Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Шағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз
Сіздің сұранысыңыз сәтті жіберілді!
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдар / Ашық сабақ. Б.Майлин "Шұғаның белгісі" ҚМЖ 9-сынып
2023-2024 оқу жылына арналған
қысқа мерзімді сабақ жоспарларын
жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған
Ашық сабақ. Б.Майлин "Шұғаның белгісі" ҚМЖ 9-сынып
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар Қазақ
әдебиеті
.
Бөлім:
3-бөлім:Адам
жанының құпиясы
Педагогтің тегі,
аты, әкесінің аты :
Ғ.Саудагерова
Күні:
31.01
Сынып: 9
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы:
Б. Майлин. "Шұғаның
белгісі" хикаяты. Үзінділермен шығармашылық
жұмыс.
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары:
9.1.4.1 көркем
шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда
қолдану
Сабақтың мақсаты
Көркем шығармалардан
алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдана
алады.
Сабақтың
барысы
Сабақтың
кезеңі//
уақыты
Педагогтің әрекеті
Білім алушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Сабақтың
басы
5
минут
Сабақтың
ортасы
5
минут
10
минут
15
минут
5
минут
Сабақтың
соңы
5
минут
Ұйымдастыру
кезеңі
Оқушылармен амандасу,
қатысуын түгендеу.
Психологиялық көңіл
күй тудыру
«Автопортрет»
жаттығуы.
Сабақтың тақырыбы және
оқу мақсаттармен, бағалау критерийлерімен
таныстыру
Түрлі-түсті қағаз
таңдату арқылы топқа бөлу.
Тақырыптық
ақпарат
Әдебиетте
көбінесесуреттеу
тәсілдеріқолданылады. Суреттеу
тәсілдерінемінездеу, портрет,
бейнелеу, пейзажжатады. Суреттеуде көріністі,
бет-әлпетті, қимыл-әрекетті, әдетті нақтырақ көз алдымызға келтіре
отырып сөзбен баяндайды. Суреттеу әсерлі болса, шығарма да тартымды
болады.
Портрет – адамның түр-сипатын,
киген киімін, қылығын
суреттеу.
Пейзаж– табиғатты
суреттеу.
Мінездеу– әдеби кейіпкерді
таным-түсінігі мен мінез-құлқын таныта даралай
суреттеу.
Бейнелеу– сөз қолдану тәсілі. Теңеу,
әсірелеу, мінездеу сияқты құбылту түрлерін қолдана отырып, автордың
ойды әсерлі баяндауы.
1-тапсырма.
«Шұғаның белгісі»
шығармасынан берілген үзінділерді қолдана отырып, шығармашылық
жұмыс орындаңыз.
Пейзаж
Портрет
Монолог
«Менің астымда жортақылау
тапал торы ат; жүргіштеу. Ер-тоқымым ескілеу, байлардың малға
мінетін ер-тоқымы. Үстімде қонған үйімнен сұрап киген шидем күпі.
Қолтығымдағы жыртығынан жел өтіп мазамды алыңқырап келеді. Жолдасым
отыз-қырықтардың шамасындағы жер ортасы адам, сиректеу сақал, мұрты
бар; қара бұжыр, күлімсіреп дөңгеленіп тұрған қара көзді, пішініне
карағанда бір түрлі сөйлемпаз адам секілді. Астында қойшылар мінген
қаракер бесті, үсті-үстіне ұрып отырмаса кейін қалып қала
береді».
Диалог
Монолог
Баяндау
Күлзипа екенін
білген соң Әбдірахман жүруге ыңғайланса да, мен жібермедім,
қалжыңдасып барғанды жақсы көрдім. Дабырласып сөйлескен күйлерімен
бізге төніп келді де, бір
келіншек:
- әр қатысушыға
парақ беріледі, өз сипаттамасын тек бір жағына
ғана жазу керектігі және 2 минуттан кейін парақтың келесі жағына
есімдері
көрсетілген беттерді тренер жинап алынатындығын
ескертеді.
Жаттығу шарты:
- сізді таныс емес адаммен кездесу күтіп тұр делік, ол бірден сізді
тану үшін өзіңізді сипаттап жазыңыз. Көпшіліктен өзіңізді
ерекшелендіріп тұратын белгілеріңізді табыңыз.
Бет-әлпетіңізді, жүрісіңізді, сөйлеу мәнеріңізді, киім киісіңізді,
зейінді аударарлықтай ым-ишараларыңыз болса
т.б...
Түрлі түсті қағаздар арқылы 4 топқа
бөлінеді.
Жайланып отырыңыз, көзіңізді жұмыңыз. Терең демалыңыз,
денеңізді
бос ұстаңыз, денеңізді ауырлап бара жатқандай және оны
теңіз толқынының
лебі ұрып жатқандай сезініңіз. Өзіңізді жартастың үстінде
тұрмын деп есептеңіз
және алысқа көз жіберіңіз. Сіздің алдыңызда көгілдір теңіз,
ашық аспан және
күн. Теңіз бірқалыпты дем алып, асау толқандары жағаға
соғылып, қайтадан
кейін
қайтуда.
Сұрақтарға жауап береді.
«Шұғаның белгісі» шығармасынан берілген үзінділерді қолдана
отырып, шығармашылық жұмыс
орындайды.
«Әдеби үйірме» әдісі бойынша 1-топ мәтіннен көнерген
сөздерді табады. 2-топ мәтіндегі кейіпкерлер портретіне талдау
жасайды. 3-топ мәтін желісі бойынша ойландыратын сұрақтар
қояды.
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз