|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Күні: Сынып: 7 |
Мектеп: Северный орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Жумашева Г Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||
|
Бөлім |
Қысым |
||||||||||||||||||||
|
Тақырып: |
Қатынас ыдыстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың негізделген оқу мақсаттар: |
7.3.1.6 – қатынас ыдыстарды қолдануға мысалдар келтіру |
||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
Барлық оқушылар: Қатынас ыдыстардың құрылысын түсінеді және тұрмыста қолданылуына мысалдар келтіре алады. Оқушылардың басым бөлігі: Әр түрлі сұйықтардың еркін бетінің деңгейіне байланысты қарапайым тәжірибелер жасайды. Кейбір оқушылар үшін: Қатынас ыдыстардың су құбырларында қолданылуына талдау жасай алады. |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Қатынас ыдыстарға келтірілген мысалдарды ауызша және жазбаша түрде сипаттай және жүйелей алады. Терминдер: Резеңке, шыны түтік, құман, шәйнек, субұрқақ, су құбыры |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Шығармашылық пен сын тұрғысынан ойлау тапсырмаларын шағын топта орындау арқылы өзара қарым-қатынас жасау қабілетін дамытып, өндіріс пен білімнің қолданылу аясын кеңейту. |
||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика – есептер шығару (амалдар қолдану) Информатика – ғаламтор желісінде ақпарат жинақтау. Технология – субұрқақтың моделін құрастыра білу |
||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Паскаль заңы, сұйықтар мен газдардағы қысым Қатынас ыдыстар, қатынас ыдыстарда бірдей сұйықтық деңгейлері бірдей, әртүрлі сұйықтардың деңгейі әртүрлі. Субұрқақтардың, су құбырларының қолдану ерекшелігін, қатынас ыдыспен тәжірибелер жасауды. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин
3 мин |
Пазл әдісі арқылы топқа бөлу ( Қатынас ыдыстардың суреттерін құрастыру)
Әр топтың топбасшылары сайланады бағалау парақтары беріледі. Ойды шоғырландыру жаттығуы: өзіміз күнделікті тұрмыста қолданып жүрген шайнектің шүмегі, егер байқап қарасаңдар, оның бетімен деңгейлес келеді. Ал егер шайнектің шүмегі оның ортан белінен-ақ келсе немесе аса ұзын болса,қалай болар еді?
|
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин Топтық жұмыс
|
1 тапсырма. «Stop-кадр» әдісі Сұйықтық қатынас ыдыстарды олардың еркін бетінің деңгейі бірдей болатындай етіп толтырылады. Ыдысқа су құю үшін батырманы ыдыс үстіне басыңыз және су деңгейі ыдыс пішініне қалай тәуелді екенін бақылаңыз.
2 тапсырма «Элективті тест» арқылы оқушылар қолдарына берілген А,В,С,D стикерлерін көтереді. Төменде көрсетілген ыдыстардың қайсысы қатынас ыдыстарына ұқсас болып келеді?
БББ кестесі (Білемін,Білгім келеді,Білдім)
|
Бейне роликтер, http.bilimlemi.kz
|
|||||||||||||||||||
|
8 мин (топтық жұмыс) |
Топтық жұмысқа берілетін тапсырмалар
• «Эврика!» әдісі бойынша жеке топтар бір-біріне кезектесіп сұрақтар қойып, өзара бағалау жүргізеді. |
Жұмыс парағы
Бағалау парағы |
|||||||||||||||||||
|
10 мин топтық жұмыс 6 мин Топтық жұмыс |
«Кім жылдам?» стратегиясы бойынша А деңгейіндегі есептер шығару тапсырмасы
№1 Адам суда 9 м тереңдікке дейін жүзіп бара алады. Осы тереңдіктегі адамға әрекет ететін су қысымын есептеп табыңдар?Теңіз суының тығыздығы:1030 кг/м3. №2 Қатты денелер, газ және сұйықтар арқылы қысым қалай беріледі? №3 Теңіздің 10900 м болатын ең терең жеріндегі су қысымын табыңдар. Теңіз суының тығыздығы 1030 кг/м3 ;
Семантикалық карта
|
Есептер мен сұрақтар жазылған үлестірмелі кестелер Бағалау парағы Берілген тапсырманы жеке орындап топ басшы арқылы тексереді Оқушылардың бағаларын топ басшысы бағалау парағына жазып береді |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия Үйге тапсырма 5 мин |
«Плюс,минус,қызықты» әдісі «Плюс»-оң әсер еткен фактілерді,алған,білімдері жайлы жазады. «Минус»-«қолымнан келмей жатыр» немесе «түсініксіз болып тұр»деген ойларын жазады. «Қызықты»-деген бағанға өздеріне не қызықты болды соны жазады ,немесе не жайында көбірек білгісі,соны жазады.
