Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі: 5.4C Диаграмма
|
«Атамекен» жалпы орта
мектебі
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:Умбетова Акнур
Базарбековна.
|
Сынып: 5
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Диаграмма.
|
Осы сабақта қол жеткізетін
оқу мақсаты
|
5.4.3.2 Дөңгелек, сызықтық және
бағанды диаграммалар салу;
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық
оқушылар:Дөңгелек, сызықтық және
бағанды диаграммалар сала
алады
Оқушылардың басым
бөлігі: диаграммаларды салу алгоритмін
түсіндіреді,кестелер немесе диаграммалардан статистикалық
ақпараттарды ала
алады.
Кейбір
оқушылар: Диаграмманың басқа түрлерін
де анықтай алады.АКТ ны пайдаланып Excel программасында диограмма
құра алады.
|
Бағалау
критерийі
|
-
Дөңгелек, сызықтық және
бағанды диаграмма сала
алады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Пәнге тән лексика мен
терминология:
-Дөңгелек
диаграмма,
-сызықты
диаграмма,
-бағанды
диаграмма,
-статистикалық
деректер,
-ақпарат,
Диалогқа/жазылымға қажетті
түркестер
-диаграмма деректеріне
сүйеніп,....айтуға
болады;
-
Дөңгелек диаграмма салу
үшін-.....керек;
- сызықтық диаграмма
салу үшін-......керек;
- бағанды диаграмма
салу үшін- ....керек:
-диаграмма
деректерін салыстсра отырып,....
.
|
Құндылықтар
|
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық
идеясының құндылығы. «Қазақстан Тәуелсіздігі және
Астана»
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Информатика,жаратылыстану
|
Бастапқы
білім
|
дөңгелек, сызықтық және
бағанды диаграммалар туралы түсініктері
болу
|
Сабақбарысы
|
Сабақтың жоспарлан-ған кезеңдері
|
Жоспарланған
жаттығулар
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
3
минут
12
минут
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Сәлемдесу,түгендеу, топқа бөлу,психологиялық дайындық
жасау
«Гүл
күлтешелері»арқылы топқа
бөлінеді,күлтешелеге біздің,сынып,өте,керемет деген сөздер жазылады
сол сөздер бойынша топқа
бөлінеді.
1-топ
Біздің
2-топ
Сынып
3-топ
өте
4-топ
керемет
Мұғалімнің
бағдарымен әр топ өзінің атын айтуы арқылы «Біздің сынып өте
керемет» деген сөйлем
шығады.
Мақсаты: Оқушылардың бойында өзіне
деген сенімді ұялату.
-
Бастапқы білімін
еске түсіру үшін«Өрмекші
әдісі» арқылы өткен тақырып бойынша
сұрақтар қойылады.
Әр топ тоқыма жіпті
өткен тақырып бойынша сұрақ қойып лақтырады қағып алған оқушы сол
сұраққа жауап береді,жауап бере алмаған жағдайда торға
байланады.Осылай әр топқа сұрақтар қойылады, қайта жіпті жинау үшін
әр оқушы өзіне келген сұрақты жауабымен қайталап кері айтады торда
қалған оқушы жауап бере алмаған сұраққа дайындалып тұрады жауабы
болмаса достары көмектесіп құтқарып
алады.
Мақсаты: Жылдам
жауап беруге,естеу сақтауға, бір-біріне қолдау көрсетуге
дағдыландыру.
-
«Көршіңді тексер»
әдісі бойынша үйге берілген есепті
тексереді. Интербелсенді тақтадан үйге берілген алты есеп жауабымен
беріледі,оқушылар дұрыс немесе бұрыс екенін
тексереді.
Мұғалім үйге
берілген есептің 5-6 есебі,4-3 есебі,2-0 есебі дұрыс болған
оқушыларды қолдарын көтеру арқылы санын анықтап Excel
бағдарламасында бағанды,сызықты,дөңгелек түрінде диаграмма салып
оқушыларға бүгінгі тақырыпты анықтауға ықпал беріп тақырыпты
оқушылар айтады.
|
Гүл
шоғы
Тоқыма
жіп
Слайд
№1
|
Сабақтың ортасы
10
минут
|
Сабақтың тақырыбы
анықталғаннан соң мұғалім топ болып оқушыларға
диаграммаларды салу алгоритмін
анықтауға «Джигсо»
әдісі арқылы тапсырма
береді.Постер
қорғайды
1-топтың тапсырмасы; Сызықты
диаграмма салу алгоритмін
анықтау.
