Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ Химия 7сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақ жоспары
|
|
|||||||||||||||||||||||
Мұғалімнің аты-жөні: |
Омарова Бақтылы Аманғалиқызы |
|||||||||||||||||||||||
Күні |
|
|||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
7.2В Ауа.Ауаның құрамы. |
|||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаты |
7.3.1.2 Атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызын түсіну. |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
. |
|||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері: |
Атмосфераны ластанудан қорғаудың маңызын түсінеді және алдын алу шараларын зерделейді, ұсынады. |
|||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты арнайы лексиканың көмегімен ауаны ластайтын факторларды,атмосфералық ауаны қорғау шараларын ауызша айта алады.
Пәнге қатысты лексика мен терминология:оксид,ластану,жану өнімдері
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
|
|||||||||||||||||||||||
Құндылықтар |
Топ жұмысы – ұжымшылдық, ортақ істің нәтижесіне- жауапкершілік; жеке жұмыс – өмір бойы білім алу, өз бетімен жұмыс орындау кезінде- адалдық,жұптық жұмыс-сенімділік,топты жетелеу-көшбасшылық. |
|||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
География, жаратылыстану, биология |
|||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
7.3.1.1 Ауа.Ауаның құрамы |
|||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі (1 мин) |
Оқушылардың сабаққа дайындығына назар аудару. Оларға сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру. |
|||||||||||||||||||||||
(1 мин) |
Мұғалімнің /оқушының іс-әрекеттері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
Лездік тапсырмалар. 1.Ауаның құрамын ашқан ғалым? 2.Ауа құрамына кіретін газдар. 3.Фотосинтез үдерісі дегеніміз не? 4.Ауа құрамында оттегінің алатын массалық үлесі? 5.Тірі ағзалар тыныс алатын газ? |
Интербелсенді тақта Тақырыптық тапсырмалар |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы (5 мин) |
Тақырыпты ашу мақсатында мұғалім ауаның ластануын бейнебаян арқылы көрсетеді Оқушылар тақырыпты ашады.Мақсат қою. 1.Ауаның құрамы қалай ластануы мүмкін? 2.Ауаның ластанбауы үшін не істеуге болады? Оқушылардың өз ойларын айтып өрбітуі. Сабақтың мақсатын ашады. |
|||||||||||||||||||||||
(5мин)
Сабақтың соңы (4 мин)
|
Мұғалім оқушыларды 3 топқа бөледі.(Ауыл,қала,зауыт) Оқушылар топқа қалай бөлінгендігі жайында айтады. Тапсырма №1.Топ аттарына сай ауаның ластану себеп-салдарын анықтау. Топ мүшелері постер дайындап, сыныптың алдында баяндайды. Постерге қойылатын талаптар:
1.Топта талқылайды 2.Түйінді мәселелерді анықтайды. 3.Мәліметтерді жазады. 4.Ой тұжырымдайды 5.Берілген тапсырманы қорғайды. Тапсырма№2. «Кір жаю» әдісі :Ауаның ластануына әсер ететін факторларды тізіп жазыңдар.Берілген суреттен ауаны ластаушы көліктерді атаңдар. Тапсырма№3 Синквейн әдісі. «Ауа» тақырыбына топтық жұмыс. 1.Ауа 2.Мөлдір, түссіз 3.Көрінбейді,өзгереді,ластанады 4.Таза ауа денсаулыққа пайдалы 5.Атмосфера
Тапсырма №4. «Талқыла- топтастыр» әдісі. 1.Зауыт,фабрика,өндіріс қалдықтары 2.Отынды тиімді пайдалану 3.Аз қалдық шығаратын отын пайдалану 4.Адамның темекі шегуі 5.Жер сілкіну,түрлі жанартау атқылау,отынның жануы 6.Автокөліктерде бейтараптағыш орнату 7.Әртүрлі өрттердің болуы 8.Улы газдарды сіңіретін саябақтар,ағаштарды көбейту,көгалдандыру 9.Үйдің айналасындағы қоқыстардан бөлінетін газдар Кілт сөздер:Ауаны ластау көздері Атмосфералық ауаны қорғау шаралары Кілт сөздерді пайдаланып қиықшаларда жазылған сөздерді топтастырады.
Қалыптастырушы бағалау: Жұлдызшамен бағалау (парта шетіне жапсыру)
Кері байланыс «Білім ағашы» оқушылардың бүгінгі сабақтан алған әсерін және тақырыпты түсінгенін анықтау
Үйге тапсырма:1.Өз аймағының ауа атмосферасын ластайтын факторларды жазып келу. 2.Шығармашылық жұмыс: «Егер мен табиғатты қорғау министрі болсам» эссе жазу.(20 сөз ) |
Интербелсенді тақта Оқулық Суреттер,постер,кестелер.
http://www.km.ru/zdorove/encyclopedia/zagryaznenie-vozdukha-zhilykh-pomeshchenii Қосымша дереккөздер
Тапсырма жазылған
қиықша қағаздар.
Стикерлер
|
||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлай сыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Құндылықтарға баулу. Денсаулық және қауіпсіз дік техникасының
сақталуы |
||||||||||||||||||||||
«Кір жаю», «Талқыла-топтастыр», «Синквейн» әдістері арқылы топтық жұмыстар арқылы оқушылардың ЖАДА өту,өзін-өзі тексеруоқушылардың есте сақтау,қабілеттілік деңгейлеріне байланысты визуалды оқыту: бейнебаян, презентация,постерлерде қарастырылады.Тапсырмалар оқушылардың деңгейіне қарай сараланады. |
Бағалау критерийі бойынша «Кір жаю», «Талқыла-топтастыр», постер қорғау құрған дескрипторлар бойынша критериалды бағаланды.Қалыптастырушы бағалаутүрлері:дүрыс жауаптарға смайликтер беру арқылы, «плюс,минус» әдісі,бірін бірі бағалау,өзін-өзі бағалау. «Білім ағашы» арқылы оқушылармен кері байланыс орнату.
Кабинеттің сабаққа дайындығын анықтау, техникалық қауіпсіздікті сақтау,сергіту сәтін ұйымдастыру,тапсырмалардың шамадан тыс болмауы. |