Үйде орындалатын эксперименттік тапсырма: Қатынас ыдыстардағы сүйықтың деңгейін бақылау
|
Кері байланыс парағы |
|||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Қысым" 7 сынып
Ашық сабақ "Қысым" 7 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Күні: Сынып: 7 |
Мектеп: Северный орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні: Жумашева Г Қатысқандар: Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||
|
Бөлім |
Қысым |
||||||||||||||||||||
|
Тақырып: |
Қатынас ыдыстар |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың негізделген оқу мақсаттар: |
7.3.1.6 – қатынас ыдыстарды қолдануға мысалдар келтіру |
||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
Барлық оқушылар: Қатынас ыдыстардың құрылысын түсінеді және тұрмыста қолданылуына мысалдар келтіре алады. Оқушылардың басым бөлігі: Әр түрлі сұйықтардың еркін бетінің деңгейіне байланысты қарапайым тәжірибелер жасайды. Кейбір оқушылар үшін: Қатынас ыдыстардың су құбырларында қолданылуына талдау жасай алады. |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Қатынас ыдыстарға келтірілген мысалдарды ауызша және жазбаша түрде сипаттай және жүйелей алады. Терминдер: Резеңке, шыны түтік, құман, шәйнек, субұрқақ, су құбыры |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Шығармашылық пен сын тұрғысынан ойлау тапсырмаларын шағын топта орындау арқылы өзара қарым-қатынас жасау қабілетін дамытып, өндіріс пен білімнің қолданылу аясын кеңейту. |
||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика – есептер шығару (амалдар қолдану) Информатика – ғаламтор желісінде ақпарат жинақтау. Технология – субұрқақтың моделін құрастыра білу |
||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Паскаль заңы, сұйықтар мен газдардағы қысым Қатынас ыдыстар, қатынас ыдыстарда бірдей сұйықтық деңгейлері бірдей, әртүрлі сұйықтардың деңгейі әртүрлі. Субұрқақтардың, су құбырларының қолдану ерекшелігін, қатынас ыдыспен тәжірибелер жасауды. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин
3 мин |
Пазл әдісі арқылы топқа бөлу ( Қатынас ыдыстардың суреттерін құрастыру)
Әр топтың топбасшылары сайланады бағалау парақтары беріледі. Ойды шоғырландыру жаттығуы: өзіміз күнделікті тұрмыста қолданып жүрген шайнектің шүмегі, егер байқап қарасаңдар, оның бетімен деңгейлес келеді. Ал егер шайнектің шүмегі оның ортан белінен-ақ келсе немесе аса ұзын болса,қалай болар еді?
|
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 10 мин Топтық жұмыс
|
1 тапсырма. «Stop-кадр» әдісі Сұйықтық қатынас ыдыстарды олардың еркін бетінің деңгейі бірдей болатындай етіп толтырылады. Ыдысқа су құю үшін батырманы ыдыс үстіне басыңыз және су деңгейі ыдыс пішініне қалай тәуелді екенін бақылаңыз.
2 тапсырма «Элективті тест» арқылы оқушылар қолдарына берілген А,В,С,D стикерлерін көтереді. Төменде көрсетілген ыдыстардың қайсысы қатынас ыдыстарына ұқсас болып келеді?
БББ кестесі (Білемін,Білгім келеді,Білдім)
|
Бейне роликтер, http.bilimlemi.kz
|
|||||||||||||||||||
|
8 мин (топтық жұмыс) |
Топтық жұмысқа берілетін тапсырмалар
• «Эврика!» әдісі бойынша жеке топтар бір-біріне кезектесіп сұрақтар қойып, өзара бағалау жүргізеді. |
Жұмыс парағы
Бағалау парағы |
|||||||||||||||||||
|
10 мин топтық жұмыс 6 мин Топтық жұмыс |
«Кім жылдам?» стратегиясы бойынша А деңгейіндегі есептер шығару тапсырмасы
№1 Адам суда 9 м тереңдікке дейін жүзіп бара алады. Осы тереңдіктегі адамға әрекет ететін су қысымын есептеп табыңдар?Теңіз суының тығыздығы:1030 кг/м3. №2 Қатты денелер, газ және сұйықтар арқылы қысым қалай беріледі? №3 Теңіздің 10900 м болатын ең терең жеріндегі су қысымын табыңдар. Теңіз суының тығыздығы 1030 кг/м3 ;
Семантикалық карта
|
Есептер мен сұрақтар жазылған үлестірмелі кестелер Бағалау парағы Берілген тапсырманы жеке орындап топ басшы арқылы тексереді Оқушылардың бағаларын топ басшысы бағалау парағына жазып береді |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия Үйге тапсырма 5 мин |
«Плюс,минус,қызықты» әдісі «Плюс»-оң әсер еткен фактілерді,алған,білімдері жайлы жазады. «Минус»-«қолымнан келмей жатыр» немесе «түсініксіз болып тұр»деген ойларын жазады. «Қызықты»-деген бағанға өздеріне не қызықты болды соны жазады ,немесе не жайында көбірек білгісі,соны жазады.
Үйде орындалатын эксперименттік тапсырма: Қатынас ыдыстардағы сүйықтың деңгейін бақылау
|
Кері байланыс парағы |
|||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




















