Сабақтың тақырыбы: Келер
шақ.
Сабақтың мақсаты:
-
Оқушыларға келер шақ туралы түсінік қалыптастыру,
өткен тақырыптар бойынша білімдерін байқау,
толықтыру.
-
Жеке, жұппен, топпен жқмыс істеу дағдыларын және
белсенділігі мен шығармашылық қабілеттерін дамыту. Шақтарды айыра
білуге үйрету.
-
Өз білімін және жолдастарының білімін бағалауға,
жауап беру ретін сақтап бір – бірін тыңдауға
тәрбиелеу.
Әдісі: сұрақ – жауап, баяндау, ойландыру,
жағдаяттық сұрақтар, СТО технологиясы,
көрнекілік.
Сабақтың
түрі: жаңа сабақты
меңгерту.
Пән аралық
байланыс: математика, ана тілі, бейнелеу
өнері.
Көрнекілігі: үлестірмелі қима қағаздар, топтастыру
стратегиясы, семантикалық карта, қима суреттер (көбелектердің,
гүлдердің суреттері) кубизм стратегиясы, интерактивті тақта,
оқулық.
Сабақтың барысы:
-
Ұйымдастыру
кезеңі: а) Психологиялық дайындық
(1слайд)
Ондай болатын болса, қазір менің қолымдағы әр
түрлі шаршылар арқылы (қызыл, жасыл, көк) топтарға
бөлінеміз.
1 – топ: «Осы шақ» тобы. Етістіктер іс
әрекеттің қазір болып жатқанын
білдіреді.
2 – топ: «Өткен шақ» тобы. Етістіктер іс
әрекеттің бұрын болғанын білдіреді. «Келер шақ» тобы. Етістіктер іс
әрекеттің алдағы уақытта болатынын
білдіреді.
-
Өткенді пысықтау.
(2 слайд )
«Галереяны
шарлау» стратегиясы.
-
1 – топқа
сұрақ: Етістік дегеніміз
не?
(Заттың қимылын, іс - әрекетін білдіретін сөз
табын етістік дейміз. Етістік не істеді? не қылды? қайтті? деген
сұрақтарға жауап береді.)
-
2 – топқа
сұрақ: Етістіктің жіктелуі дегеніміз не? Етістік
неше жақта жіктеледі?
(Етістікке іс - әрекетінің қай жақта айтылатынын
білдіру үшін жіктік жалғаулары жалғанады.)
3-сұрақ: Етістіктің шақтары дегеніміз
не?
(Іс - әрекеттің, қимылдың мезгілге, уақытқа
байланысты жүзеге асу мезгілін етістіктің шақтары
дейміз.)
(Қорытынды
сұрақ): Етістік тұлғасына қарай, құрамына қарай, іс
- әрекеттің орындалуына қарай қалай
бөлінеді?)
Етістік
Тұлғасына қарай Құрамына қарай
Іс-әрекеттің
о рындалуына
қарай
Негізгі Туынды Дара Күрделі Болымды
Болымсыз
Сергіту сәті: «Шырша»
әуенімен.
-
Қызығушылықты
ояту:
1) 243*5=1215 (к) 2) 45*20=900 (е) 3)
311*6=1866 (л) 4) 419*2=838 (е)
5) 60*30=1800 (р) 6) 5*500=2500 (ш) 7)
92*9=828 (а) 8) 39*10=390 (қ)
Анықтама: (Оқушылар ережені өздері
шығарады)
4. Дәптермен
жұмыс: Күн ретін жазып, көркем жазу минутын
ұйымдастыру.
Кк Ққ Мектеп – кеме, білім –
теңіз.
5. Оқулықпен
жұмыс: а) 43 – жаттығу (топпен жұмыс,
ауызша)
1-топ: Өлеңді мәнерлеп
оқиды.
2-топ: Етістіктерді табады.
Олар қашан болатын істі білдіріп тұраған сұраққа
жауап береді.
ә) Тақтамен
жұмыс: 45 – жаттығу
Мәтінді көшіріп жазып, етістіктерді тауып, қай
шақта тұрғанын айтады.
Үй
жұмысы
Бағалау
Тақырыбы: Таулы жер
өсімдіктері мен жануарлары.
Мақсаты: Еліміздің басты-басты
тау жоталарын еске түсіру, таулы жердегі климат жағдайларының
аймақтық сипаты, осыған өсімдіктер мен жануарлар әлемінің таралу
ерекшеліктері туралы түсінік беру.
Тілдік міндеттер:тақырыпқа
байланысты сөздер мен терминдер: құз (қосымша мағлұмат
беру).
Күтілетін нәтиже: Оқушылар
тақырыпты өз беттерімен меңгереді. Сыныпта ынтымақтастық
атмосферасы қалыптасады.
Көрнекіліктер: бор, кеспе
қағаздар, слайдтар.
Сабақтың барысы:
О/б
О/ү/б
Мотивациялық
Операциялық-орындаушылық
кезең.
Рефлексиялық бағалау
Ұйымдастыру
«Фишбоун» әдісі арқылы өткен сабақты
қорытындылау.
Мағынаны тану
«Қызыл хат тапсырмалары»
Мәтінмен жұмыс.
Қызыл,жасыл,сары түсті хаттарға мәтінді
бөліктерге бөліп салу.
Сергіту сәті.
Ой толғаныс.
Топтық жұмыс
Үйге тапсырма
Кері байланыс.
Бағалау.
Оқушылардың назарын сабаққа
аудару.
Біз қандаймыз,
қаңдаймыз,
Шұғылалы таңдаймыз.
Дәл бүгіннен бастап:
Тау жануарларының суреттері
беріледі.
Олардың қандай жануарлар және қайда тіршілік
ететіні туралы сұралып, сол бойынша топқа
бөлінеді.
«Барс», «Арқар»,
«Марал».
Басы: Проблемалық сұрақ (Су
қоймасын
дағы жануралар мен өсімдіктерге төнетін
қауіп)
Сүйектері: (су қоймасы өсімдіктері мен
жануарларының құрып кетуінің басты
себептері)
Құйрығы:қорытынды
(осы қателіктерді болдырмаса тепе-теңдік
сақталады).
Оқушылар таңдаған түстер бойынша топпен
отырып,бөлімдерді түсініп, топта талдайды. Түсініктерін сынып
алдында қорғайды.
Ұзын мұртты құмырсқа,
Келе жатты жұмысқа.
Оң жағына қарады,
Сол жағына қарады.
Допты көріп қуанып,
Тау екен деп қуанды.
1 топ:
«Қазақстан -2030 стратегиялық бағдарламасында
Қазақстанды ненің символы ретінде алды?- Ол аңның қандай өзіндік
ерекшілігі бар?
2 топ:
Қазақстан туында қандай құс бейнеленген? – Ол
ненің нышаны?
«Мақсат ағашына» бүгінгі сабақтан алған әсерлерін
стикерлерге жазу, жапсыру.
«Шаттық шеңбері»
Ажырамас іргеміз,
Біз мәңгілік біргеміз.
Біз жігерліміз,
Біз өзімізге
сенімдініміз,
Біз әрқашан көңілдіміз!
Сызбаны толтыру.
Оқушылар ойларын айтады.
Постер қорғайды.
Мәтінді түсініп оқу.
«Сұрақтар қоржынына» мәтін бойынша сұрақтар
дайындау.
Қосымша мәлімет
қарастыру
Ұпай бойынша бағалау
«3»
«2»
«1».
Ұпай бойынша бағалау.
Топ басшылары ұпай санын
шығарады.
Мұғалім суммативті баға
қояды.