2- топтың тапсырмасы; Бағанды
диаграмма салу алгоритмін
анықтау.
3-топтың тапсырмасы; Дөңгелек
диаграмма салу алгоритмін
анықтау.
4- топтың
тапсырмасы:Диаграмманың басқа түрлерін
анықтайды.
Мақсаты:Оқушылар тақырыпшалады оқып
жеке -жұпта-топта талқылап,басқаларға түсіндіре
алуы
|
Постер
үлестірмелер
|
5минут
5
минут
10
минут
|
1-тапсырма: «Кім жылдам?»
жеке жұмыс
Бақшадағы гүлдердің 9-раушан
гүлі, 6-уы бәйшешек гүлі, 8- флокс гүлі,ал 13-і жұлдызгүл.
Бақшадағы гүлдердің санын дөңгелек диаграмма арқылы
көрсетіңдер.
Дескриптор:
-дөңгелектің толық бұрышының
ауданын біледі.
-толық бұрышты жалпы гүлдер
санына бөле алады.
-бөліндінің мәнін гүлдер
санына көбейте алады.
-транспортир көмегімен
секторларды сала алады.
Мақсаты:
Ж еке жұмысты
орындау арқылы кері байланыс жүргізіп оқушылардың деңгейін анықтап
келесі тапсырмаға айқындық кіргіземін.
-Орындай
алмадым
- Орындауда кедергілер
болды.
-толық
орындадым
Сергіту
сәті: Интербелсенді тақтадан
геометриялық фигуралар көрінеді оқушылар өз тобымен сол фигураны
кескіндейді. Мысалы түзу сызық көрінсе әр топ бір түзу сызык
бойында тұру керек осылайша бірнеше фигураларды
кескіндейді
Мақсаты:Оқушыларды топтасып
жұмыс істеуге дағдыландыру
2-тапсырма: Деңгейлік тапсырма
.
А деңгейінің
тапсырмасы;
Марқакөл көлінің ауданы
455км2,Теңіз көлінің ауданы 2076
км2,ал Зайсан көлінің ауданы 5000
км2. Көлдердің ауданын жүздікке
дейін дөңгелектеп,бағанды диаграмма
салыңыздардар.
В деңгейінің
тапсырмасы;
Берілген кесте бойынша есептің
шартын құрастырып,диаграмма салыңыз.
1%
|
5%
|
10%
|
25%
|
50%
|
75%
|
3,6
|
18
|
36
|
90
|
180
|
270
|
С деңгейінің
тапсырмасы
Өмірмен байланыстырып мысал
құрастырып, Excel бағдарламасында диаграмма
салыңдар
Оқушылар ноудбугде диаграмма
құрады
Бағалау: Қалыптастырушы бағалау
арқылы,яғни дұрыс шығарған жағдайда «жарайсың» деген мақтау сөзбен,
ал қате болған жағдайда С деңгейіндегі оқушы есептің шығу шолына
көмектеседі.
|
|
оқулық
бағдаршам арқылы
бағалау
Бағдаршам
түстері
Интербелсенді
тақта
ноудбук
|
Сабақтың
соңы
5
минут
|
Үйге тапсырма:
№
Рефлексия
«БББ диаграммасы»
әдісі арқылы.
Оқушылар дөңгелек
диаграмма түрінде берілген шеңбердің жасыл түсіне не білемін?,сары
түсіне не білдім?,қызыл түсіне не білгім келеді? деген сұрақтарға
жауап жазады.
|
Стикер
маркер
|
Саралау –оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру
деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының
сақталуы
|
Оқушылардың қабылдау
деңгейіне байланысты тапсырмалар таңдау. Тапсырманы күрделендіруде
әдістерді күрделендіре отырып, деңгейлеріне сай
дайындау.
|
Дескриптор құру
арқылы.Қалыптастырушы бағалау: жарайсың,керемет,өте
жақсы
|
Сергіту
сәті
|
Рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқыту
мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар не
үйренді?Оқыту ортасы қандай болды?Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде
жүзеге асты ма?Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба?Мен
жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және
неліктен?
|
Төменде берілген бос орынды
өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз.Сабағыңызға
қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Қорытынды
бағалау
Ең жақсы өткен екі тапсырманы
атап көрсетіңіз(оқытуға және үйренуге
қатысты)
1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе
тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді( оқытуға
және үйренуге
қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық
сынып немесе жекелеген оқушылар қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты
білдім?
|