Басы
(2минут)
(3
минут)
(7
минут)
Ортасы
(20
минут)
Соңы
(5
минут)
Рефлексия
(5мин)
Үйге
тапсырма:
Саралау – Сіз
қосымша
көмек көрсетуді қалай
жоспарлай-cыз? Сіз
қабілеті
жоғары
оқушыларға тапсырманы Бағалау
- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Рефлексия
Сабақ /
оқу
мақсаттары
шынайы
ма?
Бүгін
оқушылар
не
білді?
Сыныптағы
ахуал
қандай
болды?
Мен
жоспарлаған
саралау
шаралары
тиімді
болды ма?
Мен
берілген
уақыт
ішінде
үлгердім
бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім жəне
неліктен?
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ
туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың
тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты
жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін не екенін білдім?
|
Ұйымдастыру кезеңі: оқушылармен сәлемдесу,
түгелдеу.
Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру үшін
«Сиқырлы айна» әдісін қолданамын.Оқушылар жұптасып, бір - біріне
мінездерінің жақсы жақтарын айтады.Оқушыларды «Пазл» әдісімен
қиылған суреттерді құрастыру арқылы 4 топқа
топтастырамын.
І топ – Көкшетау
келбеті
ІІ топ – Ашынған
көкжалдар
ІІІ топ- Жапа
шеккендер
ІV топ- Аққасқа -
жеңімпаз
Топ ережесін қатаң сақтауды оқушыларға
ескертемін.Үй тапсырмасын «Кездейсоқ» әдісі арқылы
сұраймын.Қалыптастырушы бағалау «Смайликпен бағалау».Ой
қозғау.Интербелсенді тақтадан «Көксерек» киносын «Stopкадр» әдісі
арқылы көрсетемін.
Серпілген сауал: 1) Бұл қай фильм? 2) Міне,
осындай өнер туындыларының айтар ойы қандай, көтерген мәселесі
қандай? 3) Біз не ұқтық? 4) Автор жайында не
білеміз?
Әр ұлттың ұлы тұлғалары болады. Ағылшындар үшін – Шекспир,
француздар үшін – Бальзак, орыстар үшін – Пушкин, үндістер үшін -
Тагор, өзбектер үшін Науаи, түрікмендер үшін - Мақтұмқұлы ,
қазақтар үшін – Абай.
Абайды Абай еткен Мұхтар
ғана,
Мұхтарды Мұхтар еткен Абай дана.
Қалайша бас имессің оған,
сірә.
Қазақ әдебиетінің ХІХ
ғасырдағы асқар белі –Абай, ХХ ғасырдағы заңғар биігі - Әуезов.
Әдебиетке ең қатал сыншы, ең әділ төреші уақыт десек, сол уақыттың
өзі осыны дәлелдеп отыр. М.Әуезов қазіргі Шығыс Қазақстан облысы
Абай ауданында 1897 жылы 28 қыркүйекте дүниеге келген. Әкесі
Омархан да, атасы Әуез де хат танитын сауатты адамдар болған. 1904
жылы Абай дүниеден өткенде, Мұхтар небары 7 жаста еді. Мұхтар
алғашқы сауатын әліппемен емес, Әуез атасы ұсынған Мүрсейіт
қолжазбасындағы Абай өлеңдері арқылы ашады. 11 жасында әкесі қайтыс
болған соң, қаладағы немере ағасы Қасымбектің тәрбиесіне көшеді.
Осыдан былай қарай оның оқу-білім жолындағы сапары
басталады.
М.Әуезов жазушылық жолын драматургиядан бастайды. 1917 жылы Ералы
жазығындағы Ойқұдық жайлауында алғаш рет «Еңлік-Кебек» пьесасын
қояды. 20-40 жылдары бір алуан әңгімелер топтамасын жазады. Негізгі
тақырыптары-әлеуметтік теңсіздік, әділетсіздік, әйел басындағы ауыр
хал, айықпас мұң, қайғы.Осының бәрі М.Әуезовтің ұлы эпопеяға барар
жолдағы әрекеттері болатын. «Абай жолы»-Әуезовтің бас кітабы. Осы
шығармасы арқылы бүкіл дүние жүзіне қала берді-өз отандастарына,
керек десеңіз, тіпті қазақтардың өзіне қазақ дегеннің кім екенін
танытты. Эпопея дүниежүзі халықтарының 116 тіліне аударылды.1959
жылы жазушыға «Абай жолы» роман – эпопеясы үшін Лениндік сыйлық
берілді.М.Әуезов - 200 томдық «Әлем әдебиеті кітапханасында» екі
томға ие болған дүниежүзіндегі тоғыз қаламгердің бірі. Әуезовтен
бізге жетті көп дерек,
Тұтқын бопты Құрмашжанға
Көксерек.
Шуылдасып ауылдың бар
иттері,
Жабылыпты Көксерекке көп
төбет, - олай болса, оқиға желісі кімдердің арасында өрбиді,
кейіпкерлері кімдер? Олай болса достар, әйгілі жазушының
белгілі туындысы «Көксерек»
повесінен
үзінді тыңдайық. (9-
аудио)
Оқылым
тапсырмалары
Повестің жалғасын «Сканинг»
әдісі арқылы көз жүгіртіп оқимыз.
Топтық жұмыс:әр топ өздері
оқыған әдеби шығарма бөліктері бойынша негізгі 5 тірек сөз, 5
сөйлем, 5сұрақ, 5 жауап, 5 түйінді ойын плакат бетіне жазып, постер
қорғаулары тиіс.
Қалыптастырушы бағалау «Бас
бармақ»
Жеке жұмыс (айтылым)
тапсырмасы:
«Жасырынған
сұрақтарға»
-
Көксеректің ашқарақтығының,
айлакерлігінің себебі не деп
ойлайсыңдар?
-
Ауылдан кетіп, өз үйіріне
қосылғаннан кейін оның адамнан қорықпайтын батылдығының себебі
неде?
-
Адамдардың бөлтірікке жасаған
іс – әрекеттеріне қалай
қарайсыздар?
-
«Табиғатқа қиянат жасама,
адамзат» тұжырымы туралы өз пікіріңізді
білдіріңіз.
-
Әңгімеде кездескен жер –су
атаулары, шөп, өсімдік атауларын атап бере аласыздар
ма?
-
Әңгімеде кездескен ерекше
тілдік қолданыстарды тауып, мысалдар келтірейік (бейнелі сөздер,
тілек, бата, алғыс, қарғыс сөздер, афоризмдер, мақал -
мәтелдер).
-
Фильмде әңгімедегі оқиға
желісі сақталған ба?Ұқсастықтары мен айырмашылықтарын
анықтайық.
-
Әңгіме авторы және шығарма
кейіпкерлері: Құрмаш пен оның әжесі және т.б «Кейіпкер орындығына»
шақырып,, өзімізді толғандырған сұрақтарды
қояйық.
Қалыптастырушы бағалау
«Мұғалім мадақтауы»
Ж
Көксерек
Аққасқа
ұптық
жұмыс: «Венн диаграммасы» арқылы Көксерек пен Аққасқаны
салыстыру.
Қалыптастырушы бағалау «От
шашу»
Ұлытау тобының «Жұмыр қылыш»
әнін таспадан тыңдай отырып,«Еркін жазба» әдісі арқылы әдеби
шығармаға сыни шолу жазамыз.
Қалыптастырушы бағалаудың №1-
тапсырмасы
Шығармадағы оқиғалар тізбегін
жазыңыз.
Дескриптор
Білім
алушы
Қалыптастырушы бағалау «Екі
жұлдыз, бір тілек »
«Комплименттер кесегі» әдісі
арқылы сабаққа белсенді қатысқан оқушыларға, қатысқан мұғалімдерге
қағазға комплимент жазып лақтыру.
Әңгімені түсініп оқу, мазмұнын
айту.
Оқушыларға деңгейлік
тапсырмалар беремін.
Қасқыр туралы көптеген
шығармалар бар.
Енді қасқыр туралы 5
мақал-мәтел теріп жазып, мағынасын
түсіндіріңдер.
Берілген сұрақтарға жауап
беріңдер.
1.
Көксеректі адамдар ауылға қайдан алып келді? Екі қасқырдың
ініндегі
күшіктерді адамдар қалай алды? Неге ауыл иттері
оған өш болды?
2.
Ауыл адамдары Көксерек туралы қандай сөздер айтты?
Ол сөздерді
не
себепті
айтты?
3. Көксерек ауылдан неше рет
кетіп қалды? Соңғы кеткен
уақытындағы
табиғатты автор қалай
суреттейді? Не себепті Көксерек ауылға тыныштық бермей малдарын жеп
кете береді?
4. Құрмашты Көксерек таныды
ма? Көксеректің Құрмашты
өлтіруіне
қандай
оқиғалар себеп болды?
|
Балмұздақ
таяқшалары
Смайликтер
Интербелсенді
тақта
Ноутбук,
аудиотаспа
(Ауызша)
Оқушының
оқулығы
А 3
парақтары
Слайд
Қауіпсіздік жəне еңбекті
қорғау ережелері АКТ-мен байланыс
Ноутбук, әнтаспа Оқушының
жұмыс дәптері
парақшалар
|