылауға директордың әдістеме ісі жөніндегі орынбасары А.Есбаева: «Буриме әдісі өте тиімді болды. Балалар белсенді болды. Дегенмен деңгейі төмен оқушыларға саралау тапсырмаларын беру керек еді» - деп, ұсынысын баса айтты.

Шешімі:

  1. К.Реймова сабақтарында жиі топқа бөліп, топтық тапсырмалар орындалып, саралау тапсырмаларын алу тапсырылды.

  2. Оқушылардың белсенділігін арттыру мақсатында тапсырмаларды сан алуан стратегиялар арқылы жүргізу тапсырылды.





«С.Бердіқұлов атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен» КММ







Сабақ тақырыбы:


Бердібек Соқпақбаев

«Менің атым – Қожа»










Пән мұғалімі: Реймова К.Е.

Сынып: 5 «Ә»

Пәні: қазақ әдебиеті

Мерзімі: 09.02.2018 ж.


















Ұзынағаш ауылы

2017-2018 оқу жылы

